Beynimiz mi bizi yönlendiriyor, yoksa biz mi beynimizi ?

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Yıllardır ara ara aklıma takılan bir soru.
Gece başımı yastığa koyduğumda neden şuan uyuyorum diyorum. Yada gözümü kapattığımda neden düşünmek istemediğim şeyler birden aklıma geliyor, yada neden bazen bazı düşünceleri aklımızdan çıkartamıyoruz. İstemediğimiz halde beynizi ''meşgul'' eden düşünceler var.
İyi de madem beynimizi kullanıp yaşıyorsak neden düşüncelerimizi tam kontrol edemiyoruz ?
Yani beynimiz mi bizi yönetiyor ?
Yada biz mi beynimizi tam yönetemiyoruz ?
Eğer tam yönetemiyorsak neden ben düşündüklerimi şuan yazıyorum ? Ve kendi kendime şuan istiyorum çünkü yazıyorum, diyorum. Ama her zaman neden her istemediğim düşünceyi düşünmek zorunda kalıyorum ?
Yada bir işe tam odaklanmak isterken yıllar önce yaşanmış bir anı veya X durumu birden beynimde düşünce olarak beliriyor ?
Eee o zaman beynimi tam olarak kontrol edemiyorsam, bu kontrolün diğer tarafındaki şey nedir ? Bilinç altı mı yoksa ?
Peki o zaman bilinç altını kontrol eden ben değilsem kim ? Yada bilinç altını kontrol eden başka bir (güç,enerji veya X ) bu nedir ?
Ve aslında ben nasıl düşüyorum ?
Elimin bir işlevi var, ayaklarımın bir işlevi var ve net. Ama beynimin işlevi benim düşündüklerim kadar yada beynimin kapasitesi benim düşünceklerimi sınırlayacak kadar.
Peki öldükten sonra beynim yerinde duruyor fakat vucud fonksiyonlarım çalışmadığı için beynimde çalışmıyor. Peki vucut fonksiyonlarım çalışsaydıda ruhum bedenimde olmasaydı o zaman beynimi kim yönlendirirdi ? Düşüncelerimi tam kontrol edemediğim diğer tarafında X enerjisi mi ?

Péder

Asistan
Reaksiyon puanı
7
İlk sorun için tamamen bilincine o şekilde kazındığı için yani yastığa başını koyduğunda uyuman gerekir çünkü her zaman öyle yapıldı,ikinci soru için aklına gelen şeyler genelde yapmamış olmayı dilediğin şeyler olur bunun sebebi ise yaptığın şeyin beyninde kaydedildiği şekle uygun olmamasıdır yani bir çeşit çakışma oluyor gibi düşünebilirsin beynin temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra(barınma,yemek vs.)çakışmalarla ilgilenir ve bu sorun bir şekilde bilincine işlenene kadar devam edersin düşünmeye,daha basit olarak hayatında ilk defa birine haksızlık yaptığını düşün beynin önceden böyle bir şeyi yapacağını bilmiyordu çünkü o hep gördüklerini işledi dolayısıyla bir çakışma olmasına sebep oldun yaptığın doğru mu yanlış mı beynindeki birikime göre yanlış ama sen yine de yapmış oldun bu yüzden devamlı düşünürsün ek olarak bazıları vicdan azabı çekmez çünkü beyni yaptıklarını doğru kabul etmiştir çünkü bilincine öyle işledi daha önceden.

POH

Asistan
Reaksiyon puanı
78
Beynimiz bacak aramıza sahip çıkamıyorsa bi oturup düşünmek lazım. Kim nereye hükmediyor diye

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Bir ben var içimde benden öte benden ziyade.
Acıkıyorum. Midem beynime sinyal gönderiyor. Beynim elime ağzıma vs. Bu durumda beni midem yönetiyor.
Ya uykum geldiğinde...
Bu konu beyin yakar.

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Allah insanoğluna bahşettiği beyne akıl verip bizim onu kullanmamızı ister. Yani yönlendiren bizleriz.

EA14

Doçent
Reaksiyon puanı
190
bu konu aynı “tavuk mu yumurtadan çıkar; yumurta mı tavuktan çıkar” benziyor.:)

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
İnsan kendini bile kandirabilecek kapasitede beyin gücünü kullanabiliyorken, bu sorular çözülür de biraz zaman alır.
Fazla derine inmemek lazım, Hayat gayemizi bilip uygulayacak kadarı bize yeterli sanırım :)))

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
beynini belli bir noktaya yönlendirdiğinde istemediğin düşüncelerden belli bir süreliğine kurtuluyorsun

Death Mark

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
15,413
Çok iyi bir noktaya değindin aynı sıkıntıları bende yaşıyorum

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
En nihayetinde beyin bedava.

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
Düşünce kontrolü konularında araştırma yaptiniz mı hiç?

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Kısaca kendi beynimizi bile yönetmekten aciziz demek ki o kadar muhteşem yaratılmışız. Ama bu konuda gereksiz şeylerin çevrenin etkisi çok bence yani beynini daha etkili kullananlarda var tarih boyunca. Bu insanlar bizim gibi çevreyle dünyayla çok alakadar olup boşa meşguliyet yapmıyolardır diye düşünüyorum gün içinde gördüğünüz duyduğunuz her şey bilgi olarak depolanıyor bunları azaltır veya gereksiz şeylerden uzak durursak bir şeye odaklanınca beynimize söz geçirebilrz bence. Yapan insanlar hala aramızda vardır Allah bize sınırsız mükemmel bir beden vermiş onu harap edip kullanmayı beceremeyen bizleriz

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
O değilde zamanın kaynağı nedir ya ?
Saçma sapan fikirlere açığım :D
Yeter ki benim düşünmediğim şeyler olsun :D

alpacino_34

Profesör
Reaksiyon puanı
495
Matrix in etkisinde kaldığımda bende düşünmüştüm çünkü çok mantıklı konuşmalar geçiyordu :) sonra fazla zorlamadım :)

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Matrix in etkisinde kaldığımda bende düşünmüştüm çünkü çok mantıklı konuşmalar geçiyordu :) sonra fazla zorlamadım :)
Ben yıllardır aktif bir şekilde zorluyorum :D
Saçma sapan diziler veya gereksiz zamanımı kaybediceğime beynimi zorlayıp gerekirse mavi erkan görmeyi tercih ediyorum hocam :D

alpacino_34

Profesör
Reaksiyon puanı
495
Ben yıllardır aktif bir şekilde zorluyorum :D
Saçma sapan diziler veya gereksiz zamanımı kaybediceğime beynimi zorlayıp gerekirse mavi erkan görmeyi tercih ediyorum hocam :D
Tabi ki . Düşünmek bakış açını da değiştirir . Yazılım şart :D

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Aman yakma devreleri bize lazımsın :D
Bazen tıkanıyorum ya
Direk beyne farklı şeyler yüklüyorum sonra tekrar kafa oraya gidiyor :D
Mesela bak 6.5 aydır Zamanın kaynağını arıyorum hala bulamadım asdfasdf
Bulursam çok fena şeyler yapıcam :D

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Açılın. En sevdiğim konulardan biri beyin ve zaman. Öncelikle zaman denen şey bildiğimiz gibi dünyanın yörüngesi ile ilgili. Sadece karadeliklerde zaman kavramı yoktur. Bu karadeliğin uzay, zaman şeysini bölmesi ile ilgili farklı bir konu. Beynimize gelirsek beynin sinyalleri tespit edilebiliyor ancak düşünce farklı bir şey alt beyin denebilir sanırım. İnsan beyninde duygu, düşünce kısmını kontrol eden bir bölüm var. Düşünceleri kontrol için ise meditasyon tarzı şeyler yapılıyor genelde ancak nadir insanlar hariç yapabilen pek yok. Son olarak insan uzay, dünya yerine önce kendini çözmeli. Sosyal mesajı da verdim. :D

---- Mesajlar birleştirildi ----

Çoğu cümlemi unuttum iyi mi. :(

Son düzenleme: