Yardım Beni Elektrik Çarptı!

Bu konuyu okuyanlar

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Reaksiyon puanı
71
Çok sevdiğim bir arkadaşımı ziyarete gitmiştim. Sohbet esnasında evdeki prizlerin üçünün yandığını ve dört prizin de sıva dışına çıktığını söyledi. Yapıp yapamayacağımı sorduğunda benim iyilik sever kişiliğim ağır bastı ve kabul ettim.

Kendisi yedek priz almış ancak montajlamaya cesaret edememiş. Bilen bilir priz değiştirmek gerçekten kolay bir işlem.

Evdeki tüm şartelleri bizzat kendim kapattım ve işe koyuldum elimde kontrol kalemi ile. Bilirsiniz elektrik hataya gelmez.
Dört prizi sıva içerisine düzgün bir şekilde yerleştirdim. İki tane prizi de değiştirdim sorunsuz bir şekilde ve aynı zamanda müzik eşliğinde. Son prizi değiştirirken elimde faz kablosu vardı ve bir anda tıraş makinesini iki parmağımla tutmuş gibi kolum titreşmeye başladı. Bilirsiniz 220 VAC şebeke elektriği 60 Hertz frekansa sahiptir. Yani elim saniyede altmış defa titreşmiş oldu. Elimi can havliyle çektim ve ne olduğunu idrak etmeye çalıştım. Ne olacak! Birisi şarteli açmış. O sırada elim sadece faz kablosuna temas ediyordu diye hatırlıyorum ama nötr kablo da elimdeydi. Tam olarak ne olduğunu bilmiyorum kısacası. Biraz kendimi dinledim ve kalbimin ritmi normal gibiydi. Görme ve işitme sorunları da yoktu. Kısa sürede stresten dolayı başım ağrıdı ancak o sırada elektrik çarptığından dolayı sandım ve daha da streslendim. Hastaneye gidemezdim çünkü bayağı mesafesi vardı. Gitsem de saatlerce sıra beklemek zorunda kalacaktım. Kendimi iyi hissettiğimde ve kolumdaki uyuşma gidince şarteli açan kişiye uygun bir dille hakaret yağdırdım. :)

Sonuç şu ki aradan üç gün geçmesine rağmen içim rahat değil ve aklıma geldikçe anksiyete başlıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Daha önce böyle bir durum başınıza geldi mi?

Kendimde bir sorun yok gibi hissediyorum ancak nöronlar veya sinirler hasar görmüştür diye çok şüpheleniyorum. Nöroloji polikliniği de tamamen dolu. Randevu alamıyorum. Beyin cerrahı olan bir tanıdığımdan yardım almak istedim ancak direkt acile gitmemi söyledi. Acilde sadece kalp ritmine bakıyorlar diye biliyorum.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
3 gün içinde bir şey olmadıysa bir şey olacağını sanmıyorum. Siz evin şalterlerini kapatmadınız mı? Kim neden açtı ki?

Blackangel11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Geçmiş olsun, acilde EKG çeker ve genel bulgularına bakarlar.EKG'de sorun çıkmazsa gonderirler.hemen elektrik çarpmasıyla sinirlerin ve nöronların zarar görmez merak etme, binlerce elektrik işinde çalışan insan var ve sürekli elektrik çarpıyor onları.bazilarini 220 v değil sanayi elektrigi capiyor hatta ?norologa bu dediklerini soylediginde kafana takma psikolojiktir der yada psikiyatrist - psikologa yönlendirir. kısaca üzerinde durma, bir şey olmaz.sadece kalbinde çarpıntı falan olursa acile gidersin.gecmis olsun.

goqhan06

Emektar
Reaksiyon puanı
57
Geçmiş olsun, eliniz hem nötr hem faza değmiş olsaydı yanıklar oluşurdu (Konrol kalemi veya pense ile yanlışlıkla kısa devre yapınca patlama, ark ve eriyen nesne görmüşsünüzdür ). Yüksek ihtimal sadece faza dokundunuz ve akım ayaklarınızdan toprağa aktı.