Asus Eee PC 901 PC'de Ubuntu Linux

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Birkaç haftadır bir adet 20GB'lık Asus Eee PC'yle boğuşuyorum. Taşınabilir bilgisayar dünyasına ilk kendime ait Mac'imle, 12-inç'lik bir PowerBook G4'le adım atmıştım, bu yüzden bir bilgisayarın hem ufak, hem de neredeye bir masaüstü kadar fonksiyonel olabileceğini görmüş bulunuyorum.
Eee, bana göre bir bilgisayar değil. Her ne kadar bir taşınabilir bilgisayarın asıl amacının "taşınabilirlik" olduğunu düşündüğümden, hep en ufakları onlar olduğu için 12-13-inç'lik laptop'ları tercih etmiş olsam da, "netbook"ların kullanılabilirliği hakkında ciddi endişelerim vardı. Eee 901, bu endişelerimi onaylıyor.
"Boş alan kalmadı" yazısını görebiliyor musunuz? :)

Öncelikle, Mac OS X'çi olduğum için Windows'u sevmediğimi belirtmek istiyorum. Kendimi Linux'ta çok daha rahat hissediyorum, her ne kadar hiç Linux bilgim olmasa da. Fakat kullandığım birçok Mac yazılımının en başarılı portları da Windows'ta. Sırf iTunes bile benim için yeterli bir neden Windows kullanmaya. Ama sorun şu ki, Eee 901'in Windows'a tahammülü yok! Aşırı yavaş, sürekli kilitleniyor, takılıyor, kesinlikle "multitasking" işletim sistemi olmaktan çıkıyor. Hatta bir kere mavi ekran bile aldım, durduk yere. Bu yüzden Eee'de kendimi daha rahat hissettiğim Linux'u denemeye karar verdim.
Eee 901'de Linux oldukça rahat çalışıyor. Sistem açılış hızı 3 kat artıyor, yazılımların açılış hızı ise Windows'takinin 10'da 1'ine kadar inebiliyor. Fakat bu performans artışı bir dezavantajla geliyor: Linux dağıtımları, donanımlarınızı tanımayabiliyor.
Ben seçici bir adamım, apt-get'in rahatlığına alıştıktan sonra Debian tabanlı işletim sistemlerinden vazgeçemez oldum. Favori yazılımlarım KDE programları (aKregator, amaroK, vb.) olmasına rağmen, arabirimde Gnome'u tercih ederim. O yüzden Ubuntu 8.04'ün bilgisayarımda bir imaj dosyasını buldum, CD'ye yazdım ve Eee 901'deki her iki diski de temizleyip 4GB'lık bölüntüye Ubuntu'yu kurmaya başladım.
_mg_3189-550x366.jpg
USB flash disk ve hafıza kartından kurulum yapma yöntemleri olsa da en kolayı CD. BIOS'tan ayar yaptıktan sonra kurulum sorunsuz gerçekleşiyor.

Fakat iki sorunum vardı… Birincisi, elimde 16GB'lık bir alan boş boş duruyordu ve masaüstü, belgelerim, müziklerim gibi klasörlerin tamamı 4GB'lık bölüntüdeydi. İkincisi, ve daha önemlisi ise ne Ethernet, ne de WiFi'nin çalışmıyor oluşuydu.
img_2369-366x550.jpg
ASUS'un Eee PC'lerinde kullandığı Xandros tabanlı Linux, basit ama meraklı kullanıcılar için yeterli değil.

Bu arada, bir hatırlatma: Birazdan okuyacağınız işlemler Asus'un Eee 1000 ve 1000H modellerinde de çalışıyormuş. Test etmedik, ama genel yorumlar bu yönde.

Kaynak