[ANKET] Hangi İşletim Sistemi?

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Arkadaşlar herkese selamlar. Öncelikle belirtmek isterim ki Windows 10 1903 ve 1909 sürümleri benim sistemim de sorunlu çalışıyor stabil değil. Sadece Home yada Home Single Language kuracağım Pro sürüm önermeyin. Maksimum performansı ankette yazılan hangi işletim sistemlerinden alabilirim acaba? Bu aralar MMORPG ve Online tabanlı oyunlar oynuyorum bazen canım sıkılırsa 1-2 saat Mafia 2 ve Need For Speed Mostanted 2012 oynuyorum o kadar. Online oyunlar ise AION, Guild Wars 2 ve Pubg Mobile. Aşağıdaki yazılı sistemde kullanacağım önerilerinizi bekliyorum. Ekran kartını 3-5 ay sonra değiştirebilirim ancak.

• AMD FX 8300
  • Gigabyte 990XA-UD3 rev3.0
  • Gskill RipjawsX 2x4 8 GB Dual Kit
  • Asus GTX 275
  • Kingston V300 60 GB SSD
  • Cougar CMX 700W

1. Windows 10 - 1709 - Home/ Home Single Language/x64
  2. Windows 10 - 1803 - Home/ Home Single Language/x64
  3. Windows 10 - 1809 - Home/ Home Single Language/x64
  4. Windows 7 - Home Premium/x64
  5. Windows 7 - Home Basic/x64
Edit: Sanırım anket eklenmemiş konuya baktım ama gözükmüyor. Yukarı da 5 madde ile sıraladım. Konuya madde numarasını yazarak ankete katılabilirsiniz :) Elimde USB Bellek bekliyorum :)

Son düzenleme:

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Windows 10 x64 bence 8gb ram kaldırır

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,713
4. ve 5. şıkları direk ele derim. Windows 10 1809 tavsiye ederim.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,990
Windows 10 1909 X64 UEFI GPT.

Son düzenleme:

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,713
HDD olsa da bile ben hep UEFI kullandım.Yeni bilgisayarlar artık UEFI teknolojisi ile geliyor. Ayrıca bilgisayarın UEFI destekliyor. Windows 10 1809 kurmayı tekrar dene UEFI mod ile.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Windows 10 1909 X64 UEFI GPT.

Dalga mı geçiyorsunuz bilmiyorum ama sorunlu çalışıyor benim sistemimde 1909.

HDD olsa da bile ben hep UEFI kullandım.Yeni bilgisayarlar artık UEFI teknolojisi ile geliyor. Ayrıca bilgisayarın UEFI destekliyor. Windows 10 1809 kurmayı tekrar dene UEFI mod ile.

Bende uefi kurulum yapıyorum. 1809 diyen çok şuan sanırım 1809 kuracağım. Ama bir şey daha var. Windows update yaparken özellik güncellemesi indiriyor ve 1809'u 1903 falan yapıyor direkt. Benim bu güncellemeyi yani sadece sürümü yükselten güncellemeyi temelli kapatmam lazım. Bir ara yapmıştım sanırım microsoftun bir aracı ile ama şuan unuttum. Yardımcı olabilirmisin?

4 ay LTSC kullandım bir süre sonra şişiyor sistem.

Burayı biraz açar mısın ?
Neye dayanarak bu kanıya vardın ?
Bizler de ona göre fikir yürütebilelim.

1903 sürümünde sürekli internetimi bir hizmet kullanıyor günlerce geçmedi uzun süre araştırdım telemetry kullanıyordu internetimi bir sürü yöntem denedim işe yaramadı. 1909 ise sistemimde hantal çalışıyor sanki sistemin %50'sini kullanıyormuşum gibi hissediyorum pencere animasyonları bile ağır geliyor.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Şişiyordan kastım şu bir süre sonra geç tepki veriyor artık sistem. Dediğim gibi 4 ay kullandım.
İyi de LTSC Microsoft Store bile olmayan bir işletim sistemi. Enterprise level için yapılmış. Oldukça da hafif. Ben hiç yaşamadım.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,289
Benim önerim aşağıdakı. Şişme sorunu Win 7 de 1 yıl kullanmadan boy gösteriyordu.

Şimdi hergün bilgisayar kullanan birisi olarak 2 yılı aşkın oldu bunu kullanırım kendim. İlk format attığım gün gibi performanslı hani.

Uefi Windows 8.1 Pro 64 Bit (9600 version Final)

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Benim önerim aşağıdakı. Şişme sorunu Win 7 de 1 yıl kullanmadan boy gösteriyordu.

Şimdi hergün bilgisayar kullanan birisi olarak 2 yılı aşkın oldu bunu kullanırım kendim. İlk format attığım gün gibi performanslı hani.

Uefi Windows 8.1 Pro 64 Bit (9600 version Final)

Zaten şuan Windows 8.1 Single Language kullanıyorum. 9600 ve bütün Update'ler kurulu.

İyi de LTSC Microsoft Store bile olmayan bir işletim sistemi. Enterprise level için yapılmış. Oldukça da hafif. Ben hiç yaşamadım.

Dediğim gibi 4 ay kullandım yavaşlamaya başlamıştı artık.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,289
Açık söylersem Win 10 çıktığı zamandan 1 yıl ara verdim sonra denedim. Tüm bileşenleri zorlayan bir yapısı vardı. Güncelleme illetini demiyorum hele. İlk kurduğumda sandım bilgisayarı benim yerime bir başkası kullanıyor.
Sonra dedim sizin yapacağınız işletim sistemini ve geri döndüm 8.1 e :)

Sırf 8.1 kullanıyım diye 4 nesil İ5 sistem topladım kendime. 4 cü nesil üstü İntel sistemler ve Ryzen Win 10 zorla kurdurmağı bana göre saçmasalak iş yada Driver yapmaya tembellik yapıyorlar.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
LTSC'nin o configde şişmesi vs tuhaf geldi.

Valla hocam LTSC 1809 kullanıyordum şuan en son sürümü bu 2019 diye geçiyordu hatta bütün updateleri de kurmuştum ilk başlarda iyiydi ama son zamanlar da hantallaşmaya başladı sistem. Şimdi diyorum Windows 7 kurayım ama onun da desteği bitti hadi 2-3 ay kullansam diyelim tekrar format atmam gerekecek. Uzun süre kullanmak istiyorum kurduğum sistemi.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
  • Gereksiz servisleri kapatılmış,
  • Gereksiz uygulama ve araçlar kaldırılmış,
  • Hafif ve sağlam bir antivirüs yüklenmiş,
  • Windows güncellemeleri yapılmış,
  • Ekran kartı ve diğer donanım sürücüleri eksiksiz yüklenmiş

Windows 10, 1809 tavsiye ederim.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
  • Gereksiz servisleri kapatılmış,
  • Gereksiz uygulama ve araçlar kaldırılmış,
  • Hafif ve sağlam bir antivirüs yüklenmiş,
  • Windows güncellemeleri yapılmış,
  • Ekran kartı ve diğer donanım sürücüleri eksiksiz yüklenmiş

Windows 10, 1809 tavsiye ederim.

1. Gereksiz servisleri kapatmam konusunda yardımcı olurmusunuz peki?
  2. Gereksiz uygulama ve araçlar hangileri neleri silmem doğru olur?
  3. Antivirüs normalde kullanmıyorum
  4. Sürücüler kurulduktan sonra ilk işim windows update yapmak oluyor hocam bu konuda sorun yok.
  5. Bütün bileşenlerin usb 3.0 da dahil hepsini eksiksiz kuruyorum
  6. Windows 10 1809 ISO'sunu Rufus ile yazdırdım birazdan formata geçiyorum
Hocam microsoftun bir aracı ile istenmeyen updateleri kaldırıyorduk onu ne indiriyor ne de kuruyordu o konuda yardımcı olurmusunuz format atmadan önce hemen hazır olsun oda. Çünkü eski sürüm windows 10 kurunca windows update de büyük güncelleme indiriyor 1809 olan sürüm 1903 falan oluyor ben öyle olmasını istemiyorum sistem 1809 olarak kalsın diğer gerekli olan updateleri kurmak istiyorum sadece.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Tercih meselesi, ben de antivirüs yüklemeden herhangi bir sistemi kullanmıyorum.

Tamam hocam kuruluma geçeceğim de

Hocam microsoftun bir aracı ile istenmeyen updateleri kaldırıyorduk onu ne indiriyor ne de kuruyordu o konuda yardımcı olurmusunuz format atmadan önce hemen hazır olsun oda. Çünkü eski sürüm windows 10 kurunca windows update de büyük güncelleme indiriyor 1809 olan sürüm 1903 falan oluyor ben öyle olmasını istemiyorum sistem 1809 olarak kalsın diğer gerekli olan updateleri kurmak istiyorum sadece.

Yardımcı olurmusunuz bu konuda?

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bu vb. buradaki ve dışarıdaki rehberlere gözatabilirsin.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Bu vb. buradaki ve dışarıdaki rehberlere gözatabilirsin.

Hocam linkini verdiğiniz konuda ki önerileri bir ara yapmıştım sistem sapıtmıştı tekrardan format atmak durumunda kalmıştım hatta konu sahibine söylemiştim bazı seçeneklerini değiştireceğini konuyu güncelleyeceğini söylemişti. Bu arada benim yardım istediğim konu şu acilen yardımcı olun çünkü format atıcam şimdi. Windows update yapınca büyük güncelleme indiriyor 1809 olan sürüm 1903 falan oluyor bunu da engellemek için microsoftun bir yazılımı vardı onunla yapılıyordu sadece normal güncellemeleri almak istiyorum sistem kurduğum gibi 1809 olarak kalsın.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
  1. Windows 10 - 1709 - Home/ Home Single Language/x64
  2. Windows 10 - 1803 - Home/ Home Single Language/x64
  3. Windows 10 - 1809 - Home/ Home Single Language/x64
  4. Windows 7 - Home Premium/x64
  5. Windows 7 - Home Basic/x64
Edit: Sanırım anket eklenmemiş konuya baktım ama gözükmüyor.
Evet anket konuya eklenememiş.
Eğer sadece beş seçenek arasından bir seçim yapılacaksa ben oyumu üç numaralı seçenekten yana kullanıyorum. Çünkü Enterprise sürüm olan LTSC de bu yapıyı kullanıyor. Ben de uzunca bir süre bu 1809 Home sürümünü kullandım, gayet kararlı bir sürüm.
Ama bir şey daha var. Windows update yaparken özellik güncellemesi indiriyor ve 1809'u 1903 falan yapıyor direkt. Benim bu güncellemeyi yani sadece sürümü yükselten güncellemeyi temelli kapatmam lazım. Bir ara yapmıştım sanırım microsoftun bir aracı ile ama şuan unuttum. Yardımcı olabilirmisin?
1809, sürüm yükseltmelerini görüyor, buna ilişkin bildirim Windows Update ekranında beliriyor fakat güncellemeye tıklanmadıkça Sürüm 1903 ve 1909'a otomatikman yükseltme yapmıyor.

Windows Update / Gelişmiş seçeneklerde "...diğer Microsoft ürünlei için güncelleştirmeleri alın" diye bir seçenek var, oradaki işaretlemeyi kaldırabilirsin.

Tüm Windows sürümlerinde (Güncelleştirme ve Güvenlik ayarları üzerinden) Windows Update'i 35 güne kadar duraklatılabilirsin. Tüm güncelleştirmleri en fazla 365 güne kadar erteleyebilirsin. Şurada Group Policy gpedit.msc üzerinden bir düzenleme ile bu işlem nasıl yapıldığı anlatılmış ancak Home ve Single Lang sürümlerde bu ayar yer almıyor. Ben denemedim/test etmedim lakin Group Policy Editor (GPEdit.msc) haricen kurulup yüklemebilir.
Yardımı olacaksa, şu linklere bakabilirsin.

Ek not:
Denetim masası
Programlar ve Özellikler
Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle
ekranından eğer sorun yaratan bir update varsa, buradan onu kaldırıp gizleyebilirsin. Yalnız bu seçenek her update için kullanılamıyor.

Son düzenleme:

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Evet anket konuya eklenememiş.
Eğer sadece beş seçenek arasından bir seçim yapılacaksa ben oyumu üç numaralı seçenekten yana kullanıyorum. Çünkü Enterprise sürüm olan LTSC de bu yapıyı kullanıyor. Ben de uzunca bir süre bu 1809 Home sürümünü kullandım, gayet kararlı bir sürüm.

1809, sürüm yükseltmelerini görüyor, buna ilişkin bildirim Windows Update ekranında beliriyor fakat güncellemeye tıklanmadıkça Sürüm 1903 ve 1909'a otomatikman yükseltme yapmıyor.

Windows Update / Gelişmiş seçeneklerde "...diğer Microsoft ürünlei için güncelleştirmeleri alın" diye bir seçenek var, oradaki işaretlemeyi kaldırabilirsin.

Tüm Windows sürümlerinde (Güncelleştirme ve Güvenlik ayarları üzerinden) Windows Update'i 35 güne kadar duraklatılabilirsin. Tüm güncelleştirmleri en fazla 365 güne kadar erteleyebilirsin. Şurada Group Policy gpedit.msc üzerinden bir düzenleme ile bu işlem nasıl yapıldığı anlatılmış ancak Home ve Single Lang sürümlerde bu ayar yer almıyor. Ben denemedim/test etmedim lakin Group Policy Editor (GPEdit.msc) haricen kurulup yüklemebilir.
Yardımı olacaksa, şu linklere bakabilirsin.

Ek not:
Denetim masası
Programlar ve Özellikler
Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle
ekranından eğer sorun yaratan bir update varsa, buradan onu kaldırıp gizleyebilirsin. Yalnız bu seçenek her update için kullanılamıyor.

Hocam bu istemediğim güncellemeleri gizlemenin yolunu buldum. Windowsun bir aracı var showshide diye onunla yapılıyor. Bununla mesela sürüm yükseltme güncellemesi geldiğinde tıklıyorum gizliyor bir daha çıkmıyor karşıma. Ayrıca sonradan gpedit.msc eklemek sorun yaratıyormuş bu yüzden son yazdığınız yerleri yapmıyacağım. 1809 sürümünde karar kıldım işlerimi halledince format atacağım. Cevabınız için teşekkürler.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hocam bu istemediğim güncellemeleri gizlemenin yolunu buldum. Windowsun bir aracı var showshide diye onunla yapılıyor. Bununla mesela sürüm yükseltme güncellemesi geldiğinde tıklıyorum gizliyor bir daha çıkmıyor karşıma. Ayrıca sonradan gpedit.msc eklemek sorun yaratıyormuş bu yüzden son yazdığınız yerleri yapmıyacağım. 1809 sürümünde karar kıldım işlerimi halledince format atacağım. Cevabınız için teşekkürler.
Dediğim gibi denemediğim/test etmediğim için gpedit.msc konusuna yorum getiremiyorum.
Önceden açmış olduğum fakat bir türlü güncelleme yapmaya zaman bulamadığım (çünkü konuyu baştan hazırlamak gerekebilir, bu da çok uzun zaman alacak) "Windows 10'da performans iyileştirme, gizlilik ve ince ayarlar" konusunu sürüm 1909 için yeniden düzenleyeceğim.
Sürüm 1809 iyidir, üzeceğini sanmıyorum. Kolay gelsin.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Hiçbiri diyorum, Windows 8.1 Single Language 9600 stabilite olarak iyi bir OS, sizin seçeneklerden ise 5. ile 1. arasında kaldım.