Android'den iOS'a geçiş

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,206
Bilgisayardan konusma niye uygun olmasin ben evdeyken telefonu hic kullanmiyorum diyorum iste. DC'den konusma onemli degil orada sana senkrenizasyonun ne kadar ileri seviyede oldugunu anlatmaya calistim. Google programlariyla ugrasmak yerine Mac'den direkt fotograflar uygulamasina giriyorum cok daha pratik yoksa dropbox ile de onu saglarsin olay o degil. Bilgisayardaki hicbir kamera iPhone'daki goruntu kalitesini vermez. Yayin yapip YT videosu de cekersin bu sekilde.

macOS zaten Linux benzeri bir temele sahip. Olayi ise son kullanici icin daha erisilebilir ve arkasinda buyuk bir destegin olmasi. Linux'da kullaniciya ozellestirme sinirsiz olsa da bunlarin hepsini kullanicinin arastirip yapmasi lazim. macOS'da bunu buyuk bir marka sagliyor iste. Uygulama destegi de cabasi. Olay zaten basit seyleri ayarlamak. Telefonda sifresini girdigin bir Wi-Fi agini bilgisayarin da tanimasi basit ama etkili. Bunun gibi 50'den fazla ozelligin oldugunu dusun minik minik birikip ust duzey bir ekosistem olusturuyor iste.
Ya abi apple markası iyidir hoşturda. Ben baya görüyorum Mac kullanıpta Paralels programında windows 7 çalıştırmasına sevinenleri.

Aga windows kullandığınıza seviniyorsanız neden apple sisteme o kadar para bayıyorsunuz?

Sadece köyden inmiş adamlara benziyorlar. Görmemiş diyolar bizim tarafta öylelerine. Nasıl desem Apple kullandıklarında kendilerini üstün ırk sanan gibi :D ahahshjshahs

Reaksiyon puanı
4,386
Herkese merhaba arkadaşlar. Hali hazırda Samsung A21s kullanıcısıyım. Macbook pro alacağım için ekosistem açısından İphone'a geçiş yapmayı planlıyorum. Bütçe 30-35 bin tl arası fakat zorlamayla 37 38 olabilir. İphone modeli olarak önerilerinize açığım.

Merhabalar,

İphone 14 alabilirsiniz 120 Hz sizin için önemliyse İphone 14 Pro modelini tavsiye ederim.
Ben şuan 3 cihaz kullanıyorum İphone 14 Pro Max, İphone 14 Pro, İphone 14 Plus kullanıyorum.
Ben şahsen sizin yerinizde olsam İphone 14 Pro alırdım imkanları biraz daha zorlayarak, Sizi fazlasıyla memnun edecektir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam 14'ün 13'ten tek farkı 6 GB RAM var onun dışında tasarım, işlemci, kamera aynı ayrıca ekran 60hz

Aynı değil aslında,
İphone 14 modelindeki geliştirmeler,
Ram 6 GB, batarya kapasitesi 3279 Mah, Kamera özellikleri 1.7µm Piksel'di 1.9µm Piksel oldu, diyafram açıklığı F1.5 oldu, Dijital görüntü sabitleyici ( EIS ) geldi, Ön kamera diyafram açıklığı F1.9 oldu, Ön kamera özeliklerine Otomatik Odaklama geldi, Bluetooth 5.3 oldu, Trafik kazası algılama özelliği geldi.

Son düzenleme:

Plektus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Merhabalar,

İphone 14 alabilirsiniz 120 Hz sizin için önemliyse İphone 14 Pro modelini tavsiye ederim.
Ben şuan 3 cihaz kullanıyorum İphone 14 Pro Max, İphone 14 Pro, İphone 14 Plus kullanıyorum.
Ben şahsen sizin yerinizde olsam İphone 14 Pro alırdım imkanları biraz daha zorlayarak, Sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Aynı değil aslında,
İphone 14 modelindeki geliştirmeler,
Ram 6 GB, batarya kapasitesi 3279 Mah, Kamera özellikleri 1.7µm Piksel'di 1.9µm Piksel oldu, diyafram açıklığı F1.5 oldu, Dijital görüntü sabitleyici ( EIS ) geldi, Ön kamera diyafram açıklığı F1.9 oldu, Ön kamera özeliklerine Otomatik Odaklama geldi, Bluetooth 5.3 oldu, Trafik kazası algılama özelliği geldi.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. 40 bin tl üstü benim bütçem için zorlama bir fiyat olacağı için düz seri 14 iyi bir tercih gibi. Cevapların çoğu bu yönde geldi.

Reaksiyon puanı
8,023
Yanlış anlama Giriş model bir Android ve bilgisayar kullanırsan uzunömürlü olmaz tabii. Ucuz ürünler kullanıp uzunömürlü değil diye söylenmek yanlış bişey.
Eğer gidipte baban İpone 6s aldığı zaman sende Samsung s6 yada ne bileyim S7 alsaydın şu anda babanın telefonuna fazla fark atmış olurdun genel kullanım hızında.
Kendime S9+ , kardeşime iPhone 8 aldık zamanında sıfır olarak. İkisinin de pili orijinal olarak servislerinde değişti.

iPhone 8 şu an ilk günkü performansını ve kamera kalitesini koruyor, üstüne az önce 16.4 sürümüne güncellendi. Oyunları halen daha son grafiklerde açıyor ve kabul edilebilir sıcaklıklara çıkıyor. Öyle ki, kardeşim telefon değiştirme ihtiyacı olmadığı için 1 sene daha bu cihazı kullanacak. (Cihazı 2018 Mart ayında aldık bu ay 5. senesi)

S9+ ise yedek telefon olarak duruyor çünkü hat takıp normal kullanım yapılacak kadar stabil çalışamıyor. Arada bakıyorum arayüzde sanki giriş seviye A serisi kullanıyormuşçasına takılmalar, kendi internet tarayıcısı olan Samsung İnternette 10-15 dakika gezince aşırı ısınma var. Oyun desen zamanında en yüksek grafiklerde PUBG tarzı ağır oyunları oynatırken şu an orta grafiklere çekmek durumundayım çünkü aşırı ısınıyor dolayısıyla kare hızı çok ama çok düşüyor. Kamera kalitesinde de gözle görülür bir düşüş var. İlk telefonu alıp çektiğimde profesyonel cihazdan çekim yapmışım gibi sonuçlar elde ederken şu an orta seviye Android cihazlardan farksız. (S9+'da 2018 Mart ayında alındı)

Görkem beyin dediği gibi keşke Apple fiyat politikası uygun olsa da herkes deneyimleyip yorum yapabilse.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. 40 bin tl üstü benim bütçem için zorlama bir fiyat olacağı için düz seri 14 iyi bir tercih gibi. Cevapların çoğu bu yönde geldi.
Düz 14 almanız mantıksız bir karar olabilir. Uzun yıllardır iPhonelar arasında dönüyorum ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Pro serisi Apple'ın göz bebeği. Kaldı ki 14 serisinde 13 donanımı var. 13 donanımı elbette çok güçlü her işinizi görür lakin son model olan tek şey model adı. 13 ve 14 serisinin farkı yok desek yalan olmaz çünkü kullanımda bir fark hissetmeyeceksiniz. 14 Pro'ya zorlama şansınız yoksa ama yine de son model alayım derseniz 14 tek seçenek. Ancak telefoncularda rahatlıkla bulabileceğiniz kapalı kutu 13 Pro varken ben olsam onu tercih ederdim.

Plektus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Kendime S9+ , kardeşime iPhone 8 aldık zamanında sıfır olarak. İkisinin de pili orijinal olarak servislerinde değişti.

iPhone 8 şu an ilk günkü performansını ve kamera kalitesini koruyor, üstüne az önce 16.4 sürümüne güncellendi. Oyunları halen daha son grafiklerde açıyor ve kabul edilebilir sıcaklıklara çıkıyor. Öyle ki, kardeşim telefon değiştirme ihtiyacı olmadığı için 1 sene daha bu cihazı kullanacak. (Cihazı 2018 Mart ayında aldık bu ay 5. senesi)

S9+ ise yedek telefon olarak duruyor çünkü hat takıp normal kullanım yapılacak kadar stabil çalışamıyor. Arada bakıyorum arayüzde sanki giriş seviye A serisi kullanıyormuşçasına takılmalar, kendi internet tarayıcısı olan Samsung İnternette 10-15 dakika gezince aşırı ısınma var. Oyun desen zamanında en yüksek grafiklerde PUBG tarzı ağır oyunları oynatırken şu an orta grafiklere çekmek durumundayım çünkü aşırı ısınıyor dolayısıyla kare hızı çok ama çok düşüyor. Kamera kalitesinde de gözle görülür bir düşüş var. İlk telefonu alıp çektiğimde profesyonel cihazdan çekim yapmışım gibi sonuçlar elde ederken şu an orta seviye Android cihazlardan farksız. (S9+'da 2018 Mart ayında alındı)

Görkem beyin dediği gibi keşke Apple fiyat politikası uygun olsa da herkes deneyimleyip yorum yapabilse.

Düz 14 almanız mantıksız bir karar olabilir. Uzun yıllardır iPhonelar arasında dönüyorum ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Pro serisi Apple'ın göz bebeği. Kaldı ki 14 serisinde 13 donanımı var. 13 donanımı elbette çok güçlü her işinizi görür lakin son model olan tek şey model adı. 13 ve 14 serisinin farkı yok desek yalan olmaz çünkü kullanımda bir fark hissetmeyeceksiniz. 14 Pro'ya zorlama şansınız yoksa ama yine de son model alayım derseniz 14 tek seçenek. Ancak telefoncularda rahatlıkla bulabileceğiniz kapalı kutu 13 Pro varken ben olsam onu tercih ederdim.
Telefonculara pek güvenemediğim için mediamarkt gibi yerlere bakacağım öncelikle. 13 pro bulamadığım takdirde 14 alacağım gece yazmıştım yine bu şekilde ama geride kalmış mesajım.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Ya abi apple markası iyidir hoşturda. Ben baya görüyorum Mac kullanıpta Paralels programında windows 7 çalıştırmasına sevinenleri.

Aga windows kullandığınıza seviniyorsanız neden apple sisteme o kadar para bayıyorsunuz?

Sadece köyden inmiş adamlara benziyorlar. Görmemiş diyolar bizim tarafta öylelerine. Nasıl desem Apple kullandıklarında kendilerini üstün ırk sanan gibi :D ahahshjshahs

Bazen 1-2 program icin gecici sureligine Windows'a ihtiyaci oluyor adamin, o zaman kullaniyor yoksa kullanacagi ana programlar Windows'da olmasina ragmen Mac alip surekli sanal makineyle kullanan adam yanlis bir tercih yapmistir zaten.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,004
Hocam 14'ün 13'ten tek farkı 6 GB RAM var onun dışında tasarım, işlemci, kamera aynı ayrıca ekran 60hz
Kamera ayni değil, 14 modelinde 13 Pro'da kullanilan sensör var, testlere bakarsaniz farkın az buz birşey olmadığını görebilirsiniz. İşlemciye gelecek olursak, evet iki modelde de A15 Bionic var ama 14'de ki GPU 5 çekirdekli.

RAM farki da kendini 3-4 yil sonra bariz bir şekilde belli eder.

Ek olarak soğutma için kasaya Vapor Chamber koymuşlar.

Plektus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Bugün fiziksel mağazaya gidip deneyimleme şansı buldum. Düz 14 modelinin kamerası gerçekten çok başarılı olmuş gözüme çarpan bu oldu. 13 mini vardı bir de çok kullanışlı gözüken bir telefona benziyordu. Dezavantajı var mıdır bilginiz var mı? Küçük ekran olması benim için sorun değil onu belirtmek isterim.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,004
Bugün fiziksel mağazaya gidip deneyimleme şansı buldum. Düz 14 modelinin kamerası gerçekten çok başarılı olmuş gözüme çarpan bu oldu. 13 mini vardı bir de çok kullanışlı gözüken bir telefona benziyordu. Dezavantajı var mıdır bilginiz var mı? Küçük ekran olması benim için sorun değil onu belirtmek isterim.
Batarya dışında herhangi bir dezavantajının olduğu pek söylenemez, Mini modeli boyutuna göre eleştirmek çok saçma olurdu zaten. Mobil veride 5-6 saat ekran süresi alabilirsiniz, gayet fazla bir değer bana kalırsa.

Plektus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Batarya dışında herhangi bir dezavantajının olduğu pek söylenemez, Mini modeli boyutuna göre eleştirmek çok saçma olurdu zaten. Mobil veride 5-6 saat ekran süresi alabilirsiniz, gayet fazla bir değer bana kalırsa.
5-6 Saat 1 veya 2 sene sonra bu ekran süresi çok azalır mı? Yani merak ettiğim konu ben bu telefona 2 yılda bi' batarya değişimi yapmak zorunda kalır mıyım?

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,004
5-6 Saat 1 veya 2 sene sonra bu ekran süresi çok azalır mı? Yani merak ettiğim konu ben bu telefona 2 yılda bi' batarya değişimi yapmak zorunda kalır mıyım?
Hayır, aman aman azalmaz ama Mini ve SE modellerinin diğer modellere kıyasla pil sağlığı daha hızlı tükeniyor. Pil sağlığın %80'e düştüğünde bataryayı değiştirmek en sağlıklısı, bu süreçte çok üzmez.

Plektus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Hayır, aman aman azalmaz ama Mini ve SE modellerinin diğer modellere kıyasla pil sağlığı daha hızlı tükeniyor. Pil sağlığın %80'e düştüğünde bataryayı değiştirmek en sağlıklısı, bu süreçte çok üzmez.
Bataryanın hızlı gitmesi olumsuz gibi geldi bana. Kamerayı çok kullanan biriyim ve yetmez gibi gün içinde şarjı.

monuroruc

Asistan
Reaksiyon puanı
206
Düz 14 modelini beğendiyseniz gerisini boşverin. Mini modelinin batarya süresi sizi tatmin etmez. Se2020 kullanıyorum mayısta 3 yıl olacak ve pil sağlığı 81de. Minidense 14 daha çok tatmin eder.

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Kamera ayni değil, 14 modelinde 13 Pro'da kullanilan sensör var, testlere bakarsaniz farkın az buz birşey olmadığını görebilirsiniz. İşlemciye gelecek olursak, evet iki modelde de A15 Bionic var ama 14'de ki GPU 5 çekirdekli.

RAM farki da kendini 3-4 yil sonra bariz bir şekilde belli eder.

Ek olarak soğutma için kasaya Vapor Chamber koymuşlar.
hocam ortalama bir kullanıcı bunlara dikkat etmez ki sırf İPhone diye alır herkes sen ben gibi teknolojiyi yakından takip etmiyor ki kızlar kamera için alır erkekler arkadaş ortamında hava atmak için alır yani ülkede gözlemlediğim durum bu genelleme yapmak istemiyorum ama geneli böyle. Ben ise IOS daha rahat kullandığım için tasarımını sevdiğim için ve ikinci el değeri için İPhone tercih ediyorum.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998

Mini biraz keyif cihazi ya. Paran vardir aninda degistirme imkanina sahipsindir alir deneyimlersin sonra degistirirsin veya ikinci telefon yaparsin.

eren_e

If you fell down yesterday, stand up today
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,296
Herkese merhaba arkadaşlar. Hali hazırda Samsung A21s kullanıcısıyım. Macbook pro alacağım için ekosistem açısından İphone'a geçiş yapmayı planlıyorum. Bütçe 30-35 bin tl arası fakat zorlamayla 37 38 olabilir. İphone modeli olarak önerilerinize açığım.
Bir tane iPhone 14 buldum. Apple iPhone 14 128GB Yıldız Işığı Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL
Birtane de iPhone 14 Plus buldum. Apple iPhone 14 Plus 128GB Mavi Cep Telefonu (Apple Türkiye Garantili) Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

Hepinize yardımınız için çok teşekkür ederim çok değerli bilgiler verdiniz. 1 ay içerisinde sürecin son halini buraya eklerim.
Ben gene de ekledim?

Plektus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Öneriniz için teşekkür ederim fakat Trendyol veya türevleri sitelerden asla elektronik alışverişi yapmam ve zaten 200 300 tl farkla Apple Storeda satılıyor aynı cihaz. Yine de zahmet edip eklediğiniz için teşekkür ederim.

eren_e

If you fell down yesterday, stand up today
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,296
Öneriniz için teşekkür ederim fakat Trendyol veya türevleri sitelerden asla elektronik alışverişi yapmam ve zaten 200 300 tl farkla Apple Storeda satılıyor aynı cihaz. Yine de zahmet edip eklediğiniz için teşekkür ederim.
Rica ederim. Trendyol'dan neden elektronik alışverişi yapmadığınız hakkında bilgi verir misiniz?

Plektus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Rica ederim. Trendyol'dan neden elektronik alışverişi yapmadığınız hakkında bilgi verir misiniz?
Çok fazla sahte ürün vakası oluyor. Zaten İstanbulda olduğum için Apple Storedan almak benim için daha kolay halihazırda.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Çok fazla sahte ürün vakası oluyor. Zaten İstanbulda olduğum için Apple Storedan almak benim için daha kolay halihazırda.

Tabi satıcı, yorumlar ve bilindik sitelerden almak çok önemli. Ben HB, HB satıcısı olarak satın aldım sıfır sorun. Önceki cihazımı da internetten almıştım.

Plektus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Herkese merhaba arkadaşlar. Konuyu hortlattığım için kusura bakmayın. Son durumu buraya atacağımı söylemiştim. Macbook pro almamam yönünde çok tavsiye geldi. Siber güvenlik için işime yaramayacağını söylediler. O yüzden MSI aldım. Yanına iPhone 13 256 gb aldım. Gerçekten iPhone tavsiye eden arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bir daha androide geçeceğimi düşünmüyorum.
Aşağıya linkini bıraktım. Hafızasını 1 tb yaptım. Gerçekten her türlü ihtiyacımı karşılayan bir bilgisayar oldu. Şu an fiyatı artmış ben mayıs ayında aldım. iPhone da aynı şekilde anneler günü indirimiyle 27.500 e almıştım şu an baya artmış sanırım.