Android Uygulama Geliştirme ve Eclipse

Bu konuyu okuyanlar

anilcane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eclipse, özellikle java yazılım üreten yazılımcıların hiçte yabancı olmadığı bir ortam. Eclipse java için çıkmış olsa da almış olduğu ilgi ve çok kullanılışlı olmasıyla şuan birçok dil için kullanılmakta. Örnek vermek gerekirse ben yalnızca Eclipse kullanarak tüm projelerimi buradan yönetiyorum.

Örneğin Eclipse programım da şuan açık olan aktif projeler : JAVA , PHP , Android , XML

Eclipse ile kullanmak istediğiniz dil için gerekli güncellemeleri yüklemelisiniz. Eclipse programınız da bulunan Help->Install New Software sekmesini kullanarak buradan istediğiniz dil için güncellemeleri indirebilirsiniz.

Biz şimdilik konumuz olan Android için bu güncellemeleri indireceğiz. Öncelikle belirtmek isterim Android uygulamalarımızı Java ve XML ile üretiyoruz. Bilgisayarınız da JDK kurulu değilse öncelikle buraya tıklayarak JDK 'yı kuralım. Şimdi Android için SDK kurmamız gerekiyor, buradan indirebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen JDK ve SDK kurulumundan sonra Eclipse 'i açıp Help->Install New Software sekmesinden Android güncellemelerini indirmemiz gerekiyor. Açılan pencerede adres kısmına http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ linkini yapıştıralım aşağıda size bununla ilgili olan güncellemeleri gösterecektir. Tümünü seçip kuralım.

Yüklemeler bittiğin de Eclipse 'i kapatıp açmanız gerekiyor. Artık Android uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Şimdi ufak bir deneme amaçlı "Hello Android" uygulaması başlatalım. Yeni bir proje oluştururken Android -> Android Project 'i seçelim. Karşımıza gelen ekrandan öncelikle Proje adımızı yazıyoruz, daha sonra kullanmak istediğimiz Android versiyonunu seçiyoruz , uygulama ismini ve paket ismini yazıyoruz. Paket ismi yazarken şuna dikkat edelim. Örnek Paket ismi : com.firmaAdi.uygulamaAdi şeklinde yazıyoruz. Finish diyerek ilk projemizi oluşturmuş oluyoruz. ctrl + f11 tuşu ile ilk uygulamamızı run edip Hello Android yazısını görebilirsiniz.

Gerekli Linkler :
JDK --> http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

Android SDK --> http://developer.android.com/sdk/index.html

Eclipse-->http://www.eclipse.org/downloads/do.../helios/SR1/eclipse-java-helios-SR1-win32.zip

Anılcan ERÇOLAK

muhammedyakup

Doçent
Reaksiyon puanı
4
kardeş verdiğin bilgiler için teşekkürler fakat ben yeni javaya başladım android uygulama geliştirmek istiyorum fakat herhangi bir türkçe kaynak bulamadım sü de elektronik 3.sınıf öğrenciyim kütüphaneden araştırdım bulamadım herhangi kaynak veya site önerebilirmisin java ve androidle ilgili

hokumus

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Selamlar,

Andoid ile uygulama geliştirmek isteyen arkadaşlara başlangıç için Pusula Yayınları' nın Profesyoneller İçin Android İle Uygulama Geliştirme kitabını öneririm.

Başarılar dilerim.

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
Merhabalar bir ekleme de ben yapayım.

Android SDK indirip bir yere unzip ettikten sonra. SDK Manager uygulamasını başlatıp geliştirmek istediğiniz android versiyonunu indirmeniz gerekir. Default android sdk'da tam olarak hangi android base versiyonları olduğunu SDK Manager'i çalıştırdıktan sonra görebilirsiniz.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Başladık bakalım android programlamaya. Yalnız bu eclipse'i bir türlü sevemedim gitti. Visual studio gibi kullanışlı gelmiyor bana.

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
Motorola MOTODEV'i de deneyin. Eclipse tabanlı ama android özelleştirmelerine sahip :)

.NET'in en büyük gücü zaten Studio.

DaBEL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herkese iyi akşamlar arkadaşlar.. bilgisayarıma eclipse android yüklemeye calısıyorum ama android sdk tools setupu calıstırdıktan hemen sonra yani yüklemek istediğinize eminmisininiz sorunsuna next dedikten sonra windows setupu kapatıyor.. $(^Name) calısmayı durdurdu gibi bi hata alıyorum.. (setup un ismini böyle kaydetmişler..) 3 gündür bu hatayı gecmeye calıstım ama bi türlü basaramadım.. yardım edebilcek olan varsa cok sevinirim..

matejakezman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Android'i Eclips'den başka hiç bir yerde geliştiremezsin en iyisi eclipse . JAva kodu yazarken bile artık eclipse kullanıyorum netbeans yerine.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selam, android için bir uygulama yaptırmak istiyorum oldukça basit bir işleyişi var, xml ile benim web siteme bilgiler gelecek cenkwolf1 mynet e mail ile yapabilirim diyen olursa açıklamasını yaparım

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba,
Android sdk, eclipse juno ve jdk kurdum. Android sdk da gerekli paket yüklemelerini yaptım. Eclipse üzerinden de gerekn bütün ayarlamaları yaptım fakat java- eclipse de file > new kısmında android project çıkmıyor. file >other dan anroid klasöründe android project seçeneği yok. Android project seçeneğini nasıl bulabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

tacettinekici

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Android sdk, eclipse juno ve jdk kurdum. Android sdk da gerekli paket yüklemelerini yaptım. Eclipse üzerinden de gerekn bütün ayarlamaları yaptım fakat java- eclipse de file > new kısmında android project çıkmıyor. file >other dan anroid klasöründe android project seçeneği yok. Android project seçeneğini nasıl bulabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Help>Install New software... tıklayıp android sdk'yı eclips'e tanıttınız mı?(adresi:https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
abi şimdi ben geçen slender man die bi oyunun apk dosyasını winrar la açtım içinderki resimlerden slendermanı biraz daha korkunçlaştırdım kapattım kaydettim uygulamayı telefona yüklerken x dosyası yüklenemedi diyor sadece 1 resimde paintten degistirdim nasıl düzeltebilirim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhabalar. Bu güncelleme için yapıştırdığımız link için could not find diyor nasıl halledebiliriz?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yine Pusula Yayınları'nın Merhaba Android kitabı yeni başlayanlar için çok çok daha açıklayıcı... Kolay gelsin...

MMXiA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkürler kardeşim işime yaradı :)

androidseven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Android developer sitesinde artık paket olarak sunuyorlar hepsini. Ben Windows kullanıyorum. Diğer platformlar hakkında bilgim yok.. Windows kullanıyorsanız zip halinde indirdiğiniz dosyada bunlar cıkıyor. Sdk manager den indireceğiniz paketler olabilir. Google kolaylık sunmuş.

• Eclipse + ADT plugin
  • Android SDK Tools
  • Android Platform-tools
  • The latest Android platform
  • The latest Android system image for the emulator
http://developer.android.com/sdk/index.html#download .. Eclipse de var içinde ayar yapmamıza gerek yok..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
google nin sitesinden indirdim herşey içinde eclipse girdiğimde hiç bir ayar istemiyor ama android project seçeneğinin dışında bi dünya android .......projesi gibi seçecekler var. android projesi seçeneği için ne yapmalıyım?

Asil_

Asistan
Reaksiyon puanı
0
google nin sitesinden indirdim herşey içinde eclipse girdiğimde hiç bir ayar istemiyor ama android project seçeneğinin dışında bi dünya android .......projesi gibi seçecekler var. android projesi seçeneği için ne yapmalıyım?

Android Application Projecti seçmelisin ordan activity olup olmamasını da ayarlıyabilirsin.

rüzgar_efendisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selam herkese bi konuda yardıma ihtiyacım var android proje yapıyorum ama bazı kodlarımda hata verdi.
kodlar şöyle:
public int getKategoriId(String k_ad){

int a = 0;
String[] SELECT= {"id"};
String WHERE = "isim" +"='"+k_ad+"'";
Cursor c =database.query("kategoriler", SELECT,WHERE, null, null, null, null);
while (c.moveToNext()){
a=c.getInt(c.getColumnIndex("id"));

}
return a;
}
neresinde hata var çözemedim bi türlü yardım ederseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

karavali

Asistan
Reaksiyon puanı
1
http://dl.google.com
/android/adt/adt-bundle-windows-x86_64-20130219.zip

şu link burda kalabilirmi şimdi acelem var eve gidince kaldırırım kaybolması yadabirisi bana mesajla atsın linki :D

oduncu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
böyle durumlar kendine mail atmak gaha kullanışlı olacaktır.
başka bir tavsiyem ise crome kullan gmail hesabınla senkronize et, sık kullanılanlara eklediğinde evindeki bilgisayarında da sık kıllanılanlara eklenmiş olacaktır

karavali

Asistan
Reaksiyon puanı
1
kullandığım bilgisayarda choreme yok üstüne email açmak 15 dkyi buluyo 2 tane şifreleme var açmak sıkıntı :D

Son mesajlar