Amerika vs Türkiye

Hangisi

• Amerika

Kullanılan: 28 60.9%
  • Türkiye

Kullanılan: 18 39.1%

• Kullanılan toplam oy
    46

Bu konuyu okuyanlar

RyteX

Asistan
Reaksiyon puanı
232

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Türkiye sağlık sistemi konusunda daha iyi sanırım. Yani sigorta ve ücretsiz sağlık konusunda. Amerikada eğer gelirin biraz düşükse sağlık ile ilgili ciddi paralarla karşılaşabiliyormuşuz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ABD 2021 bütçesi : 4.8 trilyon dolar
Türkiye 2021 bütçesi : 4.3 milyar lira

Bu iki ülkenin karşılaştırılması hiç sağlıklı değil. :D

Son düzenleme:

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
1.si Batıda yaşamak istemem.
2.si Amerika'nın sağlık sistemi şu anda berbat.
3.sü anavatamımdan ya da annemin vatanı olan Rusya dışındaki ülkelerde yaşamak istemiyorum.
4.sü Türkiye'de İslam daha yaygın.
5.si Batı ülkelerinde ırkçılık aşırı derecede mevcut.
Son olarak ülkeme alıştım.

Bu sebeplerden ötürü Türkiye diyorum.

tolgagamer123

Doçent
Reaksiyon puanı
477
Tabiki Türkiye neden mi?
1-Eğitim sistemimiz daha iyi
2-Adalet harika
3-Ekonomi mükemmel
4-Bedava keyif çayı dağıtıyorlar
5-Hiç kazık yok
Ondan dolayı Türkiye 100 Amerika 0 ?
Emin misin ? Eğitim sistemi ekonomi bence çok kötü. Adalette kadına şiddet yapan kaç kişi var. Çoğu serbest bırakılıyor. Sonuç ortada.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,154
Keyif çayı, kömür dağıtmaları, makarna... Türkiye derim.

Ahmet-

Profesör
Reaksiyon puanı
1,042
Ne İronisi ? Kadına şiddet. taciz şu bu yapıyorlar yapanlar nasıl serbest kalıyor ha ? Ha benim arkadaşım var. bi ara anlattıyordu. annesine taciz edecekti. biri. tuvalet çekiyordu tacizci. arkadaşımda yakaladı tacizciyi. o anda. öldürmekden beter. Etti tacizciyi. hapisde yattı suçsuz oldu halde. geri çıktı tabi. bumu şimdi adalet ha ?

ARCANDY

Profesör
Reaksiyon puanı
2,749
Ne İronisi ? Kadına şiddet. taciz şu bu yapıyorlar yapanlar nasıl serbest kalıyor ha ? Ha benim arkadaşım var. bi ara anlattıyordu. annesine taciz edecekti. biri. tuvalet çekiyordu tacizci. arkadaşımda yakaladı tacizciyi. o anda. öldürmekden beter. Etti tacizciyi. hapisde yattı suçsuz oldu halde. geri çıktı tabi. bumu şimdi adalet ha ?
Ben o anlamda demedim benim dediğimin ironi olduğunu söyledim

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Evet şöyle bir bilgilendirme konusu açıyım

Amerika ve Türkiye arasında nasıl bir fark var?
Kendim Amerikada doğup büyüdüğüm için biliyorum ki amerikayla Türkiye nin çok farkı var

1-Amerika Daha metropol bir ülke
Türkiye ise amerika kadar metropol deyil
2-Amerika türkiyeye göre daha gelişmişdir
3-Amerikada pistol serbest(bekçi ruşitin eline münevver vermişler aman kaçalım)
4-Çogu ürünü Amerikada bulmak çok
kolay
5-Amerika gereksiz kalabalık
6-Türkiye tatil için kesinlikle daha iyi bir yer
7-Amerika düz Türkiye ise engebelidir

Ben olsam Türkiyeye yüzde 85 puan
Amerika ya 85.5 puan verirdim

Peki sizce hangi ülke???
Saçma bir karşılaştırma.
1. Doğrudur.
2. Bu da doğrudur.
3. Onlarda düzgün kullanılıyor bizde olsa iç savaş çıkar.
4. Doğrudur... Ama türkiyede şehirde yaşıyorsan pek de bir fark yok.
5. nE? Bizim boyutumuz amerikanın 8 de biri ama nüfusumuz 4 kat küçük. Yani yanlış bilgi. Sen iç bölgeleri görmemişsin...
6. Bu da doğru değil. Paran varsa Mayami dir Washingtondur New Yorktur vs. Çok daha güzel yerlerdir imkan bakımından.
7. Bu da yanlış. Engebeli olan çok yer var.

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Türkiye tatil için güzeldir heralde. Bizim ilçeden çıktığımız yok ?

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Amerika'da 2000 dolar'a ya da biraz altında en iyi bilgisayarı alabilirsin. Ama Türkiye'de en iyi bilgisayar için ek vergiler ile 30.000+ falan edebiliyor. Hatta 2000 dolara da gerek yok. 1000 dolar ile de harika bilgisayar alınıyor Amerika'da.

Artık dolar yüzünden, altın sikkenin değeri de yerlerde. ?

Reaksiyon puanı
10,325
Amerikayı bilmem ama Türkiye'de eğitim sistemi berbat. Konuyu açan arkadaştan görüyoruz, deyil mi? ... Sorun sizin nesliniz mi? Neslinizin öğretmenlerinde mi bilmiyorum..

Ve Türkiye yazarken vatana saygın olsun T harfini büyük yaz.
Ah be Dora'cım sen böyle bir çelişkiye düşmezdin kolay kolay... Da, nasıl oldu anlayamadım.
Eğitim sistemini batırdığın Türkiye'de yetişen sen doğruyu yazarken, Amerika'da yetişen arkadaşa yaptığı Türkçe yanlışlarını gösteriyorsun!

İşin garip tarafı söylediklerine de katılıyorum! :D

RyteX

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Ah be Dora'cım sen böyle bir çelişkiye düşmezdin kolay kolay... Da, nasıl oldu anlayamadım.
Eğitim sistemini batırdığın Türkiye'de yetişen sen doğruyu yazarken, Amerika'da yetişen arkadaşa yaptığı Türkçe yanlışlarını gösteriyorsun!
Yani

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Yanlış yapan arkadaş tek o olsa söylediğin doğru olurdu abi ama şu an okula giden öğrencilerin %80i Türkçe katili. Katil demişken hrks gibi kısaltmalar yüzünden değil herkez gibi Türkçe kitaplarında bile yazmayan kelimeleri benimsedikleri için katil diyorum.

RyteX

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Abi seni etiketlediğim konuyu kapa çok acillllll yazmış
Yanlış yapan arkadaş tek o olsa söylediğin doğru olurdu abi ama şu an okula giden öğrencilerin %80i Türkçe katili. Katil demişken hrks gibi kısaltmalar yüzünden değil herkez gibi Türkçe kitaplarında bile yazmayan kelimeleri benimsedikleri için katil diyorum.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013

İşin garip tarafı söylediklerine de katılıyorum! :D

Amerikada Türkçe eğitimi almamıştır diye tahmin ediyorum.

Reaksiyon puanı
10,325
Bu Türkçe konusu bizim jenerasyonların en büyük yürek yarası. Bizim Z kuşağımızın Türkçe derdi hiç yok maalesef. Bazı zamanlar bunu dile getirsek de hep kınandık, yalnız kaldık. Sonra biz de onlara benzemesek de mecburen ayak uydurmak durumunda kaldık. :)

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Dostum hangi akla hizmet ile Amerika ile bizi karşılaştırabiliyorsun :) Amerika vs İngiltere falan olsa tamam derdim de.. aramızda en az 200-250 sene fark var.

Bizi ortadoğu ülkeleri ile kıyaslayabilirsin

ofarslan18

Asistan
Reaksiyon puanı
226
amerika ya giden birisi değilim ve türkiye dediğim gibi ekonomi ve eğitim dışında (BANA GÖRE !) KARŞILAŞTIRILABİLİR DURUMA GELİYOR bizimde eğitim ve ekonomimiz öyle olsa rahat bir şekilde ABD falan tanımayız ama dediğim gibi ekonomi ve eğitim ŞART
Nasıl , mesela ? ne ile mahvedebilirsin ?

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Amerikayı bilmem ama Türkiye'de eğitim sistemi berbat. Konuyu açan arkadaştan görüyoruz, deyil mi? ... Sorun sizin nesliniz mi? Neslinizin öğretmenlerinde mi bilmiyorum..

Ve Türkiye yazarken vatana saygın olsun T harfini büyük yaz.
Amerika'da eğitim bizdeki gibi ücretsiz değil ki. İnsanlar üniversitelere çoğunlukla özel mektupla kabul ediliyor. Eğitim o yüzden değerli. Sadece sınavı geç gir mantığıyla değil kendini geliştirip kabul ettiriyorsun. Mesela bizde ilk 12 yıl ücretsiz olduğundan kimsenin umurunda değil :) İnsanların amacı bir şeyler öğrenmek değil ki, derslerden geçip diploma sahibi olmak. Daha kendi dilimizi bile düzgünce yazamıyoruz.

Konuyla alakalı yorumum da şu:

60'lı 80'li yıllarda biz darbeler, sağ sol çatışması vs. ile birbirimizi yerken bu adamlar uzaya gitmenin planını yapıyordu. Yıl ve gelişme olarak en az 50 sene gerisinde olunan bir ülkeyle kendi ülkemizi kıyaslamak ise vakit israfından başka bir şey değil bence. Onun nesi iyi, bunun nesi güzel, bak adamlarda her imkan var istedikleri her şeyi alabiliyorlar diye kedinin ciğere baktığı gibi bakmayı bırakıp herkes "ben kendimi nasıl geliştirip bu ülkeye faydalı olabilirim?"in yanıtını arayıp kendini geliştirmeli. Bu adamlara bilgi ve para öyle gökten inmedi.

Reaksiyon puanı
10,325
Dostum hangi akla hizmet ile Amerika ile bizi karşılaştırabiliyorsun :) Amerika vs İngiltere falan olsa tamam derdim de.. aramızda en az 200-250 sene fark var.

Bizi ortadoğu ülkeleri ile kıyaslayabilirsin
Evet, bu adamlar bizden en az 250 sene önde!
Ama senin iddia ettiğin niyetle değil!
Sömürü yönüyle, zulüm yönüyle...

Dünyanın hemen her yerinde askeri üsleriyle, terör örgütleriyle, ajanlarıyla... öylesine büyük bir sömürü ağı kurmuş ki elde ettiği trilyonlarca dolar eden hak edilmemiş haram servetleriyle bizden değil 250, 1250 sene öndedir desen yeridir. Belki bir de ölüm kusan korkunç silahlarıyla...

Biri bana Amerika deyince cehennemi aklıma getiriyor. Çünkü burası gerçek bir insan cehennemidir. Sadece güçlü olanın rahat yaşayabildiği, yarıdan çok daha büyük çoğunluğunun yoksulluğun girdabında köle gibi yaşadığını biliyoruz.

Çocukluğum yoksulluğun, yokluğun girdabında geçti. Sonra talebeyken 12 Eylül darbesine yakalandım. Suçum sadece fırından ekmek almak için sokağa çıkmış olmamdı. Soruşturma tamamlanıp da suçsuzluğum anlaşılıncaya kadar tam üç ay sıkıyönetim zindanlarında işkence gördüm, zulüm gördüm, kahroldum. Bir insanın başına gelebilecek ne kadar olumsuzluk, insanın ümidini yok edecek menfi şartlar varsa hepsini yaşadım. Ama bir kez olsun vatanıma, milletime küsmedim, gönül komadım. Amerikayı, Avrupayı ya da başka bir ülkeyi özlemedim. Rüyasını görmedim. İstiklal marşı şairimiz Mehmed Akif ERSOY'un,

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

dizelerini dilime pelesenk ettim hep.

Ama sen bunları anlamazsın, hiçbir zaman anlamayacaksın da.

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,045
Evet, bu adamlar bizden en az 250 sene önde!
Ama senin iddia ettiğin niyetle değil!
Sömürü yönüyle, zulüm yönüyle...

Dünyanın hemen her yerinde askeri üsleriyle, terör örgütleriyle, ajanlarıyla... öylesine büyük bir sömürü ağı kurmuş ki elde ettiği trilyonlarca dolar eden hak edilmemiş haram servetleriyle bizden değil 250, 1250 sene öndedir desen yeridir. Belki bir de ölüm kusan korkunç silahlarıyla...

Biri bana Amerika deyince cehennemi aklıma getiriyor. Çünkü burası gerçek bir insan cehennemidir. Sadece güçlü olanın rahat yaşayabildiği, yarıdan çok daha büyük çoğunluğunun yoksulluğun girdabında köle gibi yaşadığını biliyoruz.

Çocukluğum yoksulluğun, yokluğun girdabında geçti. Sonra talebeyken 12 Eylül darbesine yakalandım. Suçum sadece fırından ekmek almak için sokağa çıkmış olmamdı. Soruşturma tamamlanıp da suçsuzluğum anlaşılıncaya kadar tam üç ay sıkıyönetim zindanlarında işkence gördüm, zulüm gördüm, kahroldum. Bir insanın başına gelebilecek ne kadar olumsuzluk, insanın ümidini yok edecek menfi şartlar varsa hepsini yaşadım. Ama bir kez olsun vatanıma, milletime küsmedim, gönül komadım. Amerikayı, Avrupayı ya da başka bir ülkeyi özlemedim. Rüyasını görmedim. İstiklal marşı şairimiz Mehmed Akif ERSOY'un,

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

dizelerini dilime pelesenk ettim hep.

Ama sen bunları anlamazsın, hiçbir zaman anlamayacaksın da.
Çok üzüldüm işkence görmenize. Umarım bunu hemen unutursunuz.

Reaksiyon puanı
10,325
Çok üzüldüm işkence görmenize. Umarım bunu hemen unutursunuz.
Eyvallah kardeşim, teşekkür ederim. Bizim neslin kaderiydi, karakollar, işkenceler. O zamanlar sağcının da, solcunun da derdi vatan kurtarmaktı! :)

Şu yukarıdaki arkadaşımızın hayranı olduğu ülke var ya, onların yaptırdığı darbelerle nerdeyse bir asır birbirimizi yedik boğduk biz. Bütün dünyaya kan'dan, gözyaşından başka birşey getirmeyen, vampir gibi insanlığın kanını emen zalim bir canavarı sanki bana peri masallarındaki hayal ülkesini, bir cenneti anlatır gibi anlatıyorlar ya gel de inan.

Son mesajlar