SDN Amerika Ticaret Bakanı, Huawei işlemcileri yetersiz buldu!

SDNRobot

shiftdelete.net
SDN
Reaksiyon puanı
568
Amerika-Ticaret-Bakani-Huawei-1.jpg

Bu içerik ilk olarak Amerika Ticaret Bakanı, Huawei işlemcileri yetersiz buldu! adresinde yayınlandı Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Reaksiyon puanı
4,609
Tabii ki hocam. Huawei'nin, Çin'in yoluna neden taş koymak istesinler ki yoksa. :)
Farkında olmadıkları Huawei yeterince güçlü, başına gelen olumsuzluklar ile nasıl başa çıkabileceğini de öğrendi. Çin istese de istemese de elinde sonunda, Huawei ile başa çıkamayacak. Tahminlerim bu yönde en azından.

Reaksiyon puanı
4,609
Bu bir şaka mı? Kirin SoC'lar hâlâ çok iyiler. Neresini yetersiz buldular ki.
Merhabalar,

Hâlâ çok iyiler derken hocam? Adamların işlemcisi zaten yüksek performanslı.
Ki daha yüksek puan almasını da çalışma frekansını arttırıyor olmaları sağlıyor.
Ancak her güzelin bir gideri olması sebebi ile güç tüketimi artıyor. Ancak hala demenizi garipsedim.

İyi Forumlar Dilerim.

Son düzenleme:

GalaxySal80

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Merhabalar,

Hala çok iyiler derken hocam? Adamların işlemcisi zaten yüksek performanslı.
Ki daha yüksek puan almasını da çalışma frekansını arttırıyor olmaları sağlıyor.
Ancak her güzelin bir gideri olması sebebi ile güç tüketimi artıyor. Ancak hala demenizi garipsedim.

İyi Forumlar Dilerim.
Yüksek performanslı olduklarından bahsettim zaten hocam, size de merhaba.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,049
Şaka yapıyor olmalılar, Kirin işlemciler yeterince güçlü.
Nesi yeterince güçlü dostum, en güçlü SoC’u CPU’da 8+ Gen 1, GPU’da SD 888 ayarında, 8 Gen 3’lü, Exynos 2400’lü, D9300’lü cihazlara rakip ürettiği cihazda barınan SoC 8 Gen 2’ye dahi yaklaşamıyor.

Bu Kirin 9010 (P70 Pura SoC’u):

IMG_6446.png

Soldaki D9300, sağdaki 8 Gen 3:

IMG_6447.jpeg

Bu da GPU:

IMG_6448.jpeg

Kirin 9010, 8 Gen 3’ten %220 civarı daha güçsüz.

Reaksiyon puanı
4,609
Nesi yeterince güçlü dostum, en güçlü SoC’u CPU’da 8+ Gen 1, GPU’da SD 888 ayarında, 8 Gen 3’lü, Exynos 2400’lü, D9300’lü cihazlara rakip ürettiği cihazda barınan SoC 8 Gen 2’ye dahi yaklaşamıyor.

Bu Kirin 9010 (P70 Pura SoC’u):

Ekli dosyayı görüntüle 189294

Soldaki D9300, sağdaki 8 Gen 3:

Ekli dosyayı görüntüle 189295

Bu da GPU:

Ekli dosyayı görüntüle 189296

Kirin 9010, 8 Gen 3’ten %220 civarı daha güçsüz.
Yavrum, adamlar demek ki işlemci frekansını açmamışlar bu defa.
Evet haklısın, 8 gen 3 mükemmel. :D Aksini iddia etmiyoruz.
Rahatla biraz, konuda ben yorum yapınca gerilme bu kadar. :D

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,049
Yavrum, adamlar demek ki işlemci frekansını açmamışlar bu defa.
Evet haklısın, 8 gen 3 mükemmel. :D Aksini iddia etmiyoruz.
Rahatla biraz, konuda ben yorum yapınca gerilme bu kadar. :D
Gerilmedim ki, sadece yorumun sacmaydi ve duzeltme geregi duydum. Ayrica “bu defa islemci frekansini acmamislar” demissin de, bu cok bilgisizce bir yorum, uretildigi dokumhane olan SMIC, daha 5LPE’yi yakalayamamis ve zaten kas gücüne etki eden seyin tamami frekans degil. “Bu defa” da demissin ancak Kirin’in urettigi en guclu SoC su an bahsettigimiz 9010 zaten.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
4,609
Gerilmedim ki, sadece yorumun sacmaydi ve duzeltme geregi duydum. Ayrica “bu defa islemci frekansini acmamislar” demissin de, bu cok bilgisizce bir yorum, uretildigi dokumhane olan SMIC, daha 5LPE’yi yakalayamamis ve zaten kas gücüne etki eden seyin tamami frekans degil. “Bu defa” da demissin ancak Kirin’in urettigi en guclu SoC su an bahsettigimiz 9010 zaten.
Sana saçma gelmiş olması şaşırtmadı, 8 Gen 3 ile kıyaslamadım.
Söylemek istediğimi anlamamış olmanı bekliyordum, zaten canım.
9010'dan bahsettiğinin de farkındayım zaten.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,049
Sana saçma gelmiş olması şaşırtmadı, 8gen3 ile kıyaslamadım.
Söylemek istediğimi anlamamış olmanı bekliyordum, zaten canım.
9010 dan bahsettiğinin de farkındayım zaten.
8 Gen 3 ile kiyasladigini bildiren bir sey yazmadim ki. Yeterince guclu demissin, ben de 8 Gen 3, D9300 gibi rakiplerine gore bayagi gucsuz oldugunu soyledim.

Reaksiyon puanı
4,609
8 Gen 3 ile kiyasladigini bildiren bir sey yazmadim ki? Yeterince guclu demissin, ben de 8 Gen 3, D9300 gibi rakiplerine gore bayagi gucsuz oldugunu soyledim.
Efe'cim yeni piyasaya sürülen işlemciler ile alakalı bir yorumda mı bulunmuşum peki ben?
Dedin demiyorum zaten, sadece 8gen3 yazmamdaki sebep buydu. Anlamadığın birşey olduğunda sor canım. Şuan ki rakiplerinden daha güçlü demiyorum zaten.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,049
Efe'cim yeni piyasaya sürülen işlemciler ile alakalı bir yorumda mı bulunmuşum peki ben?
Bulunup bulunmaman onemli degil. Konudaki elestiriye hitaben “yeterince guclu” demissin. Bu, rakipleri ile kiyaslamak icin yeterli dostum. “Yeterince guclu” yargisi zaten basli basina kiyas iceriyor. :D

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,049
Genel bir yorum var. Kirin, 9010'dan ibaret değil, 9010 da Gen 3'e rakip değil zaten açık.
Kirin, 9010’dan ibaret degil ancak en guclu SoC’u 9010 zaten. Ayrica 8 Gen 3 ile rakipler, performans ≠ rekabet.

Kirin 9010’a yeterince guclu denilmis, neye gore yeterince guclu? Mid-range SoC’lara gore olacak degil.

Reaksiyon puanı
4,609
Bulunup bulunmaman onemli degil. Konudaki elestiriye hitaben “yeterince guclu” demissin. Bu, rakipleri ile kiyaslamak icin yeterli dostum.
Bence bu nasıl anlamak istediğine göre değişir. Yeni çıkartılmış olan işlemciler ile kıyaslamadım sonuç itibariyle.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Genel bir yorum var orada. Kirin, 9010'dan ibaret değil, 9010 da Gen 3'e rakip değil zaten açık.
Hocam ağızın bal yesin. :hearteyes:

Yahya Furkan

contravolta
Editör
Reaksiyon puanı
2,781
Kirin, 9010’dan ibaret degil ancak en guclu SoC’u 9010 zaten. Ayrica 8 Gen 3 ile rakipler, performans ≠ rekabet.
Hocam bir SoC diğerine göre geride kalıyor diye tüm markayı güçsüz olarak nasıl değerlendiriyorsun? Markalar tek SoC'den ibaret değiller ve evet, genel olarak Kirin işlemciler yeteri kadar güçlü.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Rastgele örnek vereyim, 15 Pro, S24U kadar güçlü değil Apple kötü demek aynı mantık.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,049
Hocam bir SoC diğerine göre geride kalıyor diye tüm markayı güçsüz olarak nasıl değerlendiriyorsun?
Bakiniz, benim icin uretilmesinde maliyet harcanmayan, gucsuz olan orta sinif islemciler onemli degildir. Eger, bir islemci ureticisine iyi deniliyorsa ben onun en tepe islemcilerine bakarim. Kaldi ki ''Kirin'' gucsuz de demedim ben, boylesine sacma bir soylem de bulunulamaz da.

Su an en iyi 4. mobil SoC ureticisi olan Exynos'un yakinina bile yaklasamiyor Kirin, bunun en onemli sebeplerinden birisi ise SMIC'dir. SMIC, tipki TSMC, Samsung Foundry gibi chip uretimi yapan bir firma ve su an cok geriler. Mesala Kirin 9010'dan bir onceki amiral SoC olan Kirin 9000S, 8 Gen 2 rakibiydi ama GPU’da SD 888 gücü verip 8 Gen 2 kadar yakıyordu, bu denli verimsizdi, CPU’da isler daha da kizisiyor, SD 8+ Gen 1 performansi verip 13W yakiyor ancak 8+ bunu yaparken 9W yakiyor. Eger bile isteye bu kadar gucsuz SoC uretmek isteselerdi bu kadar verimsiz olmazdi. Gunumuzde Kirin fazlasiyla kotu bir SoC ureticisi, rekabetten yoksunlar. Bir hicler.

Son düzenleme: