AMD Ryzen bekleyenler buraya

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
227
AMD Zen bekleyen arkadaşlar. :)

AMD Zen bunalımına girdim. :( Bekle bekle dur. İlk sistem testini yapmak için sabırsızlanıyorum.

Umarım Quad channel gelir. 4x yada dual gelirse 2x 16 16 4500 MHZ Ram koymak istiyorum. Birde 2700 Nvme koydumu mis. :)

Sizinde aklınızdakileri alayım. :)

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Quad channel destekleyecektir sanırım, Zen APU lar Quad channel desteği ile geleceği onaylandı.

Reaksiyon puanı
227
Quad channel destekleyecektir sanırım, Zen APU lar Quad channel desteği ile geleceği onaylandı.
Biz oyuncular. Summit Ridge kullanacağız Summit Ridge için mi geliyor Quad channel? Diğeri server işlemci. 4x8 4500 MHZ yaparım öyle bir durumda.

APU bana göre değil. 1080 alacağım Zen gelene kadar 1090 gelirse onu alırım.

Bakarsın 1080'ni geçer AMD onu alırız en iyisi kimse artık.

Son düzenleme:

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Amd nin anakartlara özen göstermesi gerekiyor FX serisi rezaletinin büyük payı anakartlarda birazda şuan tavan işlemcilerini çalıştırabilen anakartları yok nerdeyse en azından i5 ile yarışıp rekabete girse benim için yeterli :) çok büyük beklentim yok açıkçası aynı özensizlik devam ederse bu seride yalan olur.

Reaksiyon puanı
227
Çıkınca göreceğiz ama bana sorar isen DDR4 teknoloji ile DDR3 AMD bu kadar yakın ise ve Nm'de AMD fark atar.

Anakart konusunda haklısın. Soket yapısı değişti zaten gerisi Anakart üreticilerine kalmış.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Amd nin anakartlara özen göstermesi gerekiyor FX serisi rezaletinin büyük payı anakartlarda birazda şuan tavan işlemcilerini çalıştırabilen anakartları yok nerdeyse en azından i5 ile yarışıp rekabete girse benim için yeterli :) çok büyük beklentim yok açıkçası aynı özensizlik devam ederse bu seride yalan olur.
AMD'nin sıkıntısı şu, Intel sadece işlemcilere kaynak harcıyor, NVIDIA sadece ekran kartlarına kaynak harcıyor, ancak AMD işlemci, ekran kartı, "SSD" (OCZ AMD SSD var), gibi alanlara kaynaklarını dağıtıyor ve bu yüzden her şeyi yarım yamalak oluyor.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Apu larda Summit Ridge mimarisini kullanıyor yani normal işlemcilerde de Quad görmemiz mümkün. Bunun dışında AMD tarafı skylake ile rekabet edebileceğiz diyor yani 6700 ayarında bir islemci görmemiz mümkün.

Kaynak konusuna gelirsek Intel sadece desktop cpu veya Nvidia sadece desktop gpu yapmıyor, AMD ne kadar farklı alanda varsa onlarda var. Radeon tarafıda 1 senedir ayrı şirket konumunda.

Reaksiyon puanı
227
Umarım dediğiniz gibi olur. Quad band genişliğinden yararlanmak istiyorum.

4500 MHZ Belleklerde çıktı harika birşey olacak. Tabi oyun testlerinde göreceğiz.

stinghardyzz

Profesör
Reaksiyon puanı
747
Bence i5 üstünde i7 altında olucak

Upgrader35

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Kabby ile boy ölçüşemez yine de AMD hep bir adım geride. Bir daha almam 6300 sahibi olarak ;)

Reaksiyon puanı
227
Kabby ile boy ölçüşemez yine de AMD hep bir adım geride. Bir daha almam 6300 sahibi olarak ;)
Biz kafamıza göre bunun kararını vermeyiz. Testlerde ne ne değildir görünür. Heralde AMD Zen'ni siz tasarladınız ve boy ölçüşemez kararını vermişsiniz. :)

Bakış açınız yalnış, mantıklıda değil. Çıkmamış işlemciler hakkında şu iyidir bu iyidir denilmez. :) Tüm AMD FX ve İntel Skylake kullandım sayılır. Ne FX denildiği kadar kötü. Nede İntel abartıldığı kadar iyi. Şunuda unutmayın ki AMD her zaman aynı Nm'de İntel'i geçmiştir. Ki sil baştan bir işlemci üretimi.

Burada sadece olabilecek bir sistemi topladık. Gelmemiş bir sistemin diğerinden kötü demen bilgisizlik olur. Kötü olabilir deseydiniz değişir.

Son düzenleme:

BlitzHan

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Açıkcası çok umutlu değilim. Yine çekirdek sayısına yüklenecekler gibi geliyor.

Reaksiyon puanı
227
Açıkcası çok umutlu değilim. Yine çekirdek sayısına yüklenecekler gibi geliyor.
Ben tüm ayrıntısı ile takip ediyorum. Çoklu çekirde dışında tek çekirdeğede önem verilmiş. İntel 6900 ile performans testide ortada böylesine bir karşılaştırma yapılması iaddalı olduklarını gösterir. Aksi taktirde rezil olur. Bunuda riske atarlar mı sence?

Fx konusuna gelirsek. Cahil kullanıcı sorunudur. Tek oyunda İntel iyi idi. Ama çoklu işlemde iş değişiyor. Kullanıcı bunu bilmeyince sorun yaşıyor.

Bu durum Zen için geçersiz. AMD birşey geliştirip bunu bilgisiz kullanıcıya anlatamıyor. O yüzden nasıl denir HARD CORE çekirdek istiyorum abi diyenler için Zen geliyor.

AMD sevmiyor olabilirler ama unutulmamalı ki AMD ne kadar iyi ise İntel o kadar ucuz olur.

BlitzHan

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Ben tüm ayrıntısı ile takip ediyorum. Çoklu çekirde dışında tek çekirdeğede önem verilmiş. İntel 6900 ile performans testide ortada böylesine bir karşılaştırma yapılması iaddalı olduklarını gösterir. Aksi taktirde rezil olur. Bunuda riske atarlar mı sence?

Fx konusuna gelirsek. Cahil kullanıcı sorunudur. Tek oyunda İntel iyi idi. Ama çoklu işlemde iş değişiyor. Kullanıcı bunu bilmeyince sorun yaşıyor.

Bu durum Zen için geçersiz. AMD birşey geliştirip bunu bilgisiz kullanıcıya anlatamıyor. O yüzden nasıl denir HARD CORE çekirdek istiyorum abi diyenler için Zen geliyor.

AMD sevmiyor olabilirler ama unutulmamalı ki AMD ne kadar iyi ise İntel o kadar ucuz olur.

Doğrudur hocam. İnşallah rekabetçi bir işlemci ortaya koyarlar.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Pek ümitli olmasam da umarım AMD uzun bir aradan sonra tekrar başarır ve geri döner.
hay%25C4%25B1rl%25C4%25B1s%25C4%25B1%2Bbe%2Bg%25C3%25BCl%25C3%25BCm.jpg

Upgrader35

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Amd zayıf ama çok çekirdek
Intel güçlü ama az çekirdek.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Bu nasıl başlık arkadaş. Zamanında uyarı sebebiydi bu başlıklar..

Reaksiyon puanı
227

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Kaby-Lake den bir şey beklemeyin, testleri sızdırılda %2-3 performans artışı var... Sadece i3 modelleri heyecanlandırıyor.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Hayırlısı. :D
--- Gönderi Güncellendi ---

Benim başlığım mı?
Technopat'tan geldin ise nefes almakta ban sebebidir. :D

Biz kafamızdaki sistemi belirttik. Kısmetse olur ise alırız.
Technopat?

Ben bu forumda iki kez moderator oldum. Belki çok çok eski bir üyesi değilim ancak bazı şeyleri biliyorum ve uygulamisligim var.

Öncelikle burası kendi başına bir forum. O forum veya bu forum burayı ilgilendirmiyor. Kendi kuralları var.

Eğer amacin bu urunu kullanacak kişileri toplamaksa Amd Zen İşlemci Kullananlar Kulübü tarzı bir konu acarsin. Ancak bunun için ayrı bir başlığa ihtiyaç olacağını sanmıyorum.

Eğer amacin işlemciyle ilgili haberleri yazmak ve milletin fikrini almaksa Amd Zen işlemcileri hakkında Herşey tarzında bir başlık acarsin.

Ancak öyle yok merak edenler buraya yok bekleyemiyorum felan aslında açık kalacak konular değil. Bu konu bugüne kadar neden düzenlenmedi veya kilitlenmedi bilmiyorum. Keşke vaktim olsa da geri dönüp ortalığı temizleyebilsem.

Upgrader35

Asistan
Reaksiyon puanı
45

Kesinlikle haklisin. Hatta bu sektörde en az bir işlemci üreticisi daha olmalı. Resmen tekel konumunda...
--- Gönderi Güncellendi ---
Technopat demişken oradaki herkes sanki dil bilgisi Türkçe öğretmeni. Teknoloji forumundaki kurallar akıl kârı değil ve düpedüz ayrımcılık. Bu siteye Türkçesi çok iyi olmayan yabancı kimsenin üye olma hakkı yok sanki. Saçmalık...

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
İ7 6700 alıp dahili hd 530 ile idare edecektim 1-1,5 sene. Zen iyi olursa onu almayı düşünüyorum ama dahili GPU su bile yok bildiğim. R7 240 alsam idareten, en az 200 TL pahalıya geliyor intelden.

Mahmutpaşa

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Az önce canlı olarak izledim sürekli 1100 dolarlık işlemci ile karşılaştırdılar bu da tahmini fiyatının 500-600 civarında olacağını gösterir
Ülkemizdeki dolar kuru ile biraz pahalı olacağını düşünüyorum
ryzen+vega ekran kartı ile yeni starwarsu 4k da 60 fps üzerinde oynadılar multi
bakalım ilk çeyrekte satışa çıkacak herhalde

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Ryzen bomba gibi geliyor. 6900K dan daha hızlı render alıyor. Yeni Vega kartıyla 4K60fps üstünde performans sunuyor. Sanırım amd'ci olucam :D

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Benchmark testlerine ve kullanılan mimari teknolojilere bakacak olursak AMD mükemmel bir konumda. İnanılmaz bir şekilde mimari iyileştirmeye gitmiş AMD. Zen işlemcilerden sonra Intel benim için bitebilir. Ama sadece güney köprüsü için hala Intel alınır. AMD uyumlu anakartların çipsetleri Skylake çipsetlerin yanında ne yazık ki çöp. Mesela SB950 ile Z170 ile kıyaslanmayacak düzeyde.

Reaksiyon puanı
227
Benchmark testlerine ve kullanılan mimari teknolojilere bakacak olursak AMD mükemmel bir konumda. İnanılmaz bir şekilde mimari iyileştirmeye gitmiş AMD. Zen işlemcilerden sonra Intel benim için bitebilir. Ama sadece güney köprüsü için hala Intel alınır. AMD uyumlu anakartların çipsetleri Skylake çipsetlerin yanında ne yazık ki çöp. Mesela SB950 ile Z170 ile kıyaslanmayacak düzeyde.
Bu değişimle çipsetlerde yenilenir bence. Alan kişi İ7 6900 performansı alamaz ise herhangi bir sebepten rezil olur riske gireceklerini sanmam.
İntel'inde karşı stratejisi olacaktır mecburlar biraz. Onlarda AMD çıkmasını bekliyor sonra fiyat belirlemesi yapacaktır İntel'de.

Yeni çıkan 7700k gibi işlemcilerde çok birşey göremedim AMD Zen rakibi olamaz bu işlemciler; mutlaka İntel'in B planı vardır diee düşünüyorum.

Son mesajlar