AMD RYZEN 7 Grafik yongası olmayacak mı?

Reaksiyon puanı
227
Merhabalar

İnternet'ten Anakart bakarken AMD Ryzen Anakart'ları inceledim ve HDIM portlarını gördüm. Ve AMD Ryzen 7 1800x granfik yongası yok.
6.22'da technopat böyle demiş. Şimdi MSI Anakart'larını neden bunu eklmemiş anlamadım. APU sistemler için mi eklenmiş acaba bu portlar?

Birisi510

Asistan
Reaksiyon puanı
1
R7 serisindeki işlemcilerin dahili grafik birimi yok diye biliyorum. APU'larda zaten kesinlikle olacaktır.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Işlemci üzerinde grafik yongası olmasa bile anakartin üzerindeki chipsetten görüntü alınır.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Sadece APU işlemci taktığında anakart üzerindeki görüntü çıkışlarından faydalanabilirsiniz. İşlemcinin içerisinde dahili grafik işlemci bulunmayan Ryzen işlemcilerden görüntü alamazsınız çünkü anakartların kuzey köprülerinde ayrı olarak grafik işlemci bulunmuyor. Zaten anakart üreticileri Onboard Graphics bölümünde son kullanıcıyı bu konuda uyarıyor.

Reaksiyon puanı
227
Işlemci üzerinde grafik yongası olmasa bile anakartin üzerindeki chipsetten görüntü alınır.
Böyle birşey mümkün değil bildigim kadarı ile. Şuana kadar çıkmış bütün anakartlar işlemci içindeki grafik yongasını kullanmakta siz nasıl verdiniz bunun kararını?

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Intel tarafı ilk iGPU yu Core işlemci ailesinde kullanmaya başlamıştır.(List of Intel graphics processing units - Wikipedia) AMD tarafı ise sadece APU modellerinde kullanıyor. Yani Eski Quad Core, Core 2 Duo gibi işlemcilerde iGPU bulunmamakta ama kartsız olarak da işyeri sistemlerinde çok yaygınlar. Örnek olarak eski bir ekran kartsız Core 2 Duo sistemini ele alalım ve anakart chipseti de G945GM olsun böyle bir sistemde dxdiag ekran sekmesine girdiğinizde kart modeli Mobile Intel G945GM Express Chipset şeklinde yazar.

http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-945gm-s2_10/overview/

Örnek olarak anakartın açıklamasında tümleşik Intel ekran kartı 950 yazdığını görebilirsiniz.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Intel tarafı ilk iGPU yu Core işlemci ailesinde kullanmaya başlamıştır.(List of Intel graphics processing units - Wikipedia) AMD tarafı ise sadece APU modellerinde kullanıyor. Yani Eski Quad Core, Core 2 Duo gibi işlemcilerde iGPU bulunmamakta ama kartsız olarak da işyeri sistemlerinde çok yaygınlar. Örnek olarak eski bir ekran kartsız Core 2 Duo sistemini ele alalım ve anakart chipseti de G945GM olsun böyle bir sistemde dxdiag ekran sekmesine girdiğinizde kart modeli Mobile Intel G945GM Express Chipset şeklinde yazar.

http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-945gm-s2_10/overview/

Örnek olarak anakartın açıklamasında tümleşik Intel ekran kartı 950 yazdığını görebilirsiniz.
İşte bu AM4 anakartlarda yok. Yani kuzey köprüsünün içinde (iGPU) herhangi bir grafik işlemci bulunmamakta. Ancak APU bir işlemci takılırsa görüntü alınabilir. R7 1800x ile görüntü alınmaz.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
AM4 konusunda bir fikrim yok ama örnek olarak AMD'nin 890FX chipsetinden görüntü alabiliyorduk.