AMD A8 7600 vs. AMD A8 7650K

Hangi işlemci daha iyidir?

• AMD A8 7600

• AMD A8 7670K

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

strongnation

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Öncelikle selamün aleyküm forumdaşlar. Öncelikle sizlerden toplayacağım Küp PC (MiniITX) sistem hakkında önerileri istiyorum. Ayrıca PC'mde kullanacağım işlemcim hangisi olmalıdır? Teşekkürler

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Anlamadığım şey şu, madem sıfırdan bilgisayar topluyorsun, neden bu kadar düşük bir işlemci alıyorsun ? En azından i3 alsan daha mantıklı.

AMD A8 7650K X4 3.3GHz Soket FM2+ İşlemci Fiyatı

Intel Skylake i3 6098P 3.6GHz 3MB Cache LGA1151 İşlemci Fiyatı

Intel Core i3-6100T 3M FC-LGA14C Kutulu İşlemci Fiyatı

Dediğin AMD çok eskidi, Ghz yada çekirdek sayısına göre artık konuşamıyoruz bugün çünkü bugün 2Ghz 2 fiziksel çekridekli, 4 iş parçacıklı14nm bir işlemci 4Ghz 60nm 4 fiziksel çekirdekli bir işlemciden daha iyi iş çıkarıyor. Kısacası mimarinin değişmesinden dolayı Ghz'ler eşit olmuyor.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Eğer AMD fanı isen sana Zen serisi çipleri beklemeni tavsiye ederim. Bazı insanlar var gerçekten AMD'den başka işlemci, ekran kartı almam diyen. Öyle biriysen Zen çiplerini takip et derim.

2. tavsiyem, AMD fanı değilsen bile "baya" araştır. Forumda sana tavsiyede dahi bulunsak bunu al diye, ASLA kendi araştırmanı yapmadan ve ihtiyaçlarını belirlemeden satın alma, paranı %80 ihtimalle çöpe atacaksın yoksa. Forumda çok uçuk tavsiyeler verenler de çıkacak, emin ol. Senin cebinden çıkan parayı büyük ihtimalle umursamayıp, bunu almak zorundasın, bundan aşağısı çöp, yoksa hiç bir şey alma boşuna para vereceksin gibi seni psikolojik olarak etkilemeye çalışanların olacağına garanti veririm.

Şu soruları sor kendine, bu bilgisayarda ne yapacağım ? Bu soruya oyun oynayacağım yada filanca türde program kullanacağım cevabı geçmez çünkü çok belirsiz. Misal, Skyrim oynamak için bilgisayar topluyorum ve bu bilgisayar Skyrim'i hakkıyla çalıştırabilmeli. Bu hedefle topla.

Eski bilgisayarımın nesi vardı ? (Varsa)
Çünkü eski donanımın tahmininden daha iyi performans verebilir, değerlendirmek lazım.

Sorun olursa konu aç, ama bir kişinin fikriyle değil, kendi fikrinle ürün bak.

strongnation

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Eğer AMD fanı isen sana Zen serisi çipleri beklemeni tavsiye ederim. Bazı insanlar var gerçekten AMD'den başka işlemci, ekran kartı almam diyen. Öyle biriysen Zen çiplerini takip et derim.

2. tavsiyem, AMD fanı değilsen bile "baya" araştır. Forumda sana tavsiyede dahi bulunsak bunu al diye, ASLA kendi araştırmanı yapmadan ve ihtiyaçlarını belirlemeden satın alma, paranı %80 ihtimalle çöpe atacaksın yoksa. Forumda çok uçuk tavsiyeler verenler de çıkacak, emin ol. Senin cebinden çıkan parayı büyük ihtimalle umursamayıp, bunu almak zorundasın, bundan aşağısı çöp, yoksa hiç bir şey alma boşuna para vereceksin gibi seni psikolojik olarak etkilemeye çalışanların olacağına garanti veririm.

Şu soruları sor kendine, bu bilgisayarda ne yapacağım ? Bu soruya oyun oynayacağım yada filanca türde program kullanacağım cevabı geçmez çünkü çok belirsiz. Misal, Skyrim oynamak için bilgisayar topluyorum ve bu bilgisayar Skyrim'i hakkıyla çalıştırabilmeli. Bu hedefle topla.

Eski bilgisayarımın nesi vardı ? (Varsa)
Çünkü eski donanımın tahmininden daha iyi performans verebilir, değerlendirmek lazım.

Sorun olursa konu aç, ama bir kişinin fikriyle değil, kendi fikrinle ürün bak.

Sıfırdan bilgisayar toplayacağım ve kasamı Mini ITX toplamak istiyorum. Bana sistem önerirmisin? Ama anakartı Gigabyte olursa daha iyi olur

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
ITX kasaya kadar zorlayamadım ama şunu düşünebilirsin.

Intel Skylake Core i3 6100 3.7GHz 3Mb Cache LGA1151 İşlemci Fiyatı

Asus DUAL Amd Radeon RX 460 2GB OC 128Bit GDDR5 (DX12) PCI-E Fiyatı

Gigabyte H110M-Gaming 3 Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 Fiyatı

Cooler Master G 500W 80+ Bronze Aktif PFC 120mm Fanlı Power Fiyatı

Thermaltake Core V21 Micro-ATX Mini-ITX Pencereli Kasa Fiyatı

Sandisk SSD Plus 120GB 530MB-400MB/s Sata 3 2.5" SSD Fiyatı

Kingston HyperX Fury 8GB 2133MHz DDR4 Ram HX421C14FB2/8 Fiyatı

Yaklaşık 2500TL'ye geliyor (Kampanyalarla). Eğer istersen işlemcide yada ekran kartında oynama yapabilirsin ama ben fiyatı düşünürek dengeli bir sistem toplama istedim ve daha iyi bir işlemci yada ekran kartı için anakarttan yada güç kaynağının kalitesinden ödün vermenin iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Fiyatta oynama yapabilirim hala diyorsan dilediğin gibi modifiye edebilirsin.

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
Hocam önereceğim en alt budur:

i3 6098p
H110I Pro
Corsair 8 GB 2400 Mhz
RX 460 2GB
WD 1TB Blue
Silverstone Sugo SG13
Aerocool VX 500