Amarok 2.1 Çıktı

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Pardus'un öntanımlı müzik oynatıcısı Amarok'un yeni 2.1 sürümü “Let there be light” kod adıyla yayınlandı. Beş aylık sıkı bir çalışmanın ardından, Amarok ekibi yeni sürüm 2.1'i duyurdu.

Amarok 2.0 yayınlandığında, uzun süren sürüm serisinin başlangıcı kutlanmıştı. İşte bu başlangıçtan sonraki ilk güncelleme sürümü olan 2.1, artık yayında. 2.0 sürümü yeni bir yapı üzerine kuruldu ve geliştirme ekibi Amarok 2'yi en iyi müzik oynatıcısı haline getirmek için motive oldu. Amarok kullanıcıları yeni özellik ve fikirler nedeniyle çok daha başarılı bir Amarok beklerken, Amarok 2.0 birçok eksikle birlikte çıkmıştı. Yeni sürümle birlikte sadece bu açıkları kapatmayı hedefleyen değil, yeni ve benzersiz özellikler geliştirerek müzik deneyimimizi daha iyi hale getirmeyi amaçlayan bir sürüm geliştirilmiş.

amarok2.1.png

Yeni Sürümde Ne Yenilikler Var?

Amarok 2.1 sürümü ile birlikte göze çarpan yeniliklerse şöyle:

• Çalma Listesi Geliştirmeleri:
Amarok 2.1 çalma listesi son sürümden itibaren birçok geliştirme yaşadı. Artık içeriği arayabiliyor, filtreleyebiliyor ve şarkıları sıraya alabiliyorsunuz. Ek olarak seçtiğiniz bir şarkı sonrası çalmayı durdurma olanağını sunuyor. Büyük değişikliklerden biri yeni çalma listesi görünüm editörü. Amarok 2.1 size kendi tarzınızda liste görünümü oluşturmanıza izin veriyor. Kapaklar, reytingler, tarzlar ya da sadece şarkı ismi... Tercih size kalmış! Yeni sürüm öntanımlı birkaç görünümle birlikte sunuluyor, gerisiyse tamamen sizin yaratıcılığınıza bırakılmış durumda.
playlistverboset.png

• Şarkı Sözleri Görünümü:
Geliştirilmiş şarkı sözü görünümü, yeni görünüm ve daha iyi boş alan kullanımı ile birlikte geliyor. Geliştirilmiş applet yönetimi sayesinde appletleriniz KDE renk şeması ile uyumlu çalışabiliyor. Applet ile birden fazla sayfa kullanmak yerine, tek bir dikey kolon içerisinde görüntüleme yapabiliyor, alanların yerlerini elinizle değiştirebiliyorsunuz.

• Yer İmleri:
Amarok 2.1 sürümüyle artık özel yerimleri oluşturabiliyorsunuz. Bu özellik otomatik ve manuel olarak iki türde geliyor. Uzun bir yayın veya ses kitabı dinlediğinizde ya da 10 dakikadan uzun bir şarkı dinlediğinizde, Amarok otomatik olarak kaldığınız pozisyonu son dinlenen nokta olarak işaretleyecek ve şarkıya geri döndüğünüzde kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Aynı şekilde bu işlemi kendiniz de yapabiliyorsunuz.

• Amarok URL'leri:
Artık özel linkler oluşturabilirsiniz. Örnek olarak, Jamendo ile bulduğunuz güzel bir parçayı linkleyip bir arkadaşınıza gönderebilir, arkadaşınızın Amarok ile bu parçayı dinlemesini sağlayabilirsiniz. Fakat bu özellik istisnai olarak LibriVox gibi ses kitaplarla çalışmıyor. Bir link oluşturun ve ailenize gönderin. Bu sürümde sadece URL'lerin mümkün olduğu kullanım alanları keşfedilmeye başlanmış. Gelecekte yapılacak geliştirmelerle birlikte ilginç özellikleri bulabileceğiz.

• Last.fm:
Last.fm servisi, herhangi bir etiket, kullanıcı ya da sanatçı radyosunu çalmanıza olanak veren bir arayüzle geliyor. Yeni bir özellik de şarkıları yerel koleksiyonunuza beğenilen olarak eklemenizi sağlıyor.

• ReplayGain Özelliği:
Amarok artık ReplayGain özelliğini destekliyor. Bu özellik sayesinde farklı şarkılar arasındaki büyük ses değişimlerinin önüne geçilebiliyor. Böylece ses uyumsuzlukları yaşanmamış oluyor. Şu an bu özellik, Pardus 2009'da da bulunan Gstreamer Phonon arayüzüne ihtiyaç duyuyor.

• Koleksiyon Başlıkları:
Koleksiyon tarayıcısında artık başlıklar daha düzenli ve ayırt edilebilir olarak görüntüleniyor.

• Medya Araçları:
iPod'lar için albüm kapağı desteği birçok hata giderimiyle birlikte geliyor.

• Derleme Desteği:
Yoğun bir tempoyla çalışan geliştiriciler albüm derlemelerinizi daha güvenli bir şekilde yapmanızı sağlayan yenilikleri Amarok 2.1 sürümü içerisinde geliştirmişler.

• Phonon Ayarları:
Artık sistem ses ayarları için Amarok ortamından ayrılmanıza gerek yok. Phonon ayarları artık Amarok'un ayarlar penceresinden açılabiliyor. Amarok'u diğer masaüstü ortamlarında kullanırken bunu elle yapmanız gerekiyor.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Çok güzel ama acemiliğimden olsa gerek kullanamıyorum. Multimedia tuşları işe yaramıyor Amarok'ta dinlerken.

Ben de banshee kullanıyorum.

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Amarok 1.4 ten sonra gözümden düştü.
Benim kullandığım tek bir müzikçalar yok.gmusicbrowser,kaffeine,rythmbox,audacious vb. kulanıyorum.Ama kaffeine ilk tercihim.

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Multimedia tuşlarının çalışmaması gerçekten çok kötü :'(

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
amarok bilmiyorum 1.4 deki özelliklerini vermedikce bir sonuca ulasamaz ,adamlar yapalim derken tadini bozmuslar

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
amorok amele bir program oldu iyice
mesela playlistten bir şarkıya tıklıyorum çalmıyor
başka bir taneye atlıyor
birkaç kez böyle deniyorum anca öyle çalıyor

ekleme:geçenlerde atunes diye bir program keşfettim
keşke ismi itunes çakması birşey olmasaymış ama
program vahşet birşey üf ki üfff:D

che_guevara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şu amarok denilen programı ambleminden dolayı hiç sevmedim :)