Allah bizi niye yarattı?

Bu konuyu okuyanlar

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Haşa ! Konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilim ama kullandığın tabirlere dön de bir bak istersen ! Egosunu tatmin etmek mi ? Çok büyük oynuyorsun haberin olsun. Askerlik arkadaşınmı senin ! Haşa, tövbe estağfurullah

xWhozz

Doçent
Reaksiyon puanı
346
0001878222001-1.jpg

Yusufemreaktass

Asistan
Reaksiyon puanı
67

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
bence aksine allaha daha yakınlaşmam için. kimse anasının karnından bunları öğrenerek doğmuyor ben bu islam dinini tanımak için bu tür sorular sormam ver sorgulamam gerekiyor
İslamın şartlarını ve İmanın Şartlarını araştır ozaman :)

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
bence aksine allaha daha yakınlaşmam için. kimse anasının karnından bunları öğrenerek doğmuyor ben bu islam dinini tanımak için bu tür sorular sormam ver sorgulamam gerekiyor
Allah’a egosunu tatmin etmek için mi cünlesini kullanarak dine falan yaklaşamazsın. Cümle yapın bile bozuk. Gelip insan gibi Allah burda ne anlatmak istemiş ? Diye sorsan daha olumlu cevaplar alır, dışardan bakıldığında dine yaklaştığın gözlemlenebilirdi. Gelip egosunu tatmin etmek için mi dediğinde aşağlayıcı bir üslub kullanmış oluyorsun.

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
Arkadaş ortamımda kimse müslüman değil dine mantık ile baktığımız zaman gerçekten bazı açıklar var tabiki de burda bir dine falan laf atmıyorum atmaya hakkımda yok zaten.

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Soru biraz kaba sorulmuş olabilir fakat münakaşamızı saygı ve sevgi çerçevesinde devam ettirelim lütfen. Cevabı bilmeyen birisi varsa sakinlikle öğretelim.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Cinler ve insanlar meleklerden ayrı olarak akıl ve şuur sahibi varlıklardır. Allah ancak ve yalnız bana ibadet etsinler demesinin sebebi buna ihtiyacından değildir. Cinlerin ve insanların kendilerinin farkına varması ve acizliklerini görüp bu sonsuz kudret sahibinin farkına varıp şükürlerini göstermeleri içindir. İbadet bir şükürdür. Sonuçta bize irade,akıl,güç ve bilgi veren yaratıcının da farkına varıp şükretmemiz gerekiyor.

Yusufemreaktass

Asistan
Reaksiyon puanı
67
Allah’a egosunu tatmin etmek için mi cünlesini kullanarak dine falan yaklaşamazsın. Cümle yapın bile bozuk. Gelip insan gibi Allah burda ne anlatmak istemiş ? Diye sorsan daha olumlu cevaplar alır, dışardan bakıldığında dine yaklaştığın gözlemlenebilirdi. Gelip egosunu tatmin etmek için mi dediğinde aşağlayıcı bir üslub kullanmış oluyorsun.
ne yaparak yaklaşabilirim hiç sorgulamadanmı yoksa baabam anam müslüman diyemi müslüman olursam yakınlaşırım
Mesaj otomatik birleştirildi:

ne yaparak yaklaşabilirim hiç sorgulamadanmı yoksa baabam anam müslüman diyemi müslüman olursam yakınlaşırım
cevabınız için teşeşkküler

Cinler ve insanlar meleklerden ayrı olarak akıl ve şuur sahibi varlıklardır. Allah ancak ve yalnız bana ibadet etsinler demesinin sebebi buna ihtiyacından değildir. Cinlerin ve insanların kendilerinin farkına varması ve acizliklerini görüp bu sonsuz kudret sahibinin farkına varıp şükürlerini göstermeleri içindir. İbadet bir şükürdür. Sonuçta bize irade,akıl,güç ve bilgi veren yaratıcının da farkına varıp şükretmemiz gerekiyor.

Ryox

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34

Açıp Kur'an-ı Kerim'i okuyabilirsin, bakış açın yanlış, annem babam müslüman diye müslüman olunmaz, kimse sana müslüman ol veya hristiyan ol demiyor farkındaysan. Açıp okursun seni tatmin ederse, aradığın cevapları bulabilirsen veya bulamazsan ona göre kararlar verirsin.

Yusufemreaktass

Asistan
Reaksiyon puanı
67
Açıp Kur'an-ı Kerim'i okuyabilirsin, bakış açın yanlış, annem babam müslüman diye müslüman olunmaz, kimse sana müslüman ol veya hristiyan ol demiyor farkındaysan. Açıp okursun seni tatmin ederse, aradığın cevapları bulabilirsen veya bulamazsan ona göre kararlar verirsin.
görüşünüz ve düşünceniz için teşekkürler

Yıldırım E.

Profesör
Reaksiyon puanı
1,681
Hocam sizi anlıyorum ama bundan sonra bu tarz konularda kaba bir şekilde başlık yazmayalım. ?

ZeWo EmRe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11

gerekmiyorsa bizi neden yarattı
HZ.ADEMİN CEZA olarak indiği yerde yaşıyoruz

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Net olarak görülemeyen cisim veya yapıların daha önceden bilinen bir cisme benzetilmesine pareidolia deniliyor. Yani sen kendinden, insanlığından bildiğin egoyu yaratıcının insanları yaratma sebebi olaraka görüyorsun. Tanrı ya da yaratıcı eğer varsa, bunca insanlığı, kainatı yaratabiliyorsa, senin benim sahip olduğumuz özelliklerden çok daha üstün bir varlık olmalı. İslamı ya da herhangi bir dini sorgulaman bir problem değil. Aksine anlayıp, özümseyebilmen için iyi bir şey olduğunu düşünüyorum fakat insanda bulunan ego ile yaratıcıyı karşılaştırmak doğru değil diye düşünüyorum.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Haşa ! Konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilim ama kullandığın tabirlere dön de bir bak istersen ! Egosunu tatmin etmek mi ? Çok büyük oynuyorsun haberin olsun. Askerlik arkadaşınmı senin ! Haşa, tövbe estağfurullah
Bilgisizlik hadsizliği,ilgi çekme ihtiyacı küfrü getiriyor.!

Yusufemreaktass

Asistan
Reaksiyon puanı
67
Net olarak görülemeyen cisim veya yapıların daha önceden bilinen bir cisme benzetilmesine pareidolia deniliyor. Yani sen kendinden, insanlığından bildiğin egoyu yaratıcının insanları yaratma sebebi olaraka görüyorsun. Tanrı ya da yaratıcı eğer varsa, bunca insanlığı, kainatı yaratabiliyorsa, senin benim sahip olduğumuz özelliklerden çok daha üstün bir varlık olmalı. İslamı ya da herhangi bir dini sorgulaman bir problem değil. Aksine anlayıp, özümseyebilmen için iyi bir şey olduğunu düşünüyorum fakat insanda bulunan ego ile yaratıcıyı karşılaştırmak doğru değil diye düşünüyorum.
teşekkürler öneriniz ve cevabınız için

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,045
Bizden önce ne yapıyordu sorusu da buna benzer.

Basitten bir örnek vermek gerekirse bir oyun karakteri için oyundaki zaman kavramı neyse odur ama developer için bambaşka şeydir zaman. Çünkü oyundaki zamanı oluşturan developer.

Yaratıcının varlığını kabul ettiğin zaman sadece seni değil zamanı da, kanunlarında, olayları da (kütle çekimi, zaman, duygular düşünceler vs) yarattığını kabul etmiş oluyorsun. Bu yüzden kendi dünyamızdaki soruları yaratıcı için sormak anlamsız.

ibik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kanka ben de sordum böle soruları sana bi yt kanalı önereyim adamın videolarını izle özellikle kader videosunu ve neden yaratıldığımızı
Son Liman tavsiye ediyorum

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Bilgisizlik hadsizliği, ilgi çekme ihtiyacı küfrü getiriyor.!
Başlık baştan aşağı ego tütsüyo ama henüz bir düzenleme yapılmadığı gibi bazı forum yöneticileri de bunu anlayışla karşılanması gerektiğini yazmışlar ve sevgi saygı duymamızı istemişler, PES diyorum...
Şiddetle kınıyor, Allah ıslah etsin diyorum. Bu şekilde saygı ve sevgi beklerken, küfrü ile övünüp ilim öğrenmeye bahane edenleri ... Bu tür ifadeleri içinde bulunduğunuz toplumun değer yargılarını gözeterek, en azından aşağılamadan düzenlemeniz gerekir ki cevap yazılmaya, dikkate alınmaya değesiniz!

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar. Soruyu sorma tarzı "yaklaşma" niyetinin dillendirilmesi ile örtüşmese de, aslında müslümanların veya bir şekilde bir yaratıcıya inananların çok bakmadığı bir pencereye de dikkat çekiyor. Tabii dediğim gibi soruyu sorma tarzı daha önce sayısız defa görülen bir tavra benziyor, önce öğrenmek amacıyla çarpıcı bir soru soruyormuş gibi görünüp dikkatleri çektikten sonra kendi sorusuna saçma cevaplar vererek ortamı bulandırmaya yönelik sorular. Yine de üye sırf bundan dolayı yasaklandıysa biraz abes olmuş gibi.

"Ego" dediğimiz şey yaratılmışların benliğini tanımlamak için kullanılır. Yaratanın ise yaratılmış bir benliği bulunmadığı için ondan ego diye söz edilmez. Ancak yaratanın zatı da kendini "Kibriya" olarak tanıttığına göre, evet kibirlidir. Bu yüzden "müslümanların pek bakmadığı pencere" diye tanımladım bunu. Çünkü ilk bakışta tuhafmış gibi görünse de, yaratıcı kibirlidir, zaten de kendisi kendini "Kibriya" olarak tanımlar. Kibirli olması da sonuna kadar hakkıdır; hatta sadece kendisine has kıldığı bir hakkıdır. Kibir ve kibirlenmeyi günah olarak tanırız ancak o günah sadece yaratılmışları bağlar. Çünkü bir yaratılmışın kendinden menkul, yani kendisine verilmeden sahip olduğu hiçbir şeyi yoktur, o yüzden kibirlenmeye hakkı yoktur. Yaratıcı ise kendinden menkul, kimsenin ona vermediği yaratışa ve kudrete sahiptir. Dolayısıyla kibir sadece yaratıcının hakkıdır. O yüzden de kutsal kitaplarda genellikle "biz" ifadesini kullanırken, sadece kendine izafe ettiği şeylerden bahsederken "ben" ifadesini kullanır. "Ben yarattım", "ben Allahım", "yalnız bana ibadet edeceksin" ve benzeri ayetlerde olduğu gibi.

Öyleyse evet yaratıcı kibirlidir, buna hakkı olduğu için gayet de normal bir durumdur. "Günah", "iyi", "doğru" gibi şeyler yaratılmışları ve onların eylemlerini tanımlamak içindir, yaratıcının kendisini değil. Bu konunun iyi anlaşılmamasının sebebi, yaratıcıyı yaratılmışlarla karıştırıp onlara benzetmeye çalışmaktan kaynaklıdır. Zaten çoğu kişinin bu konunun küfre gireceğini düşünmesinin sebebi de budur.

Son düzenleme: