64 bitlik Windows, 16 GB Ram'lı bilgisayara kurulmuyor

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Daha önce Windows 7 32 bit işletim sistemi kullanıyordum. Kingston 4 Gb 1333 Mhz. RAM'ı değiştirip 64 bit Windows 8'e geçmek istedim. Bunun için de GSKILL 16GB (2X8GB) ARES ORANGE LOW PROFILE DDR3 1333 MHZ CL9 DUAL KIT RAM aldım (Teknik özelliklerini inceledim, tıpa tıp aynı). 16 GB'yi destekleyen anakartıma taktım. Bir hafta Windows 7 32 bitte rahat kullandım ve hiç bir sorun yaşamadım. Sonra bilgisayarıma 64 bit Windows 8 yüklemeye çalıştım. Yükleme ekranı gelince bilgisayarım kapanıyor, sonra tekrar açılıyor. Çok yüklemeye denedim, olmadı. Bu sefer yine 64 bit Windows 7 yüklemeye çalıştım, yine aynı sorunla karşılaştım. 16 Gb Ram'lerim 32 bitlik win 7'de sorunsuz çalışıyor (Haliyle 3.5 gb olarak görülüyor).
Bios'umu güncelledim, yine olmadı. Yeni Ram'lerin bir tanesini taktım, olmadı. Harici usb HDD'den yüklemeyi denedim, bu da olmadı. 32 bitlik işletim sisteminde sorunsuz çalışan sistemimde niçin 16 gb'lik belleklerle 64 bitlik işletim sistemi kuramıyorum? Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayarımın özellikleri:

Anakart: Gigabyte H55M-S2

İşlemci: İntel core i3 560
Bios Versiyen: F4

Ekran Kartı: Ati Radeon HD 4600

RAM'İN ÖZELLİKLERİ BURADA:
http://www.vatanbilgisayar.com/Ram/gskill-f3-1333c9d-16gao-16gb-(2x8gb)-ares-orange-low-profile-ddr3-1333mhz-cl9-dual-kit-ram/productdetails.aspx?I_ID=59077

TayfunYilmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
2
valla sorununu bilmiyom ama senin sistem 16 gb ı kaldirirmiki ?

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakartım 16 GB'ye destekliyor. Onda ve RAM frekansında bir sorun yoktur. Zaten 16 GB'lik RAM'ı 32 bitlik Windows 7'de kullanmıştım. 64 bite geçince sorun oldu.

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakartın kitapçığında DDR3 16 GB'yi desteklediği yazıyor. Benim bu konuda bir şüphem yoktur. Zaten 16 GB'lik belleği 32 bit Windows 7'de aynı bilgisayarda kullanıyordum. Sorunum 64 bitlik Windows 8'de bilgisayar açılışında makinenın kendiliğinden kapanması. 64 bit Windows 8 kurulumu yaparken de daha kurulum başlar-başlamaz bilgisayar kapanıyordu.

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
64 bit Win 8 kurulmayınca 64 bit win 7 kurmaya çalıştım, onda da aynı hatayı aldım. 32 bitlik Win 7 ve win 8 işletim sisteminde sorunsuz çalışıyor. Ama 64 bite gelince kurulum sırasında bilgisayarı kapatıyor. 4 GB'lik eski RAM'larımı takıp 64 bit Win 8 kurdum. Sonra 16 GB'lik yeni RAM'ları taktım. Açılışta yine bilgisayarı kapattı.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
ram'lerde hata/sorun olma ihtimalini düşündünüz mü?

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
RAM'Lerde sorun olsaydı 32 bitlik Win 7'de çalışmazdı. Bir hafta kadar Win 7 32 bitte 16 GB'lik RAM'leri Kullandım. Sorun sadece şu: 64 bitlik Windows işletim sistemlerinde çalışmıyor.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
RAM'Lerde sorun olsaydı 32 bitlik Win 7'de çalışmazdı. Bir hafta kadar Win 7 32 bitte 16 GB'lik RAM'leri Kullandım. Sorun sadece şu: 64 bitlik Windows işletim sistemlerinde çalışmıyor.

Öyle diyorsun da, sen 32 bitlik bir versiyonda 16 nın tamamını kullanmadın ki, 16 gb lık ramim %100 sağlamlığından nasıl emin oluyorsun ?

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öyle diyorsun da, sen 32 bitlik bir versiyonda 16 nın tamamını kullanmadın ki, 16 gb lık ramim %100 sağlamlığından nasıl emin oluyorsun ?

Bilgisayarıma 64 bit Linux Pardus yükledim. Pardus üzerinden RAM miktarını kontrol ettim. Fiziki RAM 15, swap olarak ta 1 GB RAM gözüküyor. Yani toplamda 16 GB RAM'ımın tamamını 64 bitlik Pardus gösteriyor.
Şu değerlendirmeyi yapmak istiyorum: 16 GB'lik RAM'larım sağlam.. 32 bitlik bütün işletim sistemlerinde ve 64 bitlik Pardus'ta sorunsuz çalışıyor. Soru şu: 64 bitlik Windows sürümleri 16 GB'lik RAM'lı bilgisayarda açılışta niçin kapanıyor? İşte işin içerisinden çıkamadığım nokta...

zeratul

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bootable bir linux CDsi üzerinde Ramtest'i çalıştırmanı ve RAMlerin sağlam olup olmadığını bu şekilde test estmeni öneririm.

Bir ikinci tavsiyem windows kurulumu yaparken RAMlerden bir tanesini sökerek sistemi kurmayı dene. Kurulum bittikten sonra ikinciyi takıp sistemini 16GB olarak kullanabilirsin. (1-2 kez tecrübe ettim.)

ahmetbaskoylu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bios güncellemesi deneyiniz ve tüm partitionları silerek yada başka bir temiz hdd üzerine kurulum yapınız..

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Yükleme hatası olunca bazen bu taktik işe yarayabiliyor: Yükleme sırasında bilgisayarın yeniden başlatılmasına yakın güç butonuna bilgisayar tamamen kapanıncaya kadar basılı tut. Tekrar bilgisayar açıldığında kaldığın yerden devam et. Ayrıca, hdmi bağlantısı ya da başka donanım bağlı olduğunda da hata verebilir.

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Bir ikinci tavsiyem windows kurulumu yaparken RAMlerden bir tanesini sökerek sistemi kurmayı dene. Kurulum bittikten sonra ikinciyi takıp sistemini 16GB olarak kullanabilirsin. (1-2 kez tecrübe ettim.)
Katılıyorum hatta biriylede olmaz ise öbür tekiyle tekrar dene başıma çok geldi sonuçta ramin biri bozuk olabilir

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bootable bir linux CDsi üzerinde Ramtest'i çalıştırmanı ve RAMlerin sağlam olup olmadığını bu şekilde test estmeni öneririm.

Öneriniz için teşekkürler.. Ben yukarıdaki öneriniz ve daha fazlasını çok kere denedim. RAM'ları tek tek te taktım, BİOS ayarlarını resetledim, default yaptım hatta BIOS'u güncelledim bile.. Yetmedi, anakarttaki başka kartaları çıkartıp Win 8 (Bir sefer de Win 7) 64 biti yüklemeye çalıştım. Ama Yükleme ekranı gelir gelmez bilgisayar kapanıyor. USB HDD'den Win 8 yüklemeye kalkıştım, bu da olmadı. Eski 4 GB'lik RAM'leri taktım, 64 bitlik Win 8'i öyle kurdum. Kurduktan sonra 16 GB'lik RAM'ları yeniden slotlara koydum: Win 8 açılış işlemlerinin tam başında yine aynı hata... Bilgisayar kapandı.
Yukarıda da yazmıştım: Bilgisayarıma 64 bitlik Pardus kurup denedim. Kurulum ve çalışmada bir sorun yaşamadım. Pardus'tan RAM'leri kontrol ettim. 16 GB'yi görüyordu. Ama ne yazık ki 64 bit Windows 8 RAM konusunda seçici davranıyor. Grafik tasarımı yaptığım için yüksek bellek ihtiyacı duyduğumdan limitleri zorlamak istiyorum; Win 8 engelini aşabilirsek tabii...

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
ramden neden supheleniyorsun belki hdd belki sata modu aciktir

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ramden neden supheleniyorsun belki hdd belki sata modu aciktir
Elbette RAM'lerin arıza olma ihtimalini göz önünde bulundurmam gerekirdi. Ama yaptığım denemelerde RAM'lerin sağlam olduğuna kani getirdim. Disklerde bir sorun olduğunu sanmıyorum. 4 GB'lik RAM'lerle aynı disklere 64 bitlik Win 8 kurulumu yaptım.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Windows 7 pro değilde, ultimate gibi bir sürüm yüklemesi deneyin hocam. Micro$oft bildiğim kadarıyla bazı versiyonlarda, ram miktarında sınırlama yapıyordu.

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 7 pro değilde, ultimate gibi bir sürüm yüklemesi deneyin hocam. Micro$oft bildiğim kadarıyla bazı versiyonlarda, ram miktarında sınırlama yapıyordu.

64 bit Winodws 7 Ultimate'nin RAM sınırı 192 Gb,
64 bit Windows 8 Enterprise Ram sınırı 512 Gb..
Kullanmak istediğimiz RAM 16 GB... Yanlarında bebek gibi kalıyor. :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
ram testi farklı
pardus kurup çalıştırmak farklı
pardus çalışır windows çalışmayabilir
ram testi yapmalısınız en az 12 saat
memtest86+ programını öneririm.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
64 bit Winodws 7 Ultimate'nin RAM sınırı 192 Gb,
64 bit Windows 8 Enterprise Ram sınırı 512 Gb..
Kullanmak istediğimiz RAM 16 GB... Yanlarında bebek gibi kalıyor. :)

Elinizdeki sistem pro sürümüdür diye tahmin etmiştim. Eğer öyle ise, daha yüksek sürüm ile deneyin.
Başka da aklıma birşey gelmedi şimdilik.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
kullandigin win 8 64 bit in saglam
olduguna eminmisin. baska bir sistemde dene.

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elinizdeki sistem pro sürümüdür diye tahmin etmiştim. Eğer öyle ise, daha yüksek sürüm ile deneyin.
Başka da aklıma birşey gelmedi şimdilik.

64 bit Win 7 Pro 192 Gb, Win 8 Pro (ve Enterprise) 512 GB'ye kadar RAM destekliyor. Öneriniz için yine de teşekkürler..

kullandigin win 8 64 bit in saglam
olduguna eminmisin. baska bir sistemde dene.

Orjinal yetmedi :) orjinal olmayan Win 8'leri bile denedik. Netice, aynı!..

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
GİGABYTE MÜŞTERİYİ ALDATIYOR MU?
Bu forumda daha önce 16 GB'lik RAM yüklü bilgisayarımın 64 bitlik Windows işletim sistemlerinde çalışmadığını yazmıştık ve forum arkadaşlarımızdan çözüm önerileri almıştık. Hepsine teşekkür ederiz. Sorun çözüldü (Daha doğrusu çözülmedi!:)

Anakartımın markası olan Gigabyte'nin kitapçığında anakartımın desteklediği RAM miktarı olarak 16 GB yazıyordu. Bu bilgiye güvenerek 2x8= 16 GB RAM almıştım. Epeyde pahalıya mal olmuştu. Gigabyte'in resmi sitesinde ise anakartımın en fazla desteklediği RAM miktarı 8 olarak gösteriliyordu. Bu durumu Gigabyte Türkiye'ye bir mail ile bildirdim. Verilen cevap: "Sayın İlgili, Ürününüz 8gb bellek desteklemektedir. Saygılarımızla. Gigabyte Türkiye."
Madem H55m-S2 anakart 8 GB RAM'a kadar destek veriyordu kitapçığında neden 16 GB yazılmış. Bu bir pazarlama hilesi mi? Beni masrafa, sıkıntıya, forumdaki arkadaşları da sorunun çözümü için uğraşıya sokan Gigabyte'yı kınıyorum. Ve sorunumun çözümü için de Gigabyte'den köklü çözüm bekliyorum.

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
Garantiye götür sen kitapçıgında böyle nasıl yazabiiyor siz hilekarmısınız o kadar para verıyoruz laptoba bakkaldan ekmek almadık derdim ben iyibir azarlardım nerden aldıysam yöneticisine kadar giderim ürünün aynısının 16gb ram miktar kaapsitelisini alırdım 1 kuruşta fazla vermezdim ki zatennnnnn öyle olması gerekıyor hayal konuşmuyorum hakkını ara maille filan ugraşma yüzüne bakmıyorlar

alparslananadolu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarı alalı 2 seneyi geçtiği için garanti kapsamı dışında. Sorunun çözümü bilgisayarı aldığım firmayı aşar, Gigabyte kadar uzar. Durumu Gigabyte Türkiye'ye ilettim; "Anakartınız 8 GB RAM'ı destekliyor" diye cevap vermelerinden sonra ikinci bir mail gönderdim. Hala cevap gelmedi. Bakalım Gigabyte Türkiye yetkilileri Çinlilerin menfaatlerini mi koruyacak yoksa kendi halklarının haklı isteklerine çözüm getirecekler.