4000₺ laptop (i5 vs i7)

alicanibar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Beyler selamlar.
Öncelikle öğrenciyim. 4000₺ gibi bir bütçem var. Daha önce asus n53sn model bi notebook sahibiydim. İ7 2630HQ işlemcisi vardı ve ben ona 128 gb lık samsung sata 3 ssd takmıştım ve o pc beni 7 sene götürdü ama anakartta arıza çıktı ve yeni pc almam gerekiyor. 2 model arasında kaldım. Lenovo y520 serisi ikiside. Arasında donanım farkı olarak şunlar var:
Biri: i5 7300HQ işlemcili- 16gb ram- gtx 1050 ti fiyat:3849₺( hepsiburada)
Diğeri: i7 7700 HQ işlemcili- 8gb ram- gtx 1050 fiyat:3989₺ (hepsiburada)
Asıl amacım beni eski bilgisayarım gibi uzun sene götürmesi. Çok fazla oyun delisi değilim hiç olmadım. En fazla 2-3 oyun oynarım oynarsam( ev arkadaşlarım yüzünden, cs go, pubg, lol gibi). Ram sonradan yükseltilen bir donanım biliyorum ve ekstra bi 8 gb 2400mhz bi ram fiyatı yaklaşık 500₺. Öyle çok fazla render filanda yapmam. Genelde film arşivi yaparım. Yaklaşık 3 tb yakın bluray film arşivim var. Yani kısacası i5 ile i7 arasında bi fark var mı? Sizce hangisini tercih etmeliyim? Dediğim gibi uzun süre kasma donma takılma problemi yaşamak istemiyorum. Yeri geldiğinde chrome da 20-30 sekme açık kullanıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

qwert123436

Doçent
Reaksiyon puanı
60
arkadaşım bence 7700 hq olanı al 4 çekirdek 8 iş parçacığı var
7300hq olan 4 çekirdek 4 iş parçacığı var
ram uzun süre kullanırsın yeni modelleri çıkınca ucuzlayabilir
ekran kartı 1050ti iyidir.oyunları fazla bilmiyorum ama 1050 de açar herhalde
diğer arkadaşlarında fikrini al yanlış yönlendirmeyim

alicanibar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle teşekkür ederim yanıtınız için. İşlemci farkını nerde görürüm, nasıl görürüm daha çok? Atıyorum chrome da 20-30 sekme arası geçişlerde hisseder miyim? Hissedilir mi işlemci farkı bariz bir şekilde?
Dipnot: Bu arada iki modelde de 128 gb ssd mevcut.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
İşlemciler arasında %20 performans farkı var i7 daha iyi tabii ki fakat anlattıkların doğrultusunda i5 yeterlidir.
Yalnız konu açmadan önce forumun arama özelliğini kullanman daha doğru olur.Aynı başlık altında 4 konu açılmış, arkadaşlarımız da yardımcı olmaya çalışmış.Konu 1, Konu 2, Konu 3, Konu 4.Bunları da incelemen yararına olacaktır oradaki yorumları da oku.
Saydığın oyunlar lol, csgo 8GB Ram şuanlık yeterlidir.Pubp biraz sıkıntı çıkarabilir çünkü oyunun kendisi sıkıntılı.Yazmış olduğun iki bilgisayardan ise ilk olan 1050ti, 16GB Ram, i5 olan daha makul.Film gibi arşiv halinde saklayacaksanız 2TB HDD eklemeniz daha iyi olacaktır.

qwert123436

Doçent
Reaksiyon puanı
60
uzun vadede görebilirsin bu işlemciler sekmeler arası geçişte takılacağını sanmıyorum yeni model işlemciler
öğrenciymişsin hoca bilgisayarına autocad kur yada başka program kur diye bilir ilerleyen zamanlarda 4 çekirdek yetmeye bilir 8 sanal çekirdek sana yardımcı olabilir

alicanibar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam ikinize de teşekkür ederim. Bu arada öğrenciyim derken bütçe açısından dedim. Yoksa ingiliz edebiyatı son sınıf öğrencisiyim bitiyor okul. Öyle autocad le filan işim yok. Öğretmen olduktan sonra da anca excel, word gibi programlarla işim olur. i5 yeterli olur diyorsunuz o zaman? İşimi görür ve uzun vadede sıkıntı olmaz herhalde?

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Hocam ikinize de teşekkür ederim. Bu arada öğrenciyim derken bütçe açısından dedim. Yoksa ingiliz edebiyatı son sınıf öğrencisiyim bitiyor okul. Öyle autocad le filan işim yok. Öğretmen olduktan sonra da anca excel, word gibi programlarla işim olur. i5 yeterli olur diyorsunuz o zaman? İşimi görür ve uzun vadede sıkıntı olmaz herhalde?
İşini görür, sıkıntı olmaz.Uzun vade konusunda net bir fikir söylemek yanlış sonuçta elektronik cihaz.Yalnız uzun süre götürür tahminimce ;)