32 Bit ve 64 Bit Meselesi

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
64bah_2tablo.gif

Giriş

Windows’un XP ve Vista’da işlemci yapısına göre piyasaya sürdüğü iki farklı işletim sistemi sürümüdür.32 Bit CPU için MS Windows XP 32-Bit yada MS Windows Vista 32-Bit kullanılmalı.64 Bit bir CPU için ise bu işletim sistemlerinin 64 bitlik versiyonları kullanılmalı.

Farkı Nedir?

Aralarındaki en önemli ve en belirgin fark işlem alanına tahsis edilen(ayrılan) bellek miktarlarıdır.Peki hangi sistem ne kadarlık bellek alanına sahip? Bu sorunun cevabı oldukça basit olsa da (Google’da bi aratın yeter) asıl sorun burada çıkıyor.
Diyelim ki, bir PC topladınız ve 4GB RAM aldınız(işlemcinin ve diğer donanımların uyumlu olduğu varsayılmıştır). Kurduğunuz iletim sistemi ise MS Windows XP 32-Bit. Özelliklerden bir bakıyorsunuz RAM 3-3.2 arasında görünüyor.
İşte anlatmak istediğim konu bu. 32 Bit işletim sistemleri en çok 3GB sistem belleği destekler (3GB desteklemiyorsa >> Bilgisayarım sağ tık/özellikler/gelişmiş/başlangıç kurtarma/düzenle >> fastdedect’in arkasına /3GB yazarak artırabilirsiniz).
64 Bit işletim sistemleri ise 32 ila 512 GB (MS’tan alınmıştır) RAM alanını desteklemektedir.
İki farklı işletim sistemiyle karşı karşıya kalmış gibi görünsek de aslında ikisi de bi bakıma aynı. “Aynı” diyebilmemin sebebi tabiî ki üreticinin yapmış olduğu bir emülatördür. Peki ne işe yarar bu emülatör? Normalde 64 Bit işletim sisteminde çalışan programlar da 64 Bit olmak zorundadır. Ancak WoW64 adlı bu emülatör sayesinde 32 Bit programlarda 64 Bitlik işletim sistemlerinde çalışabilir. Neredeyse bütün programlarda işe yarayan bu emülatör driver ve antivirüs programlarında işe yaramıyor ve bu tür programların 64 Bit olarak tekrar yazılması gerekiyor.
Forumlarda rastlarsınız; “64 Bit yüklesem ne olur?” sorusuna genelde “driverlarda problem yaşarsın” şeklinde cevaplar gelir. Kısmen doğru. Neden kısmen diye soracak olursanız; artık donanım üreticileri 64 bit içinde program yazıyorlar. Gelişen teknolojide daha üstün verim almak isteyen kullanıcılar 64 bit tercih etmekte. Bu sebepten üreticilerde talebe cevap verir nitelikte programlarını geliştiriyorlar.

64 Bitin Kazançları Nelerdir?

64 Bit; otomobil ve uçak tasarımları, 3D tasarım programları, simülasyon yazılımı kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlamaktadır.Sistem belleği 8x8GB’ a kadar çıkabilen ve iki adet işlemci desteği bulunan bir anakartla ulaşabileceğiniz performansı düşündüğünüzde, kısa zamanda çok daha fazla işlem yapabilmek ve daha hızlı veri aktarımları yapabilmek inanılmaz derecede kolay olacaktır.
Bellek alanı genişledikçe de 16TB’a varan sanal belleği destekleme potansiyeline sahip olan 64Bit işletim sistemleri sabit diskteki verilere oranla binlerce kez daha hızlı bir şekilde veriye erişebilmektedir.

32 Bit Programları 64 Bitte Çalışır mı?

Daha önce de belirttiğim gibi emülatör olduğu için çalışır. Ancak bu yazılımlar bahsettiğimiz o üstün performanstan nasibini alamazlar. Çünkü emülatör sayesinde bu yazılımlar kendilerini 32 Bit Windows üzerinde çalışıyor sanırlar.

64 Bit İşetim Sistemleri Nelerdir?

Windows XP Professional x64
Windows ServerTM 2003 x64
Windows Vista x64

İşletim Sisteminizin Kaç Bit Olduğunu Öğrenmek İçin:

1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.
2. Aç kutusuna winmsd.exe yazın ve Tamam'ı tıklatın.
3. Sağ bölmede, Öğe altında Sistem Türü'nü bulun. Değere bakın.
• Sistem Türü'ne karşılık gelen değer X86-based PC (X86 tabanlı bilgisayar) ise, bilgisayarda Windows işletim sisteminin 32-bit bir sürümü çalışmaktadır.
• Sistem Türü'ne karşılık gelen değer Itanium–based system (Itanium tabanlı sistem) ise, bilgisayarda Windows işletim sisteminin 64-bit bir sürümü çalışmaktadır.

Kaynaklar: Microsoft
http://www.wikipedia.org/
http://www.chip.com.tr (resim)

Not: Aynı konu hakkında bir makale de chip.com.tr de yayınlanmış. Ama ben onu bu yazıyı yazdıktan sonra gördüm. Yani hiçbir şekilde alıntı değildir. (Resim hariç)

Çağlar Karakaya

SDN – http://shiftdelete.net

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Benim bilgisayarımda x86 yazmakta ozaman durum nedir sistemimde 64 bit bir işletim sistemi kullanabilirmiyim...

İşlemcimde: x86 family 15 model 4 stepping 1 genuintelntel 3150 Mhz (overclocksuz 2998 Mhz)

kracker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyi bir araştırma olmuş. bu konuda bir karmaşıklık vardı

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
F-rekans dedi ki:
Benim bilgisayarımda x86 yazmakta ozaman durum nedir sistemimde 64 bit bir işletim sistemi kullanabilirmiyim...

İşlemcimde: x86 family 15 model 4 stepping 1 genuintelntel 3150 Mhz (overclocksuz 2998 Mhz)
x86 intel 32 bit diye biliyorum.

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
F-rekans dedi ki:

x86 tabanlı bilgisayarlar 32 bittir. 64 bit olabilmesi için Itanium tabanlı olması gerekir.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
işlemcinizi kutusu duruyorsa yazar üstünde destekleyip desteklemediği , bir program vardı cpu-z mi neydi o da gösteriyordu destekleyip desteklemediğini.

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

Doğal 64 bit (Itanium, Sun'ın olayları vs...) ile x86-64 (veya Intelce'si EM64T) olayını birbirine karıştırmayın derim. Birisi sadece 64 bitin yaşayabildiği bir ortamken diğeri 64 bit sistemin 32 bit yazılımları sorunsuz ve yeniden uyarlama işlemi gerektirmeden çalıştırabildiği bir ortamdır.

Güzel günler.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
arkadaşlar şimdi benim işlemcim MMX, SSE, SSE2,SSE3, SSSE3 ve EM64T diyor...
şimdi bu sondaki EM64T 64 bit i desteklediğine mi delalettir? evet öyleyse işlemci dışında diğer başka hangi donanımların 64 biti desteklmesi lazım eğer hepsi destekler ise 64 bit e geçmemin bana ne faydası olur? kusura bakmayın soru uzun oldu... :)

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Berkin Bozdoğan dedi ki:
x86-64 (veya Intelce'si EM64T) ... 64 bit sistemin 32 bit yazılımları sorunsuz ve yeniden uyarlama işlemi gerektirmeden çalıştırabildiği bir ortam
Bu ikiliden anladığım x86 işlemci de 64 bit.
Doğal 64 bit ve x86 64 bit olduğuna göre 32bit için ne deniyor?

Daha da açık olmak gerekirse; açıklamasında x86 uyumlu olduğu belirtilen Vista 32 bit işlemciye sahip bir bilgisayara kurulabilir mi :]

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
elektr10 dedi ki:
Berkin Bozdoğan dedi ki:
x86-64 (veya Intelce'si EM64T) ... 64 bit sistemin 32 bit yazılımları sorunsuz ve yeniden uyarlama işlemi gerektirmeden çalıştırabildiği bir ortam
Bu ikiliden anladığım x86 işlemci de 64 bit.
Doğal 64 bit ve x86 64 bit olduğuna göre 32bit için ne deniyor?

Daha da açık olmak gerekirse; açıklamasında x86 uyumlu olduğu belirtilen Vista 32 bit işlemciye sahip bir bilgisayara kurulabilir mi :]

64 bit çalıştırır ve ayrıca 32 bit ortamda çalışan yazılımlarıda destekler demek.
pc niz x86 ise 64 bit kurabilirsiniz ve 32 bit yazılımları çalıştırırsınız.Itanium tabanlı ise sadece 64 bit yazılım çalıştırırsınız.

cacar

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Güzel bir çalışma yapmışsınız, bu gayet güzel bir anlatım olmuş.

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
teşekkür ederim elimizden geldiğince birşeyler yapmaya çalıştık.beğendiyseniz ne mutlu

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Hımm şimdi 64bit xp buldum. Haydi Bismillah =)

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Ram'iniz 4 gb ve üstü değilse 64 bit indirmemenizi öneririm. Performans artıları var ama teorikte
Pratikte icon cache olayı bile 64 bit uyumlu olmadığından videoların önizleme görüntüsünü oluştururken bile takılıyor
Ama 5 - 10 yıl sonra tam istenen düzeye gelecektir

HeLLxXx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Makale için teşekkürler ama anlamadığım sadece ram miktarı artışı ile mi kısıtlı 64 bit. Bildiğim kadarı ile 64 bit teknolojisi chip de okumuştum galiba çok daha faklı bir alt yapıya sahip. Sadece ver iletim hızındaki artışlarla kısıtlı olmasa gerek :(:)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bilgisayarıma sağ tklayıp özellikler deyin orada kaç bir olduğu görünüyor