2500 TL amd sistem mi intel sistem mi ?

macrobeat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
başlikta belirttiğim gibi 2500 tl bütçem var monitör dahi değil ben amd dizip 200 tlye aksesuar almayi düşünüyorum ? Birde bana güzel bi sistem dizebilir misiniz ? şimdiden ellerinize sağlik :d

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
2500 Güzel bir rakam. İşlemci olarak İntel, ekran kartı olarak AMD öneriyorum.

Fakat GTX 770 yaklaşık 1000TL'lik kart ve R9 280x'den bir tık daha iyi bir kart bu yüzden GTX 770 öneriyorum, önermemin sebebi ise indirime girmesi, şu anda R9 280x fiyatında hatta daha ucuz bile.

Bu yüzden size intel ve nvidia sistem topladım.

Şimdi işlemciye gelelim, işlemcinin adı pentium ve siz İ5 vs düşünüyorsunuzdur büyük ihtimal.

Pentium G3258 işlemcisine hız aşırtması yani Overclock yaptığınız zaman İ5'in en güçlü modelinin performansına çıkıyor.

Dünyanın en hızlı ve en iyi ekran kartı GTX Titan X ile size önerdiğim işlemciyle oyun oynuyorlar, 4K da yada 1080p ultrada.

En çok zorlayan oyunları oynuyorlar ve işlemci sıfır sorun, mükemmel bir işlemci zaten nasıl overclock yapıcağınıza dair Technopat'ın youtube kanallarında videolar var, stabil ayarları vs. Sadece bakıp yapıcaksınız çok basit işlem 200tllik işlemciyi 700 küsür tllik i5'in performansına çıkartıyorsunuz.

Kısaca bu işlemci dünyanın en iyi ekran kartını bile çok rahat besliyor sıfır kasma takılma vs hiç bir problemi olmuyor.

Pentium deyince herkes eski ve kötü bir şey düşünüyor, herkes İ serisinden almak istiyor ama sizin bütçenize göre alabileceğiniz en uygun işlemcidir emin olun.

Burdan testi izleyebilirsiniz.

[video=youtube;yzRpqiVlsPM]https://www.youtube.com/watch?t=10&v=yzRpqiVlsPM[/video]

Burdan'da nasıl oc yapıcağınızı öğrenebilirsiniz, sadece bu değil internette ve youtube'da bir sürü video ve konu var.

Not: Linke tıklayın direk olarak 35 dakika 56 saniyeden başlayacak, nasıl oc yapabilirsiniz hangi voltajı kullanmanız lazım vs hepsine yer verilmiş videoda.

[video]https://youtu.be/EzjRXyLfDrc?t=35m56s[/video]

Son olarak kendi görüşümü söylemek istiyorum, 200-250tl bir bütçe ayırın ve benimde kullandığım corsair 120gb SSD alın.

SSD olmayınca bilgisayar bilgisayar olmuyor, hani ağır açılmalar işte bilgisayarın kendine gelmesini bekleme evresi vs bunların hepsi HDD'den kaynaklı, SSD alın daha masaüstü gelmeden tüm başlangıçta açılan her şey hazır geliyor direk tarayıcıya tıklayıp (beklemeden) işinize koyulabiliyorsunuz.

SSD şart, bilgisayarı uçuruyor :)

Buda önerdiğim SSD:

http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-120gb-ls-serisi-sata-30-ssd-535mb-okuma-440mb-yazma.html

Ben zamanından indirimdeyken 200tl'ye almıştım şimdi de indirime girmiş çok şansılınız valla ha, hem ram hem ekran kartı hemde ssd indirimde, bu fırsatları kaçırırsanız çok büyük kayıbınız olur, ram için ekstradan 60-80tl vericeksiniz üzerine, ssd için +50 tl daha vericeksiniz.

Ekran kartı içinde 250-300tl daha vermeniz gerekicek eğer indirimdeyken almazsanız.

Mutlaka bu indirimleri değerlendirin, ram'i ben kullanıyorum tek modül olarak 8GB ve tam bir oyun canavarıdır bilginize.

Hitokiri Battou

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2500 Güzel bir rakam. İşlemci olarak İntel, ekran kartı olarak AMD öneriyorum.

Fakat GTX 770 yaklaşık 1000TL'lik kart ve R9 280x'den bir tık daha iyi bir kart bu yüzden GTX 770 öneriyorum, önermemin sebebi ise indirime girmesi, şu anda R9 280x fiyatında hatta daha ucuz bile.

Bu yüzden size intel ve nvidia sistem topladım.

Şimdi işlemciye gelelim, işlemcinin adı pentium ve siz İ5 vs düşünüyorsunuzdur büyük ihtimal.

Pentium G3258 işlemcisine hız aşırtması yani Overclock yaptığınız zaman İ5'in en güçlü modelinin performansına çıkıyor.

Dünyanın en hızlı ve en iyi ekran kartı GTX Titan X ile size önerdiğim işlemciyle oyun oynuyorlar, 4K da yada 1080p ultrada.

En çok zorlayan oyunları oynuyorlar ve işlemci sıfır sorun, mükemmel bir işlemci zaten nasıl overclock yapıcağınıza dair Technopat'ın youtube kanallarında videolar var, stabil ayarları vs. Sadece bakıp yapıcaksınız çok basit işlem 200tllik işlemciyi 700 küsür tllik i5'in performansına çıkartıyorsunuz.

Kısaca bu işlemci dünyanın en iyi ekran kartını bile çok rahat besliyor sıfır kasma takılma vs hiç bir problemi olmuyor.

Pentium deyince herkes eski ve kötü bir şey düşünüyor, herkes İ serisinden almak istiyor ama sizin bütçenize göre alabileceğiniz en uygun işlemcidir emin olun.

Burdan testi izleyebilirsiniz.

[video=youtube;yzRpqiVlsPM]https://www.youtube.com/watch?t=10&v=yzRpqiVlsPM[/video]

Burdan'da nasıl oc yapıcağınızı öğrenebilirsiniz, sadece bu değil internette ve youtube'da bir sürü video ve konu var.

Not: Linke tıklayın direk olarak 35 dakika 56 saniyeden başlayacak, nasıl oc yapabilirsiniz hangi voltajı kullanmanız lazım vs hepsine yer verilmiş videoda.

[video]https://youtu.be/EzjRXyLfDrc?t=35m56s[/video]

Son olarak kendi görüşümü söylemek istiyorum, 200-250tl bir bütçe ayırın ve benimde kullandığım corsair 120gb SSD alın.

SSD olmayınca bilgisayar bilgisayar olmuyor, hani ağır açılmalar işte bilgisayarın kendine gelmesini bekleme evresi vs bunların hepsi HDD'den kaynaklı, SSD alın daha masaüstü gelmeden tüm başlangıçta açılan her şey hazır geliyor direk tarayıcıya tıklayıp (beklemeden) işinize koyulabiliyorsunuz.

SSD şart, bilgisayarı uçuruyor :)

Buda önerdiğim SSD:

http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-120gb-ls-serisi-sata-30-ssd-535mb-okuma-440mb-yazma.html

Ben zamanından indirimdeyken 200tl'ye almıştım şimdi de indirime girmiş çok şansılınız valla ha, hem ram hem ekran kartı hemde ssd indirimde, bu fırsatları kaçırırsanız çok büyük kayıbınız olur, ram için ekstradan 60-80tl vericeksiniz üzerine, ssd için +50 tl daha vericeksiniz.

Ekran kartı içinde 250-300tl daha vermeniz gerekicek eğer indirimdeyken almazsanız.

Mutlaka bu indirimleri değerlendirin, ram'i ben kullanıyorum tek modül olarak 8GB ve tam bir oyun canavarıdır bilginize.

Önerdiğiniz sistem güzel fakat seçtiğiniz PSU ve GPU ters kaçmış.
Cx600 moduler değil, Cx600M seçilmeli.
Gpu olarak Gtx 770 iyi bir kart fakat eski bir mimariye sahip. Öte yandan R9 280X'in güç tüketimi biraz daha fazla fakat 3gb. Misal GTA 5 high ayarlarda 2.9Gb civarı harcıyor. Bu sebepten daha mantıklı bir seçim olur.

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
Gpu olarak Gtx 770 iyi bir kart fakat eski bir mimariye sahip. Öte yandan R9 280X'in güç tüketimi biraz daha fazla fakat 3gb. Misal GTA 5 high ayarlarda 2.9Gb civarı harcıyor. Bu sebepten daha mantıklı bir seçim olur.

Dediğiniz güç kaynağıda seçilebilinir evet, stokta olmadığı için koyamadım Cx600'de iyi iş görücektir. R9 280x'den daha iyi bir kart 770. 770'in bellekleri boşaltıp tekrar doldurma hızı R9 280x'e göre daha iyi bu yüzden arada ki o 1gblık farkı kapatabiliyor.

Elbette R9 280x'de alınabilinir ama indirimdeyken 770'i kaçırmak aptallık olur. Nvidia'nın desteği, kalitesi vs Amd ile bir değil bunu hepimiz biliyoruz, bende amdciyim R9 270 kullanıyorum işlemcimde amd fakat şu sisteme R9 280x koymak hele ki 770 indirimdeyken dediğim gibi aptallık olur.

Her şey vram ve bit değil. Mimari, barındırdığı teknolojiler, sağladığı destek, parçaların kalitesi ve kartın ömrü diye böyle uzar. Nvidia bu dediklerimi kapsıyor bu yüzden bu kadar pahalı bir kart ama gerçektende başarılı kartlar üretiyor.

Şöyle 600TL'lik sınıra kadar Nvidia önermiyorum mesela hemde hiç önermiyorum. 750 Ti yerine R9 270 alırsın daha iyi performansı var ama 770 ile 280x arasında tercih yapılıcaksa elbette 770 alınmalı ( indirimdeyken ve bütçe sıkıntısı var ise)

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741

GTX 770 eski mimariye mi sahip ? R9 280X in güç tüketimi biraz daha fazla değil çok daha fazla. Ayrıca GTX 770 ile kıyaslanacak bir kart değil. 770 2 gb olabilir ama ram frekansı 280x e göre daha fazla olduğu için hızlı dolup boşalıyor yani 2 gb ram gta 5 e sıkıntı çıkarmıyor. Ayrıca ekran kartlarınında ram kullandığını unutmayalım. Vikings'in topladığı sistem güzel.

Hitokiri Battou

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İndirimi görmedim, o fiyatta ise değerlendirmek gerekir tabiki. Frekansının fazla olduğunun farkındayım ama GTA V ayarlarında her bir ayar ile oynadığında istediği vram miktarıda artıyor. Tabiki diğer adminin dediği gibi ram paylaşarak halledilebilir. Katılmadığım tek şey kalite işi. :(
Nvidia'nın yazılım desteği ve sıcaklık konusunda iyi olduğu reddedilemez fakat AMD'ye kalitesiz demek de ayıp olur.
Yiğidi öldür hakkını yeme. :flowers:

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
AMD-AMD sistem toplamak daha mantıklı. 8 çekirdek bir işlemci ve 970çipsetli anakartın muadilini ancak 2 kat paraya elde edebilirsin intel tarafında. Bunun yanında da 1000tl civarına alınacak R9 290 bilgisayarı tam bir canavar yapacaktır.