21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı. Sessiz kalma!

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,297
Hem anne tarafı hemde baba tarafı Çerkes olan birisi olarak, bu kara günü acıyla anıyoruz maalesef. Rusların 1800'lü yıllarda başlattığı zorunlu göç olayları, 21 Mayıs 1864 itibariyle yoğunluk kazandı. Yaklaşık 1.2 milyon Çerkes, Osmanlıya zorunlu olarak göç ettirildi(!) Kafkasları ele geçirerek Karadenize sınır yapmak isteyen Ruslar, Çerkes köylerini ve kasabalarını yağmalamaya başladı. Birçok erkek öldürüldü, kadınlara ve çocuklara tecavüz edildi. Ortalama olarak sürülen 1.2 milyon kişi içinden yaklaşık yarısı, yolculuk esnasında hayatını kaybetti. Karadenizin bizler için kara olmasının sebebi ise şudur. Bu yolculuk esnasında hasta olan veya güçsüz düşenler, diğer yolcuları etkilemesin diye zorla gemilerden atılarak ölüme terk edildi.

tumblr_nop4tgtAjT1srz4mio1_500.jpg

Trabzon'daki Rus konsolosunun yazdığı rapordan alıntıdır: Türkiye'ye gitmek üzere Batum'a 70,000 Çerkes geldi. Bunlardan vasati olarak günde 7 kişi ölüyor. Trabzon'a çıkarılan 24,700 kişiden şimdiye kadar 19,000 kişi ölmüştür. Şimdi orada bulunan 63,900 kişiden her gün 180-250 kişi ölmektedir. Samsun civarındaki 110'000 kişi arasında her gün vasati 200 kişi can veriyor. Trabzon, Varna ve İstanbul'a götürülen 4650 kişiden de günde 40-60 kişinin öldüğünü haber aldım." İşte bu suretle peş peşe sürüp gelen felaketlerin ve musibetlerin darbeleri altında inleyen ve eriyen bu kahraman ve faziletkar milletin bedbaht bakiyesi de Dobruca, Bulgaristan, Sırbistan, Arnavutluk, Suriye, Irak gibi daima tehlikeye maruz bulunan ve daima emniyetsizliğin hükümran olduğu yerlere iskan edilmiştir.

Yüz binlerce erkek, kadın, çocuk öldürülmüş. Yerleşim yerleri ise yakılmış. Peki Dünyanın gerçek bir soykırıma tepki göstermeyip, olmayan Ermeni soykırımı için bu kadar ayaklanması, günümüz insanlığının aslında ne kadar aşağılık bir tür olduğunu da gözler önüne seriyor.

_X_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,545
:(
Cenab-ı ALLAH Ölenlerimize Rahmet Kalanlarımıza Sabır ve İman Versin.

Ancak Bu Acıları Sabır Gösterip Unutmayarak Geleceğimize Işık Tutar, Kimin Dost Kimin Düşman Olduğunu Bilip Aktarabiliriz.

" İşte bu suretle peş peşe sürüp gelen felaketlerin ve musibetlerin darbeleri altında inleyen ve eriyen bu kahraman ve faziletkar milletin bedbaht bakiyesi de Dobruca, Bulgaristan, Sırbistan, Arnavutluk, Suriye, Irak gibi daima tehlikeye maruz bulunan ve daima emniyetsizliğin hükümran olduğu yerlere iskan edilmiştir.

Savaştan Kaçıp Avrupaya Gelen Suriye ye Sürgün Edilmiş Çerkez Bir Aile İle Tanışmıştım. Anlattıkları Dehşet Verici Bilgiler İle Kendimden Geçtim Resmen.
Bu Bilgiler/Aktarımlar Neticesinde Ülkemiz Tarihinde Gerçekleri Karartanların Cahil Bir Toplumun Tarafından Kendilerini Hiç Yoktan Nasıl Kahraman Ettiklerine Bir Kez Daha Şahit Oldum.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,297
:(
Cenab-ı ALLAH Ölenlerimize Rahmet Kalanlarımıza Sabır ve İman Versin.

Ancak Bu Acıları Sabır Gösterip Unutmayarak Geleceğimize Işık Tutar, Kimin Dost Kimin Düşman Olduğunu Bilip Aktarabiliriz.

Savaştan Kaçıp Avrupaya Gelen Suriye ye Sürgün Edilmiş Çerkez Bir Aile İle Tanışmıştım. Anlattıkları Dehşet Verici Bilgiler İle Kendimden Geçtim Resmen.
Bu Bilgiler/Aktarımlar Neticesinde Ülkemiz Tarihinde Gerçekleri Karartanların Cahil Bir Toplumun Tarafından Kendilerini Hiç Yoktan Nasıl Kahraman Ettiklerine Bir Kez Daha Şahit Oldum.
Bizim kültürümüzde, hangi ülkeye gidersek gidelim artık oranın vatandaşı oluruz. O ülke için çalışır, o ülke için bir şeyler yapmaya çalışırız. Çerkes kültürü bunu gerektirir. Bazı diğer kültürler gibi sonradan gittiğimiz yerde özerkliğimiz için kalkınmaz, ihanet etmeyiz. Mesela göç sonrası Osmanlı'ya gelen Çerkesler, savaşçı ruhuna sahip oldukları için Türkiye'nin doğu hattına yerleştirilirler ki, Doğudan gelecek olan Rus akınlarına karşı bir nebze de olsa direniş gösterilebilsin. Yani bizim için durum, Rusya'dan sonraki süreçte de benzer bir şekilde ilerledi uzun bir süre.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Açıkçası böyle bir olay bilmiyordum, biliyorsam bile hatırlayamadım emin değilim ancak bu da benim ayıbım olsun.
Bunu burada paylaşıp andığın bana öğrettiğin için teşekkür ederim. Ne diyelim ki, umarım bir daha böyle acılar yaşanmaz. ?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,297
Açıkçası böyle bir olay bilmiyordum, biliyorsam bile hatırlayamadım emin değilim ancak bu da benim ayıbım olsun.
Bunu burada paylaşıp andığın bana öğrettiğin için teşekkür ederim. Ne diyelim ki, umarım bir daha böyle acılar yaşanmaz. ?
Estağfurullah, amacımız bu durumu herkesin öğrenmesi zaten. Allah hiçbir millete böyle acılar yaşatmasın bir daha.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Ben de bilmiyordum veya daha önce öğrendiysem de hatırlamıyorum.