2023 yılında iPhone 11 alınır mı?

Reaksiyon puanı
4,385
Herkes iphone sevdalısı da ondan :D Çoğunluğun tercih ettiği şey doğru olmuyor hocam. Adam özelliklerini bilmeden alıyor telefonu ve hiçbirini de kullanmıyor zten :D
Yorumuzun bir kısmına katılıyorum, Aslında söylemeye çalıştığım şey tam olarak bu.
Büyük bir çoğunluk sadece alıyor, Özelliklerini ve nelere ihtiyacının olduğunu bilen kişi sayısı oldukça az.
Bence fazla söze gerek yok, Diğer yorumlara da baktığımda benim anlatmaya çalıştığım şeyleri anlatmaya çalışan arkadaşlar var.

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
?

Bu yoruma katılmıyorum :) Realme C11 aldık bir tanıdık için 2021 model, 2014 yılında çıkan ve şu an iOS 12 bulunan iPhone 6 kendisinden daha akıcı ve kararlı.
zamanın giriş seviyesi ve eskinin amiral gemisi bizahmet alsın

çağlarüzel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar slm neden herkes s22 demiş? Muhalefet olmak için sormuyorum, sadece merak. Zira epey de s22 için özellikle batarya konusunda uzak diyen çok olmuş

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,004
Arkadaşlar slm neden herkes s22 demiş? Muhalefet olmak için sormuyorum, sadece merak. Zira epey de s22 için özellikle batarya konusunda uzak diyen çok olmuş
S22'nin muadili iPhone 13, gerek SoC, gerek donanım, gerek ekran ve gerek kamera. Hatta kamera ve panelde öne geçtiği söylenebilir, demem o ki 11'den batarya dışında fersah fersah önde, bataryaları da çok farklı değil zaten.

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
@Kayn arkadaşın dediği gibi iphone 13 dengi ve geçtiği yanlar var bataryasıda 11 den her şekilde iyi iphone 12 ile karşılaştırılsa belki çok az şüphe düşebilir ama s22 yine daha önde olur iphone 13 ile karşılaştırmasındada gerek ekran gerek performans konusunda daha iyi olur

Ali Skywalker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
2023 de iPhone 11 alınırmı ?sorusuna yorumlarda cevap verelim
2019 da çıkmasına rağmen Taş gibi bir telefon.Tek sıkıntısı batarya ömrü.Performans desen var kamera desen fiyat segmentindeki telefonlardan kat kat daha üstün.Adı üstünde amiral gemisi bir telefon.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Samsung eski Samsung değil önceden iOS ile aralarında büyük fark vardı. Şimdi Samsunglarda donma kasma yaşanmadan kullanılabiliyor.

DarkKnight.

Asistan
Reaksiyon puanı
150
18 bin etmez ama 2. el 12-13 e alınır a13 Bionic hala snapdragon 8 gen 1 ayarında çok güçlü bi işlemci kamera ve ekran konusunda yavaş yavaş çağ dışı kalıyor 2 güncelleme daha alacak. 1.5-2 sene daha kullanılır ama 3-4 sene binerim diyorsan biraz daha bütçeyi zorla en azından 33-34 e baz iPhone 14 yada s22 ultra al bence yok diyorsan 2. el 13 de mantıklı

Ekli dosyalar

• Ekran Resmi 2023-01-25 ÖÖ 12.23.42.png
    Ekran Resmi 2023-01-25 ÖÖ 12.23.42.png
    56.7 KB · Görüntüleme: 34

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,004
18 bin etmez ama 2. el 12-13 e alınır a13 Bionic hala snapdragon 8 gen 1 ayarında çok güçlü bi işlemci kamera ve ekran konusunda yavaş yavaş çağ dışı kalıyor 2 güncelleme daha alacak. 1.5-2 sene daha kullanılır ama 3-4 sene binerim diyorsan biraz daha bütçeyi zorla en azından 33-34 e baz iPhone 14 yada s22 ultra al bence yok diyorsan 2. el 13 de mantıklı
Bak arkadasim, multi-core ve single-core da farkli yazilim kullanan telefonlari karsilastirmak ne kadar mantikli sence? Hani OneUI-ColorOS olsa anlayacağım da doğrudan iOS ile Android'i karşılaştıriyosun. Snapdragon 865 modeli bile eşit soğutmalarda sürdürülebilir performansta A13 Bionic'den ustun. 8 Gen 1'in A13'e gore ozellikle yapay zeka da ve kas gucunde ezici ustunlugu var.

Reaksiyon puanı
4,385
Hocam şuanda düz 14 almak bana daha mantıklı geldi 13 ile aralarında 4-5 bin lira fark var gerci

Öyle yapacağınıza İphone 13 alın bence daha mantıklı olabilir :) Fark ödemeye gerek yok bence.
Fazla harcama yapmanıza gerek yok ona vereceğinize başka bir ihtiyacınız var ise onu alabilirsiniz.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,256
Öyle yapacağınıza İphone 13 alın bence daha mantıklı olabilir :) Fark ödemeye gerek yok bence.
Fazla harcama yapmanıza gerek yok ona vereceğinize başka bir ihtiyacınız var ise onu alabilirsiniz.
Kamera farkı var biraz ama dediğinizde doğru 13 alıp airpods 2. Nesil ve şarj adaptörü alınabilir ?

Sonuçta kaç kere koşarken video çekecek

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
İPhone alırken en güncelini almak şart mı hocam benim öyle güncellik takıntım yok ama çok eski bir model kullanmak istemiyorum yani ben gidip 11 almam ekranını sevmiyorum

Reaksiyon puanı
4,385
Kamera farkı var biraz ama dediğinizde doğru 13 alıp airpods 2. Nesil ve şarj adaptörü alınabilir ?

Örnek vereyim ben 14 Pro Max ve 14 Plus kullanıyorum her iki cihazda da denemedim.
Koşarken video çekeceğiz de ne çekeceğiz hani :D

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547

hocam acaba 15 serisi çıkınca 13 serisi çok mu eskir yani ben sorunsuz bir şekilde kullanmak istiyorum çünkü her sene telefon değiştirme durumum yok ben bütçemi zorlayıp 13 alacam

Reaksiyon puanı
4,385
İPhone alırken en güncelini almak şart mı hocam benim öyle güncellik takıntım yok ama çok eski bir model kullanmak istemiyorum yani ben gidip 11 almam ekranını sevmiyorum

Güncel olan modeli almak mantıklı ama şöyle de bir durum var cebimizden çıkacak tutar.
Bir kaç yıl öncesinde olasak önerirdim, Ama şaun bu yüzden bende öneri yaparken çelişiyorum.
İmkanın var ise 14 ama imkanınız yeterli gelmiyorsa 13'te alınabilir bence.

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
düz 13 airpods 2.nesil ve şarj adaptörü alabilirim aslında kutudan şarj aleti çıkmadığı için 400 tl ekstra ona gidecek şimdi düşündüm de mantıklı geldi ama düz 14'te 6 gb ram varken 13'te 4 gb ram var IOS'ta RAM önemli değil mi Android'te daha önemli sonuçta RAM yiyen bir işletim sistemi ama IOS'ta yüksek RAM bir avantaj bence özellikle Pro modellerde 6 GB RAM var

Reaksiyon puanı
4,385
düz 13 airpods 2.nesil ve şarj adaptörü alabilirim aslında kutudan şarj aleti çıkmadığı için 400 tl ekstra ona gidecek şimdi düşündüm de mantıklı geldi ama düz 14'te 6 gb ram varken 13'te 4 gb ram var

Evet bazı konularda İphone 14 te iyileştirmeler mevcut, Sizi çok zorlamayacaksa alabilirsiniz.

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Güncel olan modeli almak mantıklı ama şöyle de bir durum var cebimizden çıkacak tutar.
Bir kaç yıl öncesinde olasak önerirdim, Ama şaun bu yüzden bende öneri yaparken çelişiyorum.
İmkanın var ise 14 ama imkanınız yeterli gelmiyorsa 13'te alınabilir bence.
benim gönlüm aslında 13 Pro'dan yana ama fiyat olarak 14 Pro ile kafa kafaya gidiyor bende o kadar çıkamam. Şuanda imkanım yok ama 14 için imkanımı zorlayabilirim en azından kafam rahat olur ama bu 13 işimi görmez anlamına gelmiyor ben sadece gelecek için yatırım yapmak istiyorum hocam çünkü 2.el değerli ve rahat bir şekilde model yükseltilebiliyor ben 3 sene 14 kullanıp satarım üstüne ekler 16 alırım Airpods benim için elzem değil şuanda

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
4,385
benim gönlüm aslında 13 Pro'dan yana ama fiyat olarak 14 Pro ile kafa kafaya gidiyor bende o kadar çıkamam. Şuanda imkanım yok ama 14 için imkanımı zorlayabilirim en azından kafam rahat olur ama 13 işimi görmez anlamına gelmiyor ben sadece gelecek için yatırım yapmak istiyorum hocam çünkü 2.el değerli ve rahat bir şekilde model yükseltilebiliyor ben 3 sene 14 kullanıp satarım üstüne ekler 16 alırım Airpods benim için elzem değil şuanda

İphone 14 almanızı öneririm o zaman :) Cihazın sizi memnun edeceğini düşünüyorum ben :)

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
İphone 14 almanızı öneririm o zaman :) Cihazın sizi memnun edeceğini düşünüyorum ben :)
İPhone 14 beni fazlasıyla mutlu eder zaten bir de Airpods 2.nesil alırım bende Taotronics Soundsurge 85 var ama kafaüstü kulaklık ve sadece antrenman yaparken ve toplu taşımada müzik dinlemek için kullanıyorum mikrofonu telefon görüşmesi için çok kötü bu yüzden Airpods tarzı bir kulaklık istiyorum

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,256
hocam acaba 15 serisi çıkınca 13 serisi çok mu eskir yani ben sorunsuz bir şekilde kullanmak istiyorum çünkü her sene telefon değiştirme durumum yok ben bütçemi zorlayıp 13 alacam
Net 13 kardeşim 14 e gerek yok, düz 15 olsa eyvallah derdim ama 14 e gerek yok.

Şahsen s21 FE kullanıyorum s22 ye geçmeye gerek duymam ama s23 e param olsa geçerdim.

Yani kısaca kullandığın serinin bir üstü ile arasında fark olmuyor 2 üst segmente geçmek en iyisi, zengin olsam yine aynısını yapardım örnek 13 pro kullanıyorsam asla 14 pro ya geçmem 15 proya geçerdim gibi ?

Yada kendi kullandığım marka üzerinden örnek vereyim s21 ultra kullanıyor olsam s22 ultraya geçmem s23 ultraya geçerim diyim ?

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,004

Şahsen s21 FE kullanıyorum s22 ye geçmeye gerek duymam ama s23 e param olsa geçerdim.

Yani kısaca kullandığın serinin bir üstü ile arasında fark olmuyor 2 üst segmente geçmek en iyisi, zengin olsam yine aynısını yapardım örnek 13 pro kullanıyorsam asla 14 pro ya geçmem 15 proya geçerdim gibi ?

Yada kendi kullandığım marka üzerinden örnek vereyim s21 ultra kullanıyor olsam s22 ultraya geçmem s23 ultraya geçerim diyim ?
Hocam 14'e gerek yok diyorsunuzda aralarında dağlar kadar fark var, özellikle kamera ve videoda. 13'den 14'e geçilmez ama doğrudan 14 alınır. Kamera olarak 13 Pro Max sensörü var, video olarak doğrudan farklar var. Ayrıca 1 sene fazladan güncelleme alacak ve batarya daha iyi. 4-5k fazladan kesinlikle vermeye değer.

DarkKnight.

Asistan
Reaksiyon puanı
150

13 prodan 14 pro max e geçtim dünya kadar fark var arada ekranın kalitesi hızı kameralar aşırı fark var çok daha iyi 13 pronun ısınarak zorlanarak yaptığı işlemi 14 pro Max hiç zorlanmadan yapıyor kamera konusunda zaten dünya kadar fark var bütün sensörler değişti 48 megapiksele çıktı kalite de o kadar fark var ki eşimde 14 Plus var şu an o bile 13 pro Maxten daha iyi şarj konusunda çok daha iyi 13 pro Max çok ısınıyordu bunda hiçbir sıkıntı yok hızı performansı kamerası ekranı özellikle şu Dynamic Island alışınca bir daha bırakamıyorsun bir hafta mecburiyetten düz 14 kullanmak zorunda kaldım o kadar arıyorsun ki Dynamic İslandı arabada CarPlay kullanırken AirPods’tan bir şey dinlerken ya da Apple TV ye YouTube’da videoyu açtığın zaman ilerleme yapacaksın navigasyon kullanırken yürüyüş yaparken haritada verdikleri var hepsini geçtim sadece her zaman açık ekran için bile alınır ekran sürekli açık olması çok büyük kolaylık örnek veriyorum Bigchef de oturuyorsun telefonum masada karşımda iş görüşmesi yapıyorsun zirt pırt telefona bakmak olmuyor ama bir yandan saate bakıyorsun bildirimlere bakıyorsun ben 13 prodan geçtim inanılmaz fark var para yoksa durum yoksa tabi yapacak bir şey yok bu iki cihazda şart değil bunlar Türkiye şartlarında yüzde birlik yüzde ikilik kesimin rahatça alabildiği cihazlar kredi kartından almaya taksit yaptırmaya hele hele krediye giriyorsan asla tavsiye etmem ben her yıl değiştirdim 12 pro da alsan iyi kötü işini görür ama 13 pro Max 14 pro Max arasında kaldıysan zaten arada yedi 8000 TL fark var direk 14 pro Max tavsiye ederim bir de şimdi şöyle bir olay var kimse telefonla artık birikim kullanmıyor doğruya doğru konuşalım herkes her yıl değiştiriyor değer koruma bakımından da düşünebilirsin bu yorumu sana android kullanan ya da 11 kullanan biri yapsaydı dikkate alma derdim sahip olmadığı şeye YouTubedaki 20 dakikalık videodan öğrenemez ya da AVM’yedeki 15 dakikada medya marketten öğrenemez ben iki cihazı da kullandım ve kesinlikle arada büyük fark var bütçenin zorlamayacaksa kesinlikle 14 pro Max al hatta pro da alma kesinlikle pro alma 14 pro alacağına 13 pro Max al şarj konusunda çok fark ediyor şu anda üç günü çıkarıyor benimki ve yoğun kullanımda bir tek arabanın kendi kablosuz şarjına koyuyorum oda günlük 20:25 dakka ofise gidene kadar en fazla %10 şarj ediyor ve üç gün gidiyor mesela normal pro modelleri bir gün zor çıkarıyor

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
13 prodan 14 pro max e geçtim dünya kadar fark var arada ekranın kalitesi hızı kameralar aşırı fark var çok daha iyi 13 pronun ısınarak zorlanarak yaptığı işlemi 14 pro Max hiç zorlanmadan yapıyor kamera konusunda zaten dünya kadar fark var bütün sensörler değişti 48 megapiksele çıktı kalite de o kadar fark var ki eşimde 14 Plus var şu an o bile 13 pro Maxten daha iyi şarj konusunda çok daha iyi 13 pro Max çok ısınıyordu bunda hiçbir sıkıntı yok hızı performansı kamerası ekranı özellikle şu Dynamic Island alışınca bir daha bırakamıyorsun bir hafta mecburiyetten düz 14 kullanmak zorunda kaldım o kadar arıyorsun ki Dynamic İslandı arabada CarPlay kullanırken AirPods’tan bir şey dinlerken ya da Apple TV ye YouTube’da videoyu açtığın zaman ilerleme yapacaksın navigasyon kullanırken yürüyüş yaparken haritada verdikleri var hepsini geçtim sadece her zaman açık ekran için bile alınır ekran sürekli açık olması çok büyük kolaylık örnek veriyorum Bigchef de oturuyorsun telefonum masada karşımda iş görüşmesi yapıyorsun zirt pırt telefona bakmak olmuyor ama bir yandan saate bakıyorsun bildirimlere bakıyorsun ben 13 prodan geçtim inanılmaz fark var para yoksa durum yoksa tabi yapacak bir şey yok bu iki cihazda şart değil bunlar Türkiye şartlarında yüzde birlik yüzde ikilik kesimin rahatça alabildiği cihazlar kredi kartından almaya taksit yaptırmaya hele hele krediye giriyorsan asla tavsiye etmem ben her yıl değiştirdim 12 pro da alsan iyi kötü işini görür ama 13 pro Max 14 pro Max arasında kaldıysan zaten arada yedi 8000 TL fark var direk 14 pro Max tavsiye ederim bir de şimdi şöyle bir olay var kimse telefonla artık birikim kullanmıyor doğruya doğru konuşalım herkes her yıl değiştiriyor değer koruma bakımından da düşünebilirsin bu yorumu sana android kullanan ya da 11 kullanan biri yapsaydı dikkate alma derdim sahip olmadığı şeye YouTubedaki 20 dakikalık videodan öğrenemez ya da AVM’yedeki 15 dakikada medya marketten öğrenemez ben iki cihazı da kullandım ve kesinlikle arada büyük fark var bütçenin zorlamayacaksa kesinlikle 14 pro Max al hatta pro da alma kesinlikle pro alma 14 pro alacağına 13 pro Max al şarj konusunda çok fark ediyor şu anda üç günü çıkarıyor benimki ve yoğun kullanımda bir tek arabanın kendi kablosuz şarjına koyuyorum oda günlük 20:25 dakka ofise gidene kadar en fazla %10 şarj ediyor ve üç gün gidiyor mesela normal pro modelleri bir gün zor çıkarıyor
TR şartlarında her yıl telefon değiştirmek imkansız ben 3 yıldır Xiaomi Mİ9T kullanıyorum şartlarım izin verse ben İPhone alırım