128 GB SSD Yeterli midir?

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar Windows 10 %100 disk kullanımı sorunu yaşıyorum ve bunun kesin çözümünün SSD almak olduğu söyleniyor. Olabildiğince az masraf yapmak istiyorum. Şuanda Hepsiburada.com'da ADATA SU800 128 GB SSD indirimde. SSD ye Windows 10'u ve bazı basit programları (flash player, java, virüs programı vs.) kurmayı düşünüyorum. HDD'ye ise oyunları kuracağım. Hesaplamalarıma göre 128 GB SSD 120 GB kullanılabilir hale gelse 20 GB Windows 10 kaplasa, programlarda hadi 10 GB kaplasa 90 GB boş alan kalıyor. Zamanla gelen Windows güncellemeleri, sürücü güncellemeleri ile birlikte bu alan tamamen bitip kullanılamaz hale gelir mi yoksa benim kullanım amacıma göre sizde yeterli buluyor musunuz. SSD kullanan arkadaşlardan düşüncelerini bekliyorum.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Genel anlamda SSD'nin kullanım şekli böyle zaten. Windows'u SSD'ye, oyun v.b. programları falan da HDD ye.
Ciddi bir şekilde farkı hissedersin zaten.
Kısacası al sen o SSD'yi :D .

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Genel anlamda SSD'nin kullanım şekli böyle zaten. Windows'u SSD'ye, oyun v.b. programları falan da HDD ye.
Ciddi bir şekilde farkı hissedersin zaten.
Kısacası al sen o SSD'yi :D .
Bende o şekilde düşünüyorum fakat herkes 120 sakın alma yetmez sıkıntı çekersin vb. diyor. Diyenler sanırım SSD'ye de oyun kurmak istedikleri için diyorlar evet o zaman yetmeyebilir çünkü oyunlar artık en az 50 GB ama ben oyunları HDD'ye kurmayı kabul ettim zaten. Birşey daha sormak istiyorum bu SSD'lerin veri bağlantısı yine HDD'ninki gibi demi sata3 kablosu anakarttan çıkan ayrı bir kablo almaya gerek yok.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Her ikisini de aynı bağlantı kablosuyla çalıştırabilirsin. :)

treelock

Asistan
Reaksiyon puanı
59
GTA V

PES 2017

Age Of Empires 2

vs... 3-5 oyun daha gerekli programlar + Win 7 128GB SSD fazlasıyla yetiyor.

Alabilirsin yani.

stormstorm

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Ben corsair marka 128 gb ssd aldım. windows 10 ve programları kurdum şu an 86 gb boş alan var güncelleme gelse bile depolama ile ilgili sorun yaşamazsın 128 gb ssd yeterli bence.

bayramcontay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
bende samsun 850 evo 120gb var gerçekten iyi bir ssd tavsiye ederim ve yeterli oluyor ancak benim gibi masaüstünü çok fazla dolduruyorsan ve çok fazla program kurup kaldırıyosan biraz sorun olabiliyor ben şimdi acaba biraz daha yüksek mi alsaydım diyorum ama senin kullanım şartlarına göre değişir genel olarak yeterli bir boyut ancak çok tatmin edici bir boyut değil ama fiyat olarak yaklaşırsan olaya en uygunu budur sadece işletim sistemi ve bazı gerekli olan programlar için kullanabilirsin ssd'yi tıpkı benim gibi :)

Reaksiyon puanı
23
128 gb yeterlidir ama 240 gb öneririm daha uzun ömürlü olur neden dersen verilerin boyutu yükseliyor ve 128 gb 5 sene kullanırsan 240 gb 10 sene kullanırsın(eğer sürekli anlattığın gibi kullanırsan) ve ssd de hdd gibi ömür sıkıntısı yok adeta bi flash bellek gibi olduğu için rahatlıkla güvenebilirsin

Mahmutpaşa

Asistan
Reaksiyon puanı
101
oyun 1 adet yüklersin gta 5 tarzı falan o da yetmeyebilir
marka olarak da samsung tavsiye ederim
evo 750 var 128 gb

bayramcontay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
oyun 1 adet yüklersin gta 5 tarzı falan o da yetmeyebilir
marka olarak da samsung tavsiye ederim
evo 750 var 128 gb
Aynen samsung evo serisi iyidir yalnız almışken 850 olanını almanı tavsiye ederim neden mi ? örnek vereyim 250 gb evo 850 olanların ömrü 75 tb , evo 750 olanlar ise 35 tb ömrü oluyor :)

Mahmutpaşa

Asistan
Reaksiyon puanı
101
ssd kullanınca önceki bilgisayarların bilgisayar olmadığını anlıyorsunuz arkadaşlar
gerçekten ssdsiz bilgisayar falan almayın derim şu saatten sonra

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,429
Hdd e oyunları yüklersin SSD yi yerel disk c yaparsın sorunlar halledilir

alcn58_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ne amaçla kullanacağınızı yazmışsınız. Tabi ki de yeterli sorun etme. Kolay gelsin. Güle güle kullanın.

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
%100 disk kullanımı yazılımsal bir sorundur. SSD almak istiyorsan sana hayırlı olsun ama SSD almak sorununu kökten çözmeyecek.
--- Gönderi Güncellendi ---
7 Tips to Fix 100% Disk Usage & Improve Windows Performance
Merhaba yazılımsal bir sorun demişsiniz fakat ben Pc Hocası diye bir kanal var sistem topluyorlar. En son topladıkları sistemde sadece HDD var ve onlara sorduğumda böyle bir sorun yaşamadık diyorlar. Nasıl oluyor anlamadım HD Tune ile taradığımda sorun gözükmüyor diksi. Dediğiniz gibi SSD alırsam ve sorun çözülmezse çok üzülürüm. Benim sorunum sistem ilk açıldığında 35-40 saniye kadar yüksek oluyor disk kullanımı. Sistemi açtıktan sonra ilk uygulama açıışlarında disk kullanımı yükseliyor örneğin sistemi açtıktan sonra chrome veya dosya gezginini mesela ilk açtığımda yükselme oluyor ama kapatıp tekrar açarsam sorun olmuyor. Ama eğer biraz oyun oynar ve chrome'u tekrar açarsam yine sorun oluyor. Ayrıyeten sistemi boşta bıraktığımda yani fare ve klavyeye hiç dokunmadığımda sistem 2-3 dk sonra %100 kullanıyor diski fareye dokunduğum an kullanım hemen normale dönüyor. Diski kullanan işleme baktğımda ise system kullanıyor. Virüs taramalarında ve windows güncellemelerindede disk kullanımı %100 oluyor. Çok can sıkıcı bir durum keşke bir çözümü olsa yardımlarınızı bekliyorum.