Sosyal Anksiyete

nkarf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
19 Yaşındayım, hiçbir zaman bir işte çalışmadım ayrıca lise bittikten sonra üniversiteye gitmedim. Ailemle birlikte kalıyorum ve sürekli evde bilgisayar oynayarak televizyon izleyerek ya da uyuyarak zaman geçiriyorum. Lisedeyken anksiyetem bu kadar kötü değildi. Ne yapacağımı bilemediğim için bir yıl ara verdim. Hala ne yapacağımı bilmiyorum sosyal anksiyetem gün geçtikçe daha kötü bir hal almaya başlıyorum ve artık motivasyonum kalmadı.

İşim yok, arkadaşım yok, kız arkadaşım yok, geleceğim yok.

İnsanlarla konuşmak ya da biriyle gerçek bir bağlantı kurmak çok zor. Sanki hayatla başa çıkamayacağımı hissediyorum ve bu devam ettikçe, daha da geride kalıyormuşum gibi hissediyorum. Kimsenin beni umursadığını düşünüyorum

Bunun sadece kendine acıma olduğunu biliyorum. Ne sormaya çalıştığımı bile bilmiyorum. Eğer arkadaşa ihtiyaç duyan veya sohbet etmek isteyen varsa, lütfen benimle iletişime geçsin.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Maalesef çoğu kişinin ortak sorunu bu ama işin sende bittiğini kabul etmelisin bu olayın temeli bence tembellik (bende dahil). Neden dersen bir şeylerle uğraşmak düşünmek endişelenmek için fırsat bırakmıyor ama insan boş kalınca buna alışıyor düşünüyor şu anki rahatını bozmak istemiyor ve bir şekilde buna tepki oluşturuyor.Geç olmadan bunu yenmeyi istemelisin sen istemezsen tembellik seni ele geçirecek ve ilerde çok zorlanacaksın üniversiteye gitmeyi düşünmüyorsan çık dışarı iş ara şöyle düşün kimse seni tanımıyor sosyal bir ilişki kurmayacaksn garsonluk gibi veya kendine uygun gördüğün bir işten başla baktın ben bunu yapamıyorum üniversiteye gideyim falan dersen otur çalş ama evde değil git kütüphaneye kafeye orda çalış evde durma ailen ne diyor bilmiyorum ama şimdi olmasa da ilerde bu durumun sorun olabilir aile içinde de onlar baskı kurmadan kendin elini taşın altına koymalısın burdan ne desek boş o kilit noktayı kendin kırmazsan olmuyor ben şu an savaşıyorum kendimle sende başarmak için uğraşmalısın gelecek de ne olur Allah bilir ama boş boş oturmak senin yararına olmayacak

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Ben bir yolunu buldum. İyi dinle dostum herkes okusun .. 6 Aydır işten çıktım. 18 yaşındayım okulum yok amacım yok tam emin olmamakla beraber birden fazla psikolojik sorunum var. Yazarken zoruma gidiyor canım acıyor ama var.. Bu sizin suçunuz! Bu onların suçu bu bizi bu duruma getiren insanların suçu hepsi suçlu.. Bu 6 ay boyunca düşündüm taşındım sürekli bilgisayar oynarken. Televizyon izlerken yemek yerken 1 saat olmasa saatte bir aklıma geliyordu bana bir şeyler yapanlar.. Nefret ediyordum ve sürekli yavaş büyüyordu halen öyle.. Ben 18'e geldim ne dürüst bir arkadaşım oldu ne bir kız arkadaşım sadece arkadaş bile yok.. Ne bir konuşan kimse. Sabah kalkınca bazen böyle mutlu olduğum birileriyle arkadaş olduğum rüyalar aklıma geliyor uyanınca sinirleniyorum neden bitti diye.. çok Üzülüyorum çaresiz kalıyorum. BU yaşta birisinin asla yaşamaması gereken şeyler yaşıyorum. 18'ime kadar bir kere mutlu olduysam bile hatırlamıyorum.. Çünkü düşüncelerim herkes ile ters hepsinden nefret ediyorum birisinden değil. En kötü işkenceleri yapmak istiyorum onlara canlı yayında! Bu 6 ay içerisinde aynı zamanda yapmadığım plan kalmadı.. Küçüklüğüm den programlarla uğraşırım çünkü küçüklüğünden beri dışlanan ezilen hakaret edilen üzülen çaresiz kalan yorulan bir insan dışarı çıkar mı? Hayır çıkmak istemez bu yüzden zamanım bilgisayar başında geçti programlarla uğraştım programla dilini az çok biliyorum.. ( güvenliki zero denen bir programla siteye izinsiz girdiğim bu program antivürüsü geçmemi sağladı ama korkudan 1 hafta bilgisayar açmadığımı hardiski çıkardığımı başka bir ağdan bağlandığımı hatırlıyorum) O bana bunları yapanların hepsini bir kağıda yazmıştım.. hepsini sanal dünyadan sosyal medyadan izliyorum.. Birisinden bunun intikamını almalıyım diye düşündüm bir palan yaptım son 2 ayda bunu bulacak tenha bir yerde video kaydına alırken bu yaptıklarının hesabını soracağım..

Son düzenleme:

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Her insanın başından geçebilen bir sorun bu; Özgüven eksikliği. En kötü bir durumda bile yılmadan ayakta durmak, amaca ulaşmak için azim ve kararlılık, geleceğe dair plan ve tasarıda ileri görüşlülük gibi erdemleri kendinize yer edinmekten yılmayın. Sürekli bir çaba içerisinde olun ve Kendinize bir uğraşı bulun.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Her insanın başından geçebilen bir sorun bu; Özgüven eksikliği. En kötü bir durumda bile yılmadan ayakta durmak, amaca ulaşmak için azim ve kararlılık, geleceğe dair plan ve tasarıda ileri görüşlülük gibi erdemleri kendinize yer edinmekten yılmayın. Sürekli bir çaba içerisinde olun ve Kendinize bir uğraşı bulun.
Yolu intikam..

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Neyin intikamı? Hangi amaç için intikam? İnsanlar âni öfke ile çok şey kaybetmiştir kendisinden.
Hangi amaç için mi? Yaptıkları için haksız yere hemde! Onlar da benim durumumu düşünmeden ani bir şekilde yapmışlardı ama.. Birileri bir şey yapmadan iki kere düşünmeleri gerekiyor onlar öldürmeden parçalamadan parçalamadan düşünmeleri gerekiyor birilerinin peşlerinde olduklarını bilmeliler birilerinin hesabını soracaklarını bilmeliler bunu yapmalıyız! Yoksa yaptıkları şeye devam edecekler tekrar tekrar tekrar..

Adalet dediğimiz çürük sistem vicdana kefen giydiriyor..

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Hangi amaç için mi? Yaptıkları için haksız yere hemde! Onlar da benim durumumu düşünmeden ani bir şekilde yapmışlardı ama.. Birileri bir şey yapmadan iki kere düşünmeleri gerekiyor onlar öldürmeden parçalamadan parçalamadan düşünmeleri gerekiyor birilerinin peşlerinde olduklarını bilmeliler birilerinin hesabını soracaklarını bilmeliler bunu yapmalıyız! Yoksa yaptıkları şeye devam edecekler tekrar tekrar tekrar..

Adalet dediğimiz çürük sistem vicdana kefen giydiriyor..

İnsanları yaptıkları hiçbir şey için anlayamayacağız.

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Bosver en fazla 30 yil sonra oleceksin zaten. Herkesin sosyal bir kisilik olmasi gerektigini dusunmuyorum ben.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Kim ne yapmış ? Ben orasını anlayamadım. Hayatını insanlardan kopuk ve sadece bilgisayar başında oynayarak geçiren kendinsin. İnsan kendini dışlarsa yalnız kalır. Yalnız kalan bir insan da zamanla sapıtır.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Gerçek olan değişmez dedikleriniz lafta kalır.. 18 yıldır yanlızım sürekli de böyle kalacak biliyorum.. Ve ben aylardır düşünüyorum da bunu ben istemedim.. Bende şimdi yaşıtlarım gibi eğlenmek arkadaşlar edinmek kız arkadaşımın olmasını istemez miydim? Kim bu yaşta istemezdi ki? Ama artık öyle bir hal aldı ki istemiyorum. Kapıya 1000 kişi gelse hepsini tersleyip gönderecek bir yapıya sahibim artık.. Ve beni bu hale getirenlerin zamanında küçükte olsak bir şey yapanlara neden bunun ödetmiyorum diye düşündüm kendimi yiyip bitireceğime... Kararımı verdim Belki benim gibi olanlar da vardır peki neden bu hale geldik? Çünkü birileri ezdi birileri dışladı birileri birilerine bir çok haksızlık yaptı ve bunlar yanına kaldı.. Sizce böyle olmalı mıydı ?kendi adıma değil benim gibi olanların adına da söylüyorum. Ve bunun gibi olaylar yüzünden de ailemden birileri öldü! Size soruyorum böyle şeyler yaşayan birisinden neler bekliyorsunuz? Nasıl olmasını bekliyorsunuz? Çoğu insan gibi maske takarak rol yaparak sahte bir biçimde yaşamayı mı? 2 koltukla karşı bir cinsle ev kurmayı mı veya başka bir şey mi?

#ExYoung

Asistan
Reaksiyon puanı
140
y Gerçek olan değişmez dedikleriniz lafta kalır.. 18 yıldır yanlızım sürekli de böyle kalacak biliyorum.. Ve ben aylardır düşünüyorum da bunu ben istemedim.. Bende şimdi yaşıtlarım gibi eğlenmek arkadaşlar edinmek kız arkadaşımın olmasını istemez miydim? Kim bu yaşta istemezdi ki? Ama artık öyle bir hal aldı ki istemiyorum. Kapıya 1000 kişi gelse hepsini tersleyip gönderecek bir yapıya sahibim artık.. Ve beni bu hale getirenlerin zamanında küçükte olsak bir şey yapanlara neden bunun ödetmiyorum diye düşündüm kendimi yiyip bitireceğime... Kararımı verdim Belki benim gibi olanlar da vardır peki neden bu hale geldik? Çünkü birileri ezdi birileri dışladı birileri birilerine bir çok haksızlık yaptı ve bunlar yanına kaldı.. Sizce böyle olmalı mıydı ?kendi adıma değil benim gibi olanların adına da söylüyorum. Ve bunun gibi olaylar yüzünden de ailemden birileri öldü! Size soruyorum böyle şeyler yaşayan birisinden neler bekliyorsunuz? Nasıl olmasını bekliyorsunuz? Çoğu insan gibi maske takarak rol yaparak sahte bir biçimde yaşamayı mı? 2 koltukla karşı bir cinsle ev kurmayı mı veya başka bir şey mi?
farklı bir bakış açın var

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
farklı bir bakış açın var
Bunun için ne bir tek arkadaş arkadaşı boş ver nede fikrimi benimseyen var.. Olsun ben yine de gerçeği yazarım. Vazgeçmeyeceğim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Döverek, taciz ederek kalıcı bir intikam alınmaz. Ateşe ateşle cevap vermiş olursunuz.
O da aynısını yapmıştı ama.. O bunu düşünmemişti eğer düşünseydi bunları bunun gibi olayları yapmazdı.. Onun yüzündeki tepkiyi çok merak ediyorum.. Buradan bizzat paylaşacağım söz veriyorum..

Son düzenleme:

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Bende öyleydim hayatım hiç oldu resmen şuanda yaş 28 hala öyle arkadaş yok ortam yok kız arkadaş yok yalnız şunu söyleyeyim sosyal olma konusunda sıkıntı çekmiyorum.İnsanlarla konuşuyorum oyun oynuyoruz beraber bişeyler yapıyoruz falan ama emin ol yine seni üzecek hadiseler oluyor hani sosyal olunca bütün dertler bitmiyor.Hatta bazen insanlardan o kadar sıkılıyorsun ki keşke asosyal kalsaydım diyorsun.Peki nasıl yendim asosyalliği şöyle anlatayım askerden dönünce İstanbul'da herkes sevgilisi kolunda gezerken benim sap gibi dolaşmam cebimde para olmaması zoruma gitti normalde kalabalık yerde yemek yiyemem sinirlendim gittim en kalabalık yerde yedim ve basit düşündüm herkes yemek yiyor ve sen kimsenin umrunda değilsin nasıl yemek yediğinde kimsenin umrunda değil çünkü herkesin derdi ayrı.Kendini rahat bırakman yeterli kasmayacaksın bir adım sonrasını düşünmeden hareket edeceksin bütün sosyal fobisi olanlar 3 4 adım sonrasını düşünür böyle yaparsam sonucu ne olur acaba diye.Bundan kurtulmak lazım tam tersini yapmaya alışmak lazım önce yap sonra düşün.Kız arkadaş konusunda da biraz risk almak gerekiyor birde hayatında biri olacak eskisi gibi özgür olamayacaksın ona da zaman ayırman gerekecek vs vs buna hazır mısın mesela bunlar da önemli.Üniversite ortamında arkadaşın da olur sen istersen sevgilin de yeterki biraz para olsun.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Bende öyleydim hayatım hiç oldu resmen şuanda yaş 28 hala öyle arkadaş yok ortam yok kız arkadaş yok yalnız şunu söyleyeyim sosyal olma konusunda sıkıntı çekmiyorum.İnsanlarla konuşuyorum oyun oynuyoruz beraber bişeyler yapıyoruz falan ama emin ol yine seni üzecek hadiseler oluyor hani sosyal olunca bütün dertler bitmiyor.Hatta bazen insanlardan o kadar sıkılıyorsun ki keşke asosyal kalsaydım diyorsun.Peki nasıl yendim asosyalliği şöyle anlatayım askerden dönünce İstanbul'da herkes sevgilisi kolunda gezerken benim sap gibi dolaşmam cebimde para olmaması zoruma gitti normalde kalabalık yerde yemek yiyemem sinirlendim gittim en kalabalık yerde yedim ve basit düşündüm herkes yemek yiyor ve sen kimsenin umrunda değilsin nasıl yemek yediğinde kimsenin umrunda değil çünkü herkesin derdi ayrı.Kendini rahat bırakman yeterli kasmayacaksın bir adım sonrasını düşünmeden hareket edeceksin bütün sosyal fobisi olanlar 3 4 adım sonrasını düşünür böyle yaparsam sonucu ne olur acaba diye.Bundan kurtulmak lazım tam tersini yapmaya alışmak lazım önce yap sonra düşün.Kız arkadaş konusunda da biraz risk almak gerekiyor birde hayatında biri olacak eskisi gibi özgür olamayacaksın ona da zaman ayırman gerekecek vs vs buna hazır mısın mesela bunlar da önemli.Üniversite ortamında arkadaşın da olur sen istersen sevgilin de yeterki biraz para olsun.
Güzel abim.. Çok güzel yazmışsın.. Diğer konularımdan da iyi tanıyorum seni.. Ama abi bu asosyallik'ten çıktı başka bir şeye dönüştü.. Bunu sosyal olsam bile ki giderim çıkarım dışarı ama bununla çözülmeyecek.. Ve hiçbir zaman olmayacak üniversite diplomam... Kız mı? Artık canları cehenneme bugünden sonra geçtim ben oraları abi.. 18'ime kadar kimse yanımda olmadı artık bundan sonra da zoruma gitmez. Ama bu 5 6 ay öncesi olsaydı farklı düşünürdüm diğer konularım da bir UMUT'um vardı.. Artık yok.. ama bura da da bitmedi.. İyi geceler..

Reaksiyon puanı
5,171
Güzel abim.. Çok güzel yazmışsın.. Diğer konularımdan da iyi tanıyorum seni.. Ama abi bu asosyallik'ten çıktı başka bir şeye dönüştü.. Bunu sosyal olsam bile ki giderim çıkarım dışarı ama bununla çözülmeyecek.. Ve hiçbir zaman olmayacak üniversite diplomam... Kız mı? Artık canları cehenneme bugünden sonra geçtim ben oraları abi.. 18'ime kadar kimse yanımda olmadı artık bundan sonra da zoruma gitmez. Ama bu 5 6 ay öncesi olsaydı farklı düşünürdüm diğer konularım da bir UMUT'um vardı.. Artık yok.. ama bura da da bitmedi.. İyi geceler..
Kardeşim anlıyorum hakkın yenmiş ancak bu olanların tüm sorumlusu onlar mı?

İletişim dediğin karşılıklı bir şey. Sen bu zamana kadar tüm adımları karşıdan beklemişin.

Yani en azından sıra arkadaşların ile samimiyet kursaydın bugün konuşabileceğim birçok arkadaşın olurdu.

Ancak bence senin için hala geç değil biz kendimize göre yorumlar yapıyoruz sen kendine göre yorumlar yapıyorsun vs ama bide bunu işin uzmanına sormak gerekir. Daha önce hiç doktora gittin mi?

Nancy Fancy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Cevap yazan insanlara sesleniyorum, uzun yazılarınızı paragraflara bölün bölmediğiniz zaman bir yerden sonra okunmuyor.

Dünya'ya ot geldim ot gideceğim diyorsun yani.
Düşünüyorum da senin durumun kötü, bir işte çalışmıyorsun, hala ana baba parası yiyorsun, okula da gitmemişsin, arkadaşın yok, hayatın sadece dört duvar içerisinde geçiyor...

Ama ailende de bir sorun var, annen baban demiyorlar mı; git bir işe gir çalış bize destek ol. Bari üniversite sınavına çalış, eğitim kurslarına git belge al elinde bi meslek olsun, ot ot yaşama.

Ülke zaten boş insanlarla dolu senin bir farkın olsun. Öyle evde tüm gün bilgisayarda oyun oynamakla hayat geçmez.

İyice içine kapanırsın evden dışarı çıkmaya bak.

Reaksiyon puanı
5,171
Cevap yazan insanlara sesleniyorum, uzun yazılarınızı paragraflara bölün bölmediğiniz zaman bir yerden sonra okunmuyor.

Düşünüyorum da senin durumun kötü, bir işte çalışmıyorsun, hala ana baba parası yiyorsun, okula da gitmemişsin, arkadaşın yok, hayatın sadece dört duvar içerisinde geçiyor...

Ama ailende de bir sorun var, annen baban demiyorlar mı; git bir işe gir çalış bize destek ol. Bari üniversite sınavına çalış, eğitim kurslarına git belge al elinde bi meslek olsun, ot ot yaşama.

Ülke zaten boş insanlarla dolu senin bir farkın olsun. Öyle evde tüm gün bilgisayarda oyun oynamakla hayat geçmez.

Bir üyecikten bu kadar anlaşılır bir yazı beklemezdim. Elinize sağlık.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Cevap yazan insanlara sesleniyorum, uzun yazılarınızı paragraflara bölün bölmediğiniz zaman bir yerden sonra okunmuy

Merak etme annem babam diyor.. Ben alacağım ahlakı aldım ailemden.. Evet okula gitmiyoruz da bu da insan olduğumuzu değiştirmez ayrıca neden okulu bıraktığımı da yazmıştım.. Bari diyorsun ama sanki insandan saymaz bir şeyden saymaz gibi diyorsun barisi filan yok... Ot ot da yaşamıyorum benimde düşüncelerim hayallerim var ve ot ot da yaşamak hırsızlık yapmaktan tecavüz etmekten birilerinin hakkını yemekten birilerini küçük düşürmeden iyidir.. Benim ailem de sorun yok birde kendi ailene bak sen bunu kötü anlamda söylemiyorum yazdığına karşılık olarak..

Son düzenleme:

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Bir keresinde tolga abi soru cevap yapalım demişti biri de sordu işte biz neden iphone gibi telefon üretemiyoruz zaten teknoloji çıkmış alsak ya hazırdan oda şöyle cevap verdi iphone bir anda böyle olmadı üstüne bişeyler kondu kondu böyle böyle gelişti Google ilk çıktığı zamana bak bide şimdiye.Kardeşim insan da böyledir insan arasına karıştıkça üzüldükçe gerek sevindikçe gerek kazıklanınca yani olan herşey sana bişeyler katar ve zamanla sende olgunlaşırsın insanları kendini tanırsın tepkilerin de ona göre şekillenir hatta hayatın bile.Biz asosyal olanlar hep kaçtık kaçarsan kaybeden olursun.İyi yada kötü tecrübe tecrübedir mutlaka bişey katar sana.Sen 18 yaşındasın yolun başındasın ben 28 yaşındayım yolun ortasındayım şimdi senin yerinde bu kafayla olmak vardı diyorum çünkü elinde hala birçok koz var mesela üniversite daha okumamışsın ve bir insanın en sosyal olduğu yerdir üniversite ortamı mecbursun çünkü git oku ortamlara karış kızlarla konuş hiçkimseden çekinme ben bile tekrardan bir üniversite daha okumayı düşünüyorum.Birde asosyal insanlar zanneder ki kendi hayatı birtek kötü hayır herkesin var bir derdi sadece onlar yansıtmazlar bizim gibi.Ben senin annen değilim baban değilim abin değilim bunlar sadece tavsiye yanlış yaptım yanlış yapıyorsun ve düzeltmek senin elinde istemen yeterli.Bir anda hiçbişey olmaz buda bir gerçek ama hiçbişey yapmadan da yola çıkamazsın küçük adımlarla başlaman ve hiç durmaman gerekiyor.Ben şuan imkanlar dahilinde elimden geleni yapıyorum şunu unutma hayat bekleyenleri asla affetmez yarın pişman olacağına bugün başla kendin için bişeyler yapmaya.Çünkü dikkat ediyorum çocukluğumuza üzülürken gençlik zamanları heba oldu gençliğe üzülürsen 18li 20li yaşları heba edersin yapmayacaksın bunu 30unda farkına mı vardın o zaman 30da başla en azından 40a gelince 30da elimden geleni yaptım dersin pişman olmazsın ama böyle devam edersen hayatının her zamanında pişman olursun.

Bir keresinde tolga abi soru cevap yapalım demişti biri de sordu işte biz neden iphone gibi telefon üretemiyoruz zaten teknoloji çıkmış alsak ya hazırdan oda şöyle cevap verdi iphone bir anda böyle olmadı üstüne bişeyler kondu kondu böyle böyle gelişti Google ilk çıktığı zamana bak bide şimdiye.Kardeşim insan da böyledir insan arasına karıştıkça üzüldükçe gerek sevindikçe gerek kazıklanınca yani olan herşey sana bişeyler katar ve zamanla sende olgunlaşırsın insanları kendini tanırsın tepkilerin de ona göre şekillenir hatta hayatın bile.Biz asosyal olanlar hep kaçtık kaçarsan kaybeden olursun.İyi yada kötü tecrübe tecrübedir mutlaka bişey katar sana.Sen 18 yaşındasın yolun başındasın ben 28 yaşındayım yolun ortasındayım şimdi senin yerinde bu kafayla olmak vardı diyorum çünkü elinde hala birçok koz var mesela üniversite daha okumamışsın ve bir insanın en sosyal olduğu yerdir üniversite ortamı mecbursun çünkü git oku ortamlara karış kızlarla konuş hiçkimseden çekinme ben bile tekrardan bir üniversite daha okumayı düşünüyorum.Birde asosyal insanlar zanneder ki kendi hayatı birtek kötü hayır herkesin var bir derdi sadece onlar yansıtmazlar bizim gibi.Ben senin annen değilim baban değilim abin değilim bunlar sadece tavsiye yanlış yaptım yanlış yapıyorsun ve düzeltmek senin elinde istemen yeterli.Bir anda hiçbişey olmaz buda bir gerçek ama hiçbişey yapmadan da yola çıkamazsın küçük adımlarla başlaman ve hiç durmaman gerekiyor.Ben şuan imkanlar dahilinde elimden geleni yapıyorum şunu unutma hayat bekleyenleri asla affetmez yarın pişman olacağına bugün başla kendin için bişeyler yapmaya.Çünkü dikkat ediyorum çocukluğumuza üzülürken gençlik zamanları heba oldu gençliğe üzülürsen 18li 20li yaşları heba edersin yapmayacaksın bunu 30unda farkına mı vardın o zaman 30da başla en azından 40a gelince 30da elimden geleni yaptım dersin pişman olmazsın ama böyle devam edersen hayatının her zamanında pişman olursun.

Son düzenleme:

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188

Çok sağol abi... senin gib adam gibi yazan yok başka..kendini bilmezler var.. hepsini okudum tekrardan sağol düşüneceğim bunu...

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
Eksikliklerin olabilir, dört dörtlük olmayı da bekleme kimse olamaz zaten. Sen bu ülke de yaşayan milyonlarca insandan birisin ve kıymetlisin.
Kıymet ver kendine. Spor yap , kurslara git ( belediyelerin vs). Madem okumuyorsun en azından part time bir işe gir. Beğenmedin mi değiştir.
" istek " ile değil " eylem" ile hareket et.
Ben böyleyim ben buyum benim imkanlarım bu de ayaklarını yere bas. Pasif olma, güvenli konfor alanından çık...