U
İyi cevaplar
0
Reaksiyon puanı
31

Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında Geçerli ödüller

 • Ülkemizde her yıl Kurban Bayramı kutlanır fakat Hristiyanlara göre Kurban sadece günaha karşılık Tanrı'ya sunulur ve İsa son kurban olduğu için bu olay bitmiştir. Kurban sunmak bitmiştir...Yahudilerse sanırım hala bu geleneği af edilmesini diledikleri günahlarına karşılık adak vererek devam ettiriyorlar...
  Mesih artık Tanrı'dan günahların affı için sunulan adakları ortadan akldırmıştır çünkü insanlığın kurtulması için kendisi kurban olmuştur ve öldürülmüştür. Artık kurban yoktur,sunuya gerek kalmamıştır çünkü Mesih bu görevi üstlenmiştir. Eski Antlaşma'da da belirtildiği üzere günahın ücreti ölümdür ve İsagünahsız ve saf bir bedenle ölerek bu ücreti tüm insanlar için çarmıhta ölerek ödemiştir tıpkı İbrahim'in Oğlu'nun
  Artık tüm insanlığın fidyesi ve adağı olarak günahsız bir kuzu sunulmalıdır fakat bu seferki kuzu hayvan değildir. Artık Tanrı tamamen günahsız olan ve insanları Adem'den gelen günah boyundurluğundan kurtarmak için gönderilen gelişi Eski Ahit'te belirtilen Tanrı Kuzusu'nu ya da diğer adıyla Mesih'i göndermiştir.
  İnsanlar hayvan kurban ederek günahın ücretini demiş ve adak aracılığıyla bağışlanmış oluyorlardı...

  Hristiyan öğretisi de bu ''Günahın ücreti ölümdür'' uygulamasını Tanrı'nın değişmez bir kanunu olarak kabul eder. Öyle ki Tanrı Eski Ahit'te de belirttiği üzere artık adak hayvan ve kan sunularını istememektedir.
  Bunun İslam ve Yahudilik'teki anlamı bu iken Hristiyanlıkta bir anlamı daha vardır.İbrahim hikayesine geri dönelim. Tanrı Yahweh Yahudilere günahın cezası ölüm ve kan demiştir. Musa zamanında da yahudiler işledikleri günahın affolması için adaklar sunup Tanrı'dan af dilerlerdi. Tıpkı İslam'daki Kurban olayı gibiydi fakat bu bir bayram değil günahın ücreti olan ölüm fidyesini vermeydi.
  İbrahim hikayesi Çok Tanrılı Dinler'in insan kurban etme olayına bir göndermedir ve onların bu geleneğini fesh etmek için bir sembol niteliğindedir.Ayrıca bilinen ve ilk akla gelen anlamıyla da İbrahim'in Tanrı'ya olan teslimiyeti ve onun emirlerine istemese de uymasını anlatır...
  İbrahim'in oğlunu kurban etmesi Çok Tanrılı diğer Dinleri simgeliyordu. Fakat Yahweh(Allah-Yehova-Rab-Tanrı ) İbrahim oğlunu tam kurban edecekken çalıların arasına boynuzları takılmış bir adaklık kuzu gönderdi ve hem İbrahim'in oğlu kurtuldu hem de Çok Tanrılı Dinler'in insan kurban etme geleneği sembolik olarak bitmiş oldu tabi sadece İbrani Dini için.
  İbrahim'in hikayesini biliyorsunuz. Yahudi İnancı'na baktığımızda görüyoruz ki Yahudiler'in yerel yani Milli Tanrısı Yehova ya da Yahweh'dir. Yahweh tek Tanrı'dır ve Baal gibi diğer dinlerin putperest tanrılarını sevmez. O dinlerin adetlerini ve ritüellerini de kabul etmez.

  İbrahim'in oğlunu kurban etmesi ise bunun en büyük örneği. Çocuğunu kurban etme olayı diğer birçok dinde mevcuttu.
  Tekelci bir yaklaşıma karşı olarak bana verilenden daha fazlasını almaya eğilimim vardır.Bugün biraz da tartışmaya yönelik bir konu olsun.Şimdi size bilmediğiniz şeyler de söyleyeceğim.

  Kurban inancı insanlığın çok Tanrılı dinleri ortaya çıkmasından itibaren var.Bakire kurbanı-insan kurbanı da oldukça yaygın . Çocuklar da dahil her türlü insan kurbanı olayı mevcuttu.
 • Yükleniyor...
 • Yükleniyor...
 • Yükleniyor...
 • Yükleniyor...

SDN Son Haberler

Üst