Zotac GTX 660 vsync

Bu konuyu okuyanlar

Exoticc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar.
Ben bugün crysis2 oynuyodum ve gözüm hiç alakam olmayan vsync ye takıldı.Vsync kapalı iken sıcaklık 80e vurmuştu ekran kartımda(msi after burner kullanıyorum).Fakat vsync açınca sıcaklık 50-60 arası dolandı hep.Ama kuzenim bana vysnc çok zararlı ekran kartın ölür falan dedi.Ne yapıcağımı bilmiyorum sizce iyi mi kötü mü?Ekran kartıma zararı olur mu?

Reaksiyon puanı
16,118
Selamlar.
Ben bugün crysis2 oynuyodum ve gözüm hiç alakam olmayan vsync ye takıldı.Vsync kapalı iken sıcaklık 80e vurmuştu ekran kartımda(msi after burner kullanıyorum).Fakat vsync açınca sıcaklık 50-60 arası dolandı hep.Ama kuzenim bana vysnc çok zararlı ekran kartın ölür falan dedi.Ne yapıcağımı bilmiyorum sizce iyi mi kötü mü?Ekran kartıma zararı olur mu?
kuzenin hiç birşey bilmiyor zararlı değil :
[ç)alıntı:AmbaSSadoR
uzun adı Vertical Synchronization olan V-Syncin (Detonator sürücülerinde Dikey Eşitleme adıyla geçiyor Türkçesi) oyun performansını düşürdüğünü söyleyebiliriz ama siz yine de okumaya devam edin, işin aslı o kadar da basit değil.

Önce kırılıma da diyebileceğimiz "tearing"in ne olduğunu bilmeliyiz. Eğer ekran kartı monitöre belirli bir zamanda monitörün gösterebileceğinden daha fazla kare (bildiğiniz gibi görüntüler kare kare hesaplanıp sırayla monitöre gönderiliyor) gönderirse ekranda kırılmalar olur ve bu kırılmalar da hassas bir gözü çoğu zaman rahatsız eder. Görüntüdeki bu kırılmalara "tearing" denir.

İşte bu kırılmaları engellemek için V-Sync kullanılır ve oyunlarda saniyede gösterilecek kare sayısının monitörün tazeleme hızını geçmemesi sağlanır. Günümüzde 60 Hz`in altındaki tazeleme hızları kullanılmadığından en kötü durumda bile oyun performansı 60 FPS ile sınırlanır ki bu da oyunlar için çoğunlukla ideal hızdır. Ama özellikle multiplayer oyunlarda hız herşeyden önemlidir. Oyun ne kadar hızlı çalırsa fare hareketleri de o kadar hassas olur ve bu yüzden saniyede gösterilecek fazladan 1-2 karenin bile hesabını yapan kimi multiplayer oyuncular V-Synci devre dışı bırakırlar.