ZOOM X6 Firmware problemi

Bu konuyu okuyanlar

canazor_shark

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam Dostlar

Zoom X6 ADSL Kablosuz modem kullanıyorum. Kablosuz kısmı (WLAN) bir anda sustu. Admin panelinden baktığımda WLAN kısmının tamamiyle iptal olduğunu gördüm (WLANda Etkin - Etkin değil seçenekleri yoktu ayrıca hata veriyordu.) Neyse bende ZOOM'un kendi sitesinden son güncellemeyi (Türkçe) indirip kurdum herhangi bir değişiklik olmadı. Diğer seçenek olarak İngilizce son güncellemeyi yükleyip kurdum. Bundan sonra modem tamamiyle sustu. Yanlızca LAN lambası yanıyor. Bilgisayar varsayılan ağ geçidini 169.?.?.? (Sınırlı ve geçersiz ağ) olarak algılıyor. 10.0.0.2 admin paneline giremiyorum. acaba bunu düzelmenin bir yolu var mı?

TELNET ten veya başka bir yolla modeme türkçe güncellemeyi yükleyebilirmiyim?

şimdiden teşekkürler.

NOT : Reset'i denedim ama bir faydası yok.

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Tam emin değilim ama modemin bios' unda bir sorun oluşmuş olabilir. Eğer öyleyse onu ancak servis paklar.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Resetlemeyi denediğini söylemişsin ancak ne tür reset onu söylememişsin. Eğer hard reset denemediysen mutlaka denemelisin. (modemin arkasında iğne veya benzeri bir şeyin girebileceği çapta bir delik olacak, bir iğneyle o deliğin içindeki düğmeye 5 saniye süreyle bas modem açıkken. Sonra kapatıp yeniden aç)
Eğer hard reset de işe yaramıyorsa chimera'nın dediği gibi servise göndermen gerekecek. Ben daha önce Zoom X4 modemimin biosunu silmiştim yanlışlıkla, servise gönderdim, yeni biosu yükleyip geri gönderdiler. (Gerçi yükledikleri bios Zoom firmasına ait değildi, ne tuhaf :p )
Zoom modemlerin kullanma klavuzunda şöyle yazar:
....
- Eğer link ışığı yanmıyorsa modeminizi kapatıp 10 saniye sonra tekrar açın.
- Yine yanmıyorsa, modemi kucalamadan servise götürün :)

Kısacası böyle durumlar için bir öneri bile yok, sorun ciddi olduğu için doğrudan servise götürmemizi tavsiye etmişler.

eminoasit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben artık Adsl modem ucura ucura bir hal oldum biosları boot özleiğini kaybediyor yani siliyor ve acılmıyor bunu tekrar yükletire bilirsen düzelir bunun için bazı bilgisayar servislerine rs232 kablosuyla programlarını göndermişler oradan yüklerler...