Zina Ayıbı Örtülmeli Mi?

Bu konuyu okuyanlar

sungurtekin4134

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir tanıdığım abinin daha önceden zina yaptığını öğrendim. Kıza alkol içirip sarhoş ederek ilişkiye girmiş. Kızı ve ailesini yakından tanırım. Bunu öğrendiğimde öfkeden elim ayağım titremeye başladı. Hâlâ da öfkeliyim. Kızın abisinin bunu bilmesine hakkı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta kızı kandırarak ondan faydalanmış. Bunu abisinden saklamaya vicdanım el vermiyor. Dinimizde müslüman müslümanın ayıbını örtmeli deniliyor. Acaba kızın abisine bunu söylemeli miyim, söylememeli miyim? Cevaplarınızı merak ediyorum.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Ayıbı örtmen gerekir. Söylenecek bir şey olsa kız söylerdi. Ogrenildiginde ailesi tarafsız olabilecek mi? Kıza çuval muamelesi yapmadan durabilecekler mi? Bu derece ileri görüşlü, seviyeli kişiler mi yoksa bu olay tecavüz bile olsa kötü gözle bakma ihtimalleri var mi? Varsa sadece susmanı tavsiye ederim.

sungurtekin4134

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ayıbı örtmen gerekir. Söylenecek bir şey olsa kız söylerdi. Ogrenildiginde ailesi tarafsız olabilecek mi? Kıza çuval muamelesi yapmadan durabilecekler mi? Bu derece ileri görüşlü, seviyeli kişiler mi yoksa bu olay tecavüz bile olsa kötü gözle bakma ihtimalleri var mi? Varsa sadece susmanı tavsiye ederim.
Öncelikle düşüncelerini benimle paylaştığın için teşekkürler. Aslında doğru söylüyorsun. Belki o herifin cezasız kalmamasını istiyorum ama işin ucu kıza dokunuyor. Ailesi ona kötü bakabilir. En iyisi Allah'a havale edelim. Zaten yaptığının cezasını Allah'tan başka kimse en iyi şekilde veremez. Tavsiyelerin için tekrar teşekkür ederim. Saygılar..

extronaction

Asistan
Reaksiyon puanı
56
sana sadece bir kereden bir şey olmaz derler olayı kapatırlar...

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Bir tanıdığım abinin daha önceden zina yaptığını öğrendim. Kıza alkol içirip sarhoş ederek ilişkiye girmiş. Kızı ve ailesini yakından tanırım. Bunu öğrendiğimde öfkeden elim ayağım titremeye başladı. Hâlâ da öfkeliyim. Kızın abisinin bunu bilmesine hakkı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta kızı kandırarak ondan faydalanmış. Bunu abisinden saklamaya vicdanım el vermiyor. Dinimizde müslüman müslümanın ayıbını örtmeli deniliyor. Acaba kızın abisine bunu söylemeli miyim, söylememeli miyim? Cevaplarınızı merak ediyorum.
Müslüman müslümanın ayıbını örtmeli derken bundan mı bahsediliyor ne yani adam öldürse şahit olsan söylemeyecek misin ?

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Bunu söylediğin zaman muhtemelen işler karışacak hatta kötüye gidebilir de. O yüzden susmak en iyisi gibi duruyor.
Haksızlığa, adaletsizliğe karşı tabi ki sesimiz çıkmalı ama bu gibi durumlara pek karışılmamalı bana göre.

Venceremos1940

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Madem kızı tanıyorsun kızla konuş, şikayetçi olmak istiyor ve korkuyorsa destekçisi olacağını söyle cesaretlendir. Ailesine karşı arkasında duracağını söyle. Yinede cesaret edemezse cesaretini toplayınca yine gelip senin kapını çalabileceğini söyle. Yok kendi rızam vardı şikayet etmelik bir durum yok derse yoluna bak, kimseye laf düşmez çünkü.

Eğer kandırma söz konusu ise bunu örtbas etmek bunu yapanın ekmeğine yağ sürmek olacaktır. Ve yarın bir başka kurbana zemin hazırlamak olacaktır.
Kızın ailesinden biriyle görüşmek doğru olmayabilir. O an öfke ile gidip cinayet işleyebilir aile üyeleri. Birisi mezara birisi hapse gider, kızsa vicdan azabı çeker ömür boyu.