Zekat vermemenin gunahı nedir ?

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Dinen zenginseniz zekat vermeniz gerekir.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ev+80 gram altınınız var mı?

Son düzenleme:

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
Mal varlığın belli bir miktarda olması gerekiyor hocalara sorarsanız daha iyi Bilgi alırsınız o size kalmış birşey dinde zorlama yok. Ne verirsen elinle o gider seninle. İyilik de kötülükte kişinin kendi elinde olan birşey ben çok iyiyim demekle iyi olunmaz ölçüsünü bilmek lazım ve en güzeli gizli yapmak lazım dinde reklama gerek yok

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Hocam öyleyse o 80.18 gram altının 40'ta birini zekat olarak vermeniz gerekir.

O 80.18 gram değerindeki parayı araba gibi ihtiyaç karşılamak için biriktirmiyorsunız değil mi. Çünkü nildiğim kadarıyla araba bir ihtiyaç ve 1 araba için zekat verilmez.

Son düzenleme:

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Hocam öyleyse o 80.18 gram altının 40'ta birini zekat olarak vermeniz gerekir.

O 80.18 gram değerindeki parayı araba gibi ihtiyaç karşılamak için biriktirmiyorsunız değil mi. Çünkü nildiğim kadarıyla araba bir ihtiyaç ve 1 araba için zekat verilmez.
Galiba arkadaşın amacı araba almaktı, bilgim yok.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Konuya girmeden konuyu açanın İsyankar97 olduğunu anladım, alıştım artık. :D Farz işte, kurcalamayın o kadarını.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Havaic-i asliye (asli ihtiyaçlar) nedir?

Havaic-i asliyye, temel ihtiyaçlar demektir. Fıkhi değerlendirmelerde temel ihtiyaçları karşılayan, bu yüzden de zekâta tabi olmayan maddi varlıklar havaic-i asliye olarak ifade edilir. İslam’da diğer bedenî ve malî yükümlülüklerde olduğu gibi, zekâtta da mükellefin durumu göz önünde bulundurularak, ona makul ve taşınabilir bir sorumluluk yüklenmiştir. Bu nedenle İslam bilginleri, zekât ve sadaka-i fıtr ile yükümlü olmak için, kişinin ve bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinin temel ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olma şartını aramışlardır. Temel ihtiyaç miktarı mal, kişinin yaşaması için zarurî olan miktardır. Temel ihtiyaç maddeleri insanın hayat ve hürriyetini korumak için muhtaç olduğu şeylerdir. Bunlar, genel olarak, nafaka, oturulan ev, ev eşyası, ihtiyaç duyulan elbise, borç karşılığı mal, sanat ve mesleğe ait alet ve makineler, binek taşıtları, ilim için edinilen kitaplar gibi eşyadır.

Bunlara ve nisap miktarı altın, gümüş, değerlenebilir olan eşya varsa zekat vermek zorundasın.Farz. Belli bir günahı yok. Allah bilir. Zaten benim bildiğim İslamda ölçüyle verilen günah veya sevap yok. Byüük küçük günah var ve bazıları arasında kıyaslama var.

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
.yarın birgün nasipse evlenmek içinben birikim yapıyorum.düğün masrafları vsve araba almayı düşünuyorum.bu temel ihityaca girer mi?
birde paranın üzerinden 1 yıl geçmesı gerekıyor dıyorlar.diyelım şuan benım 80 gram altınım var.bır sene sonra biirkim yaptım 90 gram oldu.90 gramın kırkta bırı verılıyor yoksa 80 gramın mı?

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
.yarın birgün nasipse evlenmek içinben birikim yapıyorum.düğün masrafları vsve araba almayı düşünuyorum.bu temel ihityaca girer mi?
birde paranın üzerinden 1 yıl geçmesı gerekıyor dıyorlar.diyelım şuan benım 80 gram altınım var.bır sene sonra biirkim yaptım 90 gram oldu.90 gramın kırkta bırı verılıyor yoksa 80 gramın mı?

Normalde 80 gramın zekatı verilir. Sonraki sene 90 gramı vermelisiniz.

Evlenmek İçin Biriktirdiğim Paraya Zekat Düşer mi?

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Normalde 80 gramın zekatı verilir. Sonraki sene 90 gramı vermelisiniz.

Evlenmek İçin Biriktirdiğim Paraya Zekat Düşer mi?
peki ozman zekat verme şartlarında geçen temel ihtiyac ne oluyor ?
normal masraflarını kısıp birikim yapıyorsun sonra o birikimin zekatı farz oluyor
sanırım arabada ihtiyaca giriyor.diyelım elınde var 100 lira para.10 liraya araba alsan geri kalan zekat farz olur
ama 100 tl nın hepsıyle araba alsan paran kalmadığı için zekat farz olmuyor.arabanın da zekatı verilmiyor
orada yazılan cevapta da vereceği de yekünün yüzde iki buçuğudur yazıyor..bu ne anlama geliyor anlamadım.
cevabı şimdi anladım.yüzde2.5 1/40 a eşit

Son düzenleme:

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
peki ozman zekat verme şartlarında geçen temel ihtiyac ne oluyor ?
normal masraflarını kısıp birikim yapıyorsun sonra o birikimin zekatı farz oluyor
sanırım arabada ihtiyaca giriyor.diyelım elınde var 100 lira para.10 liraya araba alsan geri kalan zekat farz olur
ama 100 tl nın hepsıyle araba alsan paran kalmadığı için zekat farz olmuyor.arabanın da zekatı verilmiyor
orada yazılan cevapta da vereceği de yekünün yüzde iki buçuğudur yazıyor..bu ne anlama geliyor anlamadım.
cevabı şimdi anladım.yüzde2.5 1/40 a eşit

Temel ihtiyaç, mutlaka yapmanız gereken şeylerdir. Barınmak, bir yıl boyunca yiyeceğinizi ayırmak, araba veya bilgisayardan para kazanıyorsanız bilgisayar almak için parayı kenara ayırmak mümkün.

Düğün parasına zekat düşmesindeki mantık okuduğum kadarıyla şu ki, siz o parayla evlenmeyip iş de kurabilirsiniz. Bu nedenle zekat farz. 3 yıl sonra evleneceğiniz net değil yani.

baca42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
zekatta dikkat edeceğiniz şudur. nisap miktarı mal veya karşılığ var ise, üstünden 1 yıl geçmesi lazım. 1 yıl sonunda ne kadar değerliniz varsa onun zekatını verirsiniz. misal şu an 100 gram altının var. 1 yıl geçti, 1 yıl sonunda 200 gram altının varsa, 200 gram altının zekatını verirsin. Eğer birikim nisap miktarının altına düşmüşse vermezsiniz.
kurbanda öyle değildir, bayramın 3. günü dahi nisap miktarına sahipsen kurbanı kesmen vacip olur.

Misal benim 20 bin tl karşılığı param var. zorunlu giderler, borçlar hariç birikmişim var. evim kira, ev almak için biriktirmişsem, zekatını vermem lazım. Eğer 1 yıl dolmadan ev taksidine girersem, ev zorunlu ihtiyaç olduğu hemde borcum olduğu için zekat vermem.
Misal senin şu an 300 bin tl değerinde oturduğun ev var. 10 bin tl artırdığın borç ve zorunlu ihtiyaç harici paran var. nisap miktarına ulaşmadığı için zekat vermezsiniz.
Zekat, yoksulun zengin üstündeki hakkıdır. Vermemek kul hakkına girer. Kul hakkı yiyen ne dünyada ne ahirette kolay kolay cezasız kalmaz haberiniz olsun. değerin 100/2.5 veriliyor. buda çok birşey değil.
seneye nasip olursa banada zekat düşecek, vereceğim.(kirada oturuyorum, kendi yağımla kavruluyorum) Size istanbulu verseler 2 gözünüzü vermezsiniz. Allah'ın verdiği nimetlere karşı nankör olmayın. Dinimizin dediklerini yapalım.

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Temel ihtiyaç, mutlaka yapmanız gereken şeylerdir. Barınmak, bir yıl boyunca yiyeceğinizi ayırmak, araba veya bilgisayardan para kazanıyorsanız bilgisayar almak için parayı kenara ayırmak mümkün.

Düğün parasına zekat düşmesindeki mantık okuduğum kadarıyla şu ki, siz o parayla evlenmeyip iş de kurabilirsiniz. Bu nedenle zekat farz. 3 yıl sonra evleneceğiniz net değil yani.
bilgisayar için parayı kenara ayırdığımızda onun da zekatı vermek gerekir.yani aynı evlilik için birikilen nakit para gibiyani ikisinin arasında fark yok.
evlnemeyip iş kurabilirsiniz diyorsunuz ama önemli kalpteki niyettir
benim bildiğim kadarıyla para,altına yatırım yapıldığında bunun zekatını vermek gerekir
araba,ev ,arsa yada eşya gibi bunlar alınır bir kenara konulursa ve bunlardan elde edilen gelir varsa ve ihtiyaclar giderildikten sonra klaan para 80 gram altına denk gelıyorsa zekat vermek gerekir.acaba toplu olarak verilmesinde de sakınca varmı?

zekatta dikkat edeceğiniz şudur. nisap miktarı mal veya karşılığ var ise, üstünden 1 yıl geçmesi lazım. 1 yıl sonunda ne kadar değerliniz varsa onun zekatını verirsiniz. misal şu an 100 gram altının var. 1 yıl geçti, 1 yıl sonunda 200 gram altının varsa, 200 gram altının zekatını verirsin. Eğer birikim nisap miktarının altına düşmüşse vermezsiniz.
kurbanda öyle değildir, bayramın 3. günü dahi nisap miktarına sahipsen kurbanı kesmen vacip olur.

Misal benim 20 bin tl karşılığı param var. zorunlu giderler, borçlar hariç birikmişim var. evim kira, ev almak için biriktirmişsem, zekatını vermem lazım. Eğer 1 yıl dolmadan ev taksidine girersem, ev zorunlu ihtiyaç olduğu hemde borcum olduğu için zekat vermem.
Misal senin şu an 300 bin tl değerinde oturduğun ev var. 10 bin tl artırdığın borç ve zorunlu ihtiyaç harici paran var. nisap miktarına ulaşmadığı için zekat vermezsiniz.
Zekat, yoksulun zengin üstündeki hakkıdır. Vermemek kul hakkına girer. Kul hakkı yiyen ne dünyada ne ahirette kolay kolay cezasız kalmaz haberiniz olsun. değerin 100/2.5 veriliyor. buda çok birşey değil.
seneye nasip olursa banada zekat düşecek, vereceğim.(kirada oturuyorum, kendi yağımla kavruluyorum) Size istanbulu verseler 2 gözünüzü vermezsiniz. Allah'ın verdiği nimetlere karşı nankör olmayın. Dinimizin dediklerini yapalım.
bence bunda bir yanlışlık var.diyelim şuan 100 gram altınınız var.1 sene sonra 200 gram olunca o 200 gramın zekatı verilmiyor.1 sene üzerindn geçen 100 gram altının zekatı veriliyor.öyle olsa 100 gr altının üzerinden 1 sene geçmesi beklenmez,direk zekatı verilirdi.hadi diyelım şuan 100 gr altının var.üzerinden 1 sene ge.çti harcama yaptın o altın miktarı düştü 50 grama.e ozman geçen seneki100 gramın zekatını vermeycekmisin?

Son düzenleme:

baca42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
bence bunda bir yanlışlık var.diyelim şuan 100 gram altınınız var.1 sene sonra 200 gram olunca o 200 gramın zekatı verilmiyor.1 sene üzerindn geçen 100 gram altının zekatı veriliyor.öyle olsa 100 gr altının üzerinden 1 sene geçmesi beklenmez,direk zekatı verilirdi.hadi diyelım şuan 100 gr altının var.üzerinden 1 sene ge.çti harcama yaptın o altın miktarı düştü 50 grama.e ozman geçen seneki100 gramın zekatını vermeycekmisin?
benim dediğim gibi kardeşim. 1 hafta olmadı bu konuyu araştıralı.
eğer nisap miktarı paran altın yoksa zaten zengin sayılmıyorsun islamiyete göre. zekat zengine farzdır. bu yüzden 50 gram altının zekatı olmaz. bazıları bu miktara 96 gram altın veya karşılığı demişlerdir. o miktarın altına düşünce zekat olmaz.
kurbanda ise durum değişik. 1 yıl şartı yok. kurban bayramının 3. gününe kadar kuruş paran olmasın, bayramın 3. günü zenginlik miktarı paran olursa kurbanı kesmen vacip olur.

hatta aklı başında olmayan kişilerin dinen sorumlu oldukları belkide tek ibadet budur. Çünkü zengin aklı yerinde olmayan biride olsa, o malda yoksulun hakkı vardır. bu yüzden birçok alim, zekat vermeleri gerekir demiştir.
mesela senin 300 bin tl lik evin var oturduğun. köşede 10 bin tl artırmışın var, zekat vermezsin.
kiracısın, ev almak için para biriktiriyorsun, köşede 20 bin tl var. zekatını verirsin.
kiracısın, 20 bin tl biriktirdin, üstünden 1 yıl geçmeden ev taksidine girersen borçlu olduğun için vermezsin. ev zaruri ihtiyaca girer.
vesselam.

Son düzenleme:

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
benim dediğim gibi kardeşim. 1 hafta olmadı bu konuyu araştıralı.
eğer nisap miktarı paran altın yoksa zaten zengin sayılmıyorsun islamiyete göre. zekat zengine farzdır. bu yüzden 50 gram altının zekatı olmaz. bazıları bu miktara 96 gram altın veya karşılığı demişlerdir. o miktarın altına düşünce zekat olmaz.
kurbanda ise durum değişik. 1 yıl şartı yok. kurban bayramının 3. gününe kadar kuruş paran olmasın, bayramın 3. günü zenginlik miktarı paran olursa kurbanı kesmen vacip olur.

bunları ben demiyorum, okuduğum fetvaları söylüyorum
bence bu konuda bir yanlışlık var.senin dediğin gibiyse yani şuan 100 gram altının varsa onun üzerinden daha 1 yıl geçmesine gerek yok. onun zekatını hemen vermen gerekir.bende tam emin değilim ama senin söylediklerin biraz bana mantıksız geldi
peki acaba toplu halde verilebiliyor mu.örneğin 80 gram altının olduğu halde zekat vermedin.2-3 sene geçti oldu 200 gram .bunun üzeinden hesap edilip verilebilir mi

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
bence bu konuda bir yanlışlık var.senin dediğin gibiyse yani şuan 100 gram altının varsa onun üzerinden daha 1 yıl geçmesine gerek yok. onun zekatını hemen vermen gerekir.bende tam emin değilim ama senin söylediklerin biraz bana mantıksız geldi

Yok hayır, 1 yıl şart. Yani şöyle, istersen 1 yılı beklemen lazım. Hayrına vermek istiyorsan ver tabi. Ama 100 bin tl olduktan sonra 1 yıl geçince farz oluyor.

baca42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
peki acaba toplu halde verilebiliyor mu.örneğin 80 gram altının olduğu halde zekat vermedin.2-3 sene geçti oldu 200 gram .bunun üzeinden hesap edilip verilebilir mi
yazdığımı yanlış okumuşsun. zekat için 1 yıl geçme şartı var, Kurban için bekleme şartı yok dedim.
nisap miktarına ulaşıp, o miktardan hiç düşmeden bir yıl geçtikten sonra, o an elinde ne varsa onun zekatını verirsin.
1 yıl önce 200bin liran var, 1 yıl sonunda 50 bin liran kalmışsa, 50 bin liranın zekatını verirsin. vesselam...