Yurtdışından Çekiliş Sorunsalı

Bu konuyu okuyanlar

muharrem001

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Öncelikle merhaba. Ben aylardır çeşitli sitelerden çekilişlere katılıyorum bunlar giveaway olarak biliniyor. İki gün önce bana Amazon Kindle Paperwhite 3 çıktı fakat daha önce yurtdışından hiç bir şey getirtmediğim için bu sürecin nasıl işlediğini bilmiyorum. Bana email attılar adresi verdim kargoya verilince benimle tekrar iletişime geçeceklerini söylediler.

Benim sorunum bu kargo geldiği zaman ben nasıl anlayabilirim? Çekilişi yapan kurum takip numarası yada benzeri bir şey veriyor mu? Kargo geldiğinde çekiliş kazananı olduğumu nasıl ispatlayabilirim? Kargo parası bana aitse ne kadar tutar? Gümrükte herhangi sorun yaşar mıyım? Ürünün fiyatına baktım yurtdışında 99$ gibi komik bir rakama satılıyorken ülkemizde 500 TL ve üstü gibi uçuk rakamlara satılıyor.

Ayrıca son zamanlarda çok fazla telefon olduğundan dolayı hepsine katılıyorum ve çıkmasını umuyorum. Samsung S8 yada eşdeğeri bir cihaz kazanırsam gümrükte ne kadar vergi ödemek zorunda kalırım? Bir yerden okuduğuma göre de gece görüş dürbünü ve zoomlu dürbünler yasakmış ülkede ben bunu önceden bilmiyordum. Diyelim ki ben bunlardan birini kazandım peki bana gelen ürüne ne olur? Geri mi gider yoksa devlet mi el koyar?

Biraz fazla soru sormuş olabilirim ama cevaplarsanız hem bana hemde gelecekte buraya uğrayan arkadaşlar için büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Teşekkürler.