Yurtdışı Eğitimi Ucuzmudur ?

Bu konuyu okuyanlar

tah(x)sin(y)

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşalar, şuan alternatifleri araştırıyorum ve yurtdışı uygun bir seçenekmi diye bakıyorum fakat iki terddütüm var; 1-Çok pahalımı. 2-Döndüğümde insanlar "Burda sınavı kazanamadı gitti parayla yurtdışında okudu" derler diye korkuyorum. Siz ne düşünüyorsunuz ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
1- pahalı.
2- insanların ne dediği bu kadar umrunda olmamalı. Eleştiri ve öğüt farklı bu denilen farklı şey.

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Ülkeden ülkeye değişir. Mesela polonya ve almanya arasında 2 kat fark var ve aynı eğitim.

Reaksiyon puanı
5,172
O şekilde gitmek mantıksız. Çünkü onların eğitim sistemi biraz daha farklı. Uyum sorununa neden olabilir. Onun yerine öğrenci değişim programı ile gitmek daha mantıklı.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Bence gidince üniversiteden sonra da 2-3 yıl sonra orada yaşamak daha mantıklı. Çalışıp Türkiye'ye göre çok daha iyi para kazanabilirisn.

Reaksiyon puanı
5,172
Bence gidince üniversiteden sonra da 2-3 yıl sonra orada yaşamak daha mantıklı. Çalışıp Türkiye'ye göre çok daha iyi para kazanabilirisn.
O okadar kolay değil. Orada tutunabilmek için gerçekten paraya ihtiyacın var. Onlarda hayat bizdekinden çok daha pahalı...

Batubenn

Asistan
Reaksiyon puanı
83
1-pahalı. Oraya göre değil ama dolar/tl euro/tl den dolayı pahalı. Örneğin italyada ortalama 10bin euro. Ama buraya göre 54bin tl.
2-tam tersi düşünülür “vay be çocuk yurtdışında okudu” diye.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Abartmayalım dışarda hayat daha ucuz
Bu tamamen olmasa da yanlış. Kazanç Türkiye tr harcama euro olunca baya kazık oluyor. Ama maaş euro harcama euro olsa dediğiniz doğru.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,172
O okadar kolay değil. Orada tutunabilmek için gerçekten paraya ihtiyacın var. Onlarda hayat bizdekinden çok daha pahalı...
Sen öyle san. Ev kirasını ödemek bile zulüm...Bir çok şehirde 2+1 ev kirası 1500€ den başlıyor...

Kafanıza sokmuşunuz 3 5 telefon fiyatını başkada bir şey bildiğiniz yok.

Kısaca babanızın size ayıracağı aylık eğitim bütcesi 10.000€ den fazla ise okunabilir...

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Sen öyle san. Ev kirasını ödemek bile zulüm...Bir çok şehirde 2+1 ev kirası 1500€ den başlıyor...

Kısaca babanızın size ayıracağı aylık eğitim bütcesi 10.000€ den fazla ise okunabilir...
Aylık 10K € ???? :D
Çevremde ayda 2000€ ile Almanyada çok rahat geçinen arkadaşım var. Siz sanırım Eygel kulesi manzaralı bir villa baktınız 10000€'ya :D

Reaksiyon puanı
5,172

Aylık 10K € ???? :D
Çevremde ayda 2000€ ile Almanyada çok rahat geçinen arkadaşım var. Siz sanırım Eygel kulesi manzaralı bir villa baktınız 10000€'ya :D

Arkadaşın gittiği gibi gidersen min 10.000€ Öncelikle aracıya para yığılcan. Ardından değişim programı ile gitmezsen üniye para yığılcan(ki türkiyede bile üni ücretleri 30.000tl den başlıyor (yurt hariç) hatta bu koç gibi ünilerde 150.000tl ye kadar çıkıyor. Ardından yiyecek içecek durumu yurt yada ev parası yol parası arkadaş ortamı derken 10.000€ bulur. Ama eğer değişim programı ile gidersen yurt parası yok aracı parası yok eğitim parası yok. İşte o zaman 500€ ilede geçinilir.

Batubenn

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Bu tamamen olmasa da yanlış. Kazanç Türkiye tr harcama euro olunca baya kazık oluyor. Ama maaş euro harcama euro olsa dedi

sen de çok sallamışsın o kadar da değil

Arkadaşın gittiği gibi gidersen min 10.000€ Öncelikle aracıya para yığılcan. Ardından değişim programı ile gitmezsen üniye para yığılcan(ki türkiyede bile üni ücretleri 30.000tl den başlıyor (yurt hariç) hatta bu koç gibi ünilerde 150.000tl ye kadar çıkıyor. Ardından yiyecek içecek durumu yurt yada ev parası yol parası arkadaş ortamı derken 10.000€ bulur. Ama eğer değişim programı ile gidersen yurt parası yok aracı parası yok eğitim parası yok. İşte o zaman 500€ ilede geçinilir.
Arkadaşın aracıya para dediği olayı anlamadım. İlla aracı mı olması lazım. Arkadaşın kendi aklı yok mu? Yabancı dil bilen biri işlemleri son derece rahat bir şekilde tamamlar.
-Yıllık ortalama 10bin euro üniversite ücreti
-öğrenci vizesi ücreti
-pasaport ücreti
-kalacak yer (sorun olmaz derseniz çoğu katolik yurdu ücretsiz alıyor)
-kendi kişisel harcamalarınız tüm masrfalar bu işte.

yani kısaca mevzu geçinmek değil okumak!!!!
Senin hesabına göre almanyada yaşayan normal bir ailenin aylık 100bin euro kazanması lazım. Bir öğrenci için 10bin gerekiyorsa.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,172
Bu tamamen olmasa da yanlış. Kazanç Türkiye tr harcama euro olunca baya kazık oluyor. Ama maaş euro harcama euro olsa dedi

sen de çok sallamışsın o kadar da değil

Arkadaşın aracıya para dediği olayı anlamadım. İlla aracı mı olması lazım. Arkadaşın kendi aklı yok mu? Yabancı dil bilen biri işlemleri son derece rahat bir şekilde tamamlar.
-Yıllık ortalama 10bin euro üniversite ücreti
-öğrenci vizesi ücreti
-pasaport ücreti
-kalacak yer (sorun olmaz derseniz çoğu katolik yurdu ücretsiz alıyor)
-kendi kişisel harcamalarınız tüm masrfalar bu işte.

yani kısaca mevzu geçinmek değil okumak!!!!
Senin hesabına göre almanyada yaşayan normal bir ailenin aylık 100bin euro kazanması lazım. Bir öğrenci için 10bin gerekiyorsa.

Öğrenci vizesini aracı olmadan nasıl alacak? Katolik yurdu madem ücretsiz o halde tüm öğrenciler orada kalsın. Böyle bir güvence olurmu allah aşkıba.. Bu çocuğun yanında ailesi olmayacak her zaman yanında paraya ihtiyacı var. Onuda kat. Bu arada sen ünilerin giriş fiyatını yazmışın 10.000€ lik ünide okumaktansa koçta paralı okumak çok daha mantıklı...

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Ben dedim diyeceğimi. Gıda, yerleşim pahalı; teknoloji ucuz.
Patates soğan olayı yakında düzelir İnşAllah. Bizi ağlatanlar hep değerlenmedi mi [emoji14]

oktayae

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

waffeimmortal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,

Sorularınıza yurt dışında (Amerika) dil eğitimi, college ve üniversite eğitimi almış biri olarak cevap vermek isterim. Öncelikle yurt dışında eğitim pahalı mı sorusuna gelelim. Ülke, şehir, okul hatta bölüme göre bile değişkenlik gösterebilecek bir soru bu aslında. Kısa kısa örneklerle açıklamak isterim.

1- Almanya'da teknik bölümler ve devlet üniversiteleri ücretsiz. Yani pahalı mı sorunun direkt olarak cevabı olabilir. Evet giriş şartları diğer üniversitelere göre biraz daha zorlayıcı olabilir ama sonuç olarak üniversiteler sizden bir ücret talep etmiyor.
2- Polonya ve Macaristan üniversiteleri kalite ve eğitim göz önünde bulundurursak dünyada en uygun fiyatlı eğitim veren kurumlar. Örneğin Varşova Üniversitesi veya Budapeşte Teknik Üniversitesi dünya sıralamasında ilk 800 de yer alan üniversiteler ve ortalama fiyatları 2900-6500 Euro arası senelik. Bugunki güncel kurdan en uygun bölüm ekonomi 19.850 TL yapıyor. Yeditepe üniversitesi en uygun bölümü şu an 39 bin TL ve özel üniversitelerin neredeyse tamamı bu iki ülkedeki üniversitelerden daha pahalı.
3- Gelelim pahalı diye tabir edilen İngiltere ve Amerika üniversitelerine. Amerika'da community college sistemi bulunuyor. Okulun senelik maliyeti 5400 dolar-10.300 dolar arası (bölgesel olarak değişiyor). Yine baktığınız zaman özel üniversitelerle fiyat konusunda aynı barem de seyrediyor. Buradan 2 yıllık eğitimi tamamladığınızda 4 yıllık fakülteye transfer olarak (yalnızca son iki yıl için) 4 yıllık mezun olabilirsiniz. Son iki yıl transfer olmuş olduğunuz kurumdan community college sayesinde burs kazanabilirsiniz. Eğitim bittikten sonra Amerika'da 1 yıllık resmi (OPT) çalışma iznine sahip oluyorsunuz. Buda dolar kazanmanız ve 1 yıl boyunca orada ekstra yaşam demek oluyor.
İngiltere için durum biraz daha farklı. Başarılı her öğrenciye burs imkanı var. Ayrıca okullar 3 yıl sürüyor ve eğitim ücretleri pound üzerinden olduğu için bu kıyasla en pahalı üniversiteler gibi gözükse de 1 yıl avantajınız var yani yine Türkiye'de özel üniversitemi İngiltere'de bir üniversitemi iyi düşünmek lazım.

Sonuç olarak pahalı tabiri her üniversite için geçerli değil. Öncelikle iyi bir araştırma yapılmalı ve bütçeye göre karar verilmeli. Evet bu ülkelerin birçoğunda 40-50 bin dolar veya euro ya üniversite var ama bizim amacımız öncelikle uygun ve kaliteli üniversiteleri bularak bunlara yönelmek. Danışmanlık yaptığım firmadan bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.