Yükselen dolar fiyatları nasıl etkileyecek?

Bu konuyu okuyanlar

M

Murat Burç

SDN Okuru
7 plus 256 gb 5000 görür diyorduk görmedi bir oh çekmiştik (ağlamamız lazım halimize ) derken bu zamla artık 5200üde vurur

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Fiyatlar yine tuzlanacak.:(

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Dolar dolar cepler dolar !

MuhammedSC

Profesör
Reaksiyon puanı
484
En basitinden her şey pahalılanacak yine. Arabalar bir kat daha fazla artacak. Güncel ÖTV zaten aşırı fazla iken 2017'de daha da arttırdılar.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
yatırımcısını güldürdü ama alımlarını dolar üzerinden yapan bir çok esnafı zor duruma soktuğunu düşünüyorum Allah yardımcımız olsun

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Doların yükselmesinin bize hiçbir fayda sağlamayacağı aşikar. Hoş düşünce de aynı hızla bir yararını göremiyoruz nedense.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Fiyatlar her zaman yükselmek için bahabe arar. Yağmur yağar fiyat artar. Kuraklık olur fiyat artar. Kar yağar fiyat artar. Dolar çıkar fiyat artar. Dolar düşer fiyat düşmez. Petrol artar fiyat artar. Petrol düşer fiyat düşmez. Hükümetin doğru ve sıkı önlemler alması gerekir. Doların artışının nedenleri de, yeni ABD başkanı hapşırdı, hapşırmadı, yan baktı, neden yan bakmadı v.s. Birileri Dolar artışından yeter derecede kâr ettikten sonra dolar düşer. Bana göre bu sene düşmez. Belki seneye, belki daha sonraki seneye. Bizim bundan zararımız olurmu? tabii'ki olur. yararımız olurmu? İhracat yapanlar için bizim ürünlerimiz Amerika pazarında daha ucuz olacağından bir avantaj doğmuş olur. Ama yeni başkan ithal ürünler için vergileri artımak istiyor. Bu durum da o avantajı da amrikaya ödemiş oluruz. Doların artışının yansıması ise bence yılbaşından sonra olur. Pazarlamacılar yılbaşı pazarını berbat etmek istemeyeceklerdir. Ben yine de Nisan veya Mayısı bekleyeceğim. (Bu gününün ürünleri elde kalırlarsa, yeni modeller çıktığında eski mal olup, fiyatlar kırılır spakulasyonuna oynuyorum. Şansıma.)

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
normalde doların yükselmesi turizme yarar fakat terör yüzünden o da yok. haliyle doların yükselmesi türkiyeye sürekli zarar veriyor.

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
Dolar'ın yükselmesi ya da daha doğrusu TL'nin düşmesi neden turizme yarar sağlasın ki? TL düştükçe turistler daha az para bırakır.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Nasıl etkiler ? buraya kazık resmi koyucaktım ama neyse .

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Dolar çok eskilerde hep düşerdi. Bizzat Amerika düşürürdü. Çünkü Japon ve Avrupa malları piyasayı sarmıştı ve Amerikalılar kendi ürünlerini dışa satamıyorlardı. Doları düşürerek, ürünlerinin dış piyasadaki değerlerini düşürüyorlardı. Bu şekilde fiyat avantajı yaratmaya çalışıyorlardı. izim genç ve girişimci bir nüfusumuz var, Bu bizim en büyük avantajımız.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Merkez bankasının müdahalesini bekliyorum.Erasmustayım bütün işlerimi tl üzerinden kurla hallediyordum şimdi kur altüst oldu hergün zarardayım.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
2016 felaketler zinciriyle geçiyor. Dolar 5 TL olsun; zengin - fakir belli olsun.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
2016 felaketler zinciriyle geçiyor. Dolar 5 TL olsun; zengin - fakir belli olsun.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
yatırımcısını güldürdü ama alımlarını dolar üzerinden yapan bir çok esnafı zor duruma soktuğunu düşünüyorum Allah yardımcımız olsun
Yatırımcısını güldürür ama ahmaklıktan güldürür.
Bir kereliğine misal araba alırken araba parası kadar dolar biriktirdiyseniz fiyatlardaki artış sizi etkilemez.
Ancak daha sonraki alım satımlarda yine etkiler çünkü sonuçta bu ülkede herkes maaşını TL olarak alıyor, dolar olarak değil.
Eğer dolar olarak alanlar varsa zaten yabancı veya ithalat yapan bir şirkette çalışıyordur.
Yani şu kadar basit birşeyi neden kimse düşünmüyor anlamıyorum, sevinenler ahmaklıklarına sevinsinler, zararı sadece bir seferlik ertelediler.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
Yatırımcısını güldürür ama ahmaklıktan güldürür.
Bir kereliğine misal araba alırken araba parası kadar dolar biriktirdiyseniz fiyatlardaki artış sizi etkilemez.
Ancak daha sonraki alım satımlarda yine etkiler çünkü sonuçta bu ülkede herkes maaşını TL olarak alıyor, dolar olarak değil.
Eğer dolar olarak alanlar varsa zaten yabancı veya ithalat yapan bir şirkette çalışıyordur.
Yani şu kadar basit birşeyi neden kimse düşünmüyor anlamıyorum, sevinenler ahmaklıklarına sevinsinler, zararı sadece bir seferlik ertelediler.
piyasayla ya da alım satımla ne kadar ilgilisin bilmiyorum ama çevrem de değerli kağıt ve döviz alıp satan insanlar var ve şu zamana kadar çok büyük zararlar girdiklerini görmedim benim yatırımdan kastım buydu ve bu insanlar eğer ahmaksa iyi iş çıkarıyorlar kurdan kazandıkları paralarla

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
piyasayla ya da alım satımla ne kadar ilgilisin bilmiyorum ama çevrem de değerli kağıt ve döviz alıp satan insanlar var ve şu zamana kadar çok büyük zararlar girdiklerini görmedim benim yatırımdan kastım buydu ve bu insanlar eğer ahmaksa iyi iş çıkarıyorlar kurdan kazandıkları paralarla
Kurdan para kazananlar için demedim zaten, benim dediğim zamanında yüklü miktar dolar alıp şu an sevinenler.
Halbuki bir kere zararı ertelediklerine seviniyorlar.
Senin dediklerin ise başka. Kurdan para kazanmak ile iddia'dan veya altılı ganyan'dan para kazanmak arasında teknik olarak fark yok.
İkisi de bir miktar analiz, bilgi, öngörü ve belli miktar şans karışımı.
Ülkede kurdan para kazanan bir kitlenin olması bile zaten başlı başına ekonominin oldukça kötü olduğunun sinyali.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
Kurdan para kazananlar için demedim zaten, benim dediğim zamanında yüklü miktar dolar alıp şu an sevinenler.
Halbuki bir kere zararı ertelediklerine seviniyorlar.
Senin dediklerin ise başka. Kurdan para kazanmak ile iddia'dan veya altılı ganyan'dan para kazanmak arasında teknik olarak fark yok.
İkisi de bir miktar analiz, bilgi, öngörü ve belli miktar şans karışımı.
Ülkede kurdan para kazanan bir kitlenin olması bile zaten başlı başına ekonominin oldukça kötü olduğunun sinyali.
Haklısın maalesef ekonomik olarak çok zayıflar durumdayız kendi paramız her geçen gün değerini kaybediyor ve buna yatırımcılar seviniyor ama aslında ağlanacak halimize gülüyoruz. İlerleyen zamanlar da yine böyle beklenmedik artışlar yaşanırsa veya yaşanmaya devam ederse sanki bir ekonomik kriz daha kapıda bekliyor bizi.