Yüksek ram kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
İyi günler arkadaşlar öncelikle sıkıntım başlıkta da yazdığı gibi yüksek ram kullanımı . Son 1 aydır şu problemle mücadele etmeye çalışmaktayım fakat nedenini anlamış değilim windows10'dan mı kaynaklanıyor onu da bilmiyorum. Bilgisayarımda 1x8gb ram mevcut fakat örneğin nfs 2015 oyunu açıkken ram kullanımı şu şekilde :
Ekran Alıntısı.PNG

Hiç bir oyun vs açık değilken ise ram kullaımı şu şekilde :

ekran2.PNG

yardımcı olabilecek varsa çok makbule geçer

( sansürlediğim programların sorunumla bir alakası yok özel programlar oldukları için sansürledim)

Alecont

Müdavim
Reaksiyon puanı
509
Google Chrome yüzündendir. Benim bilgisayarımda bazen 8 i bile aşıyor.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Bu sorun Windows 10 yüzünden ama sorunlu bir işletim sistemi olduğunu göstermiyor. Başıma çok kez geldi çözüm yolları şu şekilde;

Windows Update ile işletim sistemini güncel tutmak
.iso kalıbını değiştirip tekrar format atmak
Bios güncellemek

Windows 10'u yükseltme ile mi edindin yoksa kendin mi format attın ? Bu olay sorunsuz bir sistemde kendi kendine de nüksedebiliyor. 5 dakika ortaya çıkıp kaybolabiliyor. Çözülmesi basit bir sorun dediklerimi yapın tekrar birlikte bakarız.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Açılışta hangi programlar çalışıyor? Başlangıç kısmının görüntüsünü de atarsanız inceleriz. :)

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
@mazruf hocam başlangıç programları şu şekilde :
ekran3.PNG

@Seyhoo hocam güncelleme konusuna birazdan bakabilirim fakat format atmam şuanlık imkansız gibi steamdan,originden vs kurduğum 300gb aşkın oyun var yani hepsini tekrardan indirmem çok zor, diğer harddisklerde de yer yok oyunları taşımam da pek mümkün değil yani

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
@mazruf hocam başlangıç programları şu şekilde :
Ekli dosyayı görüntüle 8363

@Seyhoo hocam güncelleme konusuna birazdan bakabilirim fakat format atmam şuanlık imkansız gibi steamdan,originden vs kurduğum 300gb aşkın oyun var yani hepsini tekrardan indirmem çok zor, diğer harddisklerde de yer yok oyunları taşımam da pek mümkün değil yani
Senin yaşadığın sorun tamamen bellek sızıntısıyla ilgili. Temiz format atman zaten şart yoksa çözmen imkansız gibi. Sürücüleri kesinlikle driver güncelleme programıyla yükleme.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Şu programları da devre dışı bırakın bence

upload_2016-8-9_14-56-31.png

Temiz format istemiyorsanız yükseltme yapabilirsiniz; dosyalarınız kalır.

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
Şu programları da devre dışı bırakın bence

Ekli dosyayı görüntüle 8364

Temiz format istemiyorsanız yükseltme yapabilirsiniz; dosyalarınız kalır.

Hocam gösterdiğiniz programları kapattım %6lık bir düşü oldu fakat hala %50nin üstünde bir kullanım var en iyisi @Seyhoo hocamında dediği gibi önce güncelleştirmeleri bir kontrol edip sonuç alamazsam format atmak olacak fakat şöyle bir sorum var. Steamdaki oyunları kayıt dosyaları herhangi bir yerde mevcut mu? Belgelerim vs yoksa kendi otomatik olarak sunucuya mı kayıt ediyor bilginiz var mı ? Oyunları tekrar indiririz bari kayıt dosyalarını kurtaralım

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Tüm oyunlar SteamLibrary klasöründe; bu klasörü korursanız oyunları tekrar indirmezsiniz.

Kayıt dosyaları da Program Files (x86)\Steam\userdata\ burada sanırım.

Steam konusunda daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır. @scorpion

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Cloud desteği varsa oyunda save dosyaları hosta kayıt olur ayarlardan aktif edin bu özelliğe sahip oyunların save dosyaları tekrar kuruşunuzda pc ye indirilir direk.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Userdata bölümünde bulunan dosyalar bulut sistemini destekleyen oyunlara ait oluyor. Onun haricinde oyunlar ya belgerim dosyasina ya da steamapps dosyasina kayit ediliyor.

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
Teşekkür ediyorum arkadaşlar hepinize şu yedeklemeleri yaptıktan sonra format atarım, inşallah sorunum çözülmüş olur diyelim

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Hocam steamapps klasorunu kopyalasam formattan sonra geri atsam olmaz mi

Verdigim yönlendirmede bütün detaylar mevcut.

Önemli olan kisim surasi

Not:
Üçüncü taraf yükleyici veya indiriciler kullanan birçok oyun, Steam'in yedekleme özelliğiyle uyum sağlamayacaktır. Buna MMO türünde veya oynaması ücretsiz olana üçüncü taraf oyunları da dahildir. Sadece Steam aracılığıyla indirilen, yüklenen ve güncelleştirilen oyunlar bu araçla uyumludur.

Önemli:
Bu özellik kullanılarak alınan Valve oyunlarının yedekleri, oyun kayıtlarını, özel çok oyunculu haritalarını veya yapılandırma dosyalarını içermeyecektir. Tüm yüklemenizin (özel içerik de dahil) yedeğini almak için, tüm özel dosyalarınızın kopyalarının şu konumda bulunduğundan emin olun: C:\\Program Files\\Steam\\SteamApps\\<kullanıcı adı>\\<oyun adı>\\<oyun adının kısaltması>\\ :

• /cfg/ - Özel yapılandırmalar ve yapılandırma betikleri
  • /downloads/ - Çok oyunculu oyunlar için özel içerikler
  • /maps/ - Yüklenmiş veya çok oyunculu oyun sırasında indirilmiş özel haritalar
  • /materials/ - Özel dokular ve görünümler
  • /SAVE/ - Tek oyunculu oyun kayıt dosyaları

Alecont

Müdavim
Reaksiyon puanı
509
Şu dediklerinizi bende bi yapayım ya. Ram kullanımı 8 e çok yakın bende de ama Chrome kapatınca bayağı azalıyor. Gerçi bende çok sekme açık oluyor.

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Şu chrome u kullanmayın arkadaşlar maxthon tavsiye ederim size chrome rami ve neti sömürüyor hatta özellikle neti , arka planda svchost lar çalıştırıyor.

Alecont

Müdavim
Reaksiyon puanı
509
Alıştım ya Chrome'a. Mozilla falan denedimde gözüme hiç güzel gelmedi.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Şu chrome u kullanmayın arkadaşlar maxthon tavsiye ederim size chrome rami ve neti sömürüyor hatta özellikle neti , arka planda svchost lar çalıştırıyor.
Bu durumun Chrome ile hiçbir alakası yok ama. Ayrıca donanım gücü yüksek ise Chrome'den performanslı tarayıcı yok. Bağımsız testlerde defalarca kanıtlandı.

Alecont

Müdavim
Reaksiyon puanı
509
Bu durumun Chrome ile hiçbir alakası yok ama. Ayrıca donanım gücü yüksek ise Chrome'den performanslı tarayıcı yok. Bağımsız testlerde defalarca kanıtlandı.
"sistem gücü yüksek ise" işte kilit cümle bu. 16 GB ramim var bi kaç sekme chrome 3 GB kullanıyor. 8 GB rami olan ne yapsın?

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233

Ben kotalı net kullanan biri olarak hangi program nasıl yiyor iyi takip ederim chrome açar açmaz direk arka plana svchostu oturtuyor bunu durdurunca chrome da sapıtıyordu 4-5 pc de aynı durumu gözlemledim bir şey sölüyorsak dayanağı vardır :) performansı vs ona bir şey diyemem şahsen maxthona geçtim 1-2 senedir bunu kullanıyorum memnunum .

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
"sistem gücü yüksek ise" işte kilit cümle bu. 16 GB ramim var bi kaç sekme chrome 3 GB kullanıyor. 8 GB rami olan ne yapsın?
Bende 8 gb ram var Chromeda 10'a yakın yada daha fazla sekme açıyorum 3 gb rami geçmiyor. Daha düşük çalışma frekansına sahip bir ramde denedim yine aynı değişen bir şey yok. Benim tavsiyem yüksek donanıma sahip olupta Chrome'dan başka tarayıcıya yönelmek tarayıcı performansı açısından kayıp olur yönündeydi. Zaten bir tarayıcı donanım gücünü kullanmazsa ne kadar performanslı olabilir ki ? Eğer yazılım olarak bir tarayıcı güçlüyse zaten o kendini belli eder. Midori ile Maxton'u düşük sistem özelliklerine sahip kullanıcılar için ideal.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Ben kotalı net kullanan biri olarak hangi program nasıl yiyor iyi takip ederim chrome açar açmaz direk arka plana svchostu oturtuyor bunu durdurunca chrome da sapıtıyordu 4-5 pc de aynı durumu gözlemledim bir şey sölüyorsak dayanağı vardır :) performansı vs ona bir şey diyemem şahsen maxthona geçtim 1-2 senedir bunu kullanıyorum memnunum .
Bende Chrome ile ilgili ram sıkıntısı yok. Svchost kaynaklarını kullansa bile yine değişen bir şey yok. Şikayetiniz tam olarak ram tüketimi yönünden mi ?

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Bende 8 gb ram var Chromede 10'a yakın yada daha fazla sekme açıyorum 3 gb rami geçmiyor. Daha düşük çalışma frekansına sahip bir ramde denedim yine aynı değişen bir şey yok. Benim tavsiyem yüksek donanıma sahip olupta Chrome'dan başka tarayıcıya yönelmek tarayıcı performansı açısından kayıp olur yönündeydi. Zaten bir tarayıcı donanım gücünü kullanmazsa ne kadar performanslı olabilir ki ? Eğer yazılım olarak bir tarayıcı güçlüyse zaten o kendini belli eder. Midori ile Maxton'u düşük sistem özelliklerine sahip kullanıcılar için ideal.

Bende ram sorunu yaratmadı chrome ancak dediğim gibi kotalı 3g kullandığım için hangi program nasıl tüketiyor dikkat etmem gerekiyor chrome u takip ettiğimde neti sömürdüğünü gördüm sınırsız netliler için sıkıntı yaratmıyabilir bir şey diyemem ancak benim için sıkıntılı bir durum bu neti sömüren uygulamalar 3g nin kendi içinde bile olabiliyor mesela vodafone quick smart ve mobile programlarında arka planda net sömüren noktalar mevcuttur çakallar kota çabuk bitsin diye içine gömmüşler :)) dediğim gibi herkes için sıkıntı yaratıcak durumlar değil ancak ben nedensiz yere neti sömüren yazılımları şahsen tavsiye etmiyorum herkesin kendine kalmış bir şey.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Bende ram sorunu yaratmadı chrome ancak dediğim gibi kotalı 3g kullandığım için hangi program nasıl tüketiyor dikkat etmem gerekiyor chrome u takip ettiğimde neti sömürdüğünü gördüm sınırsız netliler için sıkıntı yaratmıyabilir bir şey diyemem ancak benim için sıkıntılı bir durum bu neti sömüren uygulamalar 3g nin kendi içinde bile olabiliyor mesela vodafone quick smart ve mobile programlarında arka planda net sömüren noktalar mevcuttur çakallar kota çabuk bitsin diye içime gömmüşler :)) dediğim gibi herkes için sıkıntı yaratıcak durumlar değil ancak ben nedensiz yere neti sömüren yazılımları şahsen tavsiye etmiyorum herkesin kendine kalmış bir şey.
Evet haklısınız Chrome'nin o sıkıntısı var. Hatta ben bunu bug reportta Chrome geliştiricilerine belirttim halen geri dönüş yok. En azından bu kullanımı en aza indirgesinler. Kotasız olduğum için problem yok ama AKK'ye de etkisi yok değil.

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Evet haklısınız Chrome'nin o sıkıntısı var. Hatta ben bunu bug reportta Chrome geliştiricilerine belirttim halen geri dönüş yok. En azından bu kullanımı en aza indirgesinler. Kotasız olduğum için problem yok ama AKK'ye de etkisi yok değil.

Evet tırtıklaması kötü zaten bu şekilde neti tırtıklıyan birçok uygulama var w10 kuruyorum mesela daha bismillah servisleri durdururken 800 mb gidiyor özellikle arka plan akıllı aktarım hizmeti tam kota katilidir, bizim millet bunları takip etmiyor ondan sonra ay ortasında benim akk neden doldu diyorlar :D eskiden 128 kb net kullanırdım en ufak tüketimde yamultuyordu ordan kaldı bu takıntı :D

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Evet tırtıklaması kötü zaten bu şekilde neti tırtıklıyan birçok uygulama var w10 kuruyorum mesela daha bismillah servisleri durdururken 800 mb gidiyor özellikle arka plan akıllı aktarım hizmeti tam kota katilidir, bizim millet bunları takip etmiyor ondan sonra ay ortasında benim akk neden doldu diyorlar :D eskiden 128 kb net kullanırdım en ufak tüketimde yamultuyordu ordan kaldı bu takıntı :D
Evet Windows 8.1 ve özellikle 10 öyle. Ama buna da çözüm bulduk çok şükür. Ne kadar gereksiz, ispik edici ve istenmeyen uygulama servis vs. varsa hepsinin kökünden kazıyan bir yazılım var. Bunu yazılımcı bir arkadaşım macro, java ve C++ kodlarıyla yaptı ve kesinlikle tavsiye ederim, teknik serviste kullanıyorum. Net framework ve Microsoft Visual paketleri olmadan çalışmıyor haberiniz olsun.
Kokteyl.rar

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Evet Windows 8.1 ve özellikle 10 öyle. Ama buna da çözüm bulduk çok şükür. Ne kadar gereksiz, ispik edici ve istenmeyen uygulama servis vs. varsa hepsinin kökünden kazıyan bir yazılım var. Bunu yazılımcı bir arkadaşım macro, java ve C++ kodlarıyla yaptı ve kesinlikle tavsiye ederim, teknik serviste kullanıyorum. Net framework ve Microsoft Visual paketleri olmadan çalışmıyor haberiniz olsun.
Kokteyl.rar

Teşekkürler deniyeceğim .

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Kokteyl denilen programı denemenizi tavsiye etmiyorum. Ne var acaba, seçenekler nedir diye tıklamamla bir sürü ayar yaptı. Sistem geri yüklemeyi falan kapatmış, ekran kartının adı firepro acayip bir şey oldu.

upload_2016-8-9_17-50-22.png