Yüksek lisans nasıl yaparım ?

Bu konuyu okuyanlar

muhammedyakup

Doçent
Reaksiyon puanı
4
arkadaşlar seneye okulum bitiyor hayırlısıyla ama ben yüksek lisans yapmak istiyorum hangi sınavlara girmeliyim? (alesden başka) belli bir puanı geçme gibi birşey varmı sınavdan belli bir puan aldıktan sonra hangi üniversiteye nasıl başvuru yapmam gerekir bilen arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim :)

mela

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ales'e gir puanını cebine koy gerisi gelir.Her üniversitenin yüksek lisans öğrencisi alım kriterleri farklıdır.Kimi üniversite Ales 60 ister,kimisi 70 ister. Tabi başka kriterleri de göz önünde bulundurabilirler.Ayrıca KPDS'ye girip 70 üstü bi puan alırsan rakiplerinden 1-0 önde başlarsın..Eğitim hayatında başarılar...

xxakadir

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu konu çok önemli genç arkadaşlar üzerinde durmalı.

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Öncelikli olarak yüksek lisans yapmak istediğin konuyu belirle ve hangi hocayla yüksek lisans yapmak istiyorsan önceden git kendisiyle konuş. Hocam sizin için uygunsa yanınızda üksek lisans yapmak istiyorum diye fikrini al.
Daha sonra ALES,ÜDS(yada KPDS) sınavlarına gir. her üniversitenin başvururken istediği puanlar farklıdır. Bazıları mülakatta yapar. Hayırlısı

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Not ortalaman, ALES puanın ve KPDS 70+ olması gerekiyor. Sonra mülakata gireceksin. Umarım hocalarınla aran iyidir :) KPDS 70+ alamazsan UDS 60+ yapman yüksek lisansa başlaman için yeterli olur. Yalnız ilk KPDS sınavında 70+ yapıp bu belgeyi teslim etmen gerekiyor. Akademik hayatında başarılar.

muhammedyakup

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Ales'e gir puanını cebine koy gerisi gelir.Her üniversitenin yüksek lisans öğrencisi alım kriterleri farklıdır.Kimi üniversite Ales 60 ister,kimisi 70 ister. Tabi başka kriterleri de göz önünde bulundurabilirler.Ayrıca KPDS'ye girip 70 üstü bi puan alırsan rakiplerinden 1-0 önde başlarsın..Eğitim hayatında başarılar...
çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için :D Bakalım aralıkda alese ilkbahar dönemindede kpdsye gircem hayırlısıyla :D

Öncelikli olarak yüksek lisans yapmak istediğin konuyu belirle ve hangi hocayla yüksek lisans yapmak istiyorsan önceden git kendisiyle konuş. Hocam sizin için uygunsa yanınızda üksek lisans yapmak istiyorum diye fikrini al.
Daha sonra ALES,ÜDS(yada KPDS) sınavlarına gir. her üniversitenin başvururken istediği puanlar farklıdır. Bazıları mülakatta yapar. Hayırlısı
Mesela ben konyada okuyorum ama kocaelinde yüksek lisans yapmak istiyorum nasıl konuşcam ki oradaki hocayla ?

Not ortalaman, ALES puanın ve KPDS 70+ olması gerekiyor. Sonra mülakata gireceksin. Umarım hocalarınla aran iyidir :) KPDS 70+ alamazsan UDS 60+ yapman yüksek lisansa başlaman için yeterli olur. Yalnız ilk KPDS sınavında 70+ yapıp bu belgeyi teslim etmen gerekiyor. Akademik hayatında başarılar.

ganom 2,70 şuanda.O zaman benim ALESden yüksek bir puan almam lazım çünkü ing biraz kötü kpdsdende 50 60 arası alsam yeterli olur herhalde verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim bu arada :D

anlamadığım bir şey daha var hocalarınla aranı iyi tut demiş arkadaşlar ama ben okuduğum üniversitenin dışında bir yerde yüksek lisans yapmak istersem bunun bana ne faydası olcak ki ?

gago

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kusura bakma da yüksek lisans yapacak adam bu tür sorular sormaz. Çünkü yüksek lisansın temelinde araştırma gelir. Eğer başvuru bilgilerini dahi araştırmaktan aciz olup buraya soruyorsan, ki burası bir eğitim sitesi değil, hiç uğraşma derim. Nacizane önerim.

gago

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Burasi ozgur bir ulke, ogrenci arkadas istedigi yere sormakta serbest, ayrica kimsenin kimseyi bu sekilde yargilamaya hakki yok, burada da yuksek lisans egitimini tamamlamis bir cok arkadas var, biraz saygi.

Benim yorumuma da katılmamakla birlikte saygı duymak zorundasınız. Burası özgür bir ülke klişesinden de lütfen kurtulun. 2 farklı yüksek lisans yapmış biri olarak şahsi fikrim (ki bu soruyu soran arkadaştan bağımsızdır) bu seviyeye gelmiş birinin daha bağımsız hareket edebiliyor olması gerektiği yönünde. Sorusuna cevap olarak ise bölümünü ve çalışmak istediği konuyu bilmiyorum fakat Türkiye'de özellikle sosyal bilimler alanında Boğaziçi, Bilgi, ODTU, Sabancı, Koç, Bilkent gibi okullar dışında master yapmanın bireye bir katkısı olmadığını düşünüyorum.

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Benim yorumuma da katılmamakla birlikte saygı duymak zorundasınız. Burası özgür bir ülke klişesinden de lütfen kurtulun. 2 farklı yüksek lisans yapmış biri olarak şahsi fikrim (ki bu soruyu soran arkadaştan bağımsızdır) bu seviyeye gelmiş birinin daha bağımsız hareket edebiliyor olması gerektiği yönünde. Sorusuna cevap olarak ise bölümünü ve çalışmak istediği konuyu bilmiyorum fakat Türkiye'de özellikle sosyal bilimler alanında Boğaziçi, Bilgi, ODTU, Sabancı, Koç, Bilkent gibi okullar dışında master yapmanın bireye bir katkısı olmadığını düşünüyorum.
Neden o üniversiteler dışındakilerin bireye katkısı olmuyormuş acaba? Diğerleri üniversite değil mi? Diğer üniversitelerdeki yüksek lisansın madem kimseye katkısı yok neden varlar o vakit :p

gago

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Neden o üniversiteler dışındakilerin bireye katkısı olmuyormuş acaba? Diğerleri üniversite değil mi? Diğer üniversitelerdeki yüksek lisansın madem kimseye katkısı yok neden varlar o vakit :p

Sorunuza sondan başlayarak cevap vereyim. Ülkede binlerce işe yaramayıp da mevcut olan olgu ve kurum var. Bunun var olması mı tuhaf geliyor? Belli başlı ideoloji ve kısıtlamaların boyunduruğundan asla kurtulamayacak olmaları saydığım üniversitelerin dışında kalan kurumlar için ciddi bir sorun. Sizin gibi düşünmeyen hocalarla çalışma şansınız yok denecek kadar az ki bu akademinin mantığına aykırı.
[MENTION=262227]muhammedyakup[/MENTION] Sizin tercihlerinizi asla eleştirdiğimi düşünmeyin. Uzun süredir akademinin içinde olan biri olarak fikrimi söyledim. Tam tersini düşünüyorsanız da samimi şekilde saygı duyarım. Ve nedenlerini açıklamanızı isterim. Başarılar.

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Kusura bakma da yüksek lisans yapacak adam bu tür sorular sormaz. Çünkü yüksek lisansın temelinde araştırma gelir. Eğer başvuru bilgilerini dahi araştırmaktan aciz olup buraya soruyorsan, ki burası bir eğitim sitesi değil, hiç uğraşma derim. Nacizane önerim.

Gago sana katılıyorum ama arkadaşada kızmamak lazım eğitim sisteminin gereği bu çünkü. İnsanları sistemin bir parçası olarak yetiştiriyorlar..

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
önemli olan soru şu: hangi bölümde okuyorsun ve neden yüksek yapmak istiyorsun? bazı bölümler var ki; yüksek yapmak zaman kaybından başka birşey değil. ülkemizde üniversiteli işsiz çok olduğundan üni mezunu pek çok öğrenci, boşta gezmemek için yüksek yapıyor. tabi bir de "acaba üniversitede kalabilir miyim" umudu da var.

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4

2 farkli yuksek lisans bitirmissin,cabalarindan dolayi seni bir vatandas olarak tebrik ediyorum,soylemlerinde yanlislik var da demiyorum,sadece karsimizda her kim olursa olsun,ister turkceyi bozuk konusuyor olsun,isterse de soru sormayi bilmiyor olsun o kisiyi yonlendirmek bilenlerin gorevidir, is universitede degil, kisinin kendi ozunde,bir hocam vardi ilahiyat mezunu simdi florida/miami de cok unlu bir IT egitim merkezinde egitmen,nerden nereye diyor insan,ben koyde dogdum,imam hatip okulunu bitirdim,sonrasinda computer science,simdi ise fransada microsoft egitim merkezindeyim,ingiltereye,praqa egitime,seminerlere kosusturup duruyoruz,yani Turkiyede universite diplomasiyla mi yaptim bu isi,hayir,Bilkenti mi bitirdim hayir,odtuden mi mezun oldum hayir,ben halk icin kurulan universitelerin parali sekilde egitim vermesine karsi olan bir insanim,kimisi parali,kimisi degil,bu nedenle adini saydigin universiteleri sahsi olarak tanimiyorum.

muhammedyakup

Doçent
Reaksiyon puanı
4
kardeşim burasını ben bir aile gibi gördüğüm için ilk soracağım yer tabi ki buradaki abilerim ablalarım olacaktır ayrıca buraya sormamın diğer bir nedeni burada yüksek lisans yapmış kişilerden deneyimlerini öğrenmek istememdir.

önemli olan soru şu: hangi bölümde okuyorsun ve neden yüksek yapmak istiyorsun? bazı bölümler var ki; yüksek yapmak zaman kaybından başka birşey değil. ülkemizde üniversiteli işsiz çok olduğundan üni mezunu pek çok öğrenci, boşta gezmemek için yüksek yapıyor. tabi bir de "acaba üniversitede kalabilir miyim" umudu da var.
bölümüm elektrik elektronik mühendisliği seneye bitiriyorum inş ben boşta gezmemenin yanı sıra uygun olursa hem çalışıp hem yüksek lisansımı yapmayı düşünüyorum nasip olursa olmazsada askere gidip geldikten sonra bir işe girmeyi düşünüyorum

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
KPDS 70 alman şart diye biliyorum. Yani eskiden böyleydi. Başka bir üniversitede yüksek yapma şansın ise 0'a oldukça yakın. Zaten kontenjan çok sınırlı bazı üniversiteler kendi öğrencilerini bile eliyorken dışarıdan gelen birisine bu şansı hiç sunmazlar. Böyle talebin yüksek olduğu üniversitelerden birisindeysen de son belirleyici eleyici mülakat olacağı için orada hocalarınla aranın iyiliği önemli bir faktör. Seni seven hocaların kuruldaki prof.larla görüşüp senin için birşeyler yapabilirler.

__L__

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Peki arkadaşlar yurtdışında yüksek lisans yapmak için ne gerekiyor? Kanada'da yapmayı düşünüyorum yüksek lisansı.

flz_colak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar yüksek lisansta not ortalamasının önemi yurtdısındaki üniversiteler icin cok büyük mü bilen var mı acaba?

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
arkadaşlar seneye okulum bitiyor hayırlısıyla ama ben yüksek lisans yapmak istiyorum hangi sınavlara girmeliyim? (alesden başka) belli bir puanı geçme gibi birşey varmı sınavdan belli bir puan aldıktan sonra hangi üniversiteye nasıl başvuru yapmam gerekir bilen arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim :)

Arkadaşım, elektrik elektronik müh. okuyormuşsun çok güzel bir bölüm.

Yüksek lisans konusuna gelirsek 2 seçenek var önünde;

Askerliği erteleyebildiğin kadar ertelemek istiyorsan; 2 sene tecil ettir ve sonra iş bul kendine. 2 sene boyunca iş yerindeki pozisyonun ve kariyer hedeflerin doğrultusunda ve şirketinin izin verdiği ölçüde yüksek lisans fırsatlarını araştır. Böylelikle hem askerliğini ertelemiş olursun, hemde yüksek lisans konusunda daha bilinçli bir tercih yapmış olursun. Okuldaki teorikle iş yerindeki pratiği bir arada götürmüş olursun(2.öğretim yüksek lisans seçenekleri mevcut, gündüz iş akşam ders).

Eğer akademik kariyer yapmak istiyorsan; Elite bir üniversitede yada yurtdışında yapmanı tavsiye ederim. Ama 2 sene yüksek yapıp sonra iş hayatına atılcam dersen hata edersin, koskoca 2 seneni ziyan etmiş olursun ve hayata 1-0 geriden başlarsın.(çünkü hem iş hemde yüksek birarada yapılabilir).

Mezuniyet sonrası doğrudan yüksek lisansı çok gereksiz buluyorum. Kişiye pek bir faydası yok, diploması dışında ki zaten çoğu şirket dikkate almıyor yüksek lisansı. Mezuniyet sonrası yüksek yapan çoğu arkadaşlarım, bizlerle(yapmayanlar la) aynı işleri buldular. Onlar geldiğinde biz zam + terfi almıştık, onlar 2 sene gerimizden geldiler hep.

muhammedyakup

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşım, elektrik elektronik müh. okuyormuşsun çok güzel bir bölüm.

Yüksek lisans konusuna gelirsek 2 seçenek var önünde;

Askerliği erteleyebildiğin kadar ertelemek istiyorsan; 2 sene tecil ettir ve sonra iş bul kendine. 2 sene boyunca iş yerindeki pozisyonun ve kariyer hedeflerin doğrultusunda ve şirketinin izin verdiği ölçüde yüksek lisans fırsatlarını araştır. Böylelikle hem askerliğini ertelemiş olursun, hemde yüksek lisans konusunda daha bilinçli bir tercih yapmış olursun. Okuldaki teorikle iş yerindeki pratiği bir arada götürmüş olursun(2.öğretim yüksek lisans seçenekleri mevcut, gündüz iş akşam ders).

Eğer akademik kariyer yapmak istiyorsan; Elite bir üniversitede yada yurtdışında yapmanı tavsiye ederim. Ama 2 sene yüksek yapıp sonra iş hayatına atılcam dersen hata edersin, koskoca 2 seneni ziyan etmiş olursun ve hayata 1-0 geriden başlarsın.(çünkü hem iş hemde yüksek birarada yapılabilir).

Mezuniyet sonrası doğrudan yüksek lisansı çok gereksiz buluyorum. Kişiye pek bir faydası yok, diploması dışında ki zaten çoğu şirket dikkate almıyor yüksek lisansı. Mezuniyet sonrası yüksek yapan çoğu arkadaşlarım, bizlerle(yapmayanlar la) aynı işleri buldular. Onlar geldiğinde biz zam + terfi almıştık, onlar 2 sene gerimizden geldiler hep.
bende öyle düşünüyordum verdiğin bilgiler için teşekkür ederim :D dediğin gibi önce bir iş ortamına girmek lazım hangi alan üstüne yoğunlaişmak istediğimi seçip onun üzerine yüksek lisans yapmam daha faydalı olur

cyberteror

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ales neyse kpds sıkıntı ya zor bir sınav ve akademik düzeyde ingilizce bilmek yetmiyor 70 almak için :S