Yüksek çözünirlü ekranlar önemli mi ?

Bu konuyu okuyanlar

Emre:)

Doçent
Reaksiyon puanı
403
1080p ile daha yüksek çözünürlüklü telefonlar arasındaki fark ne kadar anlaşılır veya sizin telefon alırken dikkat ettiğiniz bir husus mu ? Meraktan soruyorum. Ben pek bir fark göremiyorum. Yani alıcağım telefonun full hd olması benim için yeterli oluyor. Hdde farkı anlıyorum ama full hdmin üstünde fark çok zor algılanıyor.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
daha büyük ekranda daha az ayrıntı olduğu için görüntü kalitesi artıyor ve gittikçe daha gerçekçi oluyor.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Gereksiz hatta boşa duran özellik olur. :) Ne işine yarar arada film izlerken filan süper net olsun dersin açarsın 2k'yı izlersin sonra kapatırsın olsa güzel bir özellik tabi bir şartla 1080p'ye geri dönebilmek şartıyla. Çünkü kimse biraz daha gereksiz çözünürlük için batarya süresi ve cihazın serin çalışmasından vazgeçmek istemez. Ayrıca cihaz çok büyük değilse pek arayan olacağını sanmam zaten büyükten kastım note 10+, mi max vs. yoksa hepsi artık büyük ekran sayılır.
Not; Bu arada yurtdışı yabancı bir şirket olan sony mobile 4k'dan 5k'ya geçmeye hazırlanıyor... bu gereksiz bilgiyide buraya bırakmış olalım.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Telefondan video izlemeyi çok seven biri ise???

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
1080p ile daha yüksek çözünürlüklü telefonlar arasındaki fark ne kadar anlaşılır veya sizin telefon alırken dikkat ettiğiniz bir husus mu ? Meraktan soruyorum. Ben pek bir fark göremiyorum. Yani alıcağım telefonun full hd olması benim için yeterli oluyor. Hdde farkı anlıyorum ama full hdmin üstünde fark çok zor algılanıyor.

2k'dan Full Hd'ye aldığınız o an farkı hissediyorsunuz. Ekran biraz daha sönük kalıyor. Ama aradan birkaç dakika geçince alışıyorsunuz, normal gelmeye başlıyor.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
PPI değerine de dikkat etmek gerekir. Eğer PPI’sı en az 320(yada 324) ise o zaman normal mesafede pikselleri ayrıştıramazsın. Yani sen normal mesafeden telefona bakıyorsan genel olarak 1080p ekranlı telefonlar(hatta iphone xr gibi bazı düşük çözünürlüklü telefonlar) sana yeter.

Ama normal mesafeden daha yakından bakıyorsan o zaman daha iyi PPI değerine sahip bir telefon isteyebilirsin. VR için çok yüksek PPI şart.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Hem gereksiz hem güzel fhd,2k ve 4k yı yanyana kıyasladık fark baya var keskinlik canlılık vb

Doçent
Reaksiyon puanı
403
Açıkcası 4k telefon alıp 1080p kullanarak pil tasarrufu etmeye çalışırdım herhalde :D

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
S10'da 4k ekran var ama Fhd kullanıyorum çünkü çok şarj harcıyor. Yanı olup olmaması bir şey değiştirmiyor :)

Xriyantos

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Ben Note9'umu FHD'de kullanıyorum bana kalırsa FHD üstüne ihtiyacımız yok. Sadece boşa yoruyoruz telefonları. FHD gayet yeterli her şeyin yeterince detaylı olduğu bir çözünürlük. Göz zaten zamanla alışıyor hepsi aynı geliyor yüksek çözünürlükte.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
dizi veya film izleyen biriysen hele fotograf manyağı isen tabiki önemli
artık insanlar telefon alırken ekran kalitesine de bakıyor ki haklılar

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
dizi veya film izleyen biriysen hele fotograf manyağı isen tabiki önemli
artık insanlar telefon alırken ekran kalitesine de bakıyor ki haklılar

İnsanlar ekran kalitesine bakarken gözlerini düşünüyorlar yani sağlıklarını.

Bence yüksek çözünürlük gereksiz. HD+ bile yeterli gelebiliyor. Sonuçta saatlerce izlemiyoruz bir şeyi.

Fotoğraf manyağı insan da ekran kalitesine değil sensör kalitesine ve IMAGE STABILIZATION işine bakar.

Doçent
Reaksiyon puanı
403
İnsanlar ekran kalitesine bakarken gözlerini düşünüyorlar yani sağlıklarını.

Bence yüksek çözünürlük gereksiz. HD+ bile yeterli gelebiliyor. Sonuçta saatlerce izlemiyoruz bir şeyi.

Fotoğraf manyağı insan da ekran kalitesine değil sensör kalitesine ve IMAGE STABILIZATION işine bakar.
Yok hocam dayımın yüzündeki sivilcesindeki beyazlığı görmeden rahat edemiyorum :D