Bu konuyu okuyanlar

Mustafa Demiral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese merhaba. 1 ay önce laptop aldım. Bütün özellikleri yüksek fakat oyunlarda donma, kasma sorunları yaşıyorum. Üstelik hepsine sistemim yettiği halde. çift ekran kartına sahip olduğum için çeşitli ayarları yapmam gerekmiş. Sistem de iki tane ekran kartı var. Bunlardan 1.AMD RAEDON R5 diğeri ise AMD RAEDON R8. Benim amacım yüksek olan ekran kartını birincil yapmak. R5 512 mb r8 de 4 gb ben r8 i birincil yapıp oyunlarda falan filan hiçbir sıkıntı yaşamamak isti1yorum. Ve bunun ayarlraını buldum. AMD geçişli grafikler uygulama ayarlarından istediğimiz oyunu seçerek yüksek performans seçeneğini seçiyoruz. Ve sıkıntı ortadan kalkıyor deniliyordu. Fakat bunları yapmama rağmen sorun hala devam ediyor. Örneğin cs go da en az 250 - 300 fps almam gerekirken 40-60 fps alıyorum. Bu da çok sıkıntılı bir durum. Lütfen ne yapacağımı söyleyin, yardım edin!

NOT: Bilgisayarımın özelliklerini aşağıda ki resimden görüntüleyebilirsiniz.

Rootsyl

Profesör
Reaksiyon puanı
514
iyide ekran kartı yok?
tabi düşük fps alırsın
bilgisayarın şu an işlemcide bulunan ekran kartı modülünü kullanıyor
laptop olduğunu varsayıyorum
ekran kartın olmadığı için düşük fps alman normal

radyofon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Windows aero yu ve güç tasarruf modunu kapat.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yapman gerekenler;
  1. GameDVR'ı devredışı bırak
  2. Bilgisayarıma sağ tıkla > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Performans ayarları > En iyi performans için ayarla.
  3. Denetim masası > arama çubuğundan güç yaz ve güç ayarlarına gir > Yüksek performansı seç.
  4. CS:GO steam başlangıç ayarlarında -high -novid ayarlarını da koy.
  5. CS:GO grafiklerini 4:3'e ayarla ve 1024x768 yap çözünürlüğü ve her şeyi en düşük ayara al.
  6. Youtube'da Unlost'un kanalında bazı ayarlar cfg dosyasında gösterilmişti. İşine yarayabilecek komutlar veriyor. Bakmanı tavsiye ederim.
Eğer ki bunlardan sonra bile olmuyorsa;

[Mini PCI-E Version] V8.0 EXP GDC Laptop External Independent Video Card Dock

EXP GDC HDMI to Mini Pci-e Cable

Rootsyl

Profesör
Reaksiyon puanı
514
Yapman gerekenler;
  1. GameDVR'ı devredışı bırak
  2. Bilgisayarıma sağ tıkla > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Performans ayarları > En iyi performans için ayarla.
  3. Denetim masası > arama çubuğundan güç yaz ve güç ayarlarına gir > Yüksek performansı seç.
  4. CS:GO steam başlangıç ayarlarında -high -novid ayarlarını da koy.
  5. CS:GO grafiklerini 4:3'e ayarla ve 1024x768 yap çözünürlüğü ve her şeyi en düşük ayara al.
  6. Youtube'da Unlost'un kanalında bazı ayarlar cfg dosyasında gösterilmişti. İşine yarayabilecek komutlar veriyor. Bakmanı tavsiye ederim.
Eğer ki bunlardan sonra bile olmuyorsa;

[Mini PCI-E Version] V8.0 EXP GDC Laptop External Independent Video Card Dock

EXP GDC HDMI to Mini Pci-e Cable
off lowspec gamerı çok seviyorum ^^

Mustafa Demiral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyide ekran kartı yok?
tabi düşük fps alırsın
bilgisayarın şu an işlemcide bulunan ekran kartı modülünü kullanıyor
laptop olduğunu varsayıyorum
ekran kartın olmadığı için düşük fps alman normal
Bilgisayar Laptop fakat dediğim gibi amd ayarlarından yüksek performans seçeneğini seçince 4gb ekran kartını kullanıyor.

mrtlln

Asistan
Reaksiyon puanı
61
intel'in işlemci ile birlikte intel hd graphics leri karşısında AMD APU sistemleri ile pazarda intele bayrak açtı

İntelde işlemci yanındaki grafik kartı yanında harici amd veya nvidia tercih edilirlen

AMD apu larda amd + harici amd

7. nesil amd 10 larda bildiğim kadarı ile dual graphic seçeniği var. Dual yabGraphic ne peki iki ekran kartında çalıştırıp daha yüksek performans almanı sağlar.

Nasıl yapılır peki, bu konuda intel ve nvdia hakkında neredeyse herkesin bilgisi var ama amd tarafında bilgisizlik ve bir çok yanlış bilgi var.

Download Drivers linkten son güncel cihazına ait olan driver i al Automatically Detect and Install Your Driver seç o kendi uygun sürücüyü bulur indirir.

Dual Graphics'i etkinleştirme için AMD Catalyst Kontrol Merkezi aç

performans yada gaming altında bir yerde dual graphic sekmesi var orda enable et

upload_2017-7-27_11-43-32.png

son olarak win10 kullanıyorsun sanırım

daha sonra directx end user web yükeyicisi bul google da arat microsoft sayfasında çıkar, geçmişe yönelik mevcut oyunlar için eksik dll leri falan tamamlar yoksa zaten program kuruculacak birşey bulunamadı der.

umarım işine yarar

Mustafa Demiral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yorumunuz için teşekkür ederim deneyip sonucu sizlerle paylaşacağım.

Mustafa Demiral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Hiç bir şey değişmedi halen kasma sorunları devam etmekte. Ne yapmalıyım lütfen yardım !

mustox

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam bende intel i3 işlemci
4GB ram
1GB 256 BİT 9600 GT NVİDİA EKRAN KARTI
ANCAK ETS 2 FPS HEP 10 VEYA 15 LERDE NEDEN YAPAR YARDIM ETSENİZ
(WİN 7 HOME PREMİUM)

Rraey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Nvıdıa kullananlar için 3D görüntü ve HD ses programını ekran kartı driverindan kaldırın fps düşüklüğünden kurutulursunuz

neusteder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam bende de aynısı oluyor
hp pavilon bilgisayer var bende ram 12 ekran kartı r5 512 ve r8 4 ama en basit oyunlarda da bile kasıyor
bu turlu guclu ekran kartı devreye gırmıyor
açiiiiiiiiiiiiiiiiiiil yardim

#Fire#

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
@neusteder aynı sorun bende de var bu sorunla karşılaşan en son kişi sen olduğun için sana yazmak istedim bende de r5 512 mb amd radeon 520 2 gb var ve hiçbir zaman 2 gb olan devreye girmiyor. bu sorunu çözümünü bulunca yazarsan çok teşekkür ederim bu sorun yüzünden zulada bile minimum ayarda donmalar oluyor.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
@neusteder aynı sorun bende de var bu sorunla karşılaşan en son kişi sen olduğun için sana yazmak istedim bende de r5 512 mb amd radeon 520 2 gb var ve hiçbir zaman 2 gb olan devreye girmiyor. bu sorunu çözümünü bulunca yazarsan çok teşekkür ederim bu sorun yüzünden zulada bile minimum ayarda donmalar oluyor.
Merhaba;
Denetim Masası / Güç Seçenekleri / Yüksek performans vb. birşey görürsen onu işaretle. Sorun devam ederse düşük ekran kartının driverını kaldırırsan sorun düzelir.

#Fire#

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
denetim masasındaki kısım zaten yüksek performansı önceden işaretlemiştim. düşük ekran kartının driverini devre dışı bırakınca microsoft basic display driver devreye giriyor. kaldırınca da neden oludğunu bilmediğim bir şeilde yarım dk geçmeden tekrardan kendini geri getiriyor. yani düşük ekran kartını kaldırınca istemsizce sürekli kendini güncelliyor. bu 2 gb ekran kartında geçerli değil. silince tekrar gelmiyor. 2 gb hiçbir zaman devreye girmedi.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Düşük ekran kartını DDU ile kaldırmayı deneyin.

#Fire#

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ddu ile kaldırdıktan sonra tekrardan güncel driveri amdnin sitesinden indridim. bu sefer tekrardan eski haline döndü. hem 500 mbyi hemde 2gb yi güncelledi sanırsam.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
ddu ile kaldırdıktan sonra tekrardan güncel driveri amdnin sitesinden indridim. bu sefer tekrardan eski haline döndü. hem 500 mbyi hemde 2gb yi güncelledi sanırsam.
Kaldırdıktan sonra tekrar yüklemeyin ve Biosdan GPU'yu devre dışı bırakın.

#Fire#

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bios hakkında çok bir bilgim yok geçenlerde açmaya çalıştım başında hp yazan değişik bir menüyle karşılaştım. değiştirilebilir bir seçenek yok gibiydi. menü çok kısıtlıydı.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
bios hakkında çok bir bilgim yok geçenlerde açmaya çalıştım başında hp yazan değişik bir menüyle karşılaştım. değiştirilebilir bir seçenek yok gibiydi. menü çok kısıtlıydı.
Anakartınızın modeli nedir?

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Biosa girin ve advanced bölümüne gelin. Oradan Grafiklerle ilgili veya GPU ile ilgili bir şey görürseniz Disable yapın. Bioslar farklılık gösterdiği için kesin bir şey söyleyemiyorum.

ozgrcskn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamın Aleykum beyler bilgisayar monster 16 ram 12 ekran i7 4700 mq w10 kullanıoyrum ama orjınal degıl ve oyunlarda fps sorunu yasıyorum fps sorunu derken 60 a falan dusuyo kı 60 da bıle normalde bı akıcılık oluyo ama bende sakı 10 fps mıs gıbı oluyo yardımcı olursanız cok mutlu olurum bılgısayarın temızlıgı yaklasık 2 ay once yapıldı

TuncaIchizo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Uzun uzun cevaplar verirdimde dostum ekran kartını güncelle oyunları amd gaming evolvedten optimize ederek aç o otomatik olarak yüksek ekran kartından giricektir.