Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Selamunaleyküm.Bilgisayarmda hem Ubuntu hem de Windows 7 var.Ben şimdi Ubuntu'yu silmek istemiyorum ama ileride silmek istediğimde nasıl silebilirim?Şimdi diskin Ubuntu'ya ayrılmış kısmını silersem Ubuntu silinmiş olur fakat GRUB önyükleyicisi de silinmiş olur.GRUB önyükleyicisi silindiğinden dolayı da bilgisayarı açmaya çalıştığımızda siyah ekran ile karşılaşırız.Ben bunu bir kaç kere yaşadım.
Şimdi sorum şu nasıl hatasız bir şekilde hem Ubuntu'yu hem de GRUB önyükleyicisini kaldırabilirim?Sizce önce GRUB önyükleyicisini mi kaldırmak gerekir?
@eronis

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Linux'u sildikten sonra Bios'a girin.
Boot kısmında iki adet önyükleyici mevcutsa Windows'unkini seçin ve başlatın.
Herhangi birşey yapmanıza gerek yok.
Eğer iki adet önyükleyici yerine bir adet yüklenmiş ise
veya
İki adet yüklense bile kullanmadığınız Linux'e ait önyükleyiciyi silmek için
Microsoft'a ait DART Toolkit'i yükleyebilirsiniz.
Hatta iso içerisinde otomatik gelen, dolayısıyla Windows format attığınızda sisteminize otomatik gelen paketler de mevcut.
Buradan komut satırına ulaşın.
yazın (Windows'un C'de yüklendiğini varsayıyorum.)

C:
diskpart
list disk
select disk 0 (hard diskinizin sıfır olduğunu varsayıyorum, bir önceki komut ile hard diskler ve numaraları listeler)
list partition
select partition 1(hard diskte windows'a ait 100 ve 216 mb'lık partition'u seçin, bir önceki komut partitionlar ve numaraları listeler)
assign Z
exit
bcdboot C:\Windows /s Z:

yazın ve yükleyiciyi tekrar oluşturun.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ekleme:Windows'a ait iso'nuz varsa DART olmadan da bu isoyu flash diske yazdırdıktan sonra flash ile Windows'u açıp install now yazan yerde repair'a girip kurtarma menüsüne girebilir ancak otomatik kurtarma yerine gelişmiş seçeneklerden komut satırına ulaşabilirsiniz

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi Öncelikle çok teşekkürler yardımınız için.Ben önceden Linux'u silip bilgisayarı yeniden başlattığımda siyah ekran geliyordu.Yani hiç Windows önyükleyicisi diye bir şey gözükmüyor sadece siyah bir ekran geliyordu.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bios üzerinde genelde iki adet önyükleyici yüklenir ama varsayılan olarak ikinciyi seçtiği için siyah ekran gözükür.
Bios'a girip birinciyi seçince düzelir.
Ama Bios'ta bir adet önyükleyici varsa yukarıdaki komutlarla düzeltebilirsiniz.
Ekleme kısmını okuyun, DART'a gerek yok. Ben birçok kez Linux ile uğraşırken Windows'un boot'unu sildim ve bu şekilde kurtardım.
Eğer Windows'u kurarken 100mb veya 216mb'lık partition kurmasına izin vermediyseniz o zaman sadece tek bir komutla halledebilirsiniz. (Ama izin vermek daha iyi ve güvenli)
bcdboot C:\Windows /s C:\Boot
veya
bcdboot C:\Windows /s C:
Bu ikisinden biri işe yarar ama hangisi bilmiyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bios üzerinde genelde iki adet önyükleyici yüklenir ama varsayılan olarak ikinciyi seçtiği için siyah ekran gözükür.
Bios'a girip birinciyi seçince düzelir.
Bios'ta hangi seçeneğe gitmem gerekiyor bunun için?Bir de Windows Format DVD'sini takıp bilgisyarımı bu DVD'den başlatırsam format atma değil de onarma seçeneğinden sizin yukarıda verdiğiniz komutları girebilir miyim?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Boot seçeneğine girmeniz gerekiyor.
Evet onarma seçeneğinden otomatik onarma yerine gelişmiş onarma'ya girerseniz orada komut satırı mevcut.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi Denedim ama olmadi.Acaba bunun baska bir yolu var mi Belki de bir yerde yanlislik yaptim ya da eksik bir sey yaptim.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Dostum ilk üç partition primary olmalı.
Dördüncü partition'ı sil.
Geriye kalan boş alanın tamamını dördüncü partition olarak oluştur ancak bu sefer primary değil !!!extended!!! olsun.
Şimdi bu dördüncü partition içerisinde istediğin kadar logical partition oluşturabilirsin.

Son mesajlar