Yonanların Linux'u Monomaxos

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
256x256-blog.png

Yunanistan yapımı Linux dağıtımı Monomaxos için 5. sürüm duyuruldu daha az önce. :D
Debian ve Ubuntu tabanlı olan Monomaxos'un 64 bit mimarisi henüz bulunmayıp i686 üzerinden derlenmiştir.
Varsayılan olarak Gnome masaüstünü kullanan Monomaxos masaüstü kullanıcıları için üretilmiştir ve canlı deneme seçeneği mevcuttur.
İngilizce ve Yunanca dillerinde sunulan Monomaxos bu yeni sürümü ile bazı hataları gidermiş ve multimedya konusunda çok üst seviyelere gelmiştir. HD videoları dahi ekstra birşey gerektirmeden oynatan, XBMC Media Center, OpenOffice 3.2, Flash, Java, Tarayıcı Eklentileri dahili gelen sürümde modern masaüstü veya laptop kullanıcıları için gerekli açık kaynak programlar toplanmıştır. Ayrıca modifiye edilmiş bir Wubi de bulundurmaktaymış.

MONOMAXOS_1.jpg

Proje ana sayfası
http://www.monomaxos.com/eng.htm

Monomaxos 5.0 İngilizce
1660MB
Monomaxos 5.0 Yunanca 1663MB

Yazar: Ben:blush:(Benim yazdığım bütün yazılar GPLv2 olark lisanslanmıştır :D
İstediğiniz gibi alabilir, değiştirebilir ve yayınlayabilirsiniz, beni tanıtmanıza da gerek yok, kendi yazınız gibi tanıtabilirsiniz :D)
Kaynak: http://distrowatch.com/6056

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Aynı haberi aynı başlıkla yazsam mı diye düşünmüştüm sabahtan :) Sonra gereksiz görerek uğraşmamıştım. :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Olsun gereksiz olur mu
Komşu komşunun külüne muhtaçtır :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Debian ve Ubuntu tabanlı olan Monomaxos'un 64 bit mimarisi henüz bulunmayıp...
Cümle düşük olmuş. :) Sanki kayıpmış da veya doğada var olan ama şu ana kadar bulunamayan bir şeymiş de şimdi bulunmuş gibi anlaşılıyor.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Makale yazsaydım SDN Makaleleri başlığına atardım zaten
İdare edin. :D
Onu bunu boşverin de ben ilk defa ülke bayrağını Linux simgesi haline getiren bir dağıtım gördüm
Kılıç, kalkan falan
Linux dağıtımları için agresif sayılabilecek bir logo
Yonanlar işte :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Facebook'ta "en faşist Linux dağıtımı" olarak paylaştım bunu. :)

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
pardus a karşı misilleme olarak yapmış olmasınlar bunlar

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Sanmam :)
Bir olay daha var direct v3'ten başlamışlar isimlendirmeye

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
şu an geçemezler de
hemen savaş alanına çevirmeye gerek yok :D

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Yunanlılar önce kendi abecelerini öğrensinler sürüm çıkartırken:
alfa(a), beta(b),...... ne öyle direkt kararlı sürüm? :D

Bir kaç gün sonra distro'ya düşer buda :mrgreen: Oradan yakın takibe alırız:D
Sen yenisin galiba muhabbetleri :D

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Burada yabancıları sevmezler
Yerlileri hiç sevmezler :D

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
realmanager herşeyini niye-nasıl GPLv2 yapmaktasın?

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Oha :D
Herşeyimi yapmıyorum, o kadar da değil, gizli şeylerimiz de var :D
GPLv3 mü yapayım :D
Creative Commons mu önerirsin :D

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Oha :D
Herşeyimi yapmıyorum, o kadar da değil, gizli şeylerimiz de var :D
GPLv3 mü yapayım :D
Creative Commons mu önerirsin :D

Oha real o kadar genel olduğunu bilmiyordum :D

bu arada arkadaşa da cevap verelim, sen reali ciddiye alma eğleniyor işte çocuk :D

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Doğrusun Faruk
Adam haklı
Ben şimdi lafla yaptım ama :D
Gerçekte nasıl gpl yapacaz
Gpl oldu diyince olmaz herhalde dimi :D
Lafla Linux gemisi yürümez :D

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Doğrusun Faruk
Adam haklı

Seneye seçmeli olarak bu işin dersini alayım diyorum, o zaman öğreneceğim sadece demekle oluyormuymuş. :yes:

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Keşke bunun için de program yapsalardı
Mesela metni, programı, kodu oraya yüklüyorsun
Lisanslamak istediğin şekli seçiyorsun falan :)
Hatta dünya çapında veritabanı olsa
Kod çalınmaları falan bu şekilde önlense
Sonra Yonanlar gelse baklavanın kodunu çalsa :D
(Bak nasıl konuya geri döndürüyorum :D)

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
bi kere GNOME yüklü, baştan kaybetti :D

muhibbi

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Doğrusun Faruk
Adam haklı
Lafla Linux gemisi yürümez :D

GPL ile Lisanlamak için aşağıdakileri yapman yeterli;
:clover:
ŞART VE KAYITLARIN SONU
Bu Şartlar Yeni Yazılımlara Nasıl Uygulanır
Eğer yeni bir yazılım geliştiriyor ve bunun kamuya en fazla düzeyde yarar sağlamasını istiyorsanız, yazılımınızı herkesin dağıtıp, değiştirebileceği özgür yazılım haline getirmenizi öneriyoruz.
Bu koşulları uygulamak için yazılıma aşağıdaki bildirimleri ekleyin. En sağlıklı yöntem her kaynak kodu dosyasının başına bu bildirimi ekleyerek garanti olmadığına dair bilginin verildiğinden emin olmaktır; her dosya en azından “copyright” (telif hakkı) satırını ve bildirimin tam metninin nerede bulunabileceğine dair bilgi içermelidir.

{yazılımın adını ve ne yaptığını anlatan bir satır.}

Copyright (C) {yıl} {yazarın adı}

This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.

This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.

You should have received a copy of the GNU General Public License along with this library; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307 USA

Size normal ve elektronik posta ile nasıl ulaşılabileceğine dair bilgi eklemeyi unutmayın.
Eğer yazılımınız interaktif ise, interaktif kipte başlatıldığı zaman gösterilen kısa bir bildirim koyun.

Gnomovizyon version 69, Copyright (C) yıl yazarın adı
Gnomovizyon comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for detailstype `show w'. This is free software, and you are welcometo redistribute it under certain conditions; type `show c'for details.

Gnomovizyon sürüm 69, Telif hakkı (C) yıl yazarın adı
Gnomovizyon için HİÇ BİR GARANTİ verilmemektedir; detaylar için `show w' yazın.Bu bir serbest yazılımdır ve belli koşullar altında yeniden dağıtılabilir; detaylar için`show c' yazın.

Örnekte verilen `show w’ ve `show c’ komutları GNU Genel Kamu Lisansı’nın ilgili bölümlerini göstermelidir. Elbette kullanılan komutlar daha farklı olabilir veya yazılımınıza uyan başka yöntemlerle bu bildirim yapılabilir.
İşvereninizin (eğer programcı olarak çalışıyorsanız) veya, eğer öğrenci iseniz, okulunuzun telif haklarından feragat ettiklerine dair bir feragatname imzalamalarını isteyebilirsiniz. Aşağıda bir örnek yer almaktadır, isimleri değiştirin:

Gereksizİşler, A.Ş., Mehmet Herhangibiri tarafından yazılmış `AbidikGubidik' yazılımında (kapıkolu çevirmekte kullanılan bir yazılım) olabilecek bütün telif haklarından feragat eder.

{Yön Etici İmzası}, 1 April 1990
Yön Etici, Gereksizİşler Yetkilisi

Bu Genel Kamu Lisansı yazılımınızın serbest olmayan yazılımların içerisine dahil edilmesine imkan tanımaz. Eğer yazılımınız bir kitaplık ise, serbest olmayan yazılımların kitaplığınıza bağlanmasına imkan tanımak isteyebilirsiniz. Eğer yapmak istediğiniz bu ise, bu Lisans yerine GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı’nı kullanabilirsiniz.
Kaynak : http://www.linux.org.tr/gpl

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Yunanlılar da çıkardıysa gayri İstanbul da çıkarması gerek bi Listanbul adında dağıtım gayri :lol:

unmedico

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Başlık hatalımı yoksa hakkaden Yonanların linuxumu

muhibbi

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Yunanlılar da çıkardıysa gayri İstanbul da çıkarması gerek bi Listanbul adında dağıtım gayri :lol:
Bir ara (2001) böyle çalışma olmuştu Linux değildi ama olsun : *IstanbulX :mrgreen:
*Sıfırdan tasarlanan kendine özgü bir işletim sitemi idi ! İki sürümü çıkarılmıştı (0.1.1-farabi , 0.1.5-sinan) zamanında .Artık geliştirilmiyor. :hammer:

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
hadi ya bende bunu yeni öğrendim. merak ettim şimdi. hemen araştıracam. belki ilginç şeyler bulabilirim. işletim sistemi diyorsun. kerneli sıfırdan mı yazmışlar. benim bildiğim kadarıyla bunu daha yapamadık. sadece c kullanıcıları derneğinin uzun zaman önce başladığı bir proje vardı. o da bitirilemedi belki de yarım kaldı. sıfırdan işletim sistemi kurmak kolay iş değil.

muhibbi

Asistan
Reaksiyon puanı
11
hadi ya bende bunu yeni öğrendim. merak ettim şimdi. hemen araştıracam. belki ilginç şeyler bulabilirim. işletim sistemi diyorsun. kerneli sıfırdan mı yazmışlar. benim bildiğim kadarıyla bunu daha yapamadık. sadece c kullanıcıları derneğinin uzun zaman önce başladığı bir proje vardı. o da bitirilemedi belki de yarım kaldı. sıfırdan işletim sistemi kurmak kolay iş değil.

:clover: Küçük bir düzelme yapayım: Söylediğim versiyon linux çekirdeği üzerine geliştirilmiş fakat aynı zamanda enux çekirdek projesiyle birlikte yürültülüyormuş.

Bur dan proje yöneticisinin ilgili makalesi okuya bilirsiniz.http://www.fazlamesai.net/index.php?a=article&sid=2684