YÖK Başkanı Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemini açıkladı.

Bu konuyu okuyanlar

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Son dakika
YÖK Başkanı Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemini açıkladı

son-dakika-yok-baskani-sarac-yeni-universiteye-giris-sistemini-acikliyor-10037644.Jpeg

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemini açıkladı. Saraç yeni sisteme dair şunları söyledi:"Sınav puan türleri 18'den 5'e indirilmiştir. Sınavlar tek hafta sonunda 6 oturumdan 3 oturuma indirildi. Sınav haziran ayında tek hafta sonunda 3 oturumda gerçekleştirilecek. İlk oturum temel yeterlilik esas alınacak (Türkçe-Matematik sınavı), ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 test yer alacak."

Sınavın adının da değiştiğini belirten Saraç, "Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olacak.Sınavda 80 soru sorulacak. Temel yeterlilik testi puanını en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecek. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak" diye konuştu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin yeni düzenlemeleri açıkladı.Üniversiteye girişte yeni sistemi açıklarken, her puan türünde Türkçe ve matematiğin katkısı olacağını söyleyen Saraç, sınavı bir hafta sonunda tamalanacağını dile getirdi.

YÖk Başkanı Saraç, bu sene uyulanacak ve yeni adı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan yeni üniversiteye giriş sisteminini ayrıntılarını şöyle açıkladı:

SINAVIN ADI DEĞİŞTİ!

2018-2019'da sınavın yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'dır. İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacaktır.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda adaylar iki ayrı oturuma katılacaktır. İlk oturumda adaylar temel yeterlilik testini alacaktır. Bu testte adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerileri yani Türkçeyi doğru kullanma, okuma, anlama, kavrama ve dil hakimiyetiyle temel matematiksel ilişkilerden yararlanmasının ölçülmesi amaçlanmaktadır.

Türkçe ve Temel matematik sorularından oluşan Temel Yeterlilik Testi (TYT), geçtiğimiz senelerde olduğu gibi, bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığımızın ortak müfredatına dayalı olacaktır. Bütün adayların bu birinci oturuma girmesi zorunludur. Birinci oturumdan sonra öğle arası verilecektir. 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorusundan oluşan Temel Yeterlilik Testi cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecektir. Bu testin sonucu adayların Temel Yeterlilik Testi puanını belirleyecektir.

Öğleden sonraki ikinci oturumda ise adayların önceki yıllarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dahil yine bilgisi esas alınacaktır. İkinci oturumda Türk dili ve edebiyatı-coğrafya, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 test yer alacak. Sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da müfredata dayalı olacaktır.
Yükseköğretim Kurumları Sınavı, dil sınavı hariç haziran ayının bir hafta sonu cumartesi günü yapılacak, iki oturumlu bir sınavla gerçekleştirilecektir. Yabancı dil sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecektir.

PUAN TÜRÜ 5'E İNDİRİLDİ

Sınav puan türleri 18'den 5'e indirilmiştir. Sınav beş hafta sonundan bir hafta sonuna çekilmiş, altı oturumdan üç oturuma indirilmiştir. Türk yükseköğretimi için çok önemli bir eşiği atlıyoruz. O değişiklik de temel yeterlilik puanının oluşturulması ve temel yeterlilik sınavıdır. Türkçe ve temel matematiğin merkezde olduğu temel yeterlilik esaslı bir değerlendirme artık söz konusu olacak.

BARAJ PUANI DEVAM EDECEK

Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı bu yıl da aynı tutulmuştur. Temel Yeterlilik Testi'ne giren ve Temel Yeterlilik Testi puanı en az 150 olan adaylar, özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir. Temel Yeterlilik Testi, önlisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için yükseköğretime giriş baraj puanını belirleyecektir. Bu sene geçen seneki önlisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için gerekli baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecektir. Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu.

BİR ÜNİVERSİTEYE GİREBİLMEK ÇİN ALINMASI GEREKEN PUAN

Adayların bir önlisans programını tercih edebilmeleri için Temel Yeterlilik Testi puanının en az 150 olması gerekmektedir. Bunun altında puan alan adayların herhangi bir yükseköğretim programını tercih etme hakkı bulunmayacaktır. Temel yeterlilik puanları 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacaktır.

200 PUAN VE ÜZERİNDE ALANLAR ...

Temel Yeterlilik Testi puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanları istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacaktır.

TEMEL YETERLİLİK TESTİ ETKİSİ

Temel yeterlilik testinin etkisi yüzde 40 olacak. Ortaöğretim puan hesabında değişiklik yok.

TÜRKÇE VE MATEMATİK MERKEZDE OLACAK

Türkçe dil hakimiyeti, onu kullanma, okuduğunu anlama ve kavrama, muhakeme, bunları sorgulama burada ön planda. Matematikte de lisedeki ileri matematik konuları değil, daha temel bilgilerin sorgulanması önemli.

9.15 UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİK OLACAK

Sınavın sahibi olan YÖK olarak ÖSYM Başkanımızla bu hususu masaya yatırdık. Geçen seneki sıkıntılı durumların örnekleri bu sene yaşanmayacak. Bir takım güvenlik endişeleri var ama bu güvenlik endişesi ile sınav konforu arasında da bir denge tutturmamız lazım. Güvenlik ve sınav konforu arasında bir denge oluşturulacağı hususunu ben ÖSYM Başkanımızdan duydum. Sınavın başlama saati ayrı bir husus, gelişen olumsuzlukları doğuran gelişmeler başka bir husus. İkinci hususta bir değişiklik olacak diye düşünüyorum. .

BU SENE UYGULANACAK

Riski, mevcut sisteme göre çok daha az olan yeni bir sisteme geçiyoruz, öğrenci ve bu sınavı yönetenler açısından. Bunun için hiç vakit kaybetmeden bu sene uygulamaya başlıyoruz.

ÖSYM'deki hesaplamalardaki birtakım hataların olması biraz da bu sistemin karmaşık yapısıyla da ilişkili diye düşünüyoruz. Onun için daha sade, daha anlaşılır hatta bizim için de daha kolay anlatılabilir bir sisteme geçiyoruz. Testlerin ağırlıklarını baktığımızda bunu görüyoruz, oturumların yayılışına baktığımızda bunu görüyoruz. Dolayısıyla daha sade, daha yalın, anlaşılabilir bir sisteme geçtiğimizi ifade edeyim. Bu daha çağdaş, yükseköğretimde ileri ülkelerde uygulanan bir sistemin bir kısmını buraya nakletmiş oluyoruz.

Son dakika...YÖK Başkanı Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemini açıkladı

D

Deleted member 216045

SDN Okuru
haydaa liseye yanlış zamanda gitmişiz :D

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Soru dağılımları ve ders konuları hala meçhul. Fen bilimlerini 40 soruya tıkmışlar. 4 senenin konularını 13 soruda nasil dagitacaklar belli değil. Bunların açıklanması gerek.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Yorumlar mısınız biraz ? Sizce iyi mi kötü mü :)
Kulaktan dolma bilgiyle yorum yapıyorum yazıyı okumadım. Benim için söylüyorum sayısalcı olmama rağmen tarih ve coğrafya sınavına girmem saçmaydı. Böyle daha iyi oldu. Sadece Türkçe-Matematik-Fen.
Benim için iyi oldu. Ülkenin genelini bilemem. Hatta sırf bu sistem nedeniyle 1 sene erteleyebilirim. Aslında bu sene sınava girecektim.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Kulaktan dolma bilgiyle yorum yapıyorum yazıyı okumadım. Benim için söylüyorum sayısalcı olmama rağmen tarih ve coğrafya sınavına girmem saçmaydı. Böyle daha iyi oldu. Sadece Türkçe-Matematik-Fen.
Benim için iyi oldu. Ülkenin genelini bilemem. Hatta sırf bu sistem nedeniyle 1 sene erteleyebilirim. Aslında bu sene sınava girecektim.
nasıl yani sosyale girmeyecek miyiz, ben de sayısalcıyım

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
nasıl yani sosyale girmeyecek miyiz, ben de sayısalcıyım

Şuan sayısalcılar için böyle gözüküyor. Bu yönden iyi aslında.

Benim aklıma takılan tek yer fen kısmı oldu. Bu kadar az soruda o kadar konuyu soramayacaklar. Nereden ne şekilde gelecek tam bir piyango. Matematik ve Türkçe çözenler güzel sıralamaya yerleşir. Fen de seçici olacak bu durumda.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Şuan sayısalcılar için böyle gözüküyor. Bu yönden iyi aslında.

Benim aklıma takılan tek yer fen kısmı oldu. Bu kadar az soruda o kadar konuyu soramayacaklar. Nereden ne şekilde gelecek tam bir piyango. Matematik ve Türkçe çözenler güzel sıralamaya yerleşir. Fen de seçici olacak bu durumda.
Mat ve fenim iyi, buna çok sevindim. Sosyal ve fen hep berbattı benim :D

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Kahkaha attım ya bu sisteme :D :D
Yahu ygs 40 fen, lys 90 fen ettimi sana 130 fen.
Şimdi kaç fen sadece 40. Bu ne demek oluyor ortalama fkb'den 13 soru +1 de hangisine denk gelirse artık.
Şimdi sorarım size lise 4 yıl 4 yıl boyunca fizik gören birisi bir ton konu görüyor ve ve sadece 13 tanesi sorulcak. Bakın bu iyi ihtimal asıl bomba burda.
Eğer ki sorular milsal vereyim 1 soruda 2 3 konuyu birleştirip sorarlarsa o zaman işler değişir. Neden değişir ?
Ösym daha normal soruları net bir şekilde %100 doğru soramazken bu gibi kapsamlı sorularla yanlış 1 yada 2 soru gelirse sıralama darma duman olur.
Onuda geçtim konu konu sorulup birde kolay sorulursa o zaman obpsi düşük olanlara geçmiş olsun diyorum. Eskiden 1 soru binlerce kişi oynatırdı evet. Şimdi ise o 1 soru sınavda kolay olursa ki '' olucak, siyasi nedenlerden dolayı halka yaptıkları işlerin çok başarılı olduğunu gösterip seçimlerde + kazanmak için bunuda yapacaklar'' o zaman obp si yüksek olan her türlü 3 4 adım önde.
Hele ki kolejler ve bazı kurumlardaki şişirme obpler öyle 80 90 değil. 95 98 :D
Sözün özü şudur ki şu saatten sonra bir halt olmaz bu ülkeden. Fizik yapmak yerine bio kimya fullemeye çalışan mühler türeyecek. Sonra ''Ula bu bina sanki eyri midir '' diyeceğiz. Birde ülkemiz çok kritik günler geçiriyor tamda ''siyasi strateji olarak'' bu günlerde gündemi değiştirmek için sistemi değiştirdiler ve en yukarı seviyede sistemi net bir şekilde en tartışılır halde açıkladılar.
Ne diyim artık ben böyle yönetime

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Kahkaha attım ya bu sisteme :D :D
Yahu ygs 40 fen, lys 90 fen ettimi sana 130 fen.
Şimdi kaç fen sadece 40. Bu ne demek oluyor ortalama fkb'den 13 soru +1 de hangisine denk gelirse artık.
Şimdi sorarım size lise 4 yıl 4 yıl boyunca fizik gören birisi bir ton konu görüyor ve ve sadece 13 tanesi sorulcak. Bakın bu iyi ihtimal asıl bomba burda.
Eğer ki sorular milsal vereyim 1 soruda 2 3 konuyu birleştirip sorarlarsa o zaman işler değişir. Neden değişir ?
Ösym daha normal soruları net bir şekilde %100 doğru soramazken bu gibi kapsamlı sorularla yanlış 1 yada 2 soru gelirse sıralama darma duman olur.
Onuda geçtim konu konu sorulup birde kolay sorulursa o zaman obpsi düşük olanlara geçmiş olsun diyorum. Eskiden 1 soru binlerce kişi oynatırdı evet. Şimdi ise o 1 soru sınavda kolay olursa ki '' olucak, siyasi nedenlerden dolayı halka yaptıkları işlerin çok başarılı olduğunu gösterip seçimlerde + kazanmak için bunuda yapacaklar'' o zaman obp si yüksek olan her türlü 3 4 adım önde.
Hele ki kolejler ve bazı kurumlardaki şişirme obpler öyle 80 90 değil. 95 98 :D
Sözün özü şudur ki şu saatten sonra bir halt olmaz bu ülkeden. Fizik yapmak yerine bio kimya fullemeye çalışan mühler türeyecek. Sonra ''Ula bu bina sanki eyri midir '' diyeceğiz. Birde ülkemiz çok kritik günler geçiriyor tamda ''siyasi strateji olarak'' bu günlerde gündemi değiştirmek için sistemi değiştirdiler ve en yukarı seviyede sistemi net bir şekilde en tartışılır halde açıkladılar.
Ne diyim artık ben böyle yönetime
yani ben bi sene daha mı kaldım :D