Yırtıcı dinozor bugünün tavuğu

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


aklayarar

Asistan
Katılım
27 Şub 2006
Mesajlar
441
Puanları
0
Bilim adamlarının 68 milyon yıllık bir T. rex kemiğinde yaptıkları protein analizinde, dinozorlar ile kuşlar arasındaki evrim bağı aydınlatıldı.ABD’li araştırmacılar, T. rex fosillerinde bugüne kadar kalmayı başaran organik molekülleri, günümüzün yaşayan hayvanlarınkilerle karşılaştırarak, bunların tavuk proteininin benzeri olduğunu tespit etti.

Dinozor kemiğinde protein keşfini, organik bir materyalin bu kadar uzun süre yaşamayı başarmasından ötürü sürpriz olarak niteleyen ABD’li bilim ekibi, bulgularını Science dergisinde yayınladı.

Tekniklerinin, diğer yaşayan ve soyu tükenmiş organizmalar arasındaki evrim ilişkisini aydınlatmakta da yardımcı olabileceğini belirten araştırmacılar, bulgularının kuşların evrimsel bağla doğrudan dinozorlara bağlandığı düşüncesiyle uyum içinde olduğunu ve bunu güçlendirdiğini kaydetti.

Araştırmanın eşbaşkanlarından Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesinden Mary Schweitzer, analiz sonucu proteinlerin dinozorun yumuşak dokusundan organik materyal olduğunun teyit edildiğini belirterek, “Şimdiye dek fosilleşme teorisine göre, organik dokuların bu kadar uzun süre yaşayamayacağı düşünülüyordu” dedi.

Schweitzer, 68 milyon yaşındaki bu dinozorun kemik dokusundan elde edilen proteinlerin analizi sayesinde elde edilen bulguların, dinozorların evrimi ve diğer türlerle bağlantısı konusunda aydınlatıcı olacağını belirtti.

Bilim çevrelerini şaşırtan ve bir kafa, iki uyluk ve tibia kemiklerinden oluşan bu dinozor kalıntısı, ABD’nin Montana eyaletinin doğusundaki Hell Creek bölgesinde yapılan kazılarda bulunmuştu.

Fosil, eski bir akarsuyun taşıdığı alüvyon ve çamurla karışan ve fazla sıkı olmayan en az bin metreküp kumun altında bulunmuştu.

Proteinlerin T. rex kemiğinin “kolajen” olarak adlandırılan elastiki bağlantı lifleri olduğu belirtildi.

Bu protein özelliklerini yaşayan hayvanların veritabanıyla karşılaştıran bilim adamları, bunların tavuk kolajenlerinin benzeri olduğunu ve kurbağa ile semenderlerde de bulunduğunu ortaya çıkardı.

http://www.ntvmsnbc.com/news/204926.asp
 

RuNaL

Dekan
Onursal Üye
Katılım
11 Mar 2006
Mesajlar
7,362
Puanları
38
o zaman biz tavuk yerken bir yerde dinazor etimi yemiş oluyourz :-\
 

tonce

Profesör
Onursal Üye
Katılım
7 Nis 2007
Mesajlar
2,802
Puanları
38
RuNaL dedi ki:
o zaman biz tavuk yerken bir yerde dinazor etimi yemiş oluyourz :-\

:eek: :eek: diyecem ama pek büyütülecek bir durum yok RuNaL dinazorun dinazorluğu mu kalmış yav. :D
 

chimera

Dekan
Onursal Üye
Katılım
24 Kas 2006
Mesajlar
8,945
Puanları
0

STORMZ

Asistan
Katılım
23 Eyl 2006
Mesajlar
114
Puanları
0
koskoca trexin torunları gripli tavuklar :D :D

fosilleri sızlıyordur valla :D
 
Üst
stat counter