Yerli üretim cep telefonu yok satıyor!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
General Mobile Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, yerli üretim cep telefonuna beklediklerinin üzerinde ilgi gösterildiğini belirterek, ''5 bin yerli üretim cep telefonunun yarısı 1 haftada bayilerde satıldı. Stoklarımızda da hiç yerli üretim cep telefonu kalmadı. Yerli üretim cep telefonu ithal modellerin önüne geçti'' dedi.

yerlitelefon.jpg

AA muhabirine açıklama yapan Gölcü, daha önce Çin'den ithal edilen ''DST 500'' model cep telefonunun üretimine, GençCell İletişim ile Anel Grup ortaklığında Türkiye'de başlandığını hatırlattı. Yerli üretim cep telefonunun ön çalışma ve test sürecinin 1,5 ay sürdüğünü anlatan Gölcü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan olumlu rapor alınmasının ardından üretime başladıklarını dile getirdi.

AnelEs tesislerinde 1 haftada ''sıfır hata'' ile üretilen 5 bin cep telefonunun 17 Martta satışa sunulduğunu belirten Gölcü, şunları kaydetti:

''DST 500 modelini şu anda 81 ilde 3 bin noktada satıyoruz. 1 haftada ürettiğimiz 5 bin telefonun yarısı 1 haftada bayilerde satıldı. Vatandaşlar, yerli üretim cep telefonuna beklediğimizin üstünde ilgi gösterdi. İnsanlar 'yerli malı cep telefonu istiyoruz' diye telefon almaya geliyor. Bayiler bu talep üzerine elimizdeki tüm telefonları istedi. Şu anda bizim stoklarımızda da hiç yerli üretim cep telefonu kalmadı. Yerli üretim cep telefonu ithal modellerin önüne geçti.''

-2 MODEL DAHA ÜRETİLECEK-

''DST 500'' modelinin yüzde 25 yerli katkı oranı ile üretildiğine dikkati çeken Gölcü, şu anda günde tek vardiya ile bin telefon üretme kapasitesine sahip olduklarını söyledi. Ayda ortalama 20-25 bin telefon üretmeyi amaçladıklarını belirten Gölcü, ''İki modeli daha üretmeye başladık. Nisanın ilk haftasında 'Q 100' modelinden 30 bin ve 'DST 800' modelinden 10 bin adet telefonunu üretime başlayacağız. Nisan sonu itibari ile bu modelleri satışa sunacağız. Bu modeller de daha önce Çin'den ithal ediliyordu. Bu yıl sonuna kadar 350 bin yerli üretim cep telefonunu satışa sunmayı hedefliyoruz. 2011 hedefimiz ise 1 milyon adet telefonu yüzde 50 yerli katkı payı ile üretmek'' diye konuştu.

Cep telefonu pili ve şarj cihazı üreten bazı yerli firmalar ile görüştüklerini ifade eden Gölcü, bu firmalar ile anlaşılması durumunda üretimdeki yerli katkı oranının yüzde 30'a çıkacağına dikkati çekti.

Türkiye'de satışa sunmadan önce, 2 bin adet ''DST 500'' modelini Hırvatistan ve Sırbistan'a ihraç ettiklerini hatırlatan Gölcü, ''Bu ülkelerdeki bayiler Çin malı telefon satmaktansa Türk malı telefon satmayı tercih ettiklerini söylüyorlar'' dedi.

-TELEFONUN ÖZELLİKLERİ-

Şarjı 3 gün kullanıma imkan sağlayan çift sim kartlı 'DST 500'' model telefonun ağırlığı 98 gram. Televizyon özelliğinin yanı sıra FM radyo, GPRS, WAP, e-posta, bluetooth, java, 1,3 megapixel kamera ve video kayıt özellikleri bulunan telefon, 2,4 inç ekranı ve harici anteniyle de televizyon izleme olanağı sağlıyor.

Hareketli ve sabit olarak televizyon izleme imkanı sunan DST 500, 279 TL'den satışa sunuluyor.

KAYNAK

cengaver51

Müdavim
Reaksiyon puanı
169
yerli üretim ama yazılımını türkiye yapıyor % 75 abd ye ait keşke %100 olsa diğer markalara gerek kalmasa yerli malı yurdun malı bunu herkes kullanmalı diye bilsek umarım yakın zaman da % 100 türk malı bir şirket bunu gerçekleştirir

Majeste

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Yerli üretim falan değil kimi kekliyorlar ya. :D

steinmetz

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Farz edelim ki yerli üretim fakat adı neden "General Mobile"?

tarumoloji

Müdavim
Reaksiyon puanı
44
Bu haberi kaç kişi gerçekçi bulur acaba ?

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Milletimiz yerli malına bu kadar meraklı madem neden acaba zamanda Aselsan'ın ürettiği %100 yerli cep telefonlarını görmezden geldiler acaba :confused1:

RisKatOr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Milletimiz yerli malına bu kadar meraklı madem neden acaba zamanda Aselsan'ın ürettiği %100 yerli cep telefonlarını görmezden geldiler acaba :confused1:
Ben almış ve kullanmıştım ama ASELSAN nedense devamını getirmedi, yeni teknolojilere ayak uyduramadı anlaşılan, yeni versiyonlar çıkartmadı ...

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Bence sorun teknolojiye ayak uyduramamak değil, talep olmaması. Zira Aselsan askeriye ve devlet kurumlarına halen kriptolo cep telefonları üretiyor. Sorunun teknolojide olduğunu sanmıyorum. İnsanların tüketim alışkanlıklarından kaynaklanıyor.

Majeste

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Bence sorun teknolojiye ayak uyduramamak değil, talep olmaması. Zira Aselsan askeriye ve devlet kurumlarına halen kriptolo cep telefonları üretiyor. Sorunun teknolojide olduğunu sanmıyorum. İnsanların tüketim alışkanlıklarından kaynaklanıyor.
Hocam reklam yapmadan nasıl insanlar görüp alabilir ki. Ben sizden öğrendim, ASELSAN markalı bir telefon alabileceğimizi. Orduya yaptığını duymuştum ama onlara özel sanıyorum.

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Aselsan son kullanıcıya yönelik cep telefonu üretmeyeli neredeyse 10 sene oluyor. Yani işe daha yayılma aşamasında girdi Aselsan fakat insanlar Nokia ve Ericsson'a yönelince daha sonra yeni model çıkarmadı. Şu zamanlar reklam görümemenin sebebi bu.

Aşağıda ki adreste Aselsanın tarihçesi var orada görüldüğü gibi en son 1999 da cep telefonu üretmiş.

Aselsan Tarihçe

i.y.Ldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Genelde bu tip telefonlar çok dandik oluyor.Güya tv vb şeyler var diyolar ama tv bi açıyosun hiçbir yerde çekmiyor =)

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
aramızda kaç kişi türk markası telefon kullanıyor?

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
aramızda kaç kişi türk markası telefon kullanıyor?

Şu an üretilen Türk telefonu var mı onu sormak lazım :) Yapıyorlarda biz mi almıyoruz. Açıkçası teknolojik ürünlerde Türk markası değilse bile Türkiyede üretiliyorsa bunları almaya çalışıyorum. Çünkü sonuçta paranın bir şekilde yurdum insanına yaradığını düşünüyorum.

Ayrıca markaları Türk olup Çin de üretilen ve çok kullanılan markalarımız mevcut bunlarıda es geçmemek lazım. General mobil, Myphone vb.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Keşke tamamı yerli olsun da, gururla alıp, taşıyalım !!

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Süper bi reklam haber kim yer bunu acaba ?