Yerli Otomobil Cadillac BLS

• Konuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

Hafiye

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Akp'nin seçim öncesi ortaya attığı ucuz bir yalandan ibaret. Yalan diyorum çünkü bunu tanıtımda saklayarak göz göre göre milleti kandırmaya çalıştılar. Tabii bu teknoloji devrinde artık yalancının mumu yatsıya kadar bile yanmıyor.

Aden

Asistan
Reaksiyon puanı
6
desen ki 1 kasımdan önce arabayı çıkarttılar , piyasaya sürdüler tamam, ama bunlar prototip.. ama bizim ekşi gibi, ve yine kendi içlerindeki bir grubun da , ve nerde ""hükümetin hemen bir yamuğunu gördük, lafı yetiştireyim hemen, iki dalga geçeyim"" diyen bilââkil insanlarımız olduğu müddetçe de ne ... yapsan da yaranamazsın... neyse şimdilik millet dalgasını geçsin, adamlarda değişiklikleri yapıp yarın birgün farklı bir tipte çıkarsa o arabaları o zaman görürüz. yok, aynı bırakırlarsa da kendilerine diyecek laf yok...

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Allah utandırmasın daha önce bu zaman böyle bir şey olacağını deseler inanmazdık.Bu ülkenin başarısıdır ve ilki de değil.Buna bile laf atan yarım akıllılar vardır elbet ama ciddiye bile almayacaksın ki ayağına takılmasınlar :)

mutahhar

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Yahu nasıl insanlarsınız. Adamlar kaporta mühendisliği vb işler için vakit ayırmak yerine lisansıyla farklı bir firmadan almışlar. Bu araçlar elektrikli olacak. Yani iç mekanikleri tamamen farklı. Motoru yerli olacak yani. " Motor diyip duruyorsunuz. Bu sefer de kaportaya taktınız. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Motorunu, aküsünü, yazılımın vs. biz ürettikten sonra kaporta farklı markaya benzemiş bu sorun mu? Kaldı ki illa ki zamanla yeni modeller üretilecektir.

bu arkadaş olayı özetlemiş. sanırım durum tam da bu. zamanında saab satılırken keşke bizimkiler alsa demiştim. fiyatı iyi normal olursa alırım

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
bu arkadaş olayı özetlemiş. sanırım durum tam da bu. zamanında saab satılırken keşke bizimkiler alsa demiştim. fiyatı iyi normal olursa alırım

Hocam büyük bir ihtimal Saab ile çalışıyorlar zaten. Saab durumu karışıktı, boşta üretim yapamayan bir markaydı bazı şartlar yüzünden. Büyük bir ihtimal altyapı aynı kalarak Türkiyede yazılımdır motordur bu gibi şeylerle iyileştirilerek bizlere sunulacaktır diye düşünüyorum.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Aha :D demedilmi cadillac çakması bu araba

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Valla bana da seçim yatırımıymış gibi geldi ilk bakışta. En azından bu haliyle oldukça acele bir şekilde seçime yetiştirildiği açık.Çünkü yerli arabayla ilgili paylaşılanlar tamamen iç ve dış tasarıma ait görseller.Ki bunlarda zaten başka bir arabadan birebir alınmış. Haaa bu arabanın motoru, elektronik sistemleri, bataryası yerli kardeşim diyebilirsiniz. Ama ben arabanın yerli kısımlarına dair hiçbir bilgi göremiyorum. Bu donanımlarla ilgili birisi çıkıpta bizim test sonuçlarımız şöyle bu kadar parayla bu kadar yol gittik motorunu veya şu şu özelliklerini kendimiz yaptık derse o zaman saygı duyarım. Ama şu haliyle beni hiç tatmin etmedi. İç dizayna ilk bakışta arabada olmazsa olmaz dediğim bir kaç eksik var sonuçta 10 yıllık bir kasa.Umarım planlanan gerçek arge süresinden sonra ortaya bir şeyler çıkar ve tasarımda da günümüze uygun radikal değişiklikler yapılır

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
seçim yatırımı falan bilmem.
yapılan şey güzel ve harika, umarım hayata geçer.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
En azından Cadillac'ın çakmasını yapmışlar, Dacia'da olabilirdi. :D

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
70 kişilik yerli uçak projesi gibi olacak bu da desenize! İç ve Dış tasarım için üretilen her bir otomobil üzerinden % pay ödenir Cadillac veya Saab'a, motor için de ona keza. Sonra ortaya çıkan maliyet ile ancak Mercedes, BMW binicisinin alabileceği bir otomobil ortaya çıkar. Sonra da meydanlarda biz yaptık ama siz almadınız diye söylerler.
Elektrikli bile olsa bir otomobil geliştirmesi bir seçim vaadi olabilecek kadar basit bir şey değil.

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Valla bana da seçim yatırımıymış gibi geldi ilk bakışta. En azından bu haliyle oldukça acele bir şekilde seçime yetiştirildiği açık.Çünkü yerli arabayla ilgili paylaşılanlar tamamen iç ve dış tasarıma ait görseller.Ki bunlarda zaten başka bir arabadan birebir alınmış. Haaa bu arabanın motoru, elektronik sistemleri, bataryası yerli kardeşim diyebilirsiniz. Ama ben arabanın yerli kısımlarına dair hiçbir bilgi göremiyorum. Bu donanımlarla ilgili birisi çıkıpta bizim test sonuçlarımız şöyle bu kadar parayla bu kadar yol gittik motorunu veya şu şu özelliklerini kendimiz yaptık derse o zaman saygı duyarım. Ama şu haliyle beni hiç tatmin etmedi. İç dizayna ilk bakışta arabada olmazsa olmaz dediğim bir kaç eksik var sonuçta 10 yıllık bir kasa.Umarım planlanan gerçek arge süresinden sonra ortaya bir şeyler çıkar ve tasarımda da günümüze uygun radikal değişiklikler yapılır

Bugün mühendislik mekaniği dersini aldığımız hocayla sınıfta bu konuyu biraz değerlendirdik ve mühendis gözüyle bakmaya çalıştık. Arabanın şanzıman motor gibi parçalarının bir çok firmanın yaptığı gibi standart bir kasada denendiğini söyledi.Genelde dış tasarım kısmı tamamen ayrı bir süreçmiş. Bu açıdan ortaya somut bir şeyler çıkmaya başlamasının olumlu olduğuna karar verdik. Ancak arabanın iç dizaynının ve kamuflajlı kasanın sanki biz yapmışız gibi resimlerinin paylaşılmasını ve bununda seçim öncesinde yapılmasını siyasi sebeplere bağladık.

MuzikFan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
haha:) keşke yapabilsekde taklidi olsa en azından ellerimiz alışır sonra kendimiz Tasarımda dahil üretebiliriz

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Twitterde biri açıkladı bunu. Motorun bir çok önemli parçası üretilmil. Bunlar donör kasa olarak cadillacın 2007 modelinde deneniyormuş bunu açıkladı. Evet o araba cadillac 2007 ama dedi o bir donör kasa. Her marka bunu yapar. Yanlış olan şey dedi daha çaylak aşamasında bir projenin bitmiş gibi lanse edilmesi dedi. Sırf seçim oy amacından. Anlaşılmıştır sanırım.

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Twitterde biri açıkladı bunu. Motorun bir çok önemli parçası üretilmil. Bunlar donör kasa olarak cadillacın 2007 modelinde deneniyormuş bunu açıkladı. Evet o araba cadillac 2007 ama dedi o bir donör kasa. Her marka bunu yapar. Yanlış olan şey dedi daha çaylak aşamasında bir projenin bitmiş gibi lanse edilmesi dedi. Sırf seçim oy amacından. Anlaşılmıştır sanırım.

General Motors dan altyapıyı satın almışlar hocam. İstese aynı kasayla çıkartabilirler ama kasanın değişeceği söyleniyor zaten. Eğer motor üretimi varsa diğer bu kasada diğer ekipmanlar ile uyumu test ediliyor olabilir. Tabii gösterilip yakın zamanda seri üretim için adımlar atılmaz ise oy için yapılan oyundan ileriye gidemeyecek maalesef. Umudumuz kopyada olsa bir şekilde yollarda yerli araba görmek. Seri üretime geçildikten sonra zamanla kendine has bir kimlik oluşur zaten.

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17

Aynen dediğin gibi test ediliyormuş parçalar bu donör kasada. İsterlerse tabiki aynı kasayla çıkar. Ama büyük ihtimal tasarım değişecek. Yani değişirse güzel olursa daha iyi olur. Çakma olsun yerli olsun. Çin çakma olarak başlayıp ne markalar oluşturdu.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
bu gün açıklamalar vardı bakan tarafından. araçlar elektrikli olacak 100km menzili olacak. bu menzili arttırmak için aracın arkasında jeneratör olacak bildiğimiz jeneratör. aracı bu jeneratör ile şarj edebileceğiz. menzili arttırılmıştan kasıtları buymuş. araç elektrikli olacağı için önce elektronik aksam üzerine çalışılıyormuş. geliştirilen motor ve elektronik aksamları test etmek için bu platformu kullanmışlar. piyasaya sunulacak araba ayrıca tasarlanıcakmış.

başta böyle tanıtılsa böyle karışıklıklar olmazdı aslında. arabaya benzeyen garip tipli üniversite arabaları gibi görünmesin diye bu yola başvurdular sanırım. fakat böyle projelerin en temel ayaklarından biri de tanıtımıdır. tanıtım kötü olursa proje böyle dile dolanır.

gerekirse komple cadillactan alsınlar motorunu yerli koysunlar 50 km gitsin ama yinede çıksın bu araba. bu ülkenin insanı hergün itmek sorunda olsa da alır o arabayı. biz bu ülkede yaşamayı göze aldıysak, en küçük başarıya bile açken araba üretmek hayali bile milyonların gözünü yaşartır.

varsın çakma olsun kopya olsun dandik olsun. elin hintlisinin yaptığı arabadaki hangi fikir orjinal ? ama adam üretiyor ihraç ediyor katkı sunuyor. dandik de olsa binlerce var türkiyede. o marka bile satıyorsa yerli araba hayli hayli satar.

Son mesajlar