Yerli Malı Yurdun Malı

Konusu 'SDN Haberleri/Makaleleri' forumundadır ve Ecevit BIKTIM tarafından 13 Kasım 2009 başlatılmıştır.


 1. Ecevit BIKTIM

  Ecevit BIKTIM Profesör

  Katılım:
  11 Şubat 2009
  Mesajlar:
  2.443
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0

  - Yerli Malı Yurdun Malı

  Ülkemizde yabancı markalara inanılmaz bir rağbet var. Çok daha ucuz olan yerli ürünler, kalitesiz diye tercih edilmiyor. Oysa devir çok değişti.

  Türkiye'de birçok yabancı marka bulmak mümkün. Bununla birlikte yerli markalarda da artış var fakat halkımız ne olursa olsun yabancı markalara inanılmaz rağbet gösteriyor. Bu durum özellikle kriz dönemlerinde çok acı bir tablo oluşturuyor. Çünkü böyle yaparak elimizdeki parayı yerli yatırımcıdan çok, yabancı yatırımcıya veriyoruz.
  Eskiden bunu anlamak mümkündü. Teknoloji denildiğinde hep yurt dışına bakardık. Gurbetçi yakını olan aileler sürekli siparişler verirdi. Walkman'den tutun radyo hatta televizyonlar Almanya'da yaşayan ve tatil için gelen akrabalardan istenirdi. Çamaşır makinesi ve buzdolabı getiren bile olurdu. Beyaz eşyada AEG, elektronikte de Grundig ve Telefunken markaları bir numaraydı.
  Türkiye'de düzgün üretim yapan bir firma yoktu. Kalite orta seviyeyi geçmiyordu. Dolaysıyla mallar da fazla dayanamıyordu. Oysa şimdi devir çok değişti. AEG kapandı. Grundig, Profilo'ya satıldı. Telefunken'i de Vestel adlı. Türk sanayiciler zaman içinde kendilerini çok geliştirdiler.
  Türk mühendislerle araştırma geliştirme yaptılar. Uzak Doğulularla işbirliğine gittiler. Yurt dışında ARGE yatırımları yapıldı. Sonuç olarak ne oldu. Yerli markalar oldukça kaliteli olmaya başladı.


  [​IMG]
  Yerli markalar uluslar arası arenada ödüller bile alıyorlar. Fakat bizler bunu görmezlikten geliyoruz.


  Türk Markaları Yurt Dışında Satılıyor
  Vestel, Beko, Crea, Casper, Exper, ve Airties, uluslararası arenada boy gösteren firmalardan sadece birkaçı. Bu markaların ürünleri yurt dışında oldukça fazla satılıyor. Ancak ülkemizde bu ürünleri pek tercih etmiyoruz. Ne de olsa yabancı markaları çok seviyoruz. Oysa bu markalar sadece fiyatlarıyla değil kaliteleriyle de boy gösteriyorlar.
  Örneğin Almanya'da misafir olduğumuz bir evde Beko marka televizyonu görünce çok şaşırmıştık. Alman bir ailenin Beko marka bir televizyon aldığını duysaydık kesin inanmazdık. Ama gördüğümüz gerçekti. Sadece Alman markalarını tercih eden Almanlar bile zaman için değişti. Bu durum diğer ülkelerde de farklı değil. İngiltere'de Vestel'in iyi satış yaptığını hep duyarız. Vestel, İngiltere için çok özel televizyonlar yapıyor. İçinde internet bağlantısı olan ve sabit disk sayesinde kayıt yapan ürünler bu ülkede çok satılıyor.
  Rusya'da gezdiğimiz bir alışveriş merkezine Arçelik marka buzdolaplarını görmüştük. Türk markalı bilgisayarların Ortadoğu'da ve Türki Cumhuriyetler'de iyi bir satış yakaladıklarını biliyoruz. Bu örnekleri elbette çoğaltmak mümkün. Ancak şöyle bir gerçek var ki Türk malları yabancı markalardan aşağı kalır bir yanı yok.


  Türkiye'ye Yatırım Yapanları Tercih Edelim
  Kriz dönemlerde ithalata ihtiyacımızı minimuma indirgememiz gerekiyor. Almanlar, sadece kendi ürünlerini tercih ederek ülkeyi kalkındırdılar. Koreliler, kriz dönemlerde sigara kağıdı ithal diye sigara içmedi. Çin hükümeti üreticilere inanılmaz bir destek verdi. Birçok yabancı markalara üretim yapan Çin, iç pazarında kendi markalarını tercih ediyor. Telekom sektörünü elinde bulunduran Huwaii, Cisco'ya pazarı kaptırmadı.
  Kore'de en çok göreceğiniz marka Samsung ve LG. Japonlar da farklı değiller. Japon marka televizyonlar, yabancı markalara geçit vermiyor. Hükümetler ihalelerde yerli markaları ezmiyor. Hatta bazı durumlarda avantaj bile sağlıyor.
  Bu yüzden biz de gözümüzü açalım. Yerli üreticilere destek olalım. Kriz dönemlerinde bilinçli alışveriş yapalım. Kalitede aşağı kalır yanımız yok. Bazı durumlarda daha başarılı bile sayılırız. Fiyat performans oranlarına dikkat edelim. Yerli malı tercih etmeseniz bile Türkiye'ye yatırım yapan (Türkiye ofisine sahip olan ve istihdam sağlayan) markaları tercih edelim.

  ::
  Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

  Yazan
  : Ecevit Bıktım
  SDN - http://shiftdelete.net
   


 2. emubaltaci

  emubaltaci Rektör Onursal Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2005
  Mesajlar:
  19.093
  Beğenileri:
  89
  Ödül Puanları:
  48
  ne yazık ki yerli malı kullanmıyoruz. yıllarsa kötü üretilen ürünlerden dolayı halkın bakış açısı değişmedi. bakalım ne zaman kıracaz
   
 3. hknisl

  hknisl Üyecik

  Katılım:
  5 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bazı üreticiler yurtdışına 1. kalite ,Türkiyeye 2. kalite üretim yaptığı için beyaz eşya dışında alasım gelmiyor.
   
 4. erdcan

  erdcan Doçent

  Katılım:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  912
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Aslında üretilen ürünün kalitesinden çok teknik destek konusunda sıkıntı çektiğim için yerli

  malını nadiren tercih ediyorum. Vestel,Beko,arçelik tasarım, iç yapı genelde aynı. Teknik

  servis konusunda garantisi biten ürünün parça sıkıntısı olmuyor biri diğerine uyuyor. Fakat

  Aynı fiyata Arçelik mi? Bosch mu? bosch diyorum bosch u seçtim. Evet Arçelik biraz daha

  düşük fiyatlı olmasına rağmen teknik desteği,garanti,MARKA ya güvenimden dolayı seçtim

  boschu. Aynı şekilde diğer yerli malları içinde casper,exper almam önermem. Markaya

  güven konusu bizde tam oturmadı özellikle yerli ürünlerimiz için. 3 kuruş fazla olsun kaliteli

  olsun görüşündeyim. Vestel yeni kampanya başlattı beğenmeyen geri getirsin. işte bunu

  yaparsa diğer markalarda ozaman güven sağlanır.
   
 5. madaf

  madaf Asistan

  Katılım:
  5 Kasım 2009
  Mesajlar:
  254
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  yerli ürünlere bile yabancı isimler veriyoruz,ne kadar saçma değilmi?hiç birşeyi dışardan ağımsız yapamadığımız için halk olarak bizlerde yabancı ürünlere yöneliyoruz
   
 6. umutuygar

  umutuygar Üyecik

  Katılım:
  2 Ocak 2009
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  1. Yerli üreticiler isimlerini Türkçe koysunlar, anlayalım hangisi yerli hangisi yabancı.

  2. Yerli üreticilerin Türkiye pazarına sattıkları mallarda kafadan ulaşım ve işgücü ucuzluğu üstünlüğü var. Fiyatlarını buna göre ayarlayıp, müşteri hizmetlerini, satış öncesi ve sonrası tutumlarını adam gibi yaptıkları sürece bizlerde eşşek değiliz, alırız.

  3. Almanya'daki, İngiltere'deki tüketici sizinde yazınızda istemedende olsa belirttiğiniz gibi bu işin milliyetçiliğini yapmak yerine uygun fiyatlı ve daha iyi hizmet veren firmalardan alıyor. Mesela vestel Almanya'da çalıştığı gibi çalışsın gözümün yağını yesin, ama kendileri bize salak muamelesi yapıyor. Orda seg adıyla satıyor ürünlerini sanırsam. (niyeyse ?)

  4. Bilinçli tüketici artık birşey almadan internet amcasına danışıyor. Şikayet siteleri ise yerli ürünlere edilen küfürlerle dolu.

  5. Konu yabancı ürün hayranlığı ve reklamına geldiğinde sizin siteyle yarışabilecek çok az site var Türkiye'de. Önce kendi yayın politikalarınızı değiştirin ondan sonra benim dişimle tırnağımla kazandığım paramı ülkeyi kalkındırmak adına riske atmamı isteyin.

  6. Tüm bu yazdıklarım lütfen "kesinlikle yerli ürün almam" olarak anlaşılmasın.
   
 7. cihanakova

  cihanakova Doçent

  Katılım:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  514
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
 8. Busss

  Busss Doçent

  Katılım:
  22 Ekim 2009
  Mesajlar:
  761
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Çok güzel bir yazı.Bir anda birkaç gündür düşündüğüm bir konu karşıma çıktı.Eskiden Yerli Malı Haftası kutlanırdı.Bu bilinç ozamanlar bize kazandırlılmaya çalışıldı.Şimdi bu bilinç köreldi.Ama bunun nedeni tüketici değil fazla kazanç peşinde koşan üretici.Sonuçda ürettiğimiz araba kalitesi ortada ama en başta güvenliği ortada.Üretildiği dönemde ülkenin yarısı belli bir firmanın ürettiği arabalarda can verdi.Yabancı ürün konusunda tabiki cekici oluyorlar çünkü adamlar yaratıcı konumundalar.Bununla birlikte hem kalite hemde tasarım yaratıcılıklarıda bizim üretim mantığımızın çok ötesinde.Vestel konusuna gelirsek 2 gün önce yabancı bir sitede reklamanı gördüm ve sevindim ama alırken inanın 2 kez düşünürüm.Şikayet sitelerinde özellikle klima almak için yorumları takip ettiğimde yerli üretici ilk sırada.Belki satışla doğru orantılı densede yinede tipik sorunlarıyla baş edemiyorlar.Bu bağlamda umutuygar yorumuna katılmamk mümkün değil.Kalite ve yaratıcılık yani yerli Ar-Ge üzerinde çabalamadan bu yerli malı olur Çin malı .Ben kaliteli üreten herkesi destekliyorum.ama önce kaliteden ödün verip büyüüyünce var olmak için kalitemizi arttırırız diyenede o şekilde şans tanımak olmaz.Sonuçda insan hayatınada mal olabiliyor.
   
 9. divane

  divane Üyecik

  Katılım:
  2 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Kişisel çıkarlarımızı, doğruları söylemek gerektiğinde bir kenara koymamız gerektiğini ne zaman anlayacağız merak ediyorum.

  Sizin Vestel dediğiniz firma beş para etmez bir firmadır!

  Neden mi?

  Milli Eğitim Bakanlığı, zamanında hemen hemen tüm ilköğretim okulları için bilgisayar laboratuvarları kurmaya başladı. Yapılan ihaleyi de Vestel aldı. Ne yaptı Vestel?

  Canlarımız, ciğerlerimiz olan çocuklarımızın kullanacağı bilgisayarlara, CRT monitör koydu. Böylece bitmiş olan CRT teknolojisine ait elindeki stokları eritti(Her ilköğetim okulu için en az 15 adetten bahsediyoruz). Tabii çocuklar CRT monitörlerin ürettiği radyasyondan filan etkilenirmiş, kimsenin umrunda değil. Vestel kar etsin yeter.

  Yazık, gerçekten yazık.
   
 10. snow fox

  snow fox Profesör

  Katılım:
  12 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.160
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  0
  katılmamak elde değil.bir yabancı hayranlığıdır aldı başını gidiyor..
   
 11. captaingreen

  captaingreen Profesör

  Katılım:
  21 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.580
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Ben yerli malına verdiğim parayı hep çöpe attım,
   


 12. semih016

  semih016 Asistan

  Katılım:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  265
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Yerli malı kullanmaya özen göstermişimdir daima ve hep desteklerim her konuda. Fakat teknolojik aletlerden artık almıyorum. Zamanında Vestel bilgisayar almıştım yüzlerce kere lanet ettim. Bu durumu tersine düzeltmenin tek yolu var. Yabancı firmalardan çok daha iyi ve dürüst ürün yapacaklar. Servislerini 1 numara yapacaklar ancak öyle düzelir bu ülkedeki yabancı hayranlığı..
   
 13. Ferrycan

  Ferrycan Üyecik

  Katılım:
  27 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  97
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Tebrik ederim önemli bir konuya değindiniz. Elimden geldiğince bu yazıyı Shiftdelete.net linkiyle paylaşacağım.
   
 14. spybot

  spybot Guru Onursal Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  46.762
  Beğenileri:
  305
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek

  Malesef....:(
   
 15. tarumoloji

  tarumoloji Profesör

  Katılım:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.256
  Beğenileri:
  43
  Ödül Puanları:
  48
  Yerli malı yurdum insanını mal yerine koymazsa birşeyler düzelir bence...
   
 16. ahky

  ahky Profesör

  Katılım:
  16 Kasım 2007
  Mesajlar:
  4.554
  Beğenileri:
  66
  Ödül Puanları:
  48
  Hayranlıktan ziyade faydaya kaliteye vs.bakılıyor bence.Çok başımız ağrıdı zamanında,ondan uzak duruyoruz mecburen.Sonuçta para veriyorsun ama fos.yeğenim vestel bilg.aldı. 2 yılın 8-9 ayı serviste geçti bilgisayarın,bi ara 1 ay boyunca haber alamadı bilgisayarından.sonra buldu hangi serviste olduğunu.1700 tl de para verdi aynı dönemde 1350tl ye dell aldım bende hala tık demedi.Şimdi ben bunları görmüş biri olarak,neden riske gireyim.Neden paramı çöpe atayım,uğraşmak zorundamıyım bunlarla.Tabiki her marka için geçerli değil ve ömür boyu yerli malı almayacağız anlamına da gelmiyor ama bu imajın düzelmesi lazım ki bizde gönül rahatlıhıyla alalım...
   
 17. UzmanWeb

  UzmanWeb Asistan

  Katılım:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  121
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Katılıyorum.Ayrıca düşük kaliteli ürün üretimi eskidendi diyorsunuz.Fakat halen daha aynı durumdayız.Bazı markaların kaliteli bir kaç ürünü olabilir ama diğerleri yine aynı düşük kalitede.Özellikle bilgisayar pazarında.
   
 18. paşalı

  paşalı Asistan

  Katılım:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  308
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  yerli malı diye kalitesiz mal alıcak değiliz,herkes kendi ülkesinin malını kullanırsa
  türk malları dışarıda nasıl satılacak,bence önce kalite gelir, birşeyi 2.kez alıcak kadar zengin değilim,firma ismi vererek zedelemek istemem ama çevremde çok mağdur olmuş insanlar var,bu arada çin mallarını ayrı tutuyorum,onları tartışmam bile,,,
   
 19. GKHNCKR

  GKHNCKR Profesör

  Katılım:
  7 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  3.996
  Beğenileri:
  43
  Ödül Puanları:
  0
  Allah aşkına paşalı bu nasıl düşünce böyle? Sonradan mı göç ettin Türkiye'ye? Hİç çevrende yabancı ülkelerde yaşayan arkadaşların yok mu? Nasıl kendi mallarını kullanıyorlar, nasıl dikkat ediyorlar hiç duymadın mı? Ben çok duydum, emin ol bu sebepten onlar bizden daha zengin. Bizim de en az onlar kadar bu konuda milliyetçi veya tutucu olmamız gerek...

  Saygılarımla..
   
 20. onursevim

  onursevim Profesör Onursal Üye

  Katılım:
  1 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.092
  Beğenileri:
  51
  Ödül Puanları:
  0
  Lafına katılmamak mümkün değil ama Türk mallarını ve mal sonrası destek ne kadar iyi ?
  Kalitelisini üretsinler kanıtlasınlar neden almayayım . Alırım tabikide...
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş