Yerli işletim sistemi için yeni sürüm!

Bu konuyu okuyanlar

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216
Okullarda kullanmayı denemişlerdi afallamışlardı bundan 5 sene önce :) Gene okullarda deneyecekler mi acaba?

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Aslinda ipin ucunu bir yerden tutmak gerekli hep hazirla olmuyor ama yapilan isin sonunuda getirmek gerekli yari yolda kalmamali

Sx105rRomules

Müdavim
Reaksiyon puanı
177
50 tane mühendis 1 işletim sistemi yapamıyorlar özverili çalışssalar başaracaklar

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Birileri taş koyuyor hep milli yapılan şeylere. Önce kamu kuruluşlarına eğitim verilmeli sonra geçirtilmeli.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
kullanılan bir iletişim sistemi değil ki. Alışmak da zor olacaktır haliyle. Kullanmayı düşünmüyorum

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Hepimiz milli sistemi geliştirsek aslında çok iyiye gidilebilir

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Başta kamu kurumları ve okullar için Pardus kullanımını zorunlu hale getirilmeli. Microsoft'a daha fazla kaynak ayırmak anlamsız ve gereksiz. Windows'lar kapalı kaynak olduğu için güvenilir de değil. Yüz binlerce virüste yanında hediye. Oysa yüklü miktarda ödeme yaparak satın aldığımız windows'ların tam tersine daha güvenli olması gerekmez miydi? Zararlı kodların neden olduğu veri kayıplarında Microsoft'un tazminat ödemesi gerekmez miydi? EULA adlı son kullanıcı sözleşmesiyle kendini güvenceye almak, bütün sorumluluğu son kullanıcıya yüklemek ahlaki mi? Tabi ki ahlaksızca. O halde Pardus'a, yani Linux'e geçmek bizim ve dünya insanlığı için bir ihtiyaç ve zorunluluktur.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
FETÖcüler projeye büyük darbe vurdu.
2-3 geliştiriciyle bu iş olmaz.
2-3 geliştiriciyle değil işletim sistemi(kerneli ve diğer birçok kaynağı hazır olsa dahi) ciddi bir hesap makinesi bile geliştirilmez.
Eskisi gibi en az 20-30 geliştirici ile ileride 100'ü aşan çalışan ekip vizyonuyla ciddi bir proje olarak devam etmeli.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
videoları izledim fena görünmüyor

ali.koskocaman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herkes linux kullanamaz...
Merhaba;
Kesinlikle katılamıyorum. Herkes Linux kullanabilir. MS dan daha kolay bir kullanımı var.
Başkaları kullanabiliyorsa ben de kullanabilirim.
Ben kullanabiliyorsam herkes kullanabilir.

Selamlar.
--- Gönderi Güncellendi ---
Merhaba;
Evet Pardus 17 gayet güzel. İkincisi Pardus 17 nin birincil hedefi kamu kullanıcıları. Eğer ev kullanıcısı iseniz Linux Mint Xfce (New features in Linux Mint 18 Xfce - Linux Mint) ile başlayabilirsiniz. Biraz kullanıp tecrübe sahibi olunca Pardusa dönebilirisiniz.
Kurumsal olduğu için ev kullanıcının ihtiyacı olan her şey yüklü gelmiyor.

Selamlar.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Ev kullanıcısı nedir acaba? Biraz konuyu açsanız. Ben gerekli araçların olduğu, oyun indirmeyen, biraz Windows'a biraz benzeyen, bilgisayarı sıcaktan pişirmeyen, sayfaları hızlı açan (Chrome vs.) bir Linux sürümü arıyordum.

Linux Mint 18 bana uyumlu mudur?

ali.koskocaman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba;
Evet Pardus 17 gayet güzel. İkincisi Pardus 17 nin birincil hedefi kamu kullanıcıları. Eğer ev kullanıcısı iseniz
Ev kullanıcısı nedir acaba? Biraz konuyu açsanız. Ben gerekli araçların olduğu, oyun indirmeyen, biraz Windows'a biraz benzeyen, bilgisayarı sıcaktan pişirmeyen, sayfaları hızlı açan (Chrome vs.) bir Linux sürümü arıyordum.
Linux Mint 18 bana uyumlu mudur?

Linux Mint Xfce sizin işinizi fazlasıyla görür. Eğer biraz hızlı olsun isterseniz Pardus 17 de işinizi görür diye düşünüyorum. Birazcık tecrübe sahibi olduktan sonra bu yazılanlara gülümseyerek bakacaksınız.

İnternetten ihtiyacınızı hangi programın gördüğünü tesbit edip, paket yükleyicisinden kuracaksınız, o kadar. :)
1 yıldır pardus kullanıyorum. bunun son iki ayında Pardus 17 kullanmaktayım.

Bir sorun yaşamadım. İhtiyacım olan yazılımlar hayli fazla bir şekilde depolarda mevcut.

Selamlar.

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Ev kullanıcıları için Linux sürümleri gerçekten is görüyor ve eğlenceli de olabiliyor. Fakat iş ticariye dönünce maalesef şirketlerde altyapıları ve kullanılan paket programlar win tabanlı ya da onu kullanmaya zorluyor. Bu durumda Linux maalesef ilk alternatif olmaktan uzaklaşıyor

ali.koskocaman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ev kullanıcıları için Linux sürümleri gerçekten is görüyor ve eğlenceli de olabiliyor. Fakat iş ticariye dönünce maalesef şirketlerde altyapıları ve kullanılan paket programlar win tabanlı ya da onu kullanmaya zorluyor. Bu durumda Linux maalesef ilk alternatif olmaktan uzaklaşıyor
Merhaba;
Uygulamalar artık web ortamına döndüğü için artık bazı kurumlarda linux kullanımına engel durum çok fazla kalmabiliyor. Ama asıl büyük sorun, insanların korkutulmuş olmaları.

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Merhaba;
Uygulamalar artık web ortamına döndüğü için artık bazı kurumlarda linux kullanımına engel durum çok fazla kalmabiliyor. Ama asıl büyük sorun, insanların korkutulmuş olmaları.
Elbette web tabanlı uygulama kullananlar için sorun yok fakat ERP, MRP gibi programlarda sistemde ciddi uyum sorunları var. Yine aynı zamanda winserver kullanan işletmelerde de aynı şey geçerli. Elbette en büyük sorun lokal kullanıcılardan maalesef.