Yerel Disk D:'den C:'ye Alan Aktarma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Volkan Bulut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bilgisayarımın 150 gb'lık Hdd si var.
51 GB= Yerel Disk C:'de alanı var, 97 GB=D:'da alanı var.
Bütün yaptığım projelerimi C:'ye atıyorum o yüzden C:'yi biraz artırmak istiyorum.

Ben şimdi bu D:'deki 20 Gb'lık alanı C:'ye aktarmak istiyorum.Nasıl Yapabilirim?
Bilgi İçin Şimdiden Teşekkürler

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
AOMEI adlı programı kullanıyorum ve çok başarılı tedbir amaçlı yedeğini almayı unutma.

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Arkadaşlar bilgisayarımın 150 gb'lık Hdd si var.
51 GB= Yerel Disk C:'de alanı var, 97 GB=D:'da alanı var.
Bütün yaptığım projelerimi C:'ye atıyorum o yüzden C:'yi biraz artırmak istiyorum.

Ben şimdi bu D:'deki 20 Gb'lık alanı C:'ye aktarmak istiyorum.Nasıl Yapabilirim?
Bilgi İçin Şimdiden Teşekkürler

- Bilgisayarım' sağ tıklayıp Yönet diyorsunuz
- Açılan pencerenin solundaki Depolama başlığı altından Disk Yönetimini seçiyorsunuz
- HDD bölüntüleriniz listelenecek, buradan D ye sağ tıklayın
- Birimi Küçült komutu verin ve kısa bir süre bekleyin
- Disk analizi yapılır ve size D den maksimum ne kadar büyüklükte alan küçültebileceğiniz bilgisi sunulur
- Küçültmek istediğiniz miktarı mb cinsinden yazın, örneğin 20x1024 = 20480 MB (20 GB yani)
- Bunu belirledikten sonra işlemi onaylayın ve ilerleyin
- 20 GB lık alan küçültme işlemi tamamlanınca C ye sağ tıklayın ve Birimi Genişlet komutu verin
- Kısa bir süre bekletir, analiz bittiğinde bir pencere çıkacaktır
- C yi ne kadar genişletmek istiyorsanız MB cinsinden bir değer girmeniz istenir, 20480 yazın ve işlemi onaylayın

bu kadar...

Volkan Bulut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
- Bilgisayarım' sağ tıklayıp Yönet diyorsunuz
- Açılan pencerenin solundaki Depolama başlığı altından Disk Yönetimini seçiyorsunuz
- HDD bölüntüleriniz listelenecek, buradan D ye sağ tıklayın
- Birimi Küçült komutu verin ve kısa bir süre bekleyin
- Disk analizi yapılır ve size D den maksimum ne kadar büyüklükte alan küçültebileceğiniz bilgisi sunulur
- Küçültmek istediğiniz miktarı mb cinsinden yazın, örneğin 20x1024 = 20480 MB (20 GB yani)
- Bunu belirledikten sonra işlemi onaylayın ve ilerleyin
- 20 GB lık alan küçültme işlemi tamamlanınca C ye sağ tıklayın ve Birimi Genişlet komutu verin
- Kısa bir süre bekletir, analiz bittiğinde bir pencere çıkacaktır
- C yi ne kadar genişletmek istiyorsanız MB cinsinden bir değer girmeniz istenir, 20480 yazın ve işlemi onaylayın

bu kadar...
:C de birimi genişlet yazısı varda basırmıyor neden çözüm varmı

- - - Mesaj Güncellendi - - -

AOMEI adlı programı kullanıyorum ve çok başarılı tedbir amaçlı yedeğini almayı unutma.
ne işde kullanılıyor program ?

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ne işde kullanılıyor program ?
Disk düzenleme aracı yani yeni bölüm oluşturabilirsin veya boyutlarını değiştirirsin ama programında önerdiği gibi yedek almayı unutmayın.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Paragon Partition Manager vardı zamanında, öyle bir özelliği vardı. Bir defasında denedim. Ama beklemeye tahammül edemediğim için bilgisayarı kapattım ve mutlu son. Her şey yok oldu. :mrgreen:

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Bu tip işlere kalkışmadan önce mutlaka bilgilerinizi başka bir yere yedekleyin. Hassas işlerdir. En ufak bir hata geri döndürülemez sonuçlara yol açar. Aman dikkat.

Bir hirens boot cd ile bilgisayarı açıp içindeki partition manager ile kolayca yapılabilir.

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20

D bölüntüsünden Birim Küçültme işlemini doğru yaptığınızdan emin olun, HDD bölüntülerinde 20 GB boyutunda Ayrılmamış Alan oluştu mu ? Bu birim oluşmadıysa Birim Genişlet seçeneği aktif hale gelmeyecektir...

Windows 7 üzerinde Disk Yönetimi başlığı altından, Birim Genişletme/Küçültme işlemi yaparken veri kaybı yaşamazsınız... Fakat yukarıda önerilen programlar ile bu işlemleri yaptığınız zaman bunun garantisi yoktur, bilginiz dahilinde bulunsun...

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Bu işlemi şu ana kadar 2 kez denedim ve ikisinde de bölümlerin içine ettim. :D O yüzden mutlaka yedek al ya da hiç bu işe girişme.

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
burdaki anlatılanlara binaen AOMEI denedim yalnızca disk klonlamaya izin veriyordu disk boyutu değiştirme gibi bir özelliği yoktu, windowsun kendi disk programıyla denedim yaklaşık 370gbta 350gb boş olmasına rağmen en fazla 250gba kadar birimi küçültmeyi destekliyordu vazgeçtim.
Acronis Disk Director kullandım ve sorunumu çözdüm. C birimini küçültüp 100gb windowsa verdim kalan 270gbda gariban d disk ile birleştirdim. iki diskte de uçan kaçan veri olmadı.
saygılar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
D bölüntüsünden Birim Küçültme işlemini doğru yaptığınızdan emin olun, HDD bölüntülerinde 20 GB boyutunda Ayrılmamış Alan oluştu mu ? Bu birim oluşmadıysa Birim Genişlet seçeneği aktif hale gelmeyecektir...

Windows 7 üzerinde Disk Yönetimi başlığı altından, Birim Genişletme/Küçültme işlemi yaparken veri kaybı yaşamazsınız... Fakat yukarıda önerilen programlar ile bu işlemleri yaptığınız zaman bunun garantisi yoktur, bilginiz dahilinde bulunsun...

Selamun Aleykum; üstadım ben dediklerinizi yaptım d yi küçülttüm birimi oluşturdum. lakin halen daha c nin üzerindeki genişlet pasif duruyor. neden olabilir acaba ?

farukarslan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
yedek aldıysan ve bu yollarla yapamadıysan formatlarken bölebilirsin

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Selamun Aleykum; üstadım ben dediklerinizi yaptım d yi küçülttüm birimi oluşturdum. lakin halen daha c nin üzerindeki genişlet pasif duruyor. neden olabilir acaba ?

ve Aleyküm selam... D' yi küçülterek oluşturduğunuz o ayrılmamış alana sağ tıklayıp Birim Sil komutu verin ve tekrar C' yi genişletmeyi deneyin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam aynı sorunu bende yaşıyorum dediklerinizi yaptım halen C yi genişletme butonu pasif :S ne yapmalıyım ??

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selamün aleyküm beyler benim de sorunum aynı d de 50 gb gibi bi boş alan var c de ise 1 küsür yönetten yapmayı denedim ama c deki genişletme komutu pasif. bu böyle olmaz garanti olarak hiç bir şey silmeden bunu yapabilecek bi programm varmı varsa link atabilirmisiniz.:clap: