Yeni üniversite sınav sistemi Nasıl Olacak İşte Detaylar!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

bilicimustafa12

Moderatör
Yönetici
Moderatör
Katılım
24 May 2017
Mesajlar
4,702
Beğeniler
417
Puanları
83
Konum
Elazığ
#1
Yeni üniversite sınav sistemi belli oldu. En yetkili ağızlardan bugün yeni sınav sistemine detaylar açıklandı. YGS ve LYS gibi öğrencileri yoran kalktı ve YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın deyimiyle yeni üniversite sınav sitemin adı 'Yükseköğretim Kurumları Sınavı'. Peki yeni sınav sistemi nedir ne değildir? İşte 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında yapılacak ilk sınava dair tüm detaylar...


upload_2017-10-12_21-1-45.png


Yeni üniversite sınav sistemi belli oldu. Milli Eğitim tarafından yapılan sınav sistemlerine uzun süreli çalışmalar sona erdi. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ilk kez uygulanacak olan sınav sistemi bugün Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklandı. Saraç, sınavın iki aşamalı oturumda gerçekleşeceğini belirtirken mevcut sisteme göre çok daha az olan yeni bir sisteme geçildiğini belirtti. Üniversiteye girişte yeni sınav sisteminin gelmesiyle öğrenciler ve velilerin kafasında çok sayıda soru işareti oluştur. Yeni sınav sistemine göre, kaç soru olacak, hangi dersler sınavda yer alacak, sınav süresi ne kadar olacak, sınav ne zaman yapılacak, YDS detayları nelerdir, yeni sınav sisteminde kaç test yer alacak? sorularının yanıtlarını haberimizde detaylarıyla sizlerle paylaşıyoruz.
YENİ SINAV SİSTEMİNİN ADI NE?
Yeni üniversiteye giriş sınav sisteminin adı 'Yükseköğretim Kurumları Sınavı' olarak belilendi

YENİ SINAV SİSTEMİNDE KAÇ SORU OLACAK?
Yeni sınav sistemi iki oturumdan oluşacak. İlk oturumda, 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorusundan oluşan Temel Yeterlilik Testi cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecektir. Bu testin sonucu adayların Temel Yeterlilik Testi puanını belirleyecektir. İlk oturum sona erdikten sonra öğle molası verilecektir.

İkinci oturumda, Türk dili ve edebiyatı-coğrafya, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 test yer alacak. Sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da müfredata dayalı olacaktır. 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen, 40 Sosyal soruları olacaktır. Oturumun süresi geçen yıla göre belirlenecektir.

YENİ SINAV SİSTEMİ NE ZAMAN YAPILACAK?
Yükseköğretim Kurumları Sınavı Haziran ayının ilk hafta sonu Cumartesi yapılacak, 2 oturumla gerçekleştirilecek. İlk oturum ve ikinci oturum cumartesi günü gerçekleştirilecek. Dil sınavı ise Pazar günü, tek oturum şeklinde gerçekleşecek. YÖK Başkanı Saraç, dil sınavına giren aday sayısının çok az olduğunu belirtti.


Üniversiteye girişin seriüveniYENİ SINAV SİSTEMİNDE HEDEF NEDİR?
Yeni sistem, riski mevcut sisteme göre çok daha az olan yeni bir sistem. Adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerileri yani Türkçeyi doğru kullanma, okuma, anlama, kavrama ve dil hakimiyetiyle temel matematiksel ilişkilerden yararlanmasının ölçülmesi amaçlanmaktadır.

YENİ SINAV SİSTEMİNDE PUAN OLAYI NASIL OLACAK?
Yeni sınav sisteminde iki türlü baraj uygulaması olacak. 150 ve 180 barajı olacak. Temel yeterlilik testi önlisans ve lisans için baraj puanlarını belirleyecektir. Lisans programlarını tercih etmek için baraj puanları değişmeyecektir. 150 puanın altında olan adayların tercih hakkı olmayacak. 180 üstü olanlar hak kazanacak. 200 ve üzeri olan puanlar bir sonraki yıl içinde geçerli olacaktır. Özetle yeni sistemimiz daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir bir sistemdir. Sınav puan türü 18'den 5'e indirilmiştir. Sınavlar 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna çekilmiş, 6 oturumdan 3 oturuma çekilmiştir.

YENİ SINAV SİSTEMİNDE KAÇ OTURUM OLACAK?
Yükseköğretim Kurumu Sınavları, Cumartesi günü 2, Pazar günü 1 oturum olmak üzere toplam 3 oturumda gerçekleştirilecek.

YENİ SINAV SİSTEMİNDE SINAV SÜRESİ NE KADAR?
Yeni sınav sisteminin daha yalın ve sade olduğunu aktaran Saraç, sınav süresi ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sınav sürelerinde önceki sistemi dikkate alıyoruz ve stres yaşamamaları için gereken süre için uzmanlardan bilgi alıyoruz. Toplamda soru başına düşen dakika hesaplarına baktığımızda en olumlu noktasını tespit edeceğiz.”

YABANCI DİL SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?
Yükseköğretim Kurumları Sınavı bünyesinde yapılacak olan dil sınavı, Haziran ayının ilk Pazar günü tek oturum şeklinde yapılacak.

15 DAKİKA KURALI KALKACAK MI?
Geçtiğimiz yıllarda 15 dakikadan önce sınav yerinde bulunma kuralı yüzünden çok sayıda aday mağdur olmuştu. YÖK Başkanı Saraç, konuyla ilgili açıklamasında “Sınava giriş saati konusunda biraz daha esnek olunacak. ÖSYM ile bu konuyu görüştük." İfadelerini kullandı.YENİ SINAV SİSTEMİ NE ZAMAN UYGULANACAK?

Geçtiğimiz yıllarda 15 dakikadan önce sınav yerinde bulunma kuralı yüzünden çok sayıda aday mağdur olmuştu. YÖK Başkanı Saraç, konuyla ilgili açıklamasında “Sınava giriş saati konusunda biraz daha esnek olunacak. ÖSYM ile bu konuyu görüştük." İfadelerini kullandı.

Yeni üniversite sınav sistemi nedir ne değildir?
 

cern99

Profesör
Katılım
5 Ağu 2016
Mesajlar
3,674
Beğeniler
853
Puanları
113
Konum
İzmir
#4
Heryerde 2018-2019 diyor ama bu gün 12 lerde bir neşe vardı. Anlamadım
 
Katılım
10 Ocak 2014
Mesajlar
7,708
Beğeniler
1,185
Puanları
113
Konum
yerin dibi
#5
Açıklama da bu sene yapılacak, beklemenin lüzumu yok denildi. Bence 2017-2018 yazmak isterken yanlışlık oldu.
 

Troob

Profesör
Katılım
5 May 2014
Mesajlar
1,124
Beğeniler
69
Puanları
48
#7
soruları merakla bekliyorum :) yine de güzel bi sistem. bana göre.
 

Benzer Konular

Üst
stat counter