Yeni Pc'de Ani FPS Düşüşleri

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arka planda Windows güncelleştiriliyor olabilir.Bunun için görev yöneticisine bakın eğer Windows Update yazıyorsa bundan kaynaklı olabilir.

Ali Özkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Güncelleştirmelerin bir kısmını yaptıktan sonra windows update'ı devredışı bıraktım acaba beraber yüklü gelen programlardan kaynaklı olabilir mi acaba hocam bu mcafee adlı programdan şüpheleniyorum

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Güncelleştirmelerin bir kısmını yaptıktan sonra windows update'ı devredışı bıraktım acaba beraber yüklü gelen programlardan kaynaklı olabilir mi acaba hocam bu mcafee adlı programdan şüpheleniyorum
Görev yöneticisine girip işlemler kısmının ekran görüntüsünü atabilir misiniz?
@Pc ci utkuversus @eronis Konuya bakar mısınız?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hangi oyun ?

Ali Özkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hocam tek bir oyunda değil euro truck simülatör 2, call of duty black ops, cs:go, wolfteam bunlarda böyle normalde hiç kasmaması lazım
g2Y0n5.png

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam tek bir oyunda değil euro truck simülatör 2, call of duty black ops, cs:go, wolfteam bunlarda böyle normalde hiç kasmaması lazım
g2Y0n5.png
Oyunları Full High ya da Ultra ayarlarda değil de orta seviyeye getirip oynayın.Belki böylece FPS düşüşünü önlemiş olursunuz.

Ali Özkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Oyunları Full High ya da Ultra ayarlarda değil de orta seviyeye getirip oynayın.Belki böylece FPS düşüşünü önlemiş olursunuz.
oyunlar lowda zaten diyelim wolfteam oynuyorum 200fps alıyorum 2 adam öldürdüm diyelim geri 3. adamda fps birden bire yere düşüyor
--- Gönderi Güncellendi ---
birde bu beraberinde gelen programları silersem bi sorun yaşar mıyım

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
sebebi windows 10.
windows 7 veya 8'e format atarsan böyle bir sorun olmadığını görürsün.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
sebebi windows 10.
windows 7 veya 8'e format atarsan böyle bir sorun olmadığını görürsün.
Aslında bence de Windows 7 daha güzel ve kararlı.Arkadaş acaba format atabilir mi ki?Bir de format atıp laptobu garanti dışı kalmasın.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
başka bir işletim sistemine format atmak cihazı servis dışı bırakmaz.
öyle olsa tüm linuxçuler servis dışı kalırdı.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
format atmayı biliyorumda laptop servis dışı kalır diye korkuyorum
Ben de onu demiştim zaten.Bilgisayarınızda yüklü olan Asus uygulamalarını(ekran kartı ve driver ile ilgili olanları değil) ve Windows 10 ile yüklü gelen programları silebilirsiniz.Bu tip programları silmek için önerim önce bu forumda veya internetten kaldırmayı düşündüğünüz programın ne işe yaradığına bakın daha sonra kaldırmaya karar verdiyseniz İObit Uninstaller adlı programla kaldırmak istediğiniz programı kaldırın.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
başka bir işletim sistemine format atmak cihazı servis dışı bırakmaz.
öyle olsa tüm linuxçuler servis dışı kalırdı.
Aslında bazı bilgisayarlar satın alındığında ya FreeDos ya da Linux yüklü oluyor.Sizin dediğniz mantıklı ama arkadaş yine de bir teknik servise danışsın bence.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ekran kartına Vulkan desteği var.

Vulkan Driver Support

Denemekten bir şey çıkmaz.
Aslında her zaman en güncel olan driver iyi olmayabiliyor.Örneğin bilgisayarınızda hiç problem yokken ekran kartının veya başka bir donanım ürününün driverını güncelleyerek bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz.Ama bu her zaman olmayabilir.Bunun için önlem almak gerekir.Önlem almak derken sistem yedekleme yapılabilir ya da denetim masasından disk görüntüsü alınabilir.Daha sonra güncel driverın yüklenmesi bence daha mantıklı.

Ali Özkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
hepinizden teşekkür ederim söylediğiniz yöntemleri deniycem olmazsa artık windows 7ye çevirip garanti dışı bırakıcam en azından kasmasından iyidir

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
hepinizden teşekkür ederim söylediğiniz yöntemleri deniycem olmazsa artık windows 7ye çevirip garanti dışı bırakıcam en azından kasmasından iyidir
Bence önce bir Asus'un servisine veya aldığınız mağazaya danışın.Ne de olsa garanti dışı kalmak güzel olmayabilir.

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Garanti dışı kalmaz...

Ben bilgisayara linux kurarken yanlışlıkla yanlış yere /boot atamıştım...

Ona ramen garanti kapsamından çıkmadı...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aslında her zaman en güncel olan driver iyi olmayabiliyor.Örneğin bilgisayarınızda hiç problem yokken ekran kartının veya başka bir donanım ürününün driverını güncelleyerek bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz.Ama bu her zaman olmayabilir.Bunun için önlem almak gerekir.Önlem almak derken sistem yedekleme yapılabilir ya da denetim masasından disk görüntüsü alınabilir.Daha sonra güncel driverın yüklenmesi bence daha mantıklı.
Vulkan bir driver değildir, aynı Direct X gibi bir API'dir ama teoride Direct X'den daha performanslı olmalı. Ubuntu'daki OpenGL'den türemiş bir teknolojidir. Hala oyunlara optimizesi devam ediyor ancak geleceğin oyun API'si olma yolunda donanım üreticilerinden ve Valve'den büyük destek alıyor.

Not: Eğer bu API başarılı olursa Windows tek oyun platformu olma özelliğini kaybedecek ve Mac/Linux performans ve oyun çeşitliliği alanında Windows'a yetişecek ve performans olarak Windows'u geçme potansiyellerini görüyorum.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Not: Eğer bu API başarılı olursa Windows tek oyun platformu olma özelliğini kaybedecek ve Mac/Linux oyun çeşitliliği alanında Windows'a yetişecek.
O zaman İnşallah bu API başarılı olur ve yaygınlaşır da oyunlar için sadece Windows kullanılmak zorunda kalınmaz.Bu arada böyle diyerek Windows'un kötülüğünü değil Linux'un iyi ve daha da gelişmiş olmasını istememdir.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
O zaman İnşallah bu API başarılı olur ve yaygınlaşır da oyunlar için sadece Windows kullanılmak zorunda kalınmaz.Bu arada böyle diyerek Windows'un kötülüğünü değil Linux'un iyi ve daha da gelişmiş olmasını istememdir.
Windows 10'da şu an 100'den fazla back door var. Veri hırsızlığı yapan, haksız para kazanan bir şirketin iyiliğini mi isteyeceğiz bir de ? Yaptıkları bilişim suçu, sen ben yapsak hapis yatarız. Amerika kaynaklı şirket, amerika'ya bilgi sızdırıyor, bu yüzden üstü örtülüyor. Batsın kaybolsunlar.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Vulkan'ın başarılı olacağından emin olabilirsiniz, başarısız olması mümkün değil çünkü arada %20 lik falan değil 4 kata kadar performans farkı oluşabiliyor.
2 milyon balıkla yapılan karşılaştırma. DirectX 15 fps civarı veriyor.
VulkanversusOpenGLES31Fish.png

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Vulkan'ın başarılı olacağından emin olabilirsiniz, başarısız olması mümkün değil çünkü arada %20 lik falan değil 4 kata kadar performans farkı oluşabiliyor.
2 milyon balıkla yapılan karşılaştırma. DirectX 15 fps civarı veriyor.
VulkanversusOpenGLES31Fish.png
İşte ben de bundan bahsediyorum ;)

Penguen 1 - Pencere kırık :p
broken-windows.jpg

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows 10'da şu an 100'den fazla back door var. Veri hırsızlığı yapan, haksız para kazanan bir şirketin iyiliğini mi isteyeceğiz bir de ? Yaptıkları bilişim suçu, sen ben yapsak hapis yatarız. Amerika kaynaklı şirket, amerika'ya bilgi sızdırıyor, bu yüzden üstü örtülüyor. Batsın kaybolsunlar.
Haklısınız.Ne diyeyim?Aslında Windows 7'ye geçmemin sebeplerinden biride Micrsoft'un Windows'taki telemetry gibi veri toplaması.Bu sebepten Windows 10 değil de Windows 7 kullanıyorum.Format attığımdan beridir Windows Update'yi kapattım ve Windows Update'yi açmıyorum.Sırf Windows çeşitli güncelleştirmelerle bilgisayarımdan veri çalmasın diye.İnşallah Linux yaygınlaşır ve güvenlik açığı olmaz.Sizce Linux çok fazla yaygınlaşırsa Windows gibi yapmak isteyebilir mi?(Yani veri çalıp satma vb.)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İnşallah Linux yaygınlaşır ve güvenlik açığı olmaz.Sizce Linux çok fazla yaygınlaşırsa Windows gibi yapmak isteyebilir mi?(Yani veri çalıp satma vb.)
Dünyadaki bütün insanlar akıllarını kaçırır ve hepsi birer manyak yada mazojist olursa niye olmasın ? Ne dediğinin farkında mısın ? :D Linux bir kullanıcılar topluluğu tarafından geliştiriliyor kısaca insanlar (Kullanıcılar) Linux'u geliştiriyor. Canonical belki Ubuntu'da dediğini yapabilir çünkü Canonical'ın Ubuntu'da doğrudan söz hakkı var, Novell yapabilir SUSE Linux'un sahipleri Microsoft yöneticileri kafasında insanlar. Ama bunlar da kesin değil, kullanıcıların doğrudan bir söz hakkı olmasa bile dağıtım seçme özgürlüğümüz var bizim. Şirketlerin dağıtımları dediğin givi olursa direk debian yada manjaro/arch tabanına gidebiliriz ki olmaz çünkü bu şirketler bunları yaparlarsa pazar payı kaybedeceklerini biliyorlar. Kullanıcılar buz dağının görünen kısmı, bir de server'lar, IT departmanı vs. çeşitli alanlarda da bu firmalarla anlaşma yapıyorlar.

Uzun lafın kısası dediğin imkansız. Geçmişte Linux kerneline arka kapı koyması için Linus Torvalds'a NSA istekte bulunmuştu ve bu onaylandı, kısaca denediler. Başarısız oldu.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Geçmişte Linux kerneline arka kapı koyması için Linus Torvalds'a NSA istekte bulunmuştu ve bu onaylandı, kısaca denediler. Başarısız oldu.
Aslında Linux'un böyle bir şey yapacağı belki şu an için sizin de dediğiniz gibi imkansızdır ama ileride belki Microsoft gibi davranırlar.İnşallah Linux böyle bir şey yapmaz.Bir de bu Linus Torvalds NSA falan demişsiniz bu doğru mu ve şu an herhangi bir Linux'ta böyle bir açık var mı?Bir de Canonical'a ait Ubuntu'yu yüklediğimizde Sistem Ayarları>Güvenlik ve Gizlilik bölümünde dosyalar ve uygulamaların kaydını tut seçeneği ve tanılama sekmesinde hata raporlarını gönderme diye seçenekler var ve yanlış hatırlamıyorsam ben Ubuntu yüklediğimde bu seçenekler işaretliydi.Hem Ubuntu ile beraber Amazone'un uygulaması yüklenmiyor mu?Sizce Canonical de Microsoft gibi mi davranıyor yoksa sadece Ubuntu'yu geliştirmek için mi böyle bir şey yapıyor.Bu son yazdığım hakkında şu siteye bakabilirsiniz: Ubuntu Kurulumu Sonrası Yapılması Gerekenler | Acemi.com

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir de bu Linus Torvalds NSA falan demişsiniz bu doğru mu ve şu an herhangi bir Linux'ta böyle bir açık var mı?
Teklif ettiler, teklif var, ısrar yoka bağladılar. Yok şu an bir açık.

Bir de Canonical'a ait Ubuntu'yu yüklediğimizde Sistem Ayarları>Güvenlik ve Gizlilik bölümünde dosyalar ve uygulamaların kaydını tut seçeneği
Son kullanılan dosyalar gibi düşün Windows dilinden.

tanılama sekmesinde hata raporlarını gönderme diye seçenekler var
Bu seçeneği aktif edersen hata raporunu kişisel dosyalarının vs. detayları olmaksızın anonim olarak canonical'a gönderip Ubuntu'nun bir sorununun çözümüne yardımcı olabilirsin. Eğer ilgileniyorsan Launchpad'e girip bug bildiriminde dahi bulunabilirsin.

Hem Ubuntu ile beraber Amazone'un uygulaması yüklenmiyor mu?Sizce Canonical de Microsoft gibi mi davranıyor yoksa sadece Ubuntu'yu geliştirmek için mi böyle bir şey yapıyor.
Orada Unity (masaüstü) scope'un bir özelliği Amazon'a Unity arayüzünde yazdıklarınızı gönderiyordu ve amazon da buna göre sana ürün reklamları gösteriyordu. Masaüstü değiştirilerek aşılabilecek bir şeydi. Hala var ama 16.04'den beri kapalı olarak geliyor ama istersen bu özelliği hala açabiliyorsun.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Teklif ettiler, teklif var, ısrar yoka bağladılar. Yok şu an bir açık.

Son kullanılan dosyalar gibi düşün Windows dilinden.

Bu seçeneği aktif edersen hata raporunu kişisel dosyalarının vs. detayları olmaksızın anonim olarak canonical'a gönderip Ubuntu'nun bir sorununun çözümüne yardımcı olabilirsin. Eğer ilgileniyorsan Launchpad'e girip bug bildiriminde dahi bulunabilirsin.

Orada Unity (masaüstü) scope'un bir özelliği Amazon'a Unity arayüzünde yazdıklarınızı gönderiyordu ve amazon da buna göre sana ürün reklamları gösteriyordu. Masaüstü değiştirilerek aşılabilecek bir şeydi. Hala var ama 16.04'den beri kapalı olarak geliyor ama istersen bu özelliği hala açabiliyorsun.
Cevapladığınız için teşekkürler.Gerçekten kafamdaki bazı soruları cevapladınız.

Can Gündüz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konuyu yanlış yere actiysam affola. Öncelikle ben dün laptop bilgisayar aldım birkaç tanede oyun yükledim oyunlarda fps 120 iken durduk yere 10 fps oluyor ve bu ara ara tekrarlanıyor bunun çözümü var mıdır neden kaynaklıdır acaba?

ASUS K556UQ CORE İ5 7200U 2.5GHZ-12GB RAM-1TB HDD-2GB-15.6"W10 NOTEBOOK
Hocam selamun aleyküm . Aynı pcyi bende aldım senin aldığın zamanlarda yaklaşık olarak. Cs go da bende sıkıntı yaşıyorum fps sorunu. Halledebildin mi ?

Kuvvetmira

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Hocam selamun aleyküm . Aynı pcyi bende aldım senin aldığın zamanlarda yaklaşık olarak. Cs go da bende sıkıntı yaşıyorum fps sorunu. Halledebildin mi ?
Aygıt yöneticisinden görüntü bağdaştırıcısının fotoğrafını atabilir misin?