Yeni Pardus, Pazartesi Çıkıyor!

Bu konuyu okuyanlar

Hydra

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
madem debian yerine pardus yazılacaktı, niye milleti bu kadar uğraştırdın, sen yazıverseydin ya.

:D Güzel yorum da ben önceki Pardus'un heba edilmesine kızdığımdan onu yazdım ki gerçekten de yeni Pardus Debian üzerine giydirildi. İlk gelen akıllı tahtalara kurulu Pardus'u görme fırsatınız oldu mu bilmiyorum ama birçok yerinde Debian yazısı unutulmuştu:D

Sorunuzun cevabına gelince bilgisayarımda zaten orjinal Debian var neden Pardus yazayım ki ayrıca birde Debian türevi Ubuntu da var çoğunlukla onu kullanıyorum, ana sistem diyebiliriz.

Pardus'un Debian tabanlı olmasına karşı değilim ama süreci takip ettiyseniz (etmediyseniz buraya bakabilirsiniz) eğer neden eski proje terk edildi sorularına verilen cevaplar kimseyi tatmin etmemişti. Akıllı tahta sürücülerini çalıştıramadık gibi bir cevap verilmişti. Yani Debian'da çalışan sürücüler Pardus'ta çalışmadığından (bir linux sürümünde çalışıp diğerinde çalışmaması ilginç) önceki Pardus bitirildi. FATİH projesi bir nevi Pardus'un sonu oldu ya da sebebi gibi gösterildi.

Şimdi MEB, FATİH projesi ile Pardus'u yaygınlaştıracak deniyor da e-okul sistemi hala internet explorer dayatmasına sahip. Sağ olsun MEB sayesinde ilk ve ortaokul öğretmenleri bilgisayarlarında her zaman windowsuda bulundurmak zorunda. (tam emin değilim ama liselerde bu zorunluluk yokmuş herhalde)

Pardus'u ilk sürümünden yani Pardus 1.0 dan başlayarak Pardus 2011.2 sürümüne kadar bilgisayarımda ana sistem olarak kullanmış biri olarak, akıllı tahtada da klavye takarak Pardus'u (Debian tabanlı da olsa:D) seçip yine kullanacağım. İşletim sistemi seçim ekranında dokunmatik ekran çalışmasa da klavye bağlanıp seçim yapılabiliyor.

Diyeceğim emin olun yeni Pardus'u eleştirsem de buradaki çoğu kişiden daha fazla destek olacağımı biliyorum. Okulda öğrenciler kızsa da akıllı tahtaları Pardus'ta açmaya devam edeceğim. Ama Pardus okullarda hiçbir zaman tam anlamıyla kullanılmayacak. Öğretmenler tahtaya klavye bağlayıp seçim yapmayacaklar, öğrenciler ben ve benim gibi öğretmenler dersten çıkar çıkmaz tahtaya reset atıp windowsta açacaklar ve Pardus kurulum oranı sayısal bir istatistik olarak kalacak. Önceki Pardus'un sonu olan (gösterilen) FATİH projesinde yeni Pardus kullanıl(a)mayacak. Kızgınlığım önceki projenin bu kadar basit sebepler gösterilerek heba edilmesine. Yine de keşke tahtalara Pardus birincil sistem olarak kurulsa da okullarda herkes linux kullansa.

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
:D Güzel yorum da ben önceki Pardus'un heba edilmesine kızdığımdan onu yazdım ki gerçekten de yeni Pardus Debian üzerine giydirildi. İlk gelen akıllı tahtalara kurulu Pardus'u görme fırsatınız oldu mu bilmiyorum ama birçok yerinde Debian yazısı unutulmuştu:D

Sorunuzun cevabına gelince bilgisayarımda zaten orjinal Debian var neden Pardus yazayım ki ayrıca birde Debian türevi Ubuntu da var çoğunlukla onu kullanıyorum, ana sistem diyebiliriz.

Pardus'un Debian tabanlı olmasına karşı değilim ama süreci takip ettiyseniz (etmediyseniz buraya bakabilirsiniz) eğer neden eski proje terk edildi sorularına verilen cevaplar kimseyi tatmin etmemişti. Akıllı tahta sürücülerini çalıştıramadık gibi bir cevap verilmişti. Yani Debian'da çalışan sürücüler Pardus'ta çalışmadığından (bir linux sürümünde çalışıp diğerinde çalışmaması ilginç) önceki Pardus bitirildi. FATİH projesi bir nevi Pardus'un sonu oldu ya da sebebi gibi gösterildi.

Şimdi MEB, FATİH projesi ile Pardus'u yaygınlaştıracak deniyor da e-okul sistemi hala internet explorer dayatmasına sahip. Sağ olsun MEB sayesinde ilk ve ortaokul öğretmenleri bilgisayarlarında her zaman windowsuda bulundurmak zorunda. (tam emin değilim ama liselerde bu zorunluluk yokmuş herhalde)

Pardus'u ilk sürümünden yani Pardus 1.0 dan başlayarak Pardus 2011.2 sürümüne kadar bilgisayarımda ana sistem olarak kullanmış biri olarak, akıllı tahtada da klavye takarak Pardus'u (Debian tabanlı da olsa:D) seçip yine kullanacağım. İşletim sistemi seçim ekranında dokunmatik ekran çalışmasa da klavye bağlanıp seçim yapılabiliyor.

Diyeceğim emin olun yeni Pardus'u eleştirsem de buradaki çoğu kişiden daha fazla destek olacağımı biliyorum. Okulda öğrenciler kızsa da akıllı tahtaları Pardus'ta açmaya devam edeceğim. Ama Pardus okullarda hiçbir zaman tam anlamıyla kullanılmayacak. Öğretmenler tahtaya klavye bağlayıp seçim yapmayacaklar, öğrenciler ben ve benim gibi öğretmenler dersten çıkar çıkmaz tahtaya reset atıp windowsta açacaklar ve Pardus kurulum oranı sayısal bir istatistik olarak kalacak. Önceki Pardus'un sonu olan (gösterilen) FATİH projesinde yeni Pardus kullanıl(a)mayacak. Kızgınlığım önceki projenin bu kadar basit sebepler gösterilerek heba edilmesine. Yine de keşke tahtalara Pardus birincil sistem olarak kurulsa da okullarda herkes linux kullansa.

öncelikle sizin pardusu desteklediğinize sevindim.

ben linux hakkında sizin kadar bilgili değilim, ben sadece pardus 2011 sürümünü ikinci işletim sistemi olarak kullanmıştım,
şimdi burda benim anlatmak istediğim, yapılmış birşeyi daha da geliştirmek için eleştirmek farklı, biz birşey yapamayız işletim sistemimizi dışardan alalım demek farklı birşey. (bunu siz yazmadınız ama ben düşüncelerimi yazıyım yinede)

daha önceki geliştiricilerin gitmesine bu kadar takılmamak lazım, sonuçta sadece onlar bu işden anlamıyor, onların seviyesinde belkide daha bilgilileri vardır.
herkes takılmış sevenleri küstürdüler diye, yav gerçekten seven küsmez, belki haksızlık yapılmıştır eyvallah ona birşey demem ama sırf ülke için küsülmez.
şimdi bu çıkacak olan sürüm çok kötüde olsa deneyeceğiz ve birdahaki sürümün daha iyi olmasını isteyeceğiz, bu işde küslük olmaz.
sonuçta bu işi onları küstüren adamlar için yapmıyorlar, bu ülke için yapıyorlar.

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
denemek lazım. ikinci sistem olarak hiç değilse. verilen bir emek var.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

öncelikle sizin pardusu desteklediğinize sevindim.

ben linux hakkında sizin kadar bilgili değilim, ben sadece pardus 2011 sürümünü ikinci işletim sistemi olarak kullanmıştım,
şimdi burda benim anlatmak istediğim, yapılmış birşeyi daha da geliştirmek için eleştirmek farklı, biz birşey yapamayız işletim sistemimizi dışardan alalım demek farklı birşey. (bunu siz yazmadınız ama ben düşüncelerimi yazıyım yinede)

daha önceki geliştiricilerin gitmesine bu kadar takılmamak lazım, sonuçta sadece onlar bu işden anlamıyor, onların seviyesinde belkide daha bilgilileri vardır.
herkes takılmış sevenleri küstürdüler diye, yav gerçekten seven küsmez, belki haksızlık yapılmıştır eyvallah ona birşey demem ama sırf ülke için küsülmez.
şimdi bu çıkacak olan sürüm çok kötüde olsa deneyeceğiz ve birdahaki sürümün daha iyi olmasını isteyeceğiz, bu işde küslük olmaz.
sonuçta bu işi onları küstüren adamlar için yapmıyorlar, bu ülke için yapıyorlar.

katılıyorum

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
İşleri zor ama arkalarında olup destek olmak lazım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
pardusun şimdiye kadar çıkan tüm versiyonları ile çalıştım. akıllı tahtalarda da kullanıyorum. Ancak tam anlamı ile kararlı bir işletim sistemi olduğunu söyleyemem. kararlı hale getirilmesi , elbette kullanıcılardan gelen dönütlerle mümkün. bunun için ise kullanıcı sayısının artması lazım. tercih edilsin ki eksiklikler de giderilsin. bence çok zor bir iş pardusu insanların sindirmesi. acizane fikrim: eğer gerçekten pardusu akıllı tahtalarda 11 milyon öğrenciye kullandırıp ulusal bazda bir işletim sistemine sahip olmak istiyorsanız , akıllı tahtalara windows kurmayacaksınız. sadece pardus olacak. bir de acil olarak pardusun mobil versiyonunu üretip tabletlerde pardus kullacaksınız.
ama gerçeklere geleyim: milli eğitim bakanlığının , pardus kullanmaya niyeti yok. istese de kullanamaz. çünkü karşısında microsoft gibi bir dev var ve bence microsoft firmasına göre pardus sadece bir çerez.

muratveb

Müdavim
Reaksiyon puanı
56
Pardus'u daha öncede KDE ortamıyla kullanmıştım. Beğenerek kullanır modifiye ederdim :) Umarım bu sürümde güzel bir sürüm olurda bir nebzede olsa linux kullanımımızı artırır. Hard diskimde bir partition boşta. Çıkar çıkmaz indirip oraya kuracağım :)

EhemmiyetsiZ

Asistan
Reaksiyon puanı
1
aklı olan devlet kurumu pardus kullanmaz
kurumsal işletim sistemi yapmak çocuk oyuncağı değildir
projenin tekrar bitmeyeceği ne malum
yok olmadı diyip projeyi kapatamazsın destek vermek zorundasın,
bir sorun olursa hem devlet kurulumu hem de o kurumdan faydalanan halk mağdur olur.
özellikle sgk pardustan uzak durmalı.
Türkiye'nin işletim sistemi sevdasından acil olarak vazgeçmesi gerekiyor,
güzelim işi ziyan ettiler yazık günah verilen emeğe, harcanan paralara. (eski pardus için konuşuyorum)

Yahu bu nasıl bir mantık? Türkiye büyük bir devlet. Dışa bağımlılığın yok edilmesi için iğne yapmak gerekiyorsa yapacaksın kardeşim. Üretme hazır kullan fikri ile büyük devlet olamazsın. Hele ki bilgisayar gibi bir aygıtta mutlaka ve mutlaka özgün bir işletim sistemi kullanmalısın. Düşmanı çok olan bir milletiz. Açık olan tüm kapıları pencereleri hain gözlere kapatmalıyız. Pardus iyi ki var ve ileriki zamanlarda da var olacağına inanıyorum. Yapanların ellerine destekleyenlerin yüreğine sağlık.

zeratul

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu kısmı ben de merak ediyorum.
Bilen biri varsa aydınlatabilir mi ?
Neden tartışmalar, küsmeler gibi durumlar yaşandı ?

Küsmelerin yaşanması son genel seçim sonrası TÜBİTAK'ın yapısının değiştirilmesi ve Prof. Dr. Nükhet YETİŞ'in görevden alınmasından sonra gerçekleşen süreçler. Detaylı olarak okumak istersen eski bir geliştiricisinin blogunda şu yazı mevcut:
http://developer.pardus.org.tr/people/ozan/blog/?p=80

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
2011de pardus ise 2007 idi, bilgisayar bozulmadan teknik servis için talepte bulunulmuyordu, şubedeki ağ msb intranetine bağlıydı sistem dışına e-mail bile atılmıyordu, usbleri de çalışmıyordu, slim kasaydı, iki tane program açınca kitleniyordu :D
msbnin kullanma sebebinin tamamen maliyeti düşürme amaçlı olduğunu düşünüyorum

Sizin sistemler tam kilitliymiş. Ben format atıp XP yüklüyordum. :D

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
aynı zamanda f klavyeydi dedim sevabına q klavye alayım takalım, devlet malıymış müdahale edemezmişim :D
Evet öyle bir şey vardı. İyi niyetli olsa da herhangi birşey bağışlıyamıyorsun gibi birşey var. Ama... :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Mevzu Neden windows. Tüm türkiye pardus kullansa devlet sırlarımız 10 yıl sonra bize kalır. Askeriye son derece doğru yapıyor.

blizzard_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben şuanda pardus-anka'yı kullanıyorum.
alpha sürüm olduğu için şuanda sanal makina üzerine kurdum ama harici hdd aldığım zaman hdd üzerine kuracağım.
sanırım pardus-anka pardus ekibinden ayrılanların devam ettirdiği bir çalışma.

Empatik

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Son bir buçuk saat :) Bekliyoruz.. ?)

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
sanki site kilitlendi :) Sıfır demesini bekleyen çok kişi varmış demekki :D

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
az önce kısa süreliğine başka bir ip adresine yönlendirdiler orada linkler vardı indirmeye başladım

yönlendirdikleri adres bu şu

http://193.140.100.202/

anda ana sayfa da açılmıyor :(

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Aa gnome masaüstü de varmış hayret :mrgreen:

Aa gnome masaüstü de varmış hayret :mrgreen:

WhiteHawk

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Normal bir kullanıcı olarak bunlardan hangisini indireceğiz?

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Tanıtım videosu yapmışlar.

[video=vimeo;62354087]http://vimeo.com/62354087[/video]