Yeni Pardus, Pazartesi Çıkıyor!

Bu konuyu okuyanlar

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
çok güzel haber, inşallah bu sefer başarılı olurlar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim kafam karıştı. pardus hala tubitak geliştirmiyor mu yoksa geliştirmiyor mu? Anka ne oluyor o zaman bir link alabilir miyim?

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
aklı olan devlet kurumu pardus kullanmaz
kurumsal işletim sistemi yapmak çocuk oyuncağı değildir
projenin tekrar bitmeyeceği ne malum
yok olmadı diyip projeyi kapatamazsın destek vermek zorundasın,
bir sorun olursa hem devlet kurulumu hem de o kurumdan faydalanan halk mağdur olur.
özellikle sgk pardustan uzak durmalı.
Türkiye'nin işletim sistemi sevdasından acil olarak vazgeçmesi gerekiyor,
güzelim işi ziyan ettiler yazık günah verilen emeğe, harcanan paralara. (eski pardus için konuşuyorum)

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
bir sorun olursa hem devlet kurulumu hem de o kurumdan faydalanan halk mağdur olur.
güzelim işi ziyan ettiler yazık günah verilen emeğe, harcanan paralara.

mantık süper!

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18

Devlet kurumlarının çoğunda xp vardı microsoft xp den desteğini çekti :D Bunu nasıl değerlendiriyorsun ?

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
az çekmedim askerde pardustan üstelik versiyonu da çok eskiydi + f klavyeyle de kombo oldu :(

Empatik

Profesör
Reaksiyon puanı
8

Güzel yorumlarından bizleri esirge lütfen!

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
@seckyn jojoba gereken cevabı vermiş :) değerlendirilecek bişey kalmamış

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Bende xp yüzünden askerlik sırasında 2 saat fazladan bekledim desem:)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Pardus, Fatih projesinde kullanılırsa o zaman geliştiricilerin dikkatini çekecektir :)

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
arkadaşlar bundan sonra windows almıyoruz, çok berbat bir işletim sistemi. şimdi "nerden biliyorsun" diye soracaksınız, windows 98 den biliyorum.
çok kötü, istediğin hiçbirşeyi yapamıyorsun!!

yeni mantık bu, en eski haline bakıp tüm sürümler hakkında karar vermek. :D

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
inşallah siz haklı çıkarsınız inşallah pardus çok iyi yerlere gelir
ancak geçmiş tecrübelerimden yola çıkarak bunun olamayacağına çok eminim
insanlar mağdur olunca telafisi olmayacak, pardon diyip windowsa dönecekler
(açık kaynak ve linux gönüllüsü olduğumu bilenler bilir. linux'çular hemen atlamasın diye belirtiyim)
Türk kafasıyla memur zihniyetiyle işletim sistemi yapmaya çalışıyorlar olur mu ? olmaz.
eski pardusu ne kadar desteklediysem yeni projeye de o kadar karşı çıkmaya hakkım var
çok iyi mühendisleri, işinin ehli programcıları küstürdüler. güzelim proje ziyan oldu şaka gibi.

Hydra

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Benim anlamadığım neden bu kadar uzun sürdüğü. Alt tarafı Debian yazan yerleri Pardus yazısıyla değiştireceklerdi. Görende işletim sistemini baştan yazdılar zannedecek. Önceki Pardus'ta gerçekten bir emek vardı, Pardus için geliştirilen teknolojiler vardı. Ama bu tamamen çakma bir işletim sistemi. Bunu kuracağınıza Debian kurun en azından orjilan sistem kullanırsınız. Akıllı tahta konusu da tam bir komedi. Açılışta Debian'ı (pardon Pardus'u) seçemiyorsunuz. Çünkü açılış menüsünde dokunmatik çalışmadığından seçim yapamıyorsunuz. O yüzden de otomatik olarak windows açılıyor. Yani en büyük kozu da hikaye. Sistem tahtaya kurulu geliyor ama kullanıl(a)mıyor. FATİH projesi kapsamında şu kadar tahtaya kuruldu bilgisi sayısal bir istatistikten başka birşey değil.

O değil de önceki Pardus sürümlerinde bir heyecan olurdu, bir hareket olurdu. İnsanlar betasını kurmak için bile sabırsızlanırdı. Güzelim projeyi batırdılar şimdi çakmasıyla uğraşıyorlar.

Reaksiyon puanı
10,325
Güzel yorumlarından bizleri esirge lütfen!

eline sağlık @Empatik, güzel dedin abim.
yav bi çıksın hele, bak, kontrol et.
sonra da beğenme be mübarek, doğmamış çocuğa don biçilir mi heç yahu... :)

madem tübitak desteklemiş, bundan sonra da kurumsal olarak yanında olacaklardır eminim.
belki geçmişte bir dalgalanma oldu, belki bazı hatalar yapıldı, olabilir...
ama düşe kalkada olsa bu kervan yürüyecek arkadaşım,

yürüyecek, çünkü... bu milletin evlatları iyi ya da kötü, bizim "buyumuz, şuyumuz" vardır diyeceklerdir.
bunu sadece teknik bir mevzu olarak düşünme, bir varoluş mücadelesi olarak düşün.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Debian bize neler kazandıracak. Görelim.

Empatik

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Debianın çakması demek Pardus ile uğraşan herkese hakarettir.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Bende xp yüzünden askerlik sırasında 2 saat fazladan bekledim desem:)
yedek subay son başvuru tarihleri gibi dönemler hariç kitlendiğine rast gelmedim amma velakin saat 4-4,30 gibi bilgisayarları kapatıp sistem yok [ sistem 7/24 açık] demelerine şahit oldum :) şubeler 6ya kadar açıktır ama 5ten sonra gelenin işlemini yapmak istemezler, sabah da mesai 8de başlar ama 9 gibi işlem almaya başlarlar... ayrıca zamanında ben kendi işlemlerimi yaptırırken resim çizen diğeri de örgü ören "memure"lere rast geldim*

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
yedek subay son başvuru tarihleri gibi dönemler hariç kitlendiğine rast gelmedim amma velakin saat 4-4,30 gibi bilgisayarları kapatıp sistem yok [ sistem 7/24 açık] demelerine şahit oldum :) şubeler 6ya kadar açıktır ama 5ten sonra gelenin işlemini yapmak istemezler, sabah da mesai 8de başlar ama 9 gibi işlem almaya başlarlar... ayrıca zamanında ben kendi işlemlerimi yaptırırken resim çizen diğeri de örgü ören "memure"lere rast geldim*
Yok ben kendi gözlerimle gördüm pc ikide bir kilitleniyordu :) Birde askerliğini ne zaman yaptın onu merak ettim pardusun ilk çıktığı zamanlardamıydı acaba ? Gerçi askeriyede internet olmadığı için güncelleme çıksa bile alması imkansız :( O zaman burdan geliştiricilere seslenelim karanetten de güncelleştirme yapılabilsin :)

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Benim anlamadığım neden bu kadar uzun sürdüğü. Alt tarafı Debian yazan yerleri Pardus yazısıyla değiştireceklerdi. Görende işletim sistemini baştan yazdılar zannedecek. Önceki Pardus'ta gerçekten bir emek vardı, Pardus için geliştirilen teknolojiler vardı. Ama bu tamamen çakma bir işletim sistemi. Bunu kuracağınıza Debian kurun en azından orjilan sistem kullanırsınız. Akıllı tahta konusu da tam bir komedi. Açılışta Debian'ı (pardon Pardus'u) seçemiyorsunuz. Çünkü açılış menüsünde dokunmatik çalışmadığından seçim yapamıyorsunuz. O yüzden de otomatik olarak windows açılıyor. Yani en büyük kozu da hikaye. Sistem tahtaya kurulu geliyor ama kullanıl(a)mıyor. FATİH projesi kapsamında şu kadar tahtaya kuruldu bilgisi sayısal bir istatistikten başka birşey değil.

O değil de önceki Pardus sürümlerinde bir heyecan olurdu, bir hareket olurdu. İnsanlar betasını kurmak için bile sabırsızlanırdı. Güzelim projeyi batırdılar şimdi çakmasıyla uğraşıyorlar.

madem debian yerine pardus yazılacaktı, niye milleti bu kadar uğraştırdın, sen yazıverseydin ya.

yambaxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
güzelim işi ziyan ettiler yazık günah verilen emeğe, harcanan paralara. (eski pardus için konuşuyorum)
Çok ilginç...
Türkiye işletim sistemi sevdasından vazgeçsin!miş!
Bunun sürekli dış ülkelere gebe kalmasıdır sürekli paranın abd gibi yıllardır bu işi yaptığı halde adam gibi işletim sistemi hala sunamayanlara akmasıdır.
kullandığın her türlü bilginin dış devletlere akmasıdır,önemli ve gizlilik arzeden istihbari ve askeri bilgilerin bile...

Kendi kendime düşününce şu sonuca varıyorum,
bunu söylese söylese ya çok akıllı olmayan bir adam ya mikrosofttan para kazanan bir adam yada bildiğin bir ajan söylemiştir diyorum he başka bir seçenek aklıma gelmiyor şu anda...
Endişe olarak sistem çökerse ne olacak falan denmiş bazı yerlerde,
çökerse kurtarılır herşeyin yedeği alınabilmekte artık en fazla biraz zaman kaybedilir ama bu işler yapaboza öğrenilir ve mükemmelleştirilir...

Bana kalırsa;
şimdiye kadar üretemediğimiz herşeyi kendimiz üretmeli dışarıya gebe kalmamalıyız
uçağından roketine tankından yazılımına kadar yoksa ilk çıkan savaşta bizi ancak ve yalnızca iman gücümüz kurtarabilir(o da ne kadar kaldıysa artık)...

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Yok ben kendi gözlerimle gördüm pc ikide bir kilitleniyordu :) Birde askerliğini ne zaman yaptın onu merak ettim pardusun ilk çıktığı zamanlardamıydı acaba ? Gerçi askeriyede internet olmadığı için güncelleme çıksa bile alması imkansız :( O zaman burdan geliştiricilere seslenelim karanetten de güncelleştirme yapılabilsin :)
2011de pardus ise 2007 idi, bilgisayar bozulmadan teknik servis için talepte bulunulmuyordu, şubedeki ağ msb intranetine bağlıydı sistem dışına e-mail bile atılmıyordu, usbleri de çalışmıyordu, slim kasaydı, iki tane program açınca kitleniyordu :D
msbnin kullanma sebebinin tamamen maliyeti düşürme amaçlı olduğunu düşünüyorum

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Pardusu indirmek kotadan düşüyormu acaba? Bir arkadaşım düşmüyor demişti.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Bikaç yıldır küçük büyük bütün askerlik şubelerindeki bilgisayarlar hep pardus kullanııyor en son pasdus 2011 gelmişti güncellemeyle fenada değildi.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Güzelim projeyi batırdılar şimdi çakmasıyla uğraşıyorlar.

Sizin mantığa göre Ubuntu, Debian çakması.
Linux Mint de Ubuntu çakması.

çok iyi mühendisleri, işinin ehli programcıları küstürdüler.

Bu kısmı ben de merak ediyorum.
Bilen biri varsa aydınlatabilir mi ?
Neden tartışmalar, küsmeler gibi durumlar yaşandı ?

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Eleştirenlere hak veriyorum cunku ;Bu proje gönülden bağlanmış inşanları küsturduler. Insanlar ne kadar eksik gedik yani olsa bile pardus u pc kesime ikincil sistem olarak kurup ellerinden geldiğince kullanmaya, geliştirmeye ,hata bildirimleri yapıp daha iyi bir sistem olması için gönüllü çalışan bir sürü insan vardı .Yanlış politikalar yanlış sonuçlar doğurur ama şimdi pardus ekibi ağızı ile kuş tutsa millete yaranamayacak duruma geldi ama ne olursa olsun bu projenin devam etmesini isteyenlerdenim, bunu fan boyluk ile falan karıştırılmasini istememem bu ülke insanın faydası olacagına inandığım için devam etmesini istiyorum ve dun haber sitelerin birinde çin ubuntu yu baz alarak yeni bir işletim sistemi yapmaya başladılar diye okudum eleştirenler sonuna kadar haklısınız ama bu proje sonlanmis olsa idi birileri yine kaymağı yemeye devam edecekti benim görüşüm yüz insandan otuz kişisi bile kullansa bu ülke insanı için kâr dir.