Yeni Milletvekili Maaşları Belli Oldu!

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Olabilir hocam doğrudur. 2015 yılından alıntı yaptım zaten. Fark iyice açılmış.

Nasıl olsa bu para nerden geliyor soran yok. Ödeme yetersiz mi geliyor bas vergiyi işçiye, yiyeceğe, içeçeğe, benzine...
millet cidden sobaya dönecek bak ben ailemle kalıyorum biz bile döndük eksi sobayı hazırda tutuyoruz klima yerinede vantilatör

temel ihtiyaçlar lüks oldu benim bu ülkeden gitme isteğimin de en büyük sebebi nefes aldığımız alanlar azaldı eskiden kuru ekmek suyla doyuyordun artık dünya değişti kuru ekmeğe talim günleri geride kaldı bitti gitti
dünyada gıda fiyatları düşüyor türkiyede tam tersi oluyor
benzin fiyatı iniyor türkiyede zam geliyor
geçinmek için kısmak zorunda kalıyorsun ben sporcuyum kırmızı et gerek ama mecburen tavuk gibi gıdalara yöneliyorum kırmızı etide kurbanlarda küçük bir parça olarak görüyorum yani kendimden kısmak zorundayım geçinmek için

ama siyasiler zorunda değil lüks şatafat içinde yüzüyorlar bunu söyleyince itibarda tasarruf olmaz diyorlar

biride onlara demiyor daha doğrusu diyemiyor ne iş diye

hal bu iken saraylar açıyorlar meclis lokantalarında 550 çeşit yemek yiyorlar

ben kendi geleceğimi bunlara veremem çocuklarımın geleceğini de

yok savaş olsa kendi ülkemizin geleceği çıkarı için savaşsak açlık çeksek anlarımda ortada savaş yok ama mutsuzluk var ne iş ?

ben artık stres oluyorum bunları konuşurken sinirleniyorum depresyon problemim ortaya çıktı bu sebepten

bir örnek veriyim
bu ülkede yıllarca çalışan çok saygı duyduğum eski müzisyen dövmeci bir abimiz vardı bizimle antreman yapan
yabancı dil bilen aşırı kültürlü bilgili mütevazı ve işini güzel yapan birisiydi onu bile kaçırttılar bu ülkeden bende içimden diyorum ulan o bile gidiyor benim burada ne işim var ?
buna beyin göçü diyoruz bu beyin göçüde ülkeye çok büyük zarar verir ama dinletemiyoruz bize terörist vatan hayini gavur kafir bilmem ne diyip durumu iyice kötüleştiriyorlar

ben şahsen 20 li yaşlarımı burada harcamak istemiyorum benim hedefim kanada ama macaristan gibi küçük ama huzurlu ülkede nasip olursa düşünmeden giderim hatta gidersem yüzlerce fotoğraf rehber videoları yazısı çekip burada paylaşacağım

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Kanada'ya gidilir. Göç alan bir ülke. Ve bir Refah ülkesi. Macaristan falan filan pek tavsiye etmem. Yağmurdan kaçarken doluya yakalanırsın.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Kanada'ya gidilir. Göç alan bir ülke. Ve bir Refah ülkesi. Macaristan falan filan pek tavsiye etmem. Yağmurdan kaçarken doluya yakalanırsın.
bu sene sınava hazırlanıyorum ingilizcemide geliştirmeyi planlıyorum bunları yapabilirsem bana müsade diyip gideceğim

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Orada daha iyi öğrenenirsin İngilizceyi. Burada kitap ingilizcesi öğrenirsin. O da sokakta konuşulan ile tamammen ilgisiz. Yurt dışında okumaya bak.

meefes

Asistan
Reaksiyon puanı
80
"Öğretmen maaşını geçmesin"
Öğretmen atanırsa 3.500
Milletvekili çay içip yumruk salliycak 25.000
...

Mütefekkir

Asistan
Reaksiyon puanı
77
bunu yapmak içinde üretmek gerekiyor bizde o da yok eskiden bize türkiye kendi kendine yeten üreten ülke diyorlardı şimdi ise vergilerle ayakta kalan sıcak paraya muhtaç bir ülke olarak gösteriliyor

Merak ettim, eskiden derken hangi yıllarda ve ne üretiyorduk ?

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
Tam tersi olmasın? her yıl daha da büyüyor sadece 2005'te biraz geriledi...

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Merak ettim, eskiden derken hangi yıllarda ve ne üretiyorduk ?
bunu az bir araştırma ile sormadan bulabilirdin

biz ambargo yediğimiz yıllarda bile bu aşağıda atacağım fabrikalar üretim yapıyordu

Paşabahçe Cam Sanayi
– Ereğli Demir Çelik
– İskenderun Demir Çelik
– ASELSAN Hisseleri
– HAVELSAN Hisseleri
– ETi Holding
– PETKİM
– TÜPRAŞ
– BURSAGAZ
– ESGAZ
– EÜAŞ Ahlat Akarsu Sant.
– TEDAŞ Başkent Elektrik
– Ünye Çimento A.Ş.
– Türkiye Gübre Sanayi A.Ş.
– TEKEL Alkollü İçkiler A.Ş.
– İstanbul Sigara Fabrikası
– Kıbrıs Türk Tütün Ltd. Şti.
– Merinos Halı Markası
– Seydişehir Eti Alüminyum
– Mazıdağı Fosfat Tesisleri
– Hekimhan Demir Madeni
– Güney Ege Linyit İşletmesi
– Ayvalık Tuz İşletmesi
– Çankırı Kaya Tuzlası
– Et Balık Samsun Soğuk Hava
– Sümer Holding
– Yeşilova Halı, Yün, İplik
– Manisa Pamuklu Mensucat
– Beykoz Deri ve Kundura
– Manisa Et-Tavuk Kombinası
– Kütahya Şeker Fabrikası
– OYAKBANK
– T. Sınai Kalkınma Bankası
– Yapı Kredi Bankası
– Sabiha Gökçen Havaalanı
– SEKA
– THY-USAŞ Hisseleri
– Türk Telekom
– AyCell
– Araç Muayene İstasyonu
– Ray Sigorta A.Ş.
– Başak Sigorta A.Ş.
– İskenderun Limanı
– SÜTAŞ Malatya İşletmesi
– Ortadoğu Teknopark A.Ş.
– İstanbul İmar LTD. Şti.
– TCDD Mersin Limanı
– Büyük Efes Oteli
– SEKA'nın fabrika ve tesisleri
– Başkent Doğalgaz Dağıtım
– Koç Holding hisseleri
– THY- Lojmanları
– Trakya Cam ve Anadolu Cam
– KTHY hisseleri
– TOFAŞ hisseleri
– ÇELBOR
– TAKSAN
– Oymapınar Barajı
– Antalya Limanı
– GERKONSAN
– DİTAŞ
– TÜMOSAN
– Ortadoğu Teknopark a.ş.
– Sakarya Traktör İşletmesi
– HEKTAŞ A.Ş.
– Büyük Ankara Oteli
– Büyük Tarabya Oteli
– Kızılay Emek İşhanı
– Kuşadası Tatil Köyü
– İstanbul Hilton Oteli
– Çelik Palas Oteli
– Erciyes Sosyal Tesisleri,
– Ataköy Otelcilik A.Ş.
– Ataköy Marina
– Kuşadası Tatil Köyü
– Yeditepe Beynelmilel
– Otelcilik hiseleri
– OYAK İnşaat hisseleri
– MEYBUZ A.Ş.
– ARÇELİK hisseleri
– ASPİLSAN Askeri Pil San.
– TKİ'ye ait 79528 ve 73021no.lu maden ruhsatları
– Cam ve Çimento Sanayi
– Soda Sanayi ve Metal
– BUMAS
– ERYAĞ
– İstanbul İmar Ltd. Şti.
– SÜTAŞ hisseleri
– Tercan İşletmesi makineleri

GÜBRE SANAYİ İŞLETMELERİ

– Gemlik, Samsun, İstanbul ve Kütahya fabrikaları, İstanbul Satın Alma Müdürlüğü Binası, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Fatsa depoları

TEKEL İŞLETMELERİ

– Alkollü İçk. Sanayi
– Adana, Tokat, Bitlis, Malatya, Samsun-Ballıca sigara fabrikaları, ambalaj fabrikası müdürlüğü
– Ankara Başmüdürlük Binası (İkiz Kuleler)
– Bodrum tesisleri ve taşınmazları
– Gemlik Suni İplik Müessesesi taşınmazları
– İnegöl Kibrit Fabrikası
– İstanbul Tütün Mamulleri
– Kastamonu Jüt İpliği Fabrikası makine ve teçhizatı
– TEKA
– Sigara San. İşletmesi'ne ait puro marka ve varlıklar
– İzmir Yaprak Tütün İşletmesi makine – teçhizatı

TUZ İŞLETMELERİ

– Çamaltı, Tuzluca Tuzlası, Yavşan Tuzlası, Kağızman Tuzlası,Kaldırım Tuzlası, Kayacık Tuzlası, Kristal Tuz Rafine, Sekili Tuzlası

SÜMER HOLDİNG

– Adıyaman, Bakırköy, Diyarbakır, Malatya, Sarıkamış
ve TÜMOSAN işletmesi
– Sarıkamış Ayakkabı İşletmesi
– Çanakkale Sentetik Deri İşletmesi
– Akdeniz İşletmesinin Makine ve teçhizatları
– Merinos İşlet. makine ve teçhizatları

ŞEKER FABRİKALARI

– Adapazarı Şeker Fabrikası
– Amasya Şeker Fabrikası
– Et ve Balık Üretim A.Ş.
– Mersin Soğuk Hava Depoları
– 11 Mağaza, 23 büro

SANTRALLER

– Akyazı, Anamur, Bayburt, Berdan, Besni, Bozkır , Bozüyük Bozyazı, Bünyan, Büyükkızoğlu, Cerrah, Çağ, Çamardı, Çemişgezek, Değirmendere, Derinçay, Dere, Dereköy, Derme, Durucasu, Engil, Erciş, Erkenek, Ermenek, Esendal, Finike, Girlevik, Göksu, Hendek, Hoşap, İvriz, Karaçay, Karaköy, Kayadibi, Kayaköy, Kernek, Kısık ve Kiti, Kovada I, Kovada II, Koyulhisar, Kuzuculu, Malazgirt, Otluca, Pınarbaşı, Sızır, Silifke, Sönmez, Suuçtu, Telek, Uludere, Visera (Işıklar) ile Zeyne akarsu santralleri.
– Hamitabat Elek. Üretim
– Çatalağzı Termik Santrali
– Kangal Termik Santrali
– Kemerköy Termik Santrali
– Kemerköy Liman Sahası
– Orhaneli Termik Santrali
– Seyitömer Termik Santrali
– Soma Termik Santrali
– Tunçbilek Termik Santrali
– Yatağan Termik Santrali
– Yeniköy Termik Santrali

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ

– Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ)
– Akdeniz Elektrik Dağıtım
– ARAS Elektrik Dağıtım
– Başkent Elektrik Dağıtım
– Boğaziçi Elektrik Dağıtım
– Çamlıbel Elektrik Dağıtım
– Çoruh Elektrik Dağıtım
– Dicle Elektrik Dağıtım
– Fırat Elektrik Dağıtım
– Gediz Elektrik Dağıtım
– İstanbul Anadolu Yakası
– Elektrik Dağıtım
– Meram Elektrik Dağıtım
– Osmangazi Elektrik Dağıtım
– Sakarya Elektrik Dağıtım
– Toroslar Elektrik Dağıtım
– Trakya Elektrik Dağıtım
– Uludağ Elektrik Dağıtım
– Vangölü Elektrik Dağıtım
– Yeşilırmak Elektrik Dağıtım

BANKALAR

– İş Bankası hisseleri
– Halk Bankası hisseleri

ETİ HOLDİNG

– Mazıdağ Fosfat, Divriği Demir Madeni, Alümina Madeni
– Bursa Linyitleri İşletmesi, ETİ Bakır, ETİ Elektro Metalurji, ETİ Gümüş, ETİ Krom, Çayeli Bakır İşletmeleri, Karadeniz Bakır İşletmesi, Samsun İşletmesi, Murgul işletmesi, Giresun'da 2 Maden ruhsatı Murgul Hidroelektrik Santrali Samsun'daki taşınmazlar
ve 1 maden ruhsatı.

TERSANE, LİMAN VE GEMİLER

– Taşucu Tersane Alanı Afyon, Aksu, Balıkesir, Kastamonu Akkuş, Çaycuma ve Karacasu işletmeleri
– Ankara Alım Satım Müdürlüğü binası, Ardanuç İşletmesi varlıkları, YİBİTAŞ Torba İşletmesi, İskenderun Limanı, Derince Limanı, Taşucu Limanı, İskenderun İSDEMİR Limanı, Ereğli ERDEMİR Limanı

TDİ İŞLETMELERİ

– Türkiye Denizcilik İşletmesi'ne (TDİ) ait 9 gemi, Çeşme Limanı, Trabzon Limanı, Deniz Nakliyatı T.A.Ş. 3 tanker, Dikili Limanı, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı, Kuşadası Limanı, Ankara Feribotu, Samsun Feribotu, Karadeniz Gemisi
– Nakliyat İnşaat Turizm İhracat Pazarlama A.Ş., Salıpazarı Liman Sahası, Turan Emeksiz Yolcu Gemisi,Yakıt II Gemisi

KAPATILAN İŞLETMELER

– SSK Eczaneleri (Tasfiye Edildi)
Köy Hizmetleri (Tasfiye edildi)
REYTEK

KAMUNUN ELİNDE KALAN ŞİRKETLER

Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT)
Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)
Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.
İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu
Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ)
TKİ Ege Linyitleri İşletmesi
TKİ Garp Linyitleri İşletmesi
TTK Amasra Taşkömürü İşletmesi
TTK Armutçuk İşletmesi
TTK Kozlu İşletmesi
TTK Üzülmez İşletmesi
TTK Karadon İşletmesi
Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ)
T. Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ)
Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ)
Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ)
Yeniköy-Yatağan Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.
Kemerköy Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.
Soma Elektrik Üretim ve Ticaret. A.Ş.
T. Elektromekanik Sanayi Genel Müdürlüğü (TEMSAN)
Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (ADÜAŞ)
T.C. Devlet Demiryolları (TCDD)
Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ)
Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ)
Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ)
Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. (TDİ)
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM)
Türkiye Petrolleri A.O. (TPAO)
Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ)
Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş. (TPPD)
TÜBİTAK Marmara Teknokent A.Ş.
Toplu Konut İdaresi (TOKİ)
Vakıf İnşaat Restorasyon ve Ticaret A.Ş.
Çay İşletmeleri (ÇAY-KUR)
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)
Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)
TTA Gayrimenkul A.Ş.
Doğusan Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Tarım İşletmeleri (TİGEM)
Et ve Süt Kurumu (ESK)
Milli Piyango
Devlet Malzeme Ofisi (DMO)
T.C. Ziraat Bankası A.Ş.
Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş.
Ziraat Finansal Kiralama A.Ş.
Ziraat Sigorta A.Ş.
Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş.
Ziraat Teknoloji A.Ş.
Ziraat Katılım Bankası A.Ş.53.
Türkiye Halk Bankası A.Ş.
Halk Sigorta A.Ş.
Halk Hayat ve Emeklilik A.Ş.
Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Halk Yatırım Menkul Değerler
Halk Finansal Kiralama A.Ş.
Halk Portföy Yönetimi A.Ş.
Halk Faktoring A.Ş.
Bileşim Alternatif Dağıtım Kanalları ve Ödeme Sistemleri A.Ş.
Türkiye İhracat Kredi Bankası
İller Bankası A.Ş. (İLBANK)
Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.
Tasfiye Halinde Kalkınma Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Arıcak Turizm ve Ticaret A.Ş.
Türkiye Emlak Bankası A.Ş.
Eti Maden İşletmeleri
Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE)
T.H. Karadeniz Bakır İşletmeleri A.Ş.
Sümer Holding A.Ş.
– Devletin ortak olduğu ya da hisselerinin bir kısmını elinde tuttuuğu kurumları da gösteriyor.

Reaksiyon puanı
5,172
İnsanlar şunu ne zaman anlayacak merak ediyorum. Sağ parti ihalelerini özel sektöre yaptıran elinde çok fazla şirket barındırmayan ekonomiyi, insanları şirket kurmaya teşfik ederek ekonominin büyümesini sağlayan politika şeklidir. (Örnek:Trump ın partisi)

Sol ise şirketleri kendisi kuran ve halka kendisi istihdam sağlayan politika şeklidir.

Birde uğruna seksenlerde binlerce insanın öldüğü Atatürk'ün kesin bir şekilde reddettiği aşırı sağ ve aşırı sol vardır. Aşırı sol a Komünizm denebilir. En büyük örneği Kuzey Koredir.

Aşırı sağ ise daha çok din veya ırk üstünlüğü yaparak siyaset yapan politikadır.(Buna merkelin partisi örnek gösterilebilir.)

Yani yurtdışında genelde aşırı dindar insan aşırı sağ partiye aşırı sol insan aşırı sol partiye zengin olan şirkeleri olan insan sağ partiye gariban insan sol partiye oy verir.

Doğal olarak 20 yıla yakın bir süredir Türkiyede sağ parti başta. Buda demek oluyor ki devlet şirketleri satılacak. Varını yoğunu özel sektörü desteklemek için harcayacak. Çünkü oy oranları ortada Türkiyenin %70 i sağ partilere oy veriyor.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
İnsanlar şunu ne zaman anlayacak merak ediyorum. Sağ parti ihalelerini özel sektöre yaptıran elinde çok fazla şirket barındırmayan ekonomiyi, insanları şirket kurmaya teşfik ederek ekonominin büyümesini sağlayan politika şeklidir. (Örnek:Trump ın partisi)

Sol ise şirketleri kendisi kuran ve halka kendisi istihdam sağlayan politika şeklidir.

Birde uğruna seksenlerde binlerce insanın öldüğü Atatürk'ün kesin bir şekilde reddettiği aşırı sağ ve aşırı sol vardır. Aşırı sol a Komünizm denebilir. En büyük örneği Kuzey Koredir.

Aşırı sağ ise daha çok din veya ırk üstünlüğü yaparak siyaset yapan politikadır.(Buna merkelin partisi örnek gösterilebilir.)

Yani yurtdışında genelde aşırı dindar insan aşırı sağ partiye aşırı sol insan aşırı sol partiye zengin olan şirkeleri olan insan sağ partiye gariban insan sol partiye oy verir.

Doğal olarak 20 yıla yakın bir süredir Türkiyede sağ parti başta. Buda demek oluyor ki devlet şirketleri satılacak.
işin en komiği bu satılan fabrika şirketler değerinin çok altında satılmış

örnek tekeli biz 600 milyona satmışısız ama onu alan firma ayın tekeli başka firmaya 2.5 milyara satmış

Reaksiyon puanı
5,172
işin en komiği bu satılan fabrika şirketler değerinin çok altında satılmış

örnek tekeli biz 600 milyona satmışısız ama onu alan firma ayın tekeli başka firmaya 2.5 milyara satmış
İşte dediğim gibi ihale yöntemi ile satılıyor. En çok parayı veren alıyor. Neyse artık bu noktadan sonrası siyasete giriyor. Sonra Ufuk abi ikimizi birlikte banlar?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Eskiden üretilenler: Renault 12, Murat 124. Ve bunlar kotalı üretiliyordu. satın almak isteyen bir kaç sene önce kayıt oluyor ve sırası geldiğinde satın alabiliyordu. Kotalı internet gibi düşünün. Kota bitti, üretim durdu. Rahmetli amcam bir Renault 12 için üç sene beklemişti . Sırası geldiğinde de parası bitmişti. Sırsını kaybetti. Bir de Sana yağı verdı. Gerisi hikaye. Bir de Küçükçemece gölü kenarında Türk Atom Kurumu tesisi vardı. Adamlar boş oturup, maaş alıyorlardı. Girişi de çok sıkı korunurdu. Eskiyi yaşamamış bebelerden eskiyi öğrenecekmişiz. Güleyim bari. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eskiden Türkiye için kendi kendine yeterliydi dedikleri, o zamanın nüfusunu doyurabilecek kadar Buğday ve Soğan üretiliyordu. bu günkü Yunanistanın Nüfusuna eşittik.

Reaksiyon puanı
5,172
Eskiden üretilenler: Renault 12, Murat 124. Ve bunlar kotalı üretiliyordu. satın almak isteyen bir kaç sene önce kayıt oluyor ve sırası geldiğinde satın alabiliyordu. Kotalı internet gibi düşünün. Kota bitti, üretim durdu. Rahmetli amcam bir Renault 12 için üç sene beklemişti . Sırası geldiğinde de parası bitmişti. Sırsını kaybetti. Bir de Sana yağı verdı. Gerisi hikaye. Bir de Küçükçemece gölü kenarında Türk Atom Kurumu tesisi vardı. Adamlar boş oturup, maaş alıyorlardı. Girişi de çok sıkı korunurdu. Eskiyi yaşamamış bebelerden eskiyi öğrenecekmişiz. Güleyim bari. :)

Eskiden Türkiye için kendi kendine yeterliydi dedikleri, o zamanın nüfusunu doyurabilecek kadar Buğday ve Soğan üretiliyordu. bu günkü Yunanistanın Nüfusuna eşittik.
Siz baya eskilerdenmişiniz o halde hocam. Türkiyenin nufusunun 10 milyon olduğu yıllardan bahsediyor olduğunuza göre 1930 ları falan görmüş olmalısınız. O zamanlar yapılan işler dediğiniz gibi bir işe yaramadı zaten o günleri göreninde sucuk fiyatlarına bakarak o günlere özeneceğini hiç sanmıyorum ancak en azından bu şirketlerin üzerine bir şeyler koybilseydik bir adım öteye taşıyabilseydik hiç fena olmazdı değil mi?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
1930 larda savaş vardı.
Türkiyenin kendi kendine yettiği dönemler, öyle bir dönem hiç yaşandı mı? yoksa sadece bir laftan mı ibaret? bilinmez.
O dönem 50 li yıllar olsa gerek.
60 yıllardan itibaren devlet çalışan gücünü Avrupalılara satmaya başladı ve gurbetçi akını başladı. Devletin umudu, "Gurbetçiler ailelerine para gönderecek ve ülkeye böylelikle döviz girecek".
Benim sözünü ettiğim 80 li yıllar. Ondan önceleri iç savaş benzeri durumlar yaşanırdı ülkede. Dev Sol ve Ülkücü çatışmaları.
Sonrasında Kenan beyler gelmişlerdi. Halkın tamamı kendisini bayraklarla karşılamıştı. Ben de öyle yaptım.

Türk Sanaii'sinin gelişememesinin sebeblerinden bazıları. (Bir çok verdır dönemine göre)
80 li yıllara kadar Patent yasaı yoktu. Bir ürüne Patent alabilmek için yasal olarak ürüne 51% bir yabancı ortak bulmak gerekiyordu. (Bunu bir iş adamından duydum. Kendisi İhracat ile meşgul)
Rahmetli Özal Patent yasasını ve çıkartmıştı. İstanbul Borsa'sını da o kurdurmuştu.
90 lı yıllarda bazı odaklar ülkede "Yeşil Sermaye" avı başlatmşlardı ve sahipleri dindar olan şirketleri boykota çağırmışlardı. Bunlar hep Medya vasıtasıyla yapıldılar. Bir çok girişimci o yıllarda battı.
yine 90 lı ve 2000 li yıllarda bazı paravan şirketler kurulup sonra halktan katılım payı adında para toplandıktan sonra batırıldılar. Bankalar batırıldılar. Bunları yapanlar da Avrupa ve Amerika'ya kaçtılar. Aklımda Halil Bezmen kaldı isim olarak. Türkiyenin en büyük şirketlerinen birini batırıp Amerikaya kaçtı ve orada krallar gibi yaşadı. Amerikanın koruması altında tabii ki.

Bunlar ekonomide güven kaybına ve moral bozukluğuna sebep oldu. Her batan şirket arkasında bir sürü borç bıraktı ve başkalarını da batırdı. Genelde Türkiyenin Stratejik öneme sahip şirketleri batırıldı. Şirket ismi olarak aklımda kalanlar "Rabak", "Nasaş". Bir de çok meşhur bir Banka vardı. Yüksek faiz sözü ile milletin parasını toplayıp kaçtılar.

70 li yıllarda da meşhur Banker'ler vardı. Hepsi de aynı işi yaptılar. Para toplayıp, batırdılar. İnsalar iş yapmak yerine paralarını işlettiler ve sonra işletidiklerini anladıklarında tüm sermayeleri elden gitmişti.

Buna benzer en son olay, Tosun beyin Çiftlik Bank'ı.

Türkiye bunları hep yaşıyor. Sermaye tüketiliyor, ülke ekonomisi emiliyor ve iş yapamaz hale getiriliyor. Anlatılacak o kadar çok şey var ki, çoğunu unuttuk bile.

Son düzenleyen moderatör:

Mütefekkir

Asistan
Reaksiyon puanı
77
bunu az bir araştırma ile sormadan bulabilirdin

biz ambargo yediğimiz yıllarda bile bu aşağıda atacağım fabrikalar üretim yapıyordu

Paşabahçe Cam Sanayi
– Ereğli Demir Çelik
– İskenderun Demir Çelik
– ASELSAN Hisseleri
– HAVELSAN Hisseleri
– ETi Holding
– PETKİM
– TÜPRAŞ
– BURSAGAZ
– ESGAZ
– EÜAŞ Ahlat Akarsu Sant.
– TEDAŞ Başkent Elektrik
– Ünye Çimento A.Ş.
– Türkiye Gübre Sanayi A.Ş.
– TEKEL Alkollü İçkiler A.Ş.
– İstanbul Sigara Fabrikası
– Kıbrıs Türk Tütün Ltd. Şti.
– Merinos Halı Markası
– Seydişehir Eti Alüminyum
– Mazıdağı Fosfat Tesisleri
– Hekimhan Demir Madeni
– Güney Ege Linyit İşletmesi
– Ayvalık Tuz İşletmesi
– Çankırı Kaya Tuzlası
– Et Balık Samsun Soğuk Hava
– Sümer Holding
– Yeşilova Halı, Yün, İplik
– Manisa Pamuklu Mensucat
– Beykoz Deri ve Kundura
– Manisa Et-Tavuk Kombinası
– Kütahya Şeker Fabrikası
– OYAKBANK
– T. Sınai Kalkınma Bankası
– Yapı Kredi Bankası
– Sabiha Gökçen Havaalanı
– SEKA
– THY-USAŞ Hisseleri
– Türk Telekom
– AyCell
– Araç Muayene İstasyonu
– Ray Sigorta A.Ş.
– Başak Sigorta A.Ş.
– İskenderun Limanı
– SÜTAŞ Malatya İşletmesi
– Ortadoğu Teknopark A.Ş.
– İstanbul İmar LTD. Şti.
– TCDD Mersin Limanı
– Büyük Efes Oteli
– SEKA'nın fabrika ve tesisleri
– Başkent Doğalgaz Dağıtım
– Koç Holding hisseleri
– THY- Lojmanları
– Trakya Cam ve Anadolu Cam
– KTHY hisseleri
– TOFAŞ hisseleri
– ÇELBOR
– TAKSAN
– Oymapınar Barajı
– Antalya Limanı
– GERKONSAN
– DİTAŞ
– TÜMOSAN
– Ortadoğu Teknopark a.ş.
– Sakarya Traktör İşletmesi
– HEKTAŞ A.Ş.
– Büyük Ankara Oteli
– Büyük Tarabya Oteli
– Kızılay Emek İşhanı
– Kuşadası Tatil Köyü
– İstanbul Hilton Oteli
– Çelik Palas Oteli
– Erciyes Sosyal Tesisleri,
– Ataköy Otelcilik A.Ş.
– Ataköy Marina
– Kuşadası Tatil Köyü
– Yeditepe Beynelmilel
– Otelcilik hiseleri
– OYAK İnşaat hisseleri
– MEYBUZ A.Ş.
– ARÇELİK hisseleri
– ASPİLSAN Askeri Pil San.
– TKİ'ye ait 79528 ve 73021no.lu maden ruhsatları
– Cam ve Çimento Sanayi
– Soda Sanayi ve Metal
– BUMAS
– ERYAĞ
– İstanbul İmar Ltd. Şti.
– SÜTAŞ hisseleri
– Tercan İşletmesi makineleri

GÜBRE SANAYİ İŞLETMELERİ

– Gemlik, Samsun, İstanbul ve Kütahya fabrikaları, İstanbul Satın Alma Müdürlüğü Binası, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Fatsa depoları

TEKEL İŞLETMELERİ

– Alkollü İçk. Sanayi
– Adana, Tokat, Bitlis, Malatya, Samsun-Ballıca sigara fabrikaları, ambalaj fabrikası müdürlüğü
– Ankara Başmüdürlük Binası (İkiz Kuleler)
– Bodrum tesisleri ve taşınmazları
– Gemlik Suni İplik Müessesesi taşınmazları
– İnegöl Kibrit Fabrikası
– İstanbul Tütün Mamulleri
– Kastamonu Jüt İpliği Fabrikası makine ve teçhizatı
– TEKA
– Sigara San. İşletmesi'ne ait puro marka ve varlıklar
– İzmir Yaprak Tütün İşletmesi makine – teçhizatı

TUZ İŞLETMELERİ

– Çamaltı, Tuzluca Tuzlası, Yavşan Tuzlası, Kağızman Tuzlası,Kaldırım Tuzlası, Kayacık Tuzlası, Kristal Tuz Rafine, Sekili Tuzlası

SÜMER HOLDİNG

– Adıyaman, Bakırköy, Diyarbakır, Malatya, Sarıkamış
ve TÜMOSAN işletmesi
– Sarıkamış Ayakkabı İşletmesi
– Çanakkale Sentetik Deri İşletmesi
– Akdeniz İşletmesinin Makine ve teçhizatları
– Merinos İşlet. makine ve teçhizatları

ŞEKER FABRİKALARI

– Adapazarı Şeker Fabrikası
– Amasya Şeker Fabrikası
– Et ve Balık Üretim A.Ş.
– Mersin Soğuk Hava Depoları
– 11 Mağaza, 23 büro

SANTRALLER

– Akyazı, Anamur, Bayburt, Berdan, Besni, Bozkır , Bozüyük Bozyazı, Bünyan, Büyükkızoğlu, Cerrah, Çağ, Çamardı, Çemişgezek, Değirmendere, Derinçay, Dere, Dereköy, Derme, Durucasu, Engil, Erciş, Erkenek, Ermenek, Esendal, Finike, Girlevik, Göksu, Hendek, Hoşap, İvriz, Karaçay, Karaköy, Kayadibi, Kayaköy, Kernek, Kısık ve Kiti, Kovada I, Kovada II, Koyulhisar, Kuzuculu, Malazgirt, Otluca, Pınarbaşı, Sızır, Silifke, Sönmez, Suuçtu, Telek, Uludere, Visera (Işıklar) ile Zeyne akarsu santralleri.
– Hamitabat Elek. Üretim
– Çatalağzı Termik Santrali
– Kangal Termik Santrali
– Kemerköy Termik Santrali
– Kemerköy Liman Sahası
– Orhaneli Termik Santrali
– Seyitömer Termik Santrali
– Soma Termik Santrali
– Tunçbilek Termik Santrali
– Yatağan Termik Santrali
– Yeniköy Termik Santrali

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ

– Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ)
– Akdeniz Elektrik Dağıtım
– ARAS Elektrik Dağıtım
– Başkent Elektrik Dağıtım
– Boğaziçi Elektrik Dağıtım
– Çamlıbel Elektrik Dağıtım
– Çoruh Elektrik Dağıtım
– Dicle Elektrik Dağıtım
– Fırat Elektrik Dağıtım
– Gediz Elektrik Dağıtım
– İstanbul Anadolu Yakası
– Elektrik Dağıtım
– Meram Elektrik Dağıtım
– Osmangazi Elektrik Dağıtım
– Sakarya Elektrik Dağıtım
– Toroslar Elektrik Dağıtım
– Trakya Elektrik Dağıtım
– Uludağ Elektrik Dağıtım
– Vangölü Elektrik Dağıtım
– Yeşilırmak Elektrik Dağıtım

BANKALAR

– İş Bankası hisseleri
– Halk Bankası hisseleri

ETİ HOLDİNG

– Mazıdağ Fosfat, Divriği Demir Madeni, Alümina Madeni
– Bursa Linyitleri İşletmesi, ETİ Bakır, ETİ Elektro Metalurji, ETİ Gümüş, ETİ Krom, Çayeli Bakır İşletmeleri, Karadeniz Bakır İşletmesi, Samsun İşletmesi, Murgul işletmesi, Giresun'da 2 Maden ruhsatı Murgul Hidroelektrik Santrali Samsun'daki taşınmazlar
ve 1 maden ruhsatı.

TERSANE, LİMAN VE GEMİLER

– Taşucu Tersane Alanı Afyon, Aksu, Balıkesir, Kastamonu Akkuş, Çaycuma ve Karacasu işletmeleri
– Ankara Alım Satım Müdürlüğü binası, Ardanuç İşletmesi varlıkları, YİBİTAŞ Torba İşletmesi, İskenderun Limanı, Derince Limanı, Taşucu Limanı, İskenderun İSDEMİR Limanı, Ereğli ERDEMİR Limanı

TDİ İŞLETMELERİ

– Türkiye Denizcilik İşletmesi'ne (TDİ) ait 9 gemi, Çeşme Limanı, Trabzon Limanı, Deniz Nakliyatı T.A.Ş. 3 tanker, Dikili Limanı, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı, Kuşadası Limanı, Ankara Feribotu, Samsun Feribotu, Karadeniz Gemisi
– Nakliyat İnşaat Turizm İhracat Pazarlama A.Ş., Salıpazarı Liman Sahası, Turan Emeksiz Yolcu Gemisi,Yakıt II Gemisi

KAPATILAN İŞLETMELER

– SSK Eczaneleri (Tasfiye Edildi)
Köy Hizmetleri (Tasfiye edildi)
REYTEK

KAMUNUN ELİNDE KALAN ŞİRKETLER

Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT)
Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)
Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.
İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu
Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ)
TKİ Ege Linyitleri İşletmesi
TKİ Garp Linyitleri İşletmesi
TTK Amasra Taşkömürü İşletmesi
TTK Armutçuk İşletmesi
TTK Kozlu İşletmesi
TTK Üzülmez İşletmesi
TTK Karadon İşletmesi
Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ)
Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ)
Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ)
Yeniköy-Yatağan Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.
Kemerköy Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.
Soma Elektrik Üretim ve Ticaret. A.Ş.
T. Elektromekanik Sanayi Genel Müdürlüğü (TEMSAN)
Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (ADÜAŞ)
T.C. Devlet Demiryolları (TCDD)
Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ)
Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ)
Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ)
Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. (TDİ)
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM)
Türkiye Petrolleri A.O. (TPAO)
Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ)
Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş. (TPPD)
TÜBİTAK Marmara Teknokent A.Ş.
Toplu Konut İdaresi (TOKİ)
Vakıf İnşaat Restorasyon ve Ticaret A.Ş.
Çay İşletmeleri (ÇAY-KUR)
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)
Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)
TTA Gayrimenkul A.Ş.
Doğusan Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Tarım İşletmeleri (TİGEM)
Et ve Süt Kurumu (ESK)
Milli Piyango
Devlet Malzeme Ofisi (DMO)
T.C. Ziraat Bankası A.Ş.
Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş.
Ziraat Finansal Kiralama A.Ş.
Ziraat Sigorta A.Ş.
Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş.
Ziraat Teknoloji A.Ş.
Ziraat Katılım Bankası A.Ş.53.
Türkiye Halk Bankası A.Ş.
Halk Sigorta A.Ş.
Halk Hayat ve Emeklilik A.Ş.
Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Halk Yatırım Menkul Değerler
Halk Finansal Kiralama A.Ş.
Halk Portföy Yönetimi A.Ş.
Halk Faktoring A.Ş.
Bileşim Alternatif Dağıtım Kanalları ve Ödeme Sistemleri A.Ş.
Türkiye İhracat Kredi Bankası
İller Bankası A.Ş. (İLBANK)
Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.
Tasfiye Halinde Kalkınma Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Arıcak Turizm ve Ticaret A.Ş.
Türkiye Emlak Bankası A.Ş.
Eti Maden İşletmeleri
Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE)
T.H. Karadeniz Bakır İşletmeleri A.Ş.
Sümer Holding A.Ş.
– Devletin ortak olduğu ya da hisselerinin bir kısmını elinde tuttuuğu kurumları da gösteriyor.

Ya Allah aşkına gönderdiğin firmaların ekserisi şuanda faaliyet aşamasında ve üretim sahasında. Gönderdiğin şu firmaları bir inceleseydin keşke. Kopyala yapıştır, üzerine de iki süslü kelime, ben haklıyım! :D Ben senden bir sene bekliyorum, o dediğin eski kendi kendine üretim yapan Türkiyenin yıllarını istiyorum. mesela kaçlı yıllarda üretim yapıyorduk ? ne üretiyorduk bir onu söyle bakalım? Google amcaya yazıp okumadan da buraya kopyala yapıştır yapma.

Bir diğer husus ise, elektrik dağıtım, nakliye ve liman işletme firmaları ne ara üretim yapar oldu ? ?‍♂️

Son düzenleme:

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Ya Allah aşkına gönderdiğin firmaların ekserisi şuanda faaliyet aşamasında ve üretim sahasında. Gönderdiğin şu firmaları bir inceleseydin keşke. Kopyala yapıştır, üzerine de iki süslü kelime, ben haklıyım! :D Ben senden bir sene bekliyorum, o dediğin eski kendi kendine üretim yapan Türkiyenin yıllarını istiyorum. mesela kaçlı yıllarda üretim yapıyorduk ? ne üretiyorduk bir onu söyle bakalım? Google amcaya yazıp okumadan da buraya kopyala yapıştır yapma.

Bir diğer husus ise, elektrik dağıtım, nakliye ve liman işletme firmaları ne ara üretim yapar oldu ? ?‍♂️
kopyala yapıştır olması yanlış olduğunumu gösterir ?

en basitinden atatürk zamanı 1923 1938 yılını verebilirim
ülke savaştan yeni çıkmasına rağmen bir çok fabrika o dönemde açıldı

yine o dönemde cari fazla verdik ondan sonraki 2 yılda yani 2 dünya savaşına geldiğimiz yılda üretim haritamız

o yukarıdaki fabikaların önemli bir kısmı bu ürünlerin üretimini sağlıyordu
dikkatle bakarsan demiryolu ve uçak fabrikalarınıda görebilirsin

buda neyin nerede üretildiğini gösteriyor

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Memura 100-150 lira zam yapılınca zam oluyor ya milletvekiline aşağı yukarı 1000 lira zam var memura yapılan zam değil harçlık... harika :D

Mütefekkir

Asistan
Reaksiyon puanı
77
kopyala yapıştır olması yanlış olduğunumu gösterir ?

en basitinden atatürk zamanı 1923 1938 yılını verebilirim
ülke savaştan yeni çıkmasına rağmen bir çok fabrika o dönemde açıldı

yine o dönemde cari fazla verdik ondan sonraki 2 yılda yani 2 dünya savaşına geldiğimiz yılda üretim haritamız

o yukarıdaki fabikaların önemli bir kısmı bu ürünlerin üretimini sağlıyordu
dikkatle bakarsan demiryolu ve uçak fabrikalarınıda görebilirsin

buda neyin nerede üretildiğini gösteriyor

Bir çok fabrikanın o dönemde açılmasının sebebi, dünya sanayileşme devrine henüz 1900'lü yıllar başladı. İkinci olarak burada gösterdiğiniz tablo Türkiye'nin şuan ki üretim sahasına ucundan bile yetişemiyor. Dolayısıyla sizin söylediğiniz, Türkiye önceden kendi kendine üreten ve yeten ülkeydi ve şimdi ise üretim yok demeniz tam bir çelişki ve fiyaskodur. Sizi elinizi vicdanınıza koyarak, ASELSAN, TAI, MKEK, OTOKAR, FNSS, HAVELSAN, STM, ROKETSAN, NUROL MAKİNA, ALPH HAVACILIK, YONCA-ONUK, MİKES, AYDIN YAZILIM, MİLSOFT, YALTES, KALE HAVACILIK, ATEL, AÇA OTOMOTİV, HTR, GİRSAN, BARIŞ ELEKTRİK, ADİK TERSANESİ gibi firmaların projelerini ve ürettikleri yeni nesil ürünlerini araştırmaya davet ediyorum.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Bir çok fabrikanın o dönemde açılmasının sebebi, dünya sanayileşme devrine henüz 1900'lü yıllar başladı. İkinci olarak burada gösterdiğiniz tablo Türkiye'nin şuan ki üretim sahasına ucundan bile yetişemiyor. Dolayısıyla sizin söylediğiniz, Türkiye önceden kendi kendine üreten ve yeten ülkeydi ve şimdi ise üretim yok demeniz tam bir çelişki ve fiyaskodur. Sizi elinizi vicdanınıza koyarak, ASELSAN, TAI, MKEK, OTOKAR, FNSS, HAVELSAN, STM, ROKETSAN, NUROL MAKİNA, ALPH HAVACILIK, YONCA-ONUK, MİKES, AYDIN YAZILIM, MİLSOFT, YALTES, KALE HAVACILIK, ATEL, AÇA OTOMOTİV, HTR, GİRSAN, BARIŞ ELEKTRİK, ADİK TERSANESİ gibi firmaların projelerini ve ürettikleri yeni nesil ürünlerini araştırmaya davet ediyorum.
kardeşim dünya değişti o rakamlar eskiden gayette yeterliydi

aynı asgari ücret gibi unutma asgari ücret 300 lira falandı ama sana gayette yetiyordu şimdi 2 bin lira ama yetmiyor ucu ucuna geçiniyorsun
bunun nedeni olarak ithalata dayalı bir ekonomi kurdun dolayısı ile ihracatın azaldı ürettiğin ürünlerin değeri düştü yani 1940 lardaki üretim bu şartlara göre çok daha iyiydi

artı olarak o attığın fabrikaların ürünlerinin çoğunun parçası bizim değil ithal sana örnek vereyim
bak o firmalardan birisi atak helikopteri yapmaya kalktı ama abd yasak koydu motoru bizim değil onların dolayısı ile kaldıramadık kaldıramadığımız gibi paramızı hiç ettik

dünya değişti artık silah değil yazılım katma değeri yüksek üretim ürünlerine talep var ekonominin ana direği artık onlar

yazılıma var
katma değeri teknolojik değeri yüksek parça üretimine var
ağır sanayi üretimi kimya ürünlerine var

ama sen silah üretiyoruz yeeeeeee büyük ülkeyiz dersen kendini kandırmış olursun
bugün dünyaya o silahları satarak ülkeni kalkındıramazsın çünki senin satacağın silahların çok daha gelişmişini yapanlar var abd bugün silah sektörünü ele geçirmiş vaziyette bak f-34 satacaklardı ama yazılımı onlara ait olduğunu için senin silahını yine onlar kontrol edecekti

evet silah üret ülken için caydırıcılık için buna lafım yok

ama bunlardan örnek verip bak çok yüksek yeni nesil ürün yapıyoruz dersen orada dur derim

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Siyasete girmiyorsunuz değil mi, çekerim kulaklardan.. ?

Mütefekkir

Asistan
Reaksiyon puanı
77
kardeşim dünya değişti o rakamlar eskiden gayette yeterliydi

aynı asgari ücret gibi unutma asgari ücret 300 lira falandı ama sana gayette yetiyordu şimdi 2 bin lira ama yetmiyor ucu ucuna geçiniyorsun
bunun nedeni olarak ithalata dayalı bir ekonomi kurdun dolayısı ile ihracatın azaldı ürettiğin ürünlerin değeri düştü yani 1940 lardaki üretim bu şartlara göre çok daha iyiydi

artı olarak o attığın fabrikaların ürünlerinin çoğunun parçası bizim değil ithal sana örnek vereyim
bak o firmalardan birisi atak helikopteri yapmaya kalktı ama abd yasak koydu motoru bizim değil onların dolayısı ile kaldıramadık kaldıramadığımız gibi paramızı hiç ettik

dünya değişti artık silah değil yazılım katma değeri yüksek üretim ürünlerine talep var ekonominin ana direği artık onlar

yazılıma var
katma değeri teknolojik değeri yüksek parça üretimine var
ağır sanayi üretimi kimya ürünlerine var

ama sen silah üretiyoruz yeeeeeee büyük ülkeyiz dersen kendini kandırmış olursun
bugün dünyaya o silahları satarak ülkeni kalkındıramazsın çünki senin satacağın silahların çok daha gelişmişini yapanlar var abd bugün silah sektörünü ele geçirmiş vaziyette bak f-34 satacaklardı ama yazılımı onlara ait olduğunu için senin silahını yine onlar kontrol edecekti

evet silah üret ülken için caydırıcılık için buna lafım yok

ama bunlardan örnek verip bak çok yüksek yeni nesil ürün yapıyoruz dersen orada dur derim

Dediklerinin bir çoğuna katılıyorum.

Siyasete girmiyorsunuz değil mi, çekerim kulaklardan.. ?

Neyse konu kapandı zaten. ?‍♂️

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Konu amacını aşmış, farklı yönlere gitmiş durmuş. Ancak biz sadece çenemizi yorarız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...