Yeni Milletvekili Maaşları Belli Oldu!

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Hükümetin memura verdiği zam gündemdeki yerini korurken, milletvekillerinin alacakları zamlı maaş da belli oldu.

Şu an 23 bin 530 TL olan milletvekili maaşı, ocak ayında 24 bin 471 TL'ye çıkacak.

milletvekilleri bu yıl ocak ayında 941 TL zam alacaklar.23 bin 530 TL olan milletvekili maaşı önümüzdeki ocak ayında yüzde 4 zamlanarak 24 bin 471 TL'ye yükselecek.
Bir vekile yılda 293 bin 652 TL maaş ödemesi yapılacak.
Bir yıl boyunca Meclis'teki 600 milletvekiline 176 milyon 191 bin 200 TL’den fazla maaş ödeyecek.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Emekli olursam Millet vekili olacağım. Uttanacak bir şey de yok. Hepinizi temsil edeceğim. Bu kadar değerim olsun.

Bir kaç gün önce öğrendim. Bir Gemi Kaptanının maaşı ayda 25.000 tl'den başlıyor. Bu maaş 4. sınıf Kaptanın ki. (Kaptan yardımcısının yardımcısı) Hak eden kazanıyor.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Okumayınca, çalışmayınca, Fakir kalınıyor. Fakirlik cahillikten ve tembellikten doğar. Tahsilli bir fakir göremezsin. Ama fakirler aynı zamanda hepsi cahil oluyorlar.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Olay sadece maas da degil üstelik imkanları da toplumdaki diger her kesime gore orantisiz derecede fazla, yemekhanede 1 liraya corbadan tutun, yolculuklarda her türlü benzin ve arac kiralama parasi karsilanmasina kadar, birçok magaza icin buyuk oranda indirim ceklerinden tutun ozel saglik sigortasina varana kadar orantisiz her sey var

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Eskiden (Turgut Özal zamanı) en büyük sorun "Rüşvet"ti. Turgut Özal zamanında önüne geçmeyi başaramadı. Ben bile rüşvet verdiğimi hatırlıyorm. Günümüzün en büyük sorunu, herkes Amele. Teknik bilgisi ve becerisi olan çok az. Çünkü eğitim sitemine yapılan müdahale sadece Lise mezunlarının yetişmesini sağladı. Meslek eğitimleri Post Modern Askeri darbe sonrası geriledi. Bunun için de güç kullanılmadı. Puanlar üzerinde oynayarak yönlendirme yapıldı. Şimdi herkes işsiz. Ama bir meslekleri de yok.

Reaksiyon puanı
5,172
Emekli olursam Millet vekili olacağım. Uttanacak bir şey de yok. Hepinizi temsil edeceğim. Bu kadar değerim olsun.

Bir kaç gün önce öğrendim. Bir Gemi Kaptanının maaşı ayda 25.000 tl'den başlıyor. Bu maaş 4. sınıf Kaptanın ki. (Kaptan yardımcısının yardımcısı) Hak eden kazanıyor.
Çok yüzyelsel bir düşünce bence. Kaptanların bu denli yüksek maaş alma sebebi işlerinin zor olması. Çoğu zaman 3 aydan fazla denizde tüm sosyal hayatından uzak kalıyorlar. Bazenleri ülkelerine dönmeleri 6 7 ayı bulabiliyor. Ayrıca maaşlarda bahsettiğiniz kadar yüksek değil. 2. Kaptan olan bir tanıdığım 16 bin civarı alıyor.

Milletvekili maaşları hakkında ise millet vekillerinin düşük aldığını düşünüyorum. Mesleğinin zirvesine ulaşmış yıllarca gençlik kollarında şurda burda çokta para almadan hizmet vermiş insanlar bana göre çok daha yüksek maaş almalı ancak mesele ne biliyor musun? Yurtdışında milletvekili maaşlarının asgeri ücretin 4 yada 5 katı olurken Türkiyede asgeri ücretin 10 katı olması.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Kolay iş yok. Benim için de "oturduğu yerden bir kaç mal satıp, kazanıyor" diyenler vardır mutlaka. Para kazanmak isteyen elini taşın altına koymalı.

Reaksiyon puanı
5,172
Kolay iş yok. Benim için de "oturduğu yerden bir kaç mal satıp, kazanıyor" diyenler vardır mutlaka. Para kazanmak isteyen elini taşın altına koymalı.
İnsanları çok küçümsüyorsun. Bu forumda maddi durumu çok çok iyi olupta susmayı tercih eden çok fazla tanıdığım insan var.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
İnsanları küçümsediğim yok. Oturduğu yerden para bekleyen çok.
Kendileri çalışmazlar, başkalarını kıskanırlar. Çevremde var, bizzat.

Reaksiyon puanı
5,172
İnsanları küçümsediğim yok. Oturduğu yerden para bekleyen çok.
Kendileri çalışmazlar, başkalarını kıskanırlar. Çevremde var, bizzat.
Okumayan insanlara amele demek bana göre küçümsemektir. Haklı olduğunuz yanlar var aslında. Pek çok noktada size katılıyorum insanlar kolay paranın peşinde ancak bana göre insanlara karşı kullandığınız tabirleriniz pek hoş değil.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
milletvekili maaşı maksimum 3 bin olmalıdır

dokunulmazlık gibi ayrıcalıklarda kaldırılmalıdır

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Ufak bir araştırmayla bizden sonra en yüksek vekil maaşı alan ülke ile kıyaslayınca arada ki fark gayet açık. Söylenecek söz de yok. (2015 yılına ait)

İTALYA

Kişi başı milli geliri: 40.000 $.
Milletvekili maaşı: 9.150 $.
Yan ödeme: Yok.
Emeklilik: Memur gibi.
Maaşın milli gelire oranı: % 22,8

---------------------------------------

TÜRKİYE

Kişi başı milli geliri: 10.000 $.
Milletvekili maaşı: 5.600 $.
Yan ödeme: Harcırahlı.
Emeklilik: Yaş sınırı yok.
Çifte emekli geliri var.
Maaşın milli gelire oranı: % 56
Sosyal haklar:2 yılda emeklilik hakkı
Emekli olunca ömür boyu ayda 8,000 TL maaş

Reaksiyon puanı
5,172
Ufak bir araştırmayla bizden sonra en yüksek vekil maaşı alan ülke ile kıyaslayınca arada ki fark gayet açık. Söylenecek söz de yok. (2015 yılına ait)
Bir yanlışlık var Türkiyede kişi başı ortalama gelir 12bin tl milletvekili maaşı ise 24 bin tl

Reaksiyon puanı
101
Erdogan suriyelilere bizden daha cok deger veriyor onlarda vergi yok fatura yok hastane beles ya kendi vatandasina yapmiyor bu yaptiklarini suriyelilere yapiyolar hastanede ozelde suriyeliler nargile iciyor bizim askerlerimiz sehit oluyor bu millet hep suruncek bole yapin aha 2019 geldi vergilere zam ya artik poset parayla halk uyanin. Erdogan kendi maasina 20 bin tl zam yapti ama millete 1600 tl ye gecinin diyo allah sormucak mi hesabini bunlarin

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Erdogan suriyelilere bizden daha cok deger veriyor onlarda vergi yok fatura yok hastane beles ya kendi vatandasina yapmiyor bu yaptiklarini suriyelilere yapiyolar hastanede ozelde suriyeliler nargile iciyor bizim askerlerimiz sehit oluyor bu millet hep suruncek bole yapin aha 2019 geldi vergilere zam ya artik poset parayla halk uyanin. Erdogan kendi maasina 20 bin tl zam yapti ama millete 1600 tl ye gecinin diyo allah sormucak mi hesabini bunlarin
walla ben bu sene sınava hazırlanıyorum alttan dilimide geliştirip kapağı bir şekilde yurt dışına atacağım bu ülke bana stresten başka bi şey vermiyor bari 1-2 sene dişimi sıkıp ciddi anlamda kendime yurtdışı için imkan yaratıyim

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Hay maşallah o para onşara haram 5 bin nelerine yetmiyor bana 4 bin versinler 2 arkadaşlarımla hepsini döverim yaptıkları iş bu saten birbirlerini dövmek

Reaksiyon puanı
101
walla ben bu sene sınava hazırlanıyorum alttan dilimide geliştirip kapağı bir şekilde yurt dışına atacağım bu ülke bana stresten başka bi şey vermiyor bari 1-2 sene dişimi sıkıp ciddi anlamda kendime yurtdışı için imkan yaratıyim
Doğru sabır lazım bu arada hatırlarsam kanada gitme plan vardı?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Boş yapmayın. Sesinizi kesin. Arkanızı dönün.
Halk seçimini yaptı. Susmaktan başka seçenek yok size.

yoksulgenç

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Asgari ucrette 4 bin lira olsun o zaman, işcinin hakkı ahirette yılan olacak vekillere

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Asgari ucrette 4 bin lira olsun o zaman, işcinin hakkı ahirette yılan olacak vekillere
asgari ücret en az 5 bin tl olmalıdır bu şartlar altında
kırtasiye alışverişi bile bize 2 binin yeterli olmadığını gösteriyor

yoksulluk sınırı 6 bin lirayı geçiyor en basitinden

Reaksiyon puanı
5,172
asgari ücret en az 5 bin tl olmalıdır bu şartlar altında
kırtasiye alışverişi bile bize 2 binin yeterli olmadığını gösteriyor

yoksulluk sınırı 6 bin lirayı geçiyor en basitinden
Özel sektörde olan biri olarak işverenin karı azalırken asgeri ücreti arttırmak sadece işvereni batırıp piyasanın dahada pahalanmasına sebep olur. Ülkedenin bulunduğu şu durumda 2k asgeri ücret bile fazla. Şu aşamada yapılabilecek en iyi şey paramızın değerini arttırıp enflasyonu düşürmek

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Özel sektörde olan biri olarak işverenin karı azalırken asgeri ücreti arttırmak sadece işvereni batırıp piyasanın dahada pahalanmasına sebep olur. Ülkedenin bulunduğu şu durumda 2k asgeri ücret bile fazla. Şu aşamada yapılabilecek en iyi şey paramızın değerini arttırıp enflasyonu düşürmek
bunu yapmak içinde üretmek gerekiyor bizde o da yok eskiden bize türkiye kendi kendine yeten üreten ülke diyorlardı şimdi ise vergilerle ayakta kalan sıcak paraya muhtaç bir ülke olarak gösteriliyor

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Bir yanlışlık var Türkiyede kişi başı ortalama gelir 12bin tl milletvekili maaşı ise 24 bin tl

Olabilir hocam doğrudur. 2015 yılından alıntı yaptım zaten. Fark iyice açılmış.

Nasıl olsa bu para nerden geliyor soran yok. Ödeme yetersiz mi geliyor bas vergiyi işçiye, yiyeceğe, içeçeğe, benzine...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...