Yeni Kurduğum Sistemdeki Kararsızlıklar

Bu konuyu okuyanlar

GraFitee

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Merhabalar, uzun zamandır planını yaptığım mini itx sistemimi kurdum, lakin sistem kararlı çalışmıyor. İşlemcim i7 9700K en ufak yükte dahi 4.9 ghz lara çıkıyor. Isı değerleri bir anda 10 ar 20 şer derece artmaya başlıyor. Sistemdeki tüm bileşenler olası sorunlar düşünülerek alındı ama bu sorunu çözebilmiş değilim. İşlemci soğutucusu olarak Noctua l9x65 kullanıyorum her ne kadar 65w TDP desede i7 9700k desteği var(overclocksuz olarak) Termal Macun olarak Cooler Master Mastergel Maker Nano kullanıyorum. Anakart olarakta Asus Z390 İ var. Güç kaynağı olarak 850 w Seasonic Prime Platinum mevcut. Termal macunuda özellikle önerilen şekilde tekrar yeniledim ama durum aynı. Kasa içi soğutmasıda yetecek düzeyde. 2 adet 120 mm ekstra fan mevcut.(temiz hava ve eksoz). Tüm bileşenlerde tam olarak yerleşmiş durumda. Hatta Termal Macunuda Termal Grizzly Kryonaut ile değiştireceğim ama durumun değişeceğini zannetmiyorum. Hatta su soğutma kullansam aynı olacak gibi.. Sizce sorun tam olarak nerde olabilir? Resimlerde de bios ayarları mevcut. Hiçbir şekilde overclock istemiyorum zaten. Kasanın şuanki potansiyeli kaldırmaz. En optimum ayarlarda ısının ve frekansın normal değerlerde olması için ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler

---- Mesajlar birleştirildi ----

Kasa olarakta çok dar mini kasalardan değil..

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Hocam şimdi şunu söylemeliyim ki görev yöneticisinde yazan durum aklınızı karıştırmasın. Intel sistemlerde herhangi bir görev yokken işlemci diğer çekirdekleri kapatıp tek çekirdek hızını arttırır resimde olduğu gibi bunun amacı da güç tasarrufu sağlamak. Yani orada aslında işlemci ne fazla güç tüketiyor ne de çok ısınıyor. Misal ben kendi işlemcimden de örnek vereyim. İ7-7700HQ kullanıyorum maksimum turbo hız 3.8 GHz. Bilgisayarda hiçbir şey yapmadığım vakit ortalama hız bu civarlarda geziyor yani ortada bir sorun yok. Oyun içinde işlemci ve GPU sıcaklık kaç derece oluyor?

1.png

GraFitee

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Hocam şimdi şunu söylemeliyim ki görev yöneticisinde yazan durum aklınızı karıştırmasın. Intel sistemlerde herhangi bir görev yokken işlemci diğer çekirdekleri kapatıp tek çekirdek hızını arttırır resimde olduğu gibi bunun amacı da güç tasarrufu sağlamak. Yani orada aslında işlemci ne fazla güç tüketiyor ne de çok ısınıyor. Misal ben kendi işlemcimden de örnek vereyim. İ7-7700HQ kullanıyorum maksimum turbo hız 3.8 GHz. Bilgisayarda hiçbir şey yapmadığım vakit ortalama hız bu civarlarda geziyor yani ortada bir sorun yok. Oyun içinde işlemci ve GPU sıcaklık kaç derece oluyor?

Ekli dosyayı görüntüle 58397
Emin olun bu farklı bir durum. 4-5 defa sağ click yapsam dahi 70 derecelere çıkıyor. Ekranda donma ve kasmalar başlıyor. Bu yüzden tam yüke alsam düşünemiyorum bile. Anakart ya fazla voltage veriyor yada ekstra overclock işlemi yapıyor. Çünkü işlemci en ufak bir işte tavan yaptırıyor frekansını. Özellikle bios ayarları ile ilgili çok resim attım. Bilen bir arkadaş mini itx sisteme göre en stabile ayarlarda yardımcı olsun diye. Hefeslenip topladık bu sorun tüm hefesimi kırdı diyebilirim. Özelliklede çizim ve grafik işleri içinde toplamıştım. Mümkün değil o dosyaları bu sıkıntıda açamaz

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Turbo modunu kapatıp denermisiniz.
Birde bios sürümünüz nedir?

Son düzenleme:

GraFitee

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Turbo modunu kapatıp denermisiniz.
Birde bios sürümünüz nedir?
Onuda denedim, işlemci 3.6 da sabit ama sıcaklıklar anormal artıyor. Herhangi bir program açsam yada tarayıcıda mouse ileri-geri sayfa değiştirsem; 40 derece ise işlemci, 55-65 oluyor bir anda. Üstüne az daha zorlasam 70-75 oluyor. Oyun açsam düşünemiyorum. Bios son sürüm 1003 Noctua soğutucuyuda soğutma performansından aldım. Overclock hariç bu stok ayarlarda böyle olmaması gerek. Stok soğutucu taksam dahi böyle ısı bir anda 25-30 derece artmaması gerek. Anlamadım gitti. Birde şuan yer olmaması sebebiyle (çoğaltıcı,kablo alana kadar )tahliye fanını, su soğutma girişine bağlamıştım. Ordada son devirde çalışıyor zaten. Acaba sistem su soğutma takılı gibi mi işlem yapıyor? İş dönüşü, Onu söküp deneyeyim bir bakalım

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Onuda denedim, işlemci 3.6 da sabit ama sıcaklıklar anormal artıyor. Herhangi bir program açsam yada tarayıcıda mouse ileri-geri sayfa değiştirsem; 40 derece ise işlemci, 55-65 oluyor bir anda. Üstüne az daha zorlasam 70-75 oluyor. Oyun açsam düşünemiyorum. Bios son sürüm 1003 Noctua soğutucuyuda soğutma performansından aldım. Overclock hariç bu stok ayarlarda böyle olmaması gerek. Stok soğutucu taksam dahi böyle ısı bir anda 25-30 derece artmaması gerek. Anlamadım gitti. Birde şuan yer olmaması sebebiyle (çoğaltıcı,kablo alana kadar )tahliye fanını, su soğutma girişine bağlamıştım. Ordada son devirde çalışıyor zaten. Acaba sistem su soğutma takılı gibi mi işlem yapıyor? İş dönüşü, Onu söküp deneyeyim bir bakalım
anlık olarak işlemci fanı yavaş dönüyorsa siz işlem yaptığınızda birden hızlanmıyordur sanırım ufak bir teste sokup baksanız
birde biostan bütün oc ayarlarını kapatıp ekran görüntü atın

Son düzenleme:

GraFitee

Asistan
Reaksiyon puanı
4
anlık olarak işlemci fanı yavaş dönüyorsa siz işlem yaptığınızda birden hızlanmıyordur sanırım ufak bir teste sokup baksanız
birde biostan bütün oc ayarlarını kapatıp ekran görüntü atın
Overclock yaparak bir nebze olsun çözdüm işi. Sistem stabile olmaya başladı. 4,2-4,9 arası sıkıntısız çalışıyor şuanda. Sıcaklıklarda eskisi gibi artmıyor. 45-55 derece arası yükte 70-75 arası şimdi. Sanırım anakart fazla voltage veriyordu. Optimum değerlere getirince işlemci kendini toparladı biraz. Önümüzdeki günlerde en stabile çalışacağı frekansı bulmaya çalışayım. İlgilendiğiniz için teşekkürler

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Overclock yaparak bir nebze olsun çözdüm işi. Sistem stabile olmaya başladı. 4,2-4,9 arası sıkıntısız çalışıyor şuanda. Sıcaklıklarda eskisi gibi artmıyor. 45-55 derece arası yükte 70-75 arası şimdi. Sanırım anakart fazla voltage veriyordu. Optimum değerlere getirince işlemci kendini toparladı biraz. Önümüzdeki günlerde en stabile çalışacağı frekansı bulmaya çalışayım. İlgilendiğiniz için teşekkürler
oc yi kapattırıp bende voltaj değerlerine bakacaktım ss ten :D yinede siz bi bakın normal değerlerde ne kadar voltaj veriyor anakart oc siz.
Bu arada dün soğutucunu araştırdım senin işlemcine uygun olmadığını gördüm aslında fan hız değerlerini elle ver istersen.

GraFitee

Asistan
Reaksiyon puanı
4
oc yi kapattırıp bende voltaj değerlerine bakacaktım ss ten :D yinede siz bi bakın normal değerlerde ne kadar voltaj veriyor anakart oc siz.
Bu arada dün soğutucunu araştırdım senin işlemcine uygun olmadığını gördüm aslında fan hız değerlerini elle ver istersen.
Soğutucum 9700K yı destekliyor. Ama tabi overclock olmaması şartıyla. 65-95 TDP arası desteği var zaten. En uygun 65 TDP yi destekliyor. Ama piyasada da bu boyutta, kasamada en uygun başka bir soğutucu yok. Çok araştırdım. Buna yakın performans veren yok. 100 TDP üstünü destekler diyenlerden dahi 7-8 derece daha iyi soğutuyor. Anakartta da sıfıra sıfır sığdı zaten. Daha geniş veya uzun soğutucular malesefki olmaz. Asus bu modelde ses yongaları ve portları örten koruma kalkanıda yapmış mecburi bunu kullanmam gerekti. Soğutucuyu Turboya aldım, turbo mod da çalışıyor. Isı çok yükselmediği içinde çıkmıyor bu moda zaten. Anakartın verdiği en yüksek voltajda 1,235 cıvarı filan. Çok nadir 1,280 lere çıktı. Ben ayar yapmadan öncede bu değerlere yakındı verdiği voltaj. Ben daha iyi soğutucu yöntem ve overclock ayarı yapana kadar, şimdilik böyle dursun. Sıcaklıklarda iyi derecede sabit kaldı. Yükte, 80 derecenin üzerine çıkarmıyor soğutucu zaten. Tekrar teşekkür ettim.