Yeni iPhone aldım bir kaç sorum var.

Bu konuyu okuyanlar

EddyKajmeran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar

Gün itibariyle iPhone 4 aldım iCloud ve iTunes tanımladım cihazımı iTunes'ten iOs güncellemesi geldi 6.1.3 bu sürüm benim cihazıma uygun mudur ? Yani iPhone 5'e yapılan güncellemeler benim iTunes'ime gelmez değil mi ?

Birde bir kaç tane daha sorum olacak.

Hangi programları tavsiye edersiniz
Hangi programları tavsiye etmezsiniz
Hangi oyunları tavsiye edersiniz
Şarj konusunda ne yapmalıyım ?

Kısaca yeni iPhone'cu arkadaşınıza kardeşinize bir yardım ediniz :)

Şimdiden teşekkürler iyi forumlar :)

Milton Sirotta

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar

Gün itibariyle iPhone 4 aldım iCloud ve iTunes tanımladım cihazımı iTunes'ten iOs güncellemesi geldi 6.1.3 bu sürüm benim cihazıma uygun mudur ? Yani iPhone 5'e yapılan güncellemeler benim iTunes'ime gelmez değil mi ?

Birde bir kaç tane daha sorum olacak.

Hangi programları tavsiye edersiniz
Hangi programları tavsiye etmezsiniz
Hangi oyunları tavsiye edersiniz
Şarj konusunda ne yapmalıyım ?

Kısaca yeni iPhone'cu arkadaşınıza kardeşinize bir yardım ediniz :)

Şimdiden teşekkürler iyi forumlar :)
Öncelikle hayırlı olsun.Evet,iPhone 5'e yapılan güncellemeler sana gelmez.Hangi programları tavsiye ederseniz dersen,ilk aldığında yüklenmesi gerekenleri kısaca yazayım;
Shazam ya da SoundHound (Müziği dinlettiğinde adını buluyor.)
TuneIn Radio (En kapsamlı internet radyosu.)
Catch (Not alma uygulaması)
Adobe Ideas (Ücretsiz olmuş,aldım ve beğendim.Çizim uygulaması.)
Solar Weather (Hava durumu uygulaması.Arayüzü çok güzel.Aldığımda ücretsizdi,şimdi ne fiyata satılıyor bilmiyorum.)
Uyanık TV (TV izleme uygulaması)
Flashlight (Flaş uygulaması.Arama yaptığında ilk çıkan iyilerindendir.)
Sesli Sözlük (Adından anlaşılacağı gibi Türk yapımı sözlük.)
Appsfire (Mutlaka yüklemelisin,her gün kontrol ediyorum.Ücretsiz olan veya indirime giren uygulamaları gösteriyor.Arayüzü gayet güzel.)
Snapseed (Kapsamlı fotoğraf düzenleme uygulaması.)
Amount (Çeviri uygulaması.)
Oyun olarak Mr.Crab,Better than Portal ve OLO'yu önerebilirim.
Şarjın uzun gitmesini istiyorsan kullanmadığında Wi-Fi ve Bluetooth'u kapat.Ekran ışığını minimuma getir.Başka diyecek bir sözüm yok.Bende iPod touch kullanıyorum,ayrıca sormak istediğin bir şey olursa çekinme email at,hemde tanışırız. [email protected]

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=346290]EddyKajmeran[/MENTION] 6.1.3 jb çıktı mı bilmiyorum çıkmadıysa güncelleme filan yapma şuan cihazının sürümü ney onu belirtirsen daha iyi anlaşabiliriz.Jb yap ve hayatını yaşa emin ol hiç sıkıntılı değil korkulacak birşey de değil tak cihazı indir evasion bas jailbreak tusuna pcden yapsın jaili sonra telefondan da bi kere bas uyarı geldiğinde oldu bitti indir önemli tweakları al sana mis gibi.25pp indirip istediğin uygulama oyun vb bedavaya kurabilirsin sarj için battery doctor indir o sana önerileri vereck zaten şunu kısarsan şu kadar saat kâr edersin gibisinden.

Ɲevermore

Müdavim
Reaksiyon puanı
249
iOS 6.1.3'e sakın güncelleme jailbreak yapacaksan yoksa tethered ile uğraşmak zorunda kalırsın telefon her yeniden başladığında jb yapmak zorunda kalırsın
Tavsiye ettiğim uygulamalar ve oyunlar:
Fly Fu
iCola
Asphalt 7 aslında 6 daha akıcı
Plants vs Zombies

EddyKajmeran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese değerli yorumları için çok teşekkür ederim hepinizin tavsiyelerini tek tek okudum.
Şuan cihazımın sürümü 6.1.3 ve JB dediğiniz olayı tam olarak bilmiyorum nedir ne değildir +ları -leri bir anlatırsanız sevinirim.
Cihaz 8 Gb olduğundan hafıza biraz sıkıntı.

Milton Sirotta

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Herkese değerli yorumları için çok teşekkür ederim hepinizin tavsiyelerini tek tek okudum.
Şuan cihazımın sürümü 6.1.3 ve JB dediğiniz olayı tam olarak bilmiyorum nedir ne değildir +ları -leri bir anlatırsanız sevinirim.
Cihaz 8 Gb olduğundan hafıza biraz sıkıntı.
Cihazın sürümü 6.1.3 olduğundan JB yapamazsın ama,kısaca bahsedeyim;
•JB, cihazın yazı tiplerinden tut,bildirim çubuğundaki kısayollara kadar birçok şeyi değiştirmenizi sağlar.
•JB yasal ama JB ile yapılan ücretsiz uygulama indirme yasal değil.
•Widget'lar,temalar,kısayollar ve aklına gelmeyecek kadar birçok şeyi kullanabilirsin.
•Özelliklere tweak adı veriliyor,telefona yapacağın tüm kişiselleştirmeleri JB yaptıktan sonra gelen Cydia marketinden yükleyebilirsin.Ücretli uygulamalar da vardır.
•Tweak yükledikçe telefon yavaşlar.
•Telefonun garantisini götürür.(Geri yükleme yapınca sorun olmaz.)
•Yeni sürüme güncellemek isterseniz JB kalkar.
Olumlu ve olumsuz birçok şey saydım.Bende bir aralar JB yapmıştım.(Yüklememle silmem 1 saati bulmadı.)Bana sorarsan JB tam bir rezalet.iOS'un orijinalliğini bozuyor,adeta pazardan HiPhone almışsın gibi oluyor.JB yapmadan önce web'de birçok araştırma yaptım ve kullananların yorumuna baktım.Hiçbir olumsuz yorum görmedim.O kadar özellik gelmişken neden sevmiyorsun dersen,benim için sadelik önemli.O kadar para verip aldığında çakma telefon hissi veriyorsa,eksik kalsın.
Sanırım yardımcı olmuşumdur.

EddyKajmeran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@omerfbabatutmaz Değerli açıklaman için çok teşekkür ederim bende senin görüşüne katılıyorum iPhone almamızın bir amacı var sonuçta sadelik ön planda ayrıca zaten zaman zaman ücretsiz olarak sunuluyor diye biliyorum uygulamalar örneğin asphalt 7 :)

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=346290]EddyKajmeran[/MENTION] jb yi sadece uygulama olarak görüyorsan zaten baştan yanlış yoldasın bildiğin üzre ios her türlü kolaylığı sağlamıyor sana.
-örneğin samsung cihazdan bluetooth ile veri alamazsın ama jb uygulanan iphone alabilir .
-örneğin home tuşu bozuldu garantisi yok uygulama kapatamıyorsun zephyr ile ekranı yukarı kaydırıp uygulamadan çıkarsın örneğin bir yandan oyun oynuyorsun bi yandan internete bakıyorsun veya müzik açık istemediğin bir şarkı geldi zephyr ile ekranı sağa kaydırıp ipoda geçiş yapabilir müziği değiştirir tekrar sağa veya sola kaydırarak oyununa internetine devam edebilirsin.
-Devam ediyorum 50tane oyunun var bir sürü klasör gerekir 50 oyun için çünkü iphonede klasöre ikon ekleme sınırı vardır infinifolders indirip istediğin kadar eklersin.Docka sık kullandıklarını eklemek istersin ama 4 sınırın vardır infinidock indirir 20 tane eklersin.
-Wifi açacağın zaman ayarlara girmen şart sbsettings indirir sadece yukarıdaki saat yada batarya yüzdesi olan kısımda sağ kaydırma hareketi ile kısayolları açarsın bluetooth edge 3g wifi telefona hızlı restart atma arka plandaki uygulamaları tek tıkla kapatma gibi.
-İkon farklılığı ararsın winterboard ile yaparsın.
Bunların hiç biri sadeliği bozmaz aksine kolaylık sağlar
Tweaklar telefonu yavaşlatmaz fakat nerede çokluk orada b*kluk lafını bilirsin fazla uygulama oyun sayısı bile telefonu ağırlaştırabilir .
Bunlar sadece belli başlı herkesin kullandığı ve sana ilk önerebileceğim tweaklar sayısız tweak var ve iphoneyi iphone yapan jailbreak işlemidir ayriyetten garantiyi bozmaz .
Sana son önerim ve en önemlisi bu ifaith indirip telefonunu shsh kaydını al ileride olurda problem olursa mecburen en son sürüme güncellemek zorunda kalırsın ve dert olur başına

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Şunlarıda söylemeden geçmeyeyim 8gb dediğin gibi ciddi sıkıntı ve 6.1.3 yapmışsın büyük olasılıkla bütün kolaylıkları kaçırdın jb yapma çünkü bağımsız jb daha çıkmadı 6.1.3 için. kullanmadığın dil ve klavyeleri sil telefonunun açamayacağı video resim şarkıları telefona atma çünkü hafızada diğer kısmı yükseldikçe telefon şişip restore isteyecektir.Batarya için battery doctor indir her türlü öneriyi verir ama uğraşamam diyorsan ekran zaten retina görüntü çok net ekran ışığını açma edgeyi daima kapalı tut kullanmadığında 3gyide öyle.Konum servisleri daima kapalı olsun gprs haricinde konum ve edge iphone sarjını sömürür.Sarj %si çok azalmadıkça telefonu sarja takma sürekli bilgisayarada bağlı tutma ömrünü ciddi ölçüde kısaltırsın.Haftada 1 2 kez tamamen kullan sarjı telefonu kapat sarja tak .Başka soruların olursa öneri lazım olursa cevabım varsa cevaplarım saygılar

EddyKajmeran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazdıklarını harfiyen okudum dediğin gibi retina ekran olduğu için görüş açısı zaten maksimumda netlikte bir sıkıntı yok ekran parlaklığını elime alır almaz dün düşürmüştüm zaten en düşükte bile en yüksek kaliteyi alıyorum klavye ve dilleri nasıl sileceğim onun hakkında bir bilgim yok. 3g ve gprs sürekli kapalı wifi'yi ise kullanacağım zaman açıyorum. Sabah 6:40'dan beri sürekli mesajlaşıyorum ve genellikle internette ve oyun oynamama olmama rağmen şarj %17de bence ideal günlük şarj yani fazla bir şarj sıkıntısı yok dedikleri gibi 3 4 saatte bitmiyor aksine tüm gün rahatlıkla idare edebiliyorsun. Battery doctor yükledim yukarıda ki arkadaşın dediği gibi dediklerini yaptım ve ciddi ölçüde pil tüketimi etkilediğini söyleyebilirim.

Birde sormak istediğim birkaç şey daha oluştu yazdıklarından.

1) shsh kaydı al demişsin o ne oluyor ve nasıl alınıyor ?
2) jb garanti bozmaz demişsin ama bir çok yerde okuduğum makalelerde bozduğunu ifade ediyor ben mediamarkt'ı arayım bi en iyisi bu sanırım ?
3) iOs 7 çıkacak diyorlar yakın zamanda tam bir tarih var mı ve özellikleri ne gibi yenilikleriyle birlikte gelecek bunun hakkında apple bir açıklama yaptı mı ?

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=346290]EddyKajmeran[/MENTION]
1) shsh kaydi telefonun surumunun appledeki elektronik imzasidir ifaith veya tinyumbrelladan halledebilirsin videolari mevcut ve kullanimlari asiri basit.
2)jbnin dunya genelinde garanti bozmadigi kabul edilmistir fakat turkiyede daha tam kesin degil galiba yerine gore degisebiliyor.sen bencede arayip sor.
3)apple her sene belirledigi zamanda organizasyon yapip tanitiyor herseyi tabiki sir suan ios7 ama konsept videolari var yani kullanicilarin kendi yaptigi videolar

Ayriyetten bilgisayarina itools kur muzik resim pdf vb atacagin zaman itools ile at itools eslestirme istemez hafiza kartina atar gibidir

EddyKajmeran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=342677]pilger[/MENTION] Teşekkür ederim şuan jb yapamıyorum bildiğin üzere yapacağımıda iOs 7 çıkınca o zaman karar veririm herhalde. Jb olmadığı için tema değiştirebiliyor muyum değiştiremiyor muyum ayrıca temaları nerden nasıl yüklerim ?

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
Hayir degistiremezsin maalesef :) winterboard kurulu olmasi lazim ve onuda sadece jailbreak olursa kurabilirsin

EddyKajmeran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=342677]pilger[/MENTION] Appstore'da şuan WhatsApp paralı zaman zaman ücretsiz oluyor mu mesela Asphalt 7 ücretsiz çünkü

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben 2,5 haftadır iPhone 4 8GB White kullanıyorum Cihaz Kullanımda 6 saat 45 dakika ( İnternet - arama - mesaj vs vs ) Beklemede ise 2 gün 1 saat şarj kalan %5 gördüm yani öyle korkulacak bir durum pil olayında... % 20 altına indiğinde şarja takarım 15 günde bir gün pili sonuna kadar sömürür sonra şarja takarım ama iyi gidiyor nazar değmesin...

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
kullanmadığın dil ve klavyeleri sil telefonunun açamayacağı video resim şarkıları telefona atma çünkü hafızada diğer kısmı yükseldikçe telefon şişip restore isteyecektir.Batarya için battery doctor indir her türlü öneriyi verir ama uğraşamam diyorsan ekran zaten retina görüntü çok net ekran ışığını açma edgeyi daima kapalı tut kullanmadığında 3gyide öyle.Konum servisleri daima kapalı olsun gprs haricinde konum ve edge iphone sarjını sömürür.Sarj %si çok azalmadıkça telefonu sarja takma sürekli bilgisayarada bağlı tutma ömrünü ciddi ölçüde kısaltırsın.Haftada 1 2 kez tamamen kullan sarjı telefonu kapat sarja tak .Başka soruların olursa öneri lazım olursa cevabım varsa cevaplarım saygılar

sanıyorum apple'ın almadığım yada bir şekilde kullanmadığım bi tek iphone'u kaldı :)
aslında kullandığım ipod ipad yada mac ten çok memnunum
1-2 ay kadar önce telefonumu değiştirmem gerekmişti iphone alacaktım son anda s3 alındı daha doğrusu hediye edildi,
hala da aklımın bi kenarında vardır, acaba iphone mu alsaydım diye düşünüyorum zaman zaman
bunların peşin peşin yazayım dedim çünkü arayı kızıştırma gibi bir niyetim yok :)
yukarıdakileri okuyunca iyiki iphone almamışım diyorum
her telefonun kendine göre sıkıntıları var ancak yukarıdakiler yorar beni.

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
alıntı yaptığın mesajımda sadece sarjdan bahsettim sarjdan dolayı mı iyiki almamışım diyorsun :) gereksiz kullanılmayan 3g edge konum tabiki kapalı olacak aydınlığın öyle ahım şahım bir zararı yok sarja fakat malesef ki mobil veri cidden sömürüyor sarjı ki bu neredeyse her cihazda aynı bataryası çok çok yüksek değilse

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
Teli ilk aldığımda şarjı bir gün gitsin yeter diyordum
3g wifi her türlü senkronizasyon hava durumu vs gibi bilimum network fasiliteleri sürekli açık olduğu halde bir günden fazla gidiyor
o yüzden şu anda mutluyum:)

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=9918]mdkbet[/MENTION] maalesef üzülerek söylemek gerekiyor ki cidden ileriki zamanlarda sarj konusunda çok farkediyor iphone arkadaşlar yeni almış ve muhtemelen şuan çok mutlu olacaklar sarj konusunda çünkü cihazları hiç yorulmamış durumda ve bataryalarıda ömürlerinin başında.Şuan edgeyi açıp battery doctora baktım edgeyi kapatmazsam sarjımın 2saat13dk az gideceği konusunda uyarıyor beni :( Aman arkadaşlar bunu okuyup etkilenmesi kullanımdan kullanıma değişir tabiki ben her bilgisayara oturduğumda telefonu bilgisayara bağladığım için batarya ömrünü tüketmeye başladı

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
Bu arada ipad2 de kullanıyorum 3g li olmayan modelinden
onunDa şarjı bitmiyor resmen aynı performansı iphone da sunabilseler
apple konuyu kapatır ceketini alır çıkar herhalde :)

Milton Sirotta

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
@pilger Teşekkür ederim şuan jb yapamıyorum bildiğin üzere yapacağımıda iOs 7 çıkınca o zaman karar veririm herhalde. Jb olmadığı için tema değiştirebiliyor muyum değiştiremiyor muyum ayrıca temaları nerden nasıl yüklerim ?
Tabii ki senin kararın ama bana sorarsan çok bozuyor.Örnek vermek gerekirse;
http://forum.shiftdelete.net/ios/31...ilitli-ekran-temasi-jailbreak-gereklidir.html
Senin seçimin tabii ki,ben sadeliğe önem veririm sen işlevselliğe o ayrı konu.

EddyKajmeran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben 2,5 haftadır iPhone 4 8GB White kullanıyorum Cihaz Kullanımda 6 saat 45 dakika ( İnternet - arama - mesaj vs vs ) Beklemede ise 2 gün 1 saat şarj kalan %5 gördüm yani öyle korkulacak bir durum pil olayında... % 20 altına indiğinde şarja takarım 15 günde bir gün pili sonuna kadar sömürür sonra şarja takarım ama iyi gidiyor nazar değmesin...

Ben tüm gün mesajlaşmama oyun oynamama ve internette gezinmeme rağmen 16 17 saat çok rahat yetiyor bana.

alıntı yaptığın mesajımda sadece sarjdan bahsettim sarjdan dolayı mı iyiki almamışım diyorsun :) gereksiz kullanılmayan 3g edge konum tabiki kapalı olacak aydınlığın öyle ahım şahım bir zararı yok sarja fakat malesef ki mobil veri cidden sömürüyor sarjı ki bu neredeyse her cihazda aynı bataryası çok çok yüksek değilse

Zaten retina ekran olduğundan dolayı görüş açısı son derece yüksek ekran ışığı en kısıktayken bile çok rahat kullanabiliyorum aşırı bir ışık olmamasına rağmen ki zaten parlaklık ne kadar fazla olursa gözünüzü o kadar fazla yorar.

Teli ilk aldığımda şarjı bir gün gitsin yeter diyordum
3g wifi her türlü senkronizasyon hava durumu vs gibi bilimum network fasiliteleri sürekli açık olduğu halde bir günden fazla gidiyor
o yüzden şu anda mutluyum:)

Şuan bende aynı şekilde bir gün çok rahat gidiyor bana.

Tabii ki senin kararın ama bana sorarsan çok bozuyor.Örnek vermek gerekirse;
http://forum.shiftdelete.net/ios/31...ilitli-ekran-temasi-jailbreak-gereklidir.html
Senin seçimin tabii ki,ben sadeliğe önem veririm sen işlevselliğe o ayrı konu.

iOs 7 güncellemesinin ardından karar vereceğim ama orjinalliğini bozmayı pek düşünmüyorum açıkcası.

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
program tavsiye etmek yada etmemek diye bir sey iosta yok zaten programlar birbirinin benzeri .

burda sizin tek tek yorumlara bakip indirmeniz gerekiyor .

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
puffin web browser indir sitelerden video izleyebilmek için bedavası süreli.Normal kullanımda safari video vb izleyeceğin zaman puffiini tercih edersin puffinde safariye yakın bir stabillikte çalışıyor.Jailbreak cihazın orjinalini sadeliğini bozmaz ki fikrin çok yanlış home tuşuna basıp ana ekrana geçmekle ekranı yukarı kaydırıp ana ekrana geçmek , home tuşuna 2 kere basıp uygulamaları görüp kapatmakla ekranı yukarı çek bırak hareketiyle uygulamaları görüp kapatmak aynı şey ve 2.saydıklarım daha kolay ve pratik.Tabiki tercih meselesi .